vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

551 επισκέπτες, 6 χρήστες
SEB, bloodlessz, mathimatikos1966, camber, Ηρακλης, dvelev

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Nemesis_rds δεν διαφωνώ σε τίποτα απολύτως από ότι είπες...πιάνω τον εαυτό μόνιμα να γκρινιάζει με το η.τ αλλά πίστεψέ με δεν θέλω να συνεχίσω το κανονικό.Τα 2-3 τσιγάρα δεν τα κόβω ο κόσμος να χαλάσει,γιατί τα απολαμβάνω...κάνω ένα ανά καφέ(πρωί-μεσημεράκι-απόγευμα) δεν είναι θέμα "δεν μπορώ" αλλά "δεν θέλω" αν κάποια στιγμή κατάφερνα να βρω αυτό που θα με γέμιζε απόλυτα με το η.τ τότε ίσως και να τα έκοβα αλλά και πάλι δεν ξέρω...
Όσο για τις αγορές πραγματικά έχω κάνει παραπάνω από όσες περίμενα...έχω γεμίσει ατμοποιητές,μπαταρίες κτλπ...σκεφτόμουν να πάω σε κάτι "θηρία" που έχουν μερικοί και τα φτιάχνουν μόνοι τους αλλά πραγματικά ντρέπομαι να κυκλοφορώ δημοσίως με ένα τέτοιο πράγμα στο χέρι (συγνώμη αν προσβάλω κάποιον) αλλά από θέμα αισθητικής δεν υπάρχει χειρότερο από το να βγω έξω με εναν μίνι δ***τη στο χέρι μου και ας έχει και την καλύτερη ατμιστική εμπειρία...


DIMTH δεν ξέρω πόσο είσαι αλλά προσωπικά καπνίσω 20++ χρόνια δεν νομίζω να τα λες και λίγα...Κοίτα για τις γεύσεις θα σου πω εμένα προσωπικά τι με εκνευρίζει,εγώ δεν τρώω ούτε σοκολάτα δεν τα πάω τα γλυκά,το να έχω μια μόνιμη γλυκιά γεύση στο στόμα μου με ενοχλεί...

Και για να μην φύγω τελείως εκτός θέματος (αν και δεν το σώζω νομίζω) το RY69 έγραφε από 2-7% οπότε είμαι να παίξω κάπου στο 5% για σιγουριά,ίσως ήθελε λίγο ακόμα τελικά...


Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άρωμα;;;Αλλά δυστυχώς έχω την δυνατότητα να αγοράσω μόνο από Ovale&Νοbacco δεν υπάρχουν άλλες εταιρίες εδώ...και για ατμιστική βάση επίσης υπάρχει κάποια πρόταση;;;




Υ.Γ. Γιατί μου το έχουν πει επανειλημμένα στο φόρουμ "δεν κόβεις το τσιγάρο έτσι",χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός αν ήθελα να κόψω το τσιγάρο θα πήγαινα σε γιατρό,όχι στην Nobacco...να εξοικονομήσω χρήματα θέλω απλά γιατί έφτασα να δουλεύω για να παίρνω τσιγάρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2014, 14:27 από NIKKAPS »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Τα "θηρια" mods που λες θα ηταν μια λυση, μιας και θα σου προσφερουν μια πληρεστερη ατμιστικη εμπειρια,
αλλα απο τη στιγμη που δε σου αρεσουν αισθητικα, δεν επιμενω.
Θα μπορουσες να παρεις μια μπαταρια eGo μεταβλητης τασης τυπου Vision Spinner,
ωστε να ξεφυγεις λιγο απο τις απλες και να μπορεσεις να ανεβεις στα watt (υποθετω απο αυτα που γραφεις οτι ατμιζεις με απλες eGo).

Tωρα οσον αφορα τις βασεις και τα αρωματα.
Αξιολογες βασεις που μπορεις να βρεις στην Ελλαδα θεωρω τις Umami, e42 και Totally Wicked.
Αρωμα, απο τη στιγμη που δε σου αρεσουν τα γλυκο-καπνικα, θα σου προτεινα κατι virginοειδες (πχ Gina απο AtmosLab) ή Camila.
Ωραια προταση ηταν και το Primo Verde απο T-Juice που σου εγραψε ο DIMTH, που φερνει καπως σε τσιγαρο.

Mην περιοριζεσαι μονο στα προιοντα των καταστηματων της περιοχης σου, απο τη στιγμη που δε σε ικανοποιουν.
Μια παραγγελια πχ με 2 βασεις, 2 αρωματα, μια μπαταρια κι εναν ατμοποιητη
κοστιζει αρκετα ωστε να δικαιουσαι δωρεαν μεταφορικα απο οποιοδηποτε καταστημα.

