vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Συμφωνω και επ αυξανω για τη μετρηση σε mlμετρο

τα  2 πρωτα αρωματα με τα οποια πειραματιζομαι εχουν εντελως διαφορετικο μπουκαλι και σταγονομετρο
ειδικα η σταγονα του Τ-juice μπορει να ειναι και η μιση η τα 2/3 της σταγονας atmos lab .

Μεγαλο ρολο παιζει απ οτι καταλαβα και το υλικο του μπουκαλιου αφου αν το αρωμα βρισκεται σε πλαστικο μπουκαλακι που πιεζεται ευκολοτερα τοτε η σταγονα ισως ειναι μεγαλυτερη σε ογκο .

Τις σταγονες ως μεσο συγκρισης τις λαμβανω κατα προσεγγιση υπ οψιν κυριως για λογους στατιστικης .

Τελος μετα απο μια εβδομαδα πειραματισμου με τα υγρα νομιζω οτι καποιο ρολο πρεπει να παιζει και η αναδευση του μειγματος αφου επηρεαζει εμφανως τη διαυγεια και την ομογενεια του παραχθεντος υγρου

Αν αναμειξετε για παραδειγμα 5μλ μηδενικη βαση 5 μλ νικοτινουχα και 1μλ αρωματος σε ενα πλαστικο μπουκαλακι χωρις να τα αναδευσετε ιδιαιτερα κοιταζοντας το στο φως θα δειτε οτι η λευκη βαση καθεται κυριως στο κατω μερος ακολουθει η νικοτινουχα βαση και τελος το αρωμα . Δλδ οσο ανεβαινουμε προς τη κορυφη του μπουκαλιου εχουμε σκουροτερο χρωμα στο υγρο ..

Αν τα αναδευσουμε καπως νευρικα (στυλ φραπε) εχουμε το σχηματισμο εσωτερικων φυσαλιδων  οι οποιες θελουν το χρονο τους για να εξαφανιστουν
ενω αν το ανακατεψουμε κυκλικα χωρις αναποδογυρισμα εχουμε ενα πιο ομοιομορφο αποτελεσμα

αυτες ειναι οι αρχικες παρατηρησεις ενος πρωταρη που προσπαθει να συνδυασει το μετρο με την οσφρηση και την οραση ωστε να ικανοποιησει σε τελικη φαση τον εγκεφαλο και κατ επεκταση το ΚΝΣ

 :bye:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σωστά τα λες για την ανάδευση.
Εγώ ετοιμάζω μαγνητικό αναδευτήρα, όπως έχουν φτιάξει και άλλοι φίλοι συνατμιστές στο φορουμ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17853.msg639021.html#msg639021
Προς το παρόν έχω ένα παλιό μιξεράκι του φραπέ, που γυρίζει έκκεντρα γιατί έχει λίγο στραβώσει και έτσι πάει πιο αργά από το κανονικό, και με αυτό κάνω τη δουλειά μου. Δεν τα χτυπάω σαν να θέλω να κάνω αφρό, τα αναδεύω κυκλικά με το μιξεράκι.
Φτιάχνω 4-5 μπουκάλια των 100-110ml, τα βάζω σε σκοτεινό και οχι ζεστό ντουλάπι, αν και δεν περιέχουν νικοτίνη,  και 1-2 φορές τη μέρα τα κουνάω λίγο αν το θυμηθω ;)
Με αυτό τον τρόπο, έχω καλή ομογενοποίηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2014, 15:26 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
γεια σας, μια ερωτηση.Ποσες σταγόνες PG και VG αντιστοιχουν σε 1ml ξεχωριστά για το κάθε υγρό? Κάπου διάβασα ότι ειναι 32drops PG/ml
και 22drops VG/ml.Ισχύει?



από μεταφορά
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2014, 15:40 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~

Δε ξερω κατα ποσο κολλαει η ερωτηση σου στο νημα αυτο, αλλα..

Eξαρταται απο το σταγονομετρο.
Αλλα εχουν πιο λεπτη μυτη, αρα πιο μκρη σταγονα, ενω αλλα
εχουν πιο φαρδια μυτη, αρα πιο μεγαλη σταγονα.


Καλυτερα κανε δουλεια με καποιο σταγονομετρο με διαβαθμιση
ή ακομη καλυτερα με καποια συριγγα.
Ετσι θα εχεις 1ml ανεξαρτητως σταγονων.


Ας μεταφερθουν η ερωτηση & απαντηση εκει που αρμοζει καλυτερα..

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
γεια σας, μια ερωτηση.Ποσες σταγόνες PG και VG αντιστοιχουν σε 1ml ξεχωριστά για το κάθε υγρό? Κάπου διάβασα ότι ειναι 32drops PG/ml
και 22drops VG/ml.Ισχύει?

