vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος strauss

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ Cruiser79.Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.Ελπίζω να βελτιωθεί,γιατί έδωσα 35 ευρώ για βάσεις και αρώματα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Εφτιαξα ενα υγρο απο

5ml βαση με νικοτινη 20mg
αραιωσα και με 5ml μηδενικη βαση

+ 10 σταγονες αρωμα (το οποιο δεν ακουγεται πολυ = ελαφρυ)
μεχρι ποσες σταγονες αρωμα ενδεικνυεται να  προσθεσω στα 10ml υγρου ;

 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
εξαρτάται από το άρωμα

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
@Lux Αφησε το καμια βδομαδα να ωριμασει, να δεσει οσο καλυτερα γινεται το αρωμα με τη βαση κ δοκιμασε το.
Αν σ'αρεσει καλως. Αν το θες πιο εντονο ριξε 3-4 σταγονες ακομα κ αφησε το λιγο στην ακρη παλι.


Η αληθεια ειναι οτι το ιδανικο ποσοστο για το καθε αρωμα θα το βρεις καπως ετσι, αλλα απαιτει πολυ υπομονη.


Σε γενικες γραμμες παντως μεσα επεσες, μιας κ η universal αναλογια που ξερω, ειναι 1 σταγονα αρωμα για καθε 1ml βασης.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
οκ :thumpup: ευχαριστω παιδια

το ενα υγρο με αρωμα Τ-juice, δε το εχω δοκιμασει ακομη οποτε το αφηνω μερικες ημερες να φτασει τις 6-7

το αλλο με Atmos το ειχα αφησει για 48 ωρες πριν το δοκιμασω,  οποτε προσθετω 2-3 σταγονες ακομη και το αφηνω 3-4 ημερες ακομη

μεχρι τοτε ετοιμο  ;D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει κανόνας "1 σταγόνα / ml βάσης" ή κάτι παρόμοιο.
Ολα εξαρτώνται απο το άρωμα που θες να προσθέσεις στη βαση σου, όπως είπε ο Θέμης παραπανω. Αλλά αρώματα θελουν 0.5% αραίωση (βλεπε Φωτιά απο atmos), άλλα θέλουν 15%+ (βλέπε T-Juice).
Εκτός αυτου, δεν είναι ενα το μέγεθος της σταγόνας. Αλλη η σταγόνα απο τα μπουκαλάκι του atmos, αλλη απο αυτά των T-Juice (μιας που τα έφερα και παράδειγμα παραπάνω).

Βλέπεις κάθε φορά πόση είναι η προτεινόμενη δοσολογία του κατασκευαστή, υπολογίζεις με σύριγγα το ανάλογο άρωμα (αν ξέρεις ακριβώς σε πόσες σταγόνες αντιστοιχεί ενα ml αρώματος απ' τα μπουκαλακια του εν λόγω κατασκευαστή μπορείς να το υπολογίσεις και με σταγόνες) και μετα κανεις δοκιμές πανω κάτω άρωμα και βαση μέχρι να πετύχεις την ιδανική αναλογία για σένα.

Edit: Οσο έγραφα μας ειπες οτι αναφέρεσαι σε άρωμα T-Juice. Ξεκινά με ενα ποσοστο αρώματος 10%, άσε το 4-5 μέρες για ωριμανση και δοκίμασε μετα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σύριγγες του 1ml από το φαρμακείο, πάμφθηνες και δεν ασχολείσαι με χοντρές, μεσαίες, ψιλές σταγόνες.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
οκ :thumpup: ευχαριστω παιδια

το ενα υγρο με αρωμα Τ-juice, δε το εχω δοκιμασει ακομη οποτε το αφηνω μερικες ημερες να φτασει τις 6-7

το αλλο με Atmos το ειχα αφησει για 48 ωρες πριν το δοκιμασω,  οποτε προσθετω 2-3 σταγονες ακομη και το αφηνω 3-4 ημερες ακομη

μεχρι τοτε ετοιμο  ;D


Εγω ολα τα t-juice τα φτιαχνω 15%, πολυ καλο κουνημα (οχι φραπε) και ετοιμα για ατμισμα... Εχω πειραματιστει αρκετα (ειδικα με το jack the ripple) και απο την πρωτη μερα ειναι σαν να το εχω αφησει 1 βδομαδα.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
ΣυστατικόΌγκοςΝικοτίνηΠοσοστόΣταγόνες
Νικοτινουχα βαση5 ml20 mg50.0%150
Μηδενικη βαση3.5 ml0 mg35.0%105
Τ juice αρωμα 1.5 ml0 mg15.0%45
ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΙΓΜΑ10.00 ml10.0 mg100%300
30 σταγόνες ανά ml.

με 15%  βγαινουν 45 σταγονες στα 10ml
στο μαγαζι που πηρα τα υγρα μου ειπαν για 10-12 σταγονες στα 10 ml
τεραστια η διαφορα η κανω κατι λαθος ;  :hmmm:
μηπως για αυτο με τις 10 μου φαινεται νερο ;;;  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2014, 17:31 από Lux »

Αποσυνδεδεμένος Vasilis R.