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Το ξέρω πως μπορώ να παραγγείλω online αλλά δεν μπορώ την προκειμένη στιγμή να κάνω μεγάλη αγορά...Όμως το Camila υπάρχει στην Nobacco από όσο είδα,θα το αγοράσω αν είναι,θα το παλέψω λίγο με το RY69 το οποίο δεν το λες και κακό...ίσως αν προσθέσω 5-6 σταγόνες ακόμα στο μείγμα που έφτιαξα να στρώσει κάπως...αν δω πως δεν με γεμίζει πάλι,τότε θα πάω κατευθείαν για το CAMILA.
Όσο για τις μπαταρίες μου είναι απλές...έχω 3 από της σειρά primero και δύο epsilon650.Αυτές με την ρυθμιζόμενη τάση δεν είναι ακριβές;;;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Κοστιζουν 22-29€. Το αν ειναι ακριβες το κρινεις εσυ.

Στη nobacco που λες, υπαρχει δοκιμαστηριο υγρων?
Αν ναι, πηγαινε μια βολτα απο εκει και δοκιμασε οσα πιο πολλα καπνικα μπορεσεις για να βρεις καποιο που σου αρεσει.

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Όχι δεν έχει για δοκιμή,ουσιαστικά δεν είναι μαγαζί της nobacco αλλά τα φέρνει ένα mini market κατόπιν παραγγελίας.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Και για να ολοκληρωσω με οτι προταση ειχα να σου κανω, αφου συμβουλες δεν δινω κι ουτε μου αρεσε να μου δινουν 30 χρονια καπνιστης, παντα φιλικα, και αφου δεν νοιωθεις την αναγκη (για ποιοτητα ζωης / υγεια) να κοψεις το καπνισμα, παρα μονο για οικονομικους λογους:


1) Λαθραια τσιγαρα
2) Στριφτα με χυμα καπνο σε σακουλα.


Τα βρισκεις πια παντου, και απο θεμα υγειας πανω κατω τα ιδια ειναι...


ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΟΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ


φιλικα.

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
DIMTH αν ήθελα να κάνω κάτι που είναι λαθραίο δεν θα ασχολούμουν αυτή την στιγμή με το η.τ...δεν δίνω ούτε 1cent σε δαύτους που τα πουλάν...

Όσο για τον χύμα καπνό δεν μου άρεσε και δεν του άρεσα.Πιστεύεις ειλικρινά ότι η πλειοψηφία ξεκινά το η.τ για τον παράγοντα "υγεία"...ίσως να κάνω και λάθος,αλλά εγώ προσωπικά δεν το είδα έτσι,σκέφτηκα πως θα μπορέσω να συνεχίσω τον κάπνισμα πιο οικονομικά,στο ξαναλέω αν ήθελα να απαλλαγώ από την νικοτίνη θα είχα απευθυνθεί σε κάποιο κέντρο απεξάρτησης από το τσιγάρο,έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο γιατί όχι και εμένα;;;


Το τσιγάρο είναι βλαβερό και μπορώ να το "κράζω" με τις ώρες αλλά να σου πω ότι δεν μου άρεσε θα ναι και ψέμα...Αρχικά πάω να καλύψω το ζήτημα εθισμού με το η.τ και στον επόμενο τόνο αν καταφέρω να προσαρμοστώ με αυτό τότε ναι να κάτσω να σου πω και γω ότι είναι καλύτερο από το κανονικά κτλπ...αλλά όταν μιλάμε για εθισμό δεν μπορούμε να μιλάμε για υγεία,γιατί από μόνος του ο εθισμός είναι αρρώστια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μετά και από αυτή την παρένθεση, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας που είναι οι ιδιοκατασκευές υγρών. Εκ του συντονισμού.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
...Πιστεύεις ειλικρινά ότι η πλειοψηφία ξεκινά το η.τ για τον παράγοντα "υγεία"...ίσως να κάνω και λάθος,αλλά εγώ προσωπικά δεν το είδα έτσι,σκέφτηκα πως θα μπορέσω να συνεχίσω τον κάπνισμα πιο οικονομικά...
Για την υγεία το ξεκινάμε όλοι μπας και κόψουμε το κ.τ. ανώδυνα
αλλά όταν έρχεται η προσωρινή απογοήτευση σκεφτόμαστε και το οικονομικό για να πάρουμε θάρρος να συνεχίσουμε


Sorry για to offtopic

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν για να επιστρέψουμε στο θέμα...ξέρετε καμιά συνταγή για να φτιάξω κάτι σαν το USA MIX;;;

