vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
Panokali, vasim

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο δοκιμαζω αυτην την στιγμη, βαζω γυρω στο 30% cigarillos σε 12αρα βαση ελ τορο. Θελω να δω τι γινεται με τα καταλοιπα..
Απο γευση προσωπικα μ'αρεσει αλλα οντως ατονει η γευση.


(Ξερουμε αν οι νεες παρτιδες με τα βελτιωμενα el toro εχουν ερθει Ελλαδα;)

Αποσυνδεδεμένος Johnnyd13gr

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
@vagskarm


Με βαση αυτά που έγραψες παίζεις στο 1 προς 2 με RY69 - Vanilla. Ουσιαστικα δλδ στα 10 ml θα βαλω 10 σταγονες RY69 πχ και 5 σταγονες vanilla. Εγω το εφτιαχνα με 8-4 αλλα θα δοκιμασω να ανεβω λιγακι γιατι μου κανει λιγο ατονο.

Αποσυνδεδεμένος rgthekid

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • w00t w00t
Μεταφορά κάποιων μηνυμάτων από εδώ

Καλησπέρα.
Σήμερα κάτι πολύ παράξενο εγινε και δεν ξέρω τι να κάνω.
Συνήθως χρησιμοποιώ ξύδι για να ομαλίνει τις γεύσεις του υγρού όταν χρησιμοποιώ πάνω απο 3 γεύσεις.
Σήμερα έφτιαξα ένα υγρό με cinnamon cookies της atmos lab.
όταν λοιπόν έριξα το ξύδι, το υγρό άρχισε να γίνεται άσπρο.
Παραξενεύτηκα και δοκίμασα άλλη μια φορά, μέσα στο γυάλινο το μπουκαλάκι έριξα  κάμποσες σταγόνες cinnamon cookies και ξύδι ( ξύδι μήλου ) κάτασπρο πάλι.
Τι ακριβώς να είναι αυτό;
Μου φαίνεται οτι θα το πετάξω το υγρό. αλλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2014, 18:04 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Μαλλον δεν καταλαβα καλα. Τι εννοεις χρησιμοποιεις ξυδι?
Σαν συστατικο στο υγρο που ατμιζεις ή για τον καθαρισμο του τανκ?

Αποσυνδεδεμένος rgthekid

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
  • w00t w00t
για το υγρό, είναι παρεμφερές του vape wizzard, ομαλύνει την γεύση, και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, τώρα έγινε όλο συνεφιασμένο ας το πω...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει κάποιον στο φόρουμ να ατμίζει υγρό με ξύδι.
Μου κάνει εντύπωση η σύγκριση με το Vape Wizard, το οποίο έχει σκοπό να μειώσει την αίσθηση οξύτητας κάποιων υγρών και να δώσει μια "θαμπή", ξυλώδη πλούσια γεύση (κυρίως σε καπνικά).
Ένα ψάξιμο που έκανα μου έβγαλε απλά κάτι συζητήσεις του στυλ "Η γιαγιά μου έλεγε πως το ξύδι κάνει καλό σε πολλά, οπότε το βάζω στα υγρά μου". Δεν λέω πως ξέρω πως είναι κακό, αλλά ίσως δεν θα βρεις απάντηση εδώ.
Ο Παναγιώτης της Atmos Lab είχε προτείνει λεμόνι ως τονωτικό γεύσεων σε DIY.
Μήπως να τους στείλεις mail, μια που το κανελομπίσκοτο είναι έτσι κι αλλιώς δικό τους;
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
για το υγρό, είναι παρεμφερές του vape wizzard, ομαλύνει την γεύση, και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα, τώρα έγινε όλο συνεφιασμένο ας το πω...
τα υγρα για να αποκτησουν μια γευση-μυρωδια τα υλικα του κανουν καποιες ''χημικες'' ενωσεις.....ετσι εχουμε το χρωμα και την γευση......
ριχνοντας εσυ τωρα ξυδι λογικα εγινε καποια αντιδραση που εκτος της γευσης ''πειραξε'' και το χρωμα........!!!!!!
επισης το ξυδι δεν ειναι παντα σταθερο στον βαθμο οξυτητας.....!!!!
δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο......... :thumpup:






βεβαια και εγω πρωτη φορα ακουω για ξυδι σε υγρα........

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε rgthekid καλησπέρα.

Κατ' αρχάς να σου πω ότι το cinammon cookies όπως και κάποια άλλα υγρά, στην αρχή θαμπώνουν και καθαρίζουν μετά από κάποιες μέρες, δεν είναι ανησυχητικό αυτό.

Τώρα, όσον αφορά το ξύδι, δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα η χρήση του για άτμισμα. Δεν έχω ιδέα τι συμπεριφορά μπορεί να έχει σε επαφή με μία καυτή αντίσταση και δεν έχω ιδέα αν ο ατμός του είναι καλός ή κακός. Είναι η πρώτη φορά που ακούω τη χρήση του σε υγρό αναπλήρωσης και θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή σε όλους όσους αποπειραθούν να το δοκιμάσουν, ότι κάτι τέτοιο γίνεται αποκλειστικά με δική τους ευθύνη και ότι κανείς εδώ δεν ενθαρύνει το άτμισμα υλικών τα οποία δεν προορίζονται γι αυτό το σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Φίλε Cruiser αλήθεια πως σου διέφυγε αυτό :D  Το μηλόξηδο το οποίο αναφέρει ο φίλος  rgthekid είναι ευρέως διαδεδομένο στο εξωτερικό για την παρασκευή υγρών άτμισης.


Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά αν ψάξεις τις συνταγές υγρών που υπάρχουν στο ECF θα δείς ότι όλοι σχεδόν το χρησιμοποιούν. Παίζει κάτι όσο αφορά την οξύτητα των υγρών και τον τρόπο που δένουν μεταξύ τους τα αρώματα.


Τώρα όσα αφορά την ασφάλεια του δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. :dontknow:




Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Pany, αν δεν μου ξέφευγε τίποτα, τότε δεν θα με έλεγαν Τρύφωνα, αλλά WWW!!!
Στο ECF δεν είμαι καν μέλος, οπότε είναι κάπως λογικό να το ακούω πρώτη φορά. Και εγώ έχω κατά καιρούς δοκιμάσει διάφορα "περίεργα" υλικά ως βοηθητικά στην παρασκευή υγρών, όπως και μη συμβατικές μεθοδολογίες για να πετύχω κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα σε διάφορα DIY projects μου, αλλά δεν τολμώ καν να πω τι είναι αυτά γιατί α) δεν έχω πετύχει ακόμα το σκοπό μου και το τελικό αποτέλεσμα που επιθυμώ - είμαι πολύ κοντά όμως, β) ακόμα και να τον πετύχω, πρώτα θα σιγουρευτώ εργαστηριακά ότι αυτό είναι ασφαλές στα πλαίσια που αυτό είναι εφικτό και μετά θα δημοσιεύσω μία συνταγή.

Στο ECF χρησιμοποιούν μηλόξυδο, σε κάποιο φόρουμ στη Νέα Γουινέα μπορεί να χρησιμοποιούν εκχύλισμα λιαστής ακρίδας. Αυτό δεν το κάνει ούτε σωστό, ούτε ασφαλές. Μπορεί να είναι ασφαλές, ευεργετικό, να αυξάνει το IQ και την πνευματική διαύγεια, μπορεί ακόμα και να προσθέτει 5cm ύψος. Αλλά μπορεί και να κάνει και ακριβώς το αντίθετο. Τονίζω λοιπόν ότι ο καθένας στο σπίτι του και για τον εαυτό του μπορεί να κάνει και να ατμίζει ότι θέλει. Με πολύ ευγενικό τρόπο λοιπόν, και ως μέλος όχι ως συντονιστής, λέω απλά να μην προτείνουμε πράγματα για τα οποία δεν είμαστε απολύτως σίγουροι. Για την πάρτη μας και μεταξύ μας, ας ατμίζουμε και σαμπουάν.

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα


Τώρα όσα αφορά την ασφάλεια του δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. :dontknow:


Τρύφωνα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη για αυτό και έγραψα και το πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο και απλά το ξαναγράφω για όσους αρέσκονται να πειραματίζονται. Μην προσθέτετε υγρά αν δεν είστε 1000% σίγουροι πως επηρεάζουν τον οργανισμό σας. Το παράδειγμα του μηλόξυδου εδώ παρότι φαινομενικά φαίνεται αβλαβές (εισπνοές με ξύδι από την αρχαιότητα βλ Ιπποκράτης) μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα σε άτομα με αναπνευστικά προβλήματα (άσθμα κλπ) ή άτομα που πάσχουν από εμφύσημα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ρισκάρουμε οτιδήποτε πέρα από τα προβλεπόμενα και δοκιμασμένα. Αρκετά προβλήματα έχουμε με αυτά ήδη

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Με τι άρωμα μπορώ να δώσω στα καπνικά diy αυτή τη γλυκάδα που αφήνουν στο τέλος αρκετά έτοιμα υγρά; (tribeca, bebeca, cuban cigar)

Επίσης, έχω διαβάσει από εδώ κι από 'κει για ενισχυτικά γεύσης, ap, mts και διάφορα άλλα. Κάνουν δουλειά; Ή είναι πεταμένα λεφτά;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Το mts κάνει σίγουρα δουλειά. Με την έννοια ότι αλλάζει τη γεύση του υγρού. Δεν ενισχύει ομοιόμορφα το υπάρχον άρωμα. Τονίζει κάποιες ενδιάμεσες νότες.
Το έχω δοκιμάσει μόνο σε καπνικά. Αλλά καλυτερεύουν πολύ κι άλλα το αντίθετο. Δοκιμάζεις και βλέπεις.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Για να δώσεις γλυκάδα, θα χρειαστείς Ethyl Maltol, είτε σε κρύσταλους, είτε διαλυμένη σε PG.

Τα άλλα ενισχυτικά την κάνουν τη δουλίτσα τους:
MTS: Δίνει σώμα και χαρακτήρα στα καπνικά και στρογγυλεύει τη γεύση τους.
Acetyl Pyrazine: Δίνει το άρωμα του ξηρού καρπού και του καβουρντισμένου καλαμποκιού.

Αυτό το οποίο δεν έχω δουλέψει ακόμα και θα ήθελα, είναι το Sharp Taste.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172050 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10488 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364