vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 1 χρήστης
ZoeM

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Μεταφορά από εδώ

καλησπερα
ειμαι νεος ατμιστης (τον τριον ημερον) και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με το η/τ

απο την πρωτη κιολας μερα δεν σκέφτηκα ουτε στιγμη να ξαναναψω κ/τ
στο θεμα μας τωρα
λογο το οτι μου φαινεται τεραστια η διαφορα στα υγρα (απο αποψη οικονομιας) εχω καποιες αποριες
βλεπω π.χ. αυτο το σκευασμα: ΑΤΜΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ TRADITIONAL (VPG ) 12mg/ml 100ml που περιεχει :50% Προπυλενική γλυκόλη ( PG ) + 40% Φυτική γλυκόλη ( VG ) + 10% Ενέσιμο νερό
αν απλα παρτο αυτο και ενα αρωμα π.χ. καραμελα, θα εχω στο τελος ενα ολοκληρωμενο υγρο 105ml με περιπου 15 Ευρω η θα πρεπει να κανω και κατι αλλο?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2014, 12:57 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Η προσωπική μου γνώμη είναι να ξεκινήσεις με έτοιμα υγρά, ώστε να βρεις αυτά που σου ταιριάζουν, κι ας ξοδέψεις κάτι παραπάνω. Μετά μπορείς να πειραματιστείς με την ησυχία σου και είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσουν τα παλαιότερα μέλη σε αυτό. Καλωσόρισες! :bye: :bye: :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2014, 13:56 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
ευχαριστο για την γρηγορη απαντηση αλλα εγω απλα ρωτησα αν αυτο το υγρο μαζι με καποιο αρωμα δημιουργουν ενα ολοκληρωμενο υγρο για ατμισμα
και οχι αν αυτο θα ειναι καλο για ξεκινημα
αν π.χ. παρω την συγκεκριμενη βασει να το πω ετσι και πιραματιστο μονο οσον αφορα τα αρωματα για το τι γευση θα φτιαξω

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε kotsos75 καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Στην ερώτησή σου τώρα.

Χρησιμοποιώντας ένα άρωμα με προτεινόμενη δοσολογία 5%, το σωστό είναι 95 βάση και 5 άρωμα. Με το 100+5 που λες, μια χαρά θα την κάνεις τη δουλειά σου. Αν δεις ότι το άρωμα είναι πιο ασθενές από αυτό που θα ήθελες, απλά προσθέτεις παραπάνω άρωμα.

Έχε επίσης στο νου σου ότι όταν ιδιοκατασκευάζεις, το αποτέλεσμά σου θέλει κάποιες μέρες για να δέσει ώστε να αποδώσει τα μέγιστα. Σου συστήνω να διαβάσεις με προσοχή τα θέματα του πίνακα Ιδιοκατασκευές υγρών.

Καλή αρχή!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
ναι θα εχεις ...προσοχη μονο ποσο αρωμα βαζεις ...ξεκινας απο 2% και προσθετεις
χοντρικα 30 σταγονες αρωμα ειναι 1 ml
ψαχνοντας εδω μπορεις να βρεις προτεινομενες αναλογιες απο διαφορα αρωματα ...η στην σελιδα του κατασκευαστη αν υπαρχει η ρωτωντας κι εκει που τ αγοραζεις ξεκινωντας απο κατι λιγοτερο απ αυτα

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Αν η αναλογία που προτείνει ο κατασκευαστης του αρωματος ειναι 5% , τοτε ναι. εχεις ενα ετοιμο αρωμα. το οποιο πρεπει να ακολουθήσεις καποια βήματα συγκεκριμένα για να τα αναμείξεις. επισης θα χρειαστεί μερικές μερες να το αφησεις να ωριμασει. Μην ξεκινησεις με αναμείξεις. Γιατι μπορει να μην σ αρεσει , ακομα κ αν καταφερεις να το κανεις σωστα, κ να πανε τοσα ml για πέταμα.... παρε διαφορες ετοιμα υγρα να δοκιμασεις διαφορες γευσεις... και φυσικα με νικοτίνη!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
οποτε ξεκιναμε με μικρες δοσεις π.χ. 1ml βασεις και 0.02ml-0.05ml αρωματος και καθε φορα που κανω καποια μιξη αφηνω το υγρο να κατσει π.χ. 2-3 μερες και μετα το ατμιζω σωστα?


δεν ψαχνω αμεσα την τελεια γευση αυτο θα μου πάρει καιρο και το ξερο αλλα νομιζω πως αξιζη να το δοκιμάσω εφοσων ειμαι πεπεισμενος οτι θα παραμεινω στο ατμισμα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ρεαλιστικά μιλώντας, το 1ml είναι αρκετά λίγο για να χειριστεί κανείς τις αναλογίες.
Προτιμώ 5 ml (ή και 10 αν ξέρω περίπου τι κάνω!), όπου δεν τρέμεις αν σου ξεφύγει μια σταγόνα, ενώ μια πιθανή αποτυχία εξακολουθεί να έχει χαμηλό κόστος.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
οκ ευχαριστω πολυ, κατατοπιστικα
παραγγελνω και αρχιζω τα coctail's :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Για κάποιον που θέλει πρώτη φορά να ασχοληθεί με DIY, θα μπορούσατε να προτείνετε 4-5 βασικά αρώματα που είναι καλό να τα έχουμε για αρχικούς πειραματισμούς?