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ NIKKAPS, όσον αφορά την αγορά αρωμάτων για ιδιοκατασκευή υγρών, επειδή αντιμετώπισα και εγώ παρόμοια προβλήματα, με κυριότερο το ότι σε κανένα από τα καταστήματα που επισκέφθηκα δεν μπορούσα να δοκιμάσω άρωμα (παρά μόνο να το μυρίσω από το μπουκαλάκι) αγόραζα στην αρχή κάποια αρώματα από αυτά που κάποιοι φίλοι εδώ έλεγαν ότι ήταν αξιόλογα. Επειδή όμως τα γούστα είναι διαφορετικά, τα περισσότερα πήγαν από εκεί που ήρθαν…
 
Σαν λύση βρήκα τα αρώματα της Inawera. Πέρασα ώρες διαβάζοντας τις γνώμες των φίλων που τα είχαν δοκιμάσει τόσο στο δικό μας φόρουμ, όσο και σε άλλα του εξωτερικού. Διάβασα μέχρι και απαξιωτικές κριτικές για όλα γενικώς τα αρώματα της Inawera, αλλά αυτές θεώρησα ότι μάλλον εξυπηρετούσαν σκοπιμότητες και δεν τις έδωσα σημασία (ευτυχώς όπως αποδείχθηκε).
 
Μέχρι τώρα έχω αγοράσει πάνω από 30 διαφορετικά αρώματα και το κάθε μπουκαλάκι των 10 mL μου κόστισε το ¼ της τιμής του αρώματος αυτού που αγόραζα από εδώ. Το κόστος τους είναι τόσο χαμηλό που και "φόλα" να βγεί κάποιο, δεν σκάω! Ακόμη και οι βάσεις με νικοτίνη μου έρχονται πολύ φθηνότερα από την Πολωνία απ΄ ότι από εδώ.
 
Έφτιαξα ένα σωρό δείγματα, κάποια εξαιρετικά, άλλα μέτρια, κάποια ακόμη και απαράδεκτα και τελικώς κατέληξα σε τρία - τέσσερα (και άλλα τόσα για την σύζυγο) που τα εναλλάσσω και με καλύπτουν απόλυτα.
 
Ίσως τα παραπάνω σε βοηθήσουν να βρείς αυτό που ψάχνεις, ώστε πλέον να φτιάχνεις μόνος σου τα υγρά που ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Μια ερώτηση σχετικά με το diy.
Το πρώτο υγρό που έφτιαξα ήταν με βάση pv/vg (έτοιμη) 70/30, 12mg νικοτίνη και 5% άρωμα.
Το δεύτερο υγρό με βάση άλλης εταιρείας με 50/50 αναλογία. 12mg νικοτίνη και 6% από το ίδιο άρωμα.
Και τα δύο υγρά είχαν τον ίδιο χρόνο ωρίμανσης.


Ενώ στο πρώτο η γεύση από το άρωμα ήταν ξεκάθαρη και μου άρεσε πολύ, στο δεύτερο υγρό το άρωμα ίσα που το γεύομαι και δεν αφήνει και την γλυκιά επίγευση του.
Φυσικά το δεύτερο λόγω περισσότερης vg δίνει καλύτερο ντουμάνι.

Μήπως η vg "κόβει" το άρωμα και συνεπώς χρειάζεται περισσότερη αναλογία αρώματος ανα ml, ή απλά μου πάει περισσότερο η πρώτη μάρκα βάσης?






Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Οπότε θα πρέπει να ενισχύσω την αναλογία αρώματος όταν χρησιμοποιώ πιο πολύ vg στη βάση μου  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,


Είμαι σε θέση να ανακοινώσω το μεγαλούργημα μου:

8ml Usa Mix 16mg (έτοιμο υγρό nobacco)
3ml Desert Ship 16mg (έτοιμο υγρό nobacco)
6ml RY4 18mg (έτοιμο υγρό hexocell )
15ml Balanced βάση 20mg+άρμα RY69 (nobacco)

Μια μίξη όλα μαζί και έφτιαξα από τύχη το καπνικό που επιτέλους μου θυμίζει τσιγάρο...Τέλειο κάψιμο στο λαιμό και αρκετό ντουμάνι,να προσθέσω πως η γεύση είναι ένα μπέρδεγουέι που δεν γλυκίζει καθώς είναι αρκετά ξηρή και εμένα έστω με έκανε να νομίζω πως καπνίζω τσιγάρο.Δεν ξέρω ίσως να έπαιξε ρόλο και που αγόρασα έναν black mamba ατμοποιητή αλλά και με τον BDC σχεδόν την ίδια απόλαυση είχα...


Θέλω να ρωτήσω πειράζει που ανάμιξα έτοιμα 3 διαφορετικά έτοιμα υγρά μαζί με βάση και άρωμα;;;Υπάρχει περίπτωση να είναι όλο αυτό επικίνδυνο;;;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364