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Joyetech evic vtc/phenomenon lite by gus/iatty
Τεράστια η διαφορά πραγματι αλλα αν σαρεσει τοτε κανεις δεν εχει να πει κατι παντως 45 σταγονες στα 10 μλ ειναι λιγο πολλες!! :)

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Αλάνθαστη μέθοδος: η μέθοδος της δοκιμής!
Πρόσθεσε άλλες 10-15 σταγόνες, μιας που μιλάς γι' αυτό το άρωμα. Άσε το 3-4 μέρες, δοκίμασέ το και βλέπεις.
Αν πάλι σου φαίνεται ελαφρύ, προσθέτεις. Άν σου φαίνεται οκ, βρήκες το ιδανικό σου! Αν σου φαίνεται έντονο (που δε νομίζω), βάλε 1ml βάσης μέσα.
Είναι λίγο παίδεμα ίσως στην αρχή. Αλλά, μόλις το βρεις το ... "σημείο" σου, μπορείς να κάνεις και μεγαλύτερες ποσότητες χαλαρά! Θα ανταμειφθείς για τον κόπο σου δηλαδή!  8)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα συνεχίσω πάντως να προτείνω στους καινούριους στην ιδιοκατασκευή να αποφεύγουν την μέτρηση με σταγόνες και να προμηθευτούν σύριγγα ή πιπέτα του 1ml και να ασχοληθούν με τα ποσοστά.

Σπάνια πλέον φτιάχνω υγρά, αλλά όταν το κάνω, πλέον μοναδικός μου οδηγός είναι το μάτι και η μύτη. Αλλά αυτό προϋποθέτει α) προϋπηρεσία β) να ξέρεις πως να διορθώσεις το λάθος σου γ) να είσαι εξοικειωμένος/η με την έννοια του "Απ' Όλων" ώστε να έχεις κάπου να "σπρώξεις" το αποτυχημένο σου αποτέλεσμα εκτός από τη λεκάνη!

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Στα 10ml 10-15 σταγονες ειναι οτι πρεπει , το σημαντικο ειναι να τα αφηνεις να ωριμασουν ,αλλα αρωματα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο χρονο , παρ'ολα αυτα ενας μεσος ορος των 5 ημερων ειναι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Θα συνεχίσω πάντως να προτείνω στους καινούριους στην ιδιοκατασκευή να αποφεύγουν την μέτρηση με σταγόνες και να προμηθευτούν σύριγγα ή πιπέτα του 1ml και να ασχοληθούν με τα ποσοστά.

Σπάνια πλέον φτιάχνω υγρά, αλλά όταν το κάνω, πλέον μοναδικός μου οδηγός είναι το μάτι και η μύτη. Αλλά αυτό προϋποθέτει α) προϋπηρεσία β) να ξέρεις πως να διορθώσεις το λάθος σου γ) να είσαι εξοικειωμένος/η με την έννοια του "Απ' Όλων" ώστε να έχεις κάπου να "σπρώξεις" το αποτυχημένο σου αποτέλεσμα εκτός από τη λεκάνη!
ή να ασχολουνται μονο με σταγονες ή μονο με ml.........
ο συνδιασμος των δυο μονο προβληματα δημιουργει..ειδικα στα πρωτα βηματα........!!!!! ;)


το προβλημα του στα 10 μλ ποσες σταγονες αρωμα θελει ή το στις 300 σταγονες ποσα μλ αρωμα θελει ειναι πολυπλοκο!!!!!


διαβαζουμε την προτεινομενη αραιωση επι τις % που αναγραφει το αρωμα και υπολογιζουμε απο εκει και περα με ποιο συστημα θα φτιαξουμε το υγρο!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγώ θα επιμέινω ότι αλάνθαστη είναι μόνο η σύριγγα του 1ml.
Σταγόνες κτλ είναι πρόβλημα, εκτός του οτι κάθεσαι σαν τον υπνωτισμένο και μετράς μία μία τις σταγονίτσες, θέλεις και παραπάνω χρόνο σε σχέση με την σύριγγα για να φτιάξεις το υγρό σου.
Ειδικά αν κάνεις υγρά με αρώματα από διαφορετικούς κατασκευαστές, άρα και διαφορετική ποσότητα σταγόνων ανα ml, είναι μονόδρομος η σύριγγα.
Όσο για την ωρίμανση, τα δικά μου υγρά με VG & PG (ελάχιστη pg πλέον, σχεδόν αποκλειστικά vg βάζω) από σύνδεσμο και αρώματα FA & atmos labs για τα τωρινά γούστα μου θέλουν τουλάχιστον 7 ημέρες, με ιδανικό τις 15-20. Εκεί μου δίνουν το μέγιστο στη γεύση τους, αν και ποτέ δεν τα έχω αφήσει περισσότερο να δω τι παίζει. Θα το κάνω όμως για να μου φύγει η περιέργεια, γιατί νομίζω είχα διαβάσει ότι τα έτοιμα υγρά οι εταιρείες τα έχουν 6 μήνες στην ωρίμανση πριν τα δώσουν προς πώληση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2014, 14:36 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364