Απ'οσο έχω διαβάσει, κάποιο καπνικό + βανίλια είναι αγαπημένος συνδιασμός για πολλούς.

Πέρα απο αυτα τα 2, σκέφτομαι να πάρω επίσης τα εξής αρώματα: μέλι, καραμέλα και καφές ή σοκολάτα.

Θέλω να δημιουργήσω 2-3 υγρά να τα εναλλάσω όπου βασικό άρωμα θα είναι το καπνικό με προσθήκη γλυκού αρώματος για γλυκιά γεύση στο τελείωμα.

Π.Χ όπως τα έχω στο μυαλό μου:

καπνικό + βανίλια
καπνικό + μέλι + καραμέλα
καπνικό + καφές

Για να μπορέσετε να με βοηθήσετε στην επιλογή αρωμάτων παραθέτω τα αγαπημένα μου υγρά απο τα λίγα που έχω δοκιμάσει ως τώρα.

Atmos Bebeca -  10/10
nobacco valuto - 9/10
atmos ry69 - 8/10
nobacco numbers "1" - 7/10
nobacco numbers "2" - 7/10

Αυτά που δεν μου άρεσαν καθόλου, για να καταλάβετε τι προσπαθώ να αποφύγω:

nobacco numbers "4" - νότες φρεσκοκαβουρδισμένων ξηρών καρπών
nobacco numbers "5" - κόκκινα και μαύρα μούρα
nobacco numbers "6" - φράουλες και γλυκές μπανάνες

Αντιλαμβάνομαι ότι η γεύση είναι υποκειμενική και σε κάθε έναν αρέσουν διαφορετικά πράγματα, απλά θέλω να έχω ένα αρχικό μπούσουλα και σιγά σιγά θα το ψάξω.

Δεν περισσεύουν χρήματα να πάρω 10-15 αρώματα και 300ml βάση και να αρχίσω τους συνδυασμούς και τα πειράματα.

Θα ήθελα να ξέρω αν με 4-5 αρώματα μπορώ να κάνω δουλεία.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω απο αυτα που θα σας δειξω ποσο υγρο θα κανω...


απο ατμος λαμπ


αρωματα
ry69 6,15
καμιλα 6,15
βανιλια 6,15


βασεις
ΜΙΣΤ 100ml 20mg 11.00
ΜΙΣΤ 100ml 0mg    2.00


τωρα ατμιζο λατακια 0,9 mg και η βασει θα γινει 0,9...


ατμιζο 1,6 ml στης δυο με δυομιση μερες....ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Οι δυο βασεις σου ειναι συνολο 200ml.
Το ποσοστο αρωματος που θα βαζεις στο υγρο σου ειναι περιπου 5%, αρα οι ποσοτητες αρωματων που εχεις αγορασει υπερκαλυπτουν αυτο το ποσοστο.
Αρα μπορεις να φτιαξεις 200ml υγρο.
Αναμειγνυεις τις βασεις σου με αναλογια 1:1 και προσθετοντας και το αρωμα το τελικο υγρο θα ειχε νικοτινη 9.5mg/ml, σχεδον ιδιο με αυτο που θες.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Καλώς ήρθες κι από εδώ.
Η δοσολογία που έχει προτείνει ο κατασκευαστής είναι εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6945.0.html

Προσωπικά ωστόσο, ατμίζω τα συγκεκριμένα αρώματα στο 5%, 'οπως τα λέει και ο nemesis.
Όπως είδες, όταν είμαστε νέοι στο σπορ, προτιμάμε να φτιάξουμε λίγες ποσότητες για να μην πάει στράφι αρκετή ποσότητα υγρού σε περίπτωση που δεν μας αρέσει το τελικό άρωμα.

Για αρχή, κι αφού θες να ασχοληθείς με τα diy κι όχι με τα έτοιμα, προτείνω να δοκιμάσεις κάθε ένα από τα αρώματα χωριστά, ώστε να δεις ποιο σου ταιριάζει και ποιο μπορείς να αναμίξεις στο μέλλον με ποιο.

Όσο για την ωρίμανση, για να μην σε παραπέμπω και αλλού, αν φτιάξεις 5 ml, μια μέρα είναι αρκετή.

Αποσυνδεδεμένος BlackAngelGR

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
πανω απο ολα ευχαριστω για της απαντησεις σας...


αν κανω μια βασει με αυτα που σας ειπα παραπανω 200μλ αλλα κανω 2 3 υγρα με αρωμα 10 μλ και το υπολοιπο που θα μηνει εννοω για την βασει την αφησω για αργοτερα,θελω να μαθω υπαρχει περιπτωση να χαλασει? και αν δεν χαλαει σε ψυγειο η σε καποιο ντουλαπι χωρις να το χτυπαει φως....


και αν εχετε να μου προτινεται μερικα καπνικα αρωματα? πριν καπνιζα καπνο καρελια αρωματικο αν βοηθαει....
αλλα και αρωματα οπως καραμελα η κατι τετοιο για ατμισμα ολλη την ημερα.....
ευχαριστω και παλι!!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
... δεν χαλαει σε καποιο ντουλαπι χωρις να το χτυπαει φως ...

 :yes:  Για πολλούς μήνες  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364