vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη το latakia εχεια ρκετα εντονο αρωμα, θα σου ελεγα να ξεκινησεις με 2-3% και 5 μερες ωριμανση
και μετα, αναλογως τα γουστα σου, βλεπεις αν χρειαζεται παραπανω ή λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
5 μερες ωριμανση??!!!
πολυ δεν ειναι..?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Και λιγο μη σου πω. Στο Maxx Blend της FA που ατμιζα ενα φεγγαρι, ειχα κανει ωριμανση μια εβδομαδα και γευση δεν καταλαβαινα.
Το παρατησα στην ακρη και μετα απο κανα μηνα που το θυμηθηκα ειπα να δω τι παιζει και τοτε καταλαβα το αρωμα του.
Kαι υποψιν, τα υγρα μου ειναι τουλαχιστον 60% PG, αρα δεν πολυκαλυπτονται τα αρωματα απο τη VG.

Με καποια FA αυτο εχω καταλαβει, οτι χρειαζονται αρκετη ωριμανση, αν τα φτιαξεις βεβαια με την προτεινομενη δοσολογια.
Μπορεις να βαλεις τη διπλασια και να εχεις το υγρο ετοιμο και "μυρωδατο" απο τη δευτηρη μερα. :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
εγω, αντε μια μερα υπομονη να εκανα.. την επομενη θα το δοκιμαζα...
οχι θα κατσω να πεταω ταπες περιμενοντας την χρονια της ωριμανσης.. :P

στα FA παντα εβαζα παραπανω αρωμα για να το καταλαβω.. παντα τα εβρισκα καπως... αδυναμα..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ε ειδες, στα λογια μου ερχεσαι. Δεν ειναι αδυναμο το αρωμα, υποαναπτυκτο ειναι. :))
Αστο κι εσυ να ωριμασει λιγο να δεις πως θα παρει τα πανω του. :yes:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
εμενα οι πολλες μερες ωριμανσης με χαλανε...
γιαυτο πλεον φτιαχνω μικρες ποσοτητες πιο συχνα..

τωρα απο εταιρια σε εταιρια αυτο διαφερει... αλλα οταν βλεπω το χρωμα να γινεται αρκετα πιο σκουρο..κοιταζω να το τελειωσω το υγρο να φτιαξω αλλο

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο κανω κι εγω πλεον. Εφτιαχνα 2-3 υγρα τη φορα απο 30ml το καθενα. Αλλα με τη δικη μου καταναλωση (2ml/μερα) κρατουσαν παρα πολυ καιρο
και παρολο που βρισκονταν σε φιμε μπουκαλακι και μεσα σε συρταρι, μετα απο κανα μηνα το αρωμα ειχε αλλοιωθει αισθητα.
Στο βασικο μου υγρο ειδικα, το gina, εκτος απο την αλλοιωση της γευσης, αλλαζε και το χρωμα του προς το πιο σκουρο.
Πλεον, αυστηρα 2 υγρα τη φορα απο 20ml το καθενα. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Ηθελα να ρωτησω αν αυτη η γλυκαδα που βγαινει στη γευση με το ατμισμα κυριως στους νεους ατμιστες μπορει να ελατωθει με καποιο τροπο ;
Συχνα οσοι φιλοι δοκιμαζουν παραπονιουνται για τη γλυκια επιγευση μεχρι και στα υγρα που δεν εχουν γλυκια γευση .