από μεταφορά

Γενικα στις PG/VG δεν σε ενδιαφερει.. Στο αρωμα μετραμε τις σταγονες και το ακριβες ποσοστο... μετα συμπληρωνουμε με την βαση που θελουμε μεχρι να γεμισει το μπουκαλακι ή να φτασει την σταθμη που θελουμε (αν δεν φτιαχνεις τα υγρα απευθειας στο μπουκαλακι).

Για ποσοστο μεταξυ PG/VG, αν τις εχεις χωριστα, πηγαινε το με το ματι στο μπουκαλακι ή με τις γραμμουλες αν το φτιαχνεις σε σωληνα. Επειδη ο ογκος στα 10/20..κλπ ml ειναι αρκετος οταν μιλαμε για βασεις, δεν ειναι κατι δυσκολο (να δεις δηλαδη που ειναι το μισο μπουκαλακι ή ποια ειναι η μεσαια γραμμουλα).

Εξαλλου εξαιρετικη ακριβεια δεν χρειαζεται.. δεν θα μπορεις ατμιστικα να το ξεχωρισεις λιγο ποσοστο πανω ή κατω.

Αποσυνδεδεμένος yomak

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
πόσο περίπου ζωή έχει ένα υγρό όταν το φτιάξεις μόνος σου?

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρητικά, τον συντομότερο από τους χρόνους που αναγράφεται σε κάθε ένα από τα συστατικά που θα χρησιμοποιήσεις.

Πρακτικά παραπάνω, αλλά επειδή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μάλλον δύσκολο να το προσδιορίσει κανείς με γενίκευση.

 
 

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Εχει δοκιμασει κανεις να φτιαξει δικο του υγρο με πχ Arctic Winter (η κατι ιδιας φιλοσοφιας) και αν ναι με τι βαση; Vg - Pg - 50/50, τι αποτελεσμα ειχε; Αξιζει τον κοπο ωστε να ερθει καπως παραλληλο με τις Βασεις Fresco που κυκλοφορουν;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
 Το αναφέρω με αφορμή κάτι που διάβασα σε άσχετο νήμα .
Είπε κάποιος συνατμιστης πως δεν βάζει νικοτίνη στο σπίτι του γιατί αν πέσει μια σταγόνα στο δερμα , έφυγες για το νοσοκομείο …  γαντακια λεει κτλ

3 μήνες που κάνω diyυγρά έχω πιάσει στα χέρια πολύ υγρό με νικοτίνη, από υπερτροφοδοσια , από άδειασμα τανκ για να αλλάξω βαμβάκι , από βλακεία δικιά μου . γάντια δε φόρεσα ποτέ και φυσικά δεν έχω πάθει απολύτως τπτ, αν πλύνεις τα χέρια η γενικότερα το σημείο που θα πέσει δεν υπαρχει κανενα προβλημα , εκτος αν εχεις καποια αλεργια . Όλα τα αλλά είναι η απόλυτη υπερβολή , γάντια ,γυαλιά , μάσκα , στολή λέει ο άλλος …  σιγα μη κανουμε και παραγγελια στη νασα  εξοπλισμο για να ριξουμε 5-10 μλ νικοτινη σε ενα μπουκαλακι. :wall: :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2014, 22:46 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Η καθαρη νικοτινη ειναι πολυ επικινδυνη καθως ως δηλητηριο μπορει να προκαλεσει ανακοπη καρδιας μεσα σε λιγα λεπτα.
Αλλα μιλαμε για καθαρη νικοτινη (1000mg/ml). Η ποσοτητα νικοτινης που περιεχουν τα υγρα μας (0-24mg/ml) δεν ειναι επικυνδυνη σε τετοιο βαθμο.
Σε περιπτωση που ερθει σε επαφη με το δερμα, ενα πλυσιμο με το νερο ειναι αρκετο.

Οταν ομως αναφερομαστε σε νικοτινουχες βασεις με συγκεντρωση νικοτινης 5-15% (50-150mg/ml) τοτε πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ.
Η επαφη ενος τετοιου υγρου με το δερμα θα προκαλεσει αμεσο ερεθισμο, πραγμα που υποδηλωνει οτι δεν ειναι και τοσο φιλικο με το σωμα μας.
Αν ερθει σε επαφη με ματια ή στομα τοτε τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ χειροτερα.
Μια ελαφρια δηλητηριαση απο νικοτινη προκαλει ναυτια, πονο στο στομαχι, ταση προς εμετο, ζαλη και προβλημα σε ακοη και οραση.
Γι΄αυτο οταν καποιος χειριζεται βασεις με τοσο υψηλη συγκεντρωση νικοτινης θα πρεπει να το κανει με μεγαλη προσοχη και τον καταλληλο εξοπλισμο (γαντια, γυαλια κτλ).

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Εντάξει, το ξέρουμε όλοι σχεδόν ότι έτσι είναι, Απόστολε, όμως:
1) Ενδεχομένως να ξεφύγει και να φτάσει σε κάποιο παιδί, όσο κι αν προσέχουμε
2) Αν η αλλεργία είναι μεγάλη και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του;
3) Δεν μαγειρεύουν όλοι με την ίδια περιεκτικότητα σε νικοτίνη, όπως λέει κι ο Nemesis.
Υπάρχουν βάσεις πολύ μεγάλης συγκέντρωσης που δεν σηκώνουν αστεία.

Ας μείνουν οι οδηγίες ως έχουν.
Κι όσοι από μας μάθαμε λόγω εμπειρίας ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνη μια συγκεκριμένη βάση... ;)
Ο πρωταθλητής της φόρμουλα οφείλει να μην τρέχει σε δημόσιο δρόμο.
Έστω κι αν η πιθανότητα να προκαλέσει ατύχημα είναι (λέμε τώρα) μικρή.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να γράφονται τόσο σοβαρά πράγματα και να τρομοκρατούνται κάποιοι, δεν είναι τόσο σοβαρά , και 100 mg καθαρή νικοτίνη να πέσει στο δέρμα δεν θα πάθει κανείς ανακοπή καρδιάς . εάν είναι δυνατόν , θα το ρίξει νερό και όλα οκ.
Να το πιει να κάνει μπάνιο με αυτό ,  ναι σύμφωνο αλλά δε θα πάθεις ανακοπή από 2 σταγόνες … έχουν πέσει στο δέρμα μου δηλητήρια , φυτοφάρμακα κ.α , ακόμη και τα πιο δυνατά δηλητήρια αν έρθουν σε επαφή με το δέρμα σου λέει ρίξε απλά άφθονο νερό , δε σου λέει τρέξε στο νοσοκομείο γιατί θα πεθάνεις …. Εκτός κατάποσης


Εννοείται μακριά από παιδιά , δε κάνουμε υγρά με τα παιδιά αγκαλιά
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2014, 23:10 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Σε φιλο το καλοκαιρι, επεσε ΜΙΑ σταγονα απο το υγρο του (18mg/ml) στο ματι την ωρα που γεμιζε τον ατμοποιητη του.
Το ματι για δυο ωρες δεν μπορουσε να ανοιξει, ειχε ξεραθει και πονουσε απιστευτα.
Μετα απο δυο ωρες πλυσιμο με φυσικο ορο το ματι ανοιξε κι ο ερεθισμος υποχωρησε μετα δυο μερες.
Αυτα με μια σταγονα 18mg/ml νικοτινης. Σε προκαλω να το δοκιμασεις με νικοτινη 100mg/ml να μας πεις τα αποτελεσματα.

Ο κοσμος με την πληροφορηση δεν τρομοκρατειται, ενημερωνεται.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Γιαυτο διευκρίνισα πως άλλο να πέσει στα μάτια μας , μέσα στο στομάχι μας , να λουστούμε με τη νικοτίνη και άλλο να πιάσουμε το μπουκαλάκι και να γέμιση λίγο το χέρι μας .  να ενημερώνετε σωστά όμως , μη λέμε μπορεί να πάθεις σε λίγα λεπτά ανακοπή εάν πέσει καθαρή νικοτίνη στα χέρια μας … αν ήταν έτσι εγώ τώρα θα έπρεπε να σας μιλάω από άλλους κόσμους με τόσα και τόσα που πέφτουν κάθε μέρα στα χέρια μου και ας φοράω 100 γάντια μιας χρήσης τη μέρα


Δεν είναι θέμα να προκαλέσει ο ένας τον άλλον, σε μια τέτοια βάση θα μπορούσα να πω και εγώ πως θα σου παραθέσω 10-20 από τα τόσο δυνατά δηλητήρια που πιάνω εγώ καθημερινά στα χέρια ( με γάντια φυσικά αλλά και πάλι σχίζονται τα μιας χρήσης και κάτι θα πιτσιλίσει ) να ρίξεις 2-3 σταγόνες στο δέρμα σου … τπτ δε θα πάθεις , θα ξεπλύνεις με άφθονο νεράκι και θα είσαι οk . αν όμως τα εισπνεύσεις αυτά τότε θα πας στο νοσοκομείο σίγουρα .
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2014, 23:26 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Νομιζω το διευκρινισα απο την αρχη. Η καθαρη νικοτινη (1000mg/ml) προκαλει καρδιακη ανακοπη.
Αν χρησιμοποιεις τετοια για την ιδιοκατασκευη των υγρων σου τοτε να προσεχεις λιγο παραπανω.

Οσο για τον αν θα πεσει στο δερμα, το ματι, το στομα, την ουρα του σκυλου, ε δε νομιζω πως τα ατυχηματα σε ρωτανε που και πως θα συμβουν.
Κι ο φιλος μου στον dripper του ηθελε να το ριξει, στο ματι κατεληξε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364