Συνηθως φτιαχνω υγρα με αναλογια απο 50-50% vg - pg μεχρι 80% vg -20% pg περιπου στα 12-16 mg
Αν αλλαξω τα ποσοστα υπαρχει περιπτωση να πετυχω λιγοτερη γλυκαδα η δεν εχει σχεση ;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Υπαρχει ενα ενισχυτικο γευσης απο τη FA ονοματι BITTER WIZARD.
Ο σκοπος αυτου το υγρου ειναι να μειωσει τη γλυκια γευση απο τις βασεις και τα υγρα.
Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει, αλλα απο σχολια που διαβαζω πρεπει να κανει δουλεια.
Αν και υπαρχουν και μερικοι συνατμιστες που παραπονιουνται για μια ιδιαιτερη πικρη γευση που αφηνει.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Αν το αίσθημα είναι από νέο ατμιστή, τότε παίζει ρόλο η ενίσχυση της γεύσης λόγω διακοπής του ΚΤ.
Αν οι φίλοι που δοκιμάζουν είναι νέοι ατμιστές ή καθόλου ατμιστές, τότε το πρόβλημα μπορεί να προέρχεται και από αλλού:

... κυρίως τα αρώματα (έστω κι αν δεν θεωρούνται γλυκά - μη μας ξεγελά το ότι κάτι δεν είναι γλυκό σαν τρόφιμο)
... και τις βάσεις...
... δευτερευόντως τον ατμοποιητή

Πέρα από την λύση του Nemesis, μπορείς, αφού φτιάχνεις υγρά, να δοκίμαζες μια άλλη μίξη...
Πάντως, θεωρώ ότι αυτό ξεπερνιέται ή/και συνηθίζεται με τον καιρό.
Η αίσθηση "βουτυρίλας" που είχα τους 3-4 πρώτους μήνες, ούτε ανάμνηση δεν είναι πια - μόνο ιστορικό γεγονός της αυτο-ατμο-βιογραφίας μου  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mpeos

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Υπαρχει ενα ενισχυτικο γευσης απο τη FA ονοματι BITTER WIZARD.
Ο σκοπος αυτου το υγρου ειναι να μειωσει τη γλυκια γευση απο τις βασεις και τα υγρα.
Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει, αλλα απο σχολια που διαβαζω πρεπει να κανει δουλεια.
Αν και υπαρχουν και μερικοι συνατμιστες που παραπονιουνται για μια ιδιαιτερη πικρη γευση που αφηνει.

Νομιζω πες και η inawera το εχει

5 μερες ωριμανση??!!!
πολυ δεν ειναι..?

λιγο ειναι 5 μερες μετα βλεπεις διαφορες στα θγρα καθως και στο χρωμα τους...


συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2014, 02:08 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα συνατμιστές..


Θέλω να φτιάξω ένα υγρό με γεύση καραμέλα βουτύρου. Να έχει γεύση όσο πιο κοντά γίνεται στις πολυαγαπημένες μου καραμέλες ΛΑΒΔΑΣ.


Ποιό άρωμα προτείνεται να πάρω και σε τι αναλογία με την βάση traditional από την flavourart που έχω??  :)

Συγχώνευση συνεχόμενων

EDIT: Μάλλον δεν προτιμάει κανείς την καραμέλα...

Παρακαλούμε διαβάστε Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας
και  Μηνύματα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο θα σβήνονται.
Εκ του Συντονισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2014, 09:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Θυμάμαι πως είναι πολύ αγαπητή η Καραμέλα της Άτμος (προσοχή: όχι η  Carabella).
Δεν ξέρω αν σου κάνει, γιατί εγώ την βάζω μόνο σε μείγματα αρωμάτων και όχι σκέτη, αλλά είναι πειστική καραμέλα βουτύρου και σου σπάει τη μύτη! Για δοσολογία δες εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6945.msg234747.html#msg234747

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ.  :)


Εάν την ανακατέψω και με κάποιο καπνικό ελαφρύ, ποιό προτείνεις.??  :)

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Η καραμέλα από Atmos ενώ μυρίζει όντως έτσι, στην γεύση δεν μου δίνει αυτή την αίσθηση. Μπορεί να είναι και ιδέα μου ή να μην έκανα εγώ καλή μίξη.
Νομίζω πάντως ότι για καραμέλα βουτύρου θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάποια γεύση butterscotch.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364