vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Θα χει κάποιο αποτέλεσμα στην ωρίμανση;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Αν εννοείς ότι θα έχεις πιο γρήγορη ωρίμανση η απάντηση είναι αρνητική.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Οπότε μάλλον είναι μια εναλλακτική, σε σχέση με να το χτυπάς με το χέρι

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Εάν είναι δυνατό το χτυπητήρι σου, να έχεις σφουγγαρίστρα πρόχειρη ειδικά εάν το κτυπήσεις στο στενό μπουκάλι των s&v.
Το υγρό θα γεμίσει τόσο πολύ με μπουρμπουλήθρα που η νικοτίνη θα σκουρύνει πιο γρήγορα.
Τώρα το καλοκαίρι που είναι πιο ρευστή η vg αναμιγνύεται εύκολα και με το χέρι.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Οπότε, άκυρο το χτυπητήρι;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Οι master chefs των υγρών πάντως δεν προτείνουν την βίαιη ανάμειξη. Αντί γι αυτό συστήνουν ομαλή, απαλή & κυκλική κίνηση ώστε να αποφευχτεί η δημιουργία φυσσαλίδων που περιέχουν οξυγόνο & επιταχύνουν την οξείδωση της νικοτίνης.
Αυτήν την μέθοδο χρησιμοποιώ & εγώ, αλλά είμαι του "kelari diy". Παρασκευές που υπερβαίνουν τα 500ml & φεεεεεεεετα μέχρι να ομογενοποιηθούν (είμαι των καπνικών, τί να κάνω; ) ;D .

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Εκτός του ότι οξειδώνεται , αυτό που μου έχει πεί άνθρωπος ο οποίος
έχει εργαστήριο και είναι παλιά καραβάνα στο χώρο , είναι ότι η νικοτίνη
είναι πτητική και καλό θα είναι να προστίθεται προς το τέλος της ωρίμανσης
και σε μορφή PG για να μην αλλοιώνεται το άρωμα .

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Δλδ αν έχεις μια αναλογία 50PG/50VG.Το 50% VG το βάζεις στην αρχή και το άλλο 50% PG στο τέλος;

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Εσύ που συμπληρώνεις ένα s&v μόνο με booster δεν έχεις τρόπο να το εφαρμόσεις αυτό αφού όλο το υγρό σου είναι μια νικοτινικούς βάση με ολίγη από άρωμα αραιωμένο με ελάχιστη από pg (ότι έχει το s&v) στην αναλογία pg/vg περίπου που έχει το booster.

Επίσης εάν είναι ένα μπουκάλι τον 60ml να το φτιάξεις και να τελειώσει σε 5-10 μέρες άντε ένα μήνα δεν υπάρχει λόγος για τόση προσοχή στην λεπτομέρεια.

Εάν κάνεις όμως μεγάλες ποσότητες υγρών (με normal ποσοστά νικοτίνης) που θα ωριμάσουν και θα φτάσουν να τα έχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα, σου προτείνει να προσθέσεις την νικοτίνη μετά την ωρίμανση και αυτή να είναι σε pg. Δηλαδή το άρωμα να ωριμάσει μόνο με μη νικοτινούχο βάση.

Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι η νικοτίνη καλό είναι να βρίσκεται στο υγρό κατά την ωρίμανση για να κάνει και αυτή δεσμούς με τις αρωματικές ύλες.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Δλδ δεν θα βάλεις καθόλου νικοτινούχα VG;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Αν όλη την vg που θέλεις να υπάρχει στο τελικό υγρό την έχεις βάλει από πριν σαν μη νικοτινούχα βάση και η νικοτίνη που έχεις στα χέρια σου είναι σε 100% pg τότε ναι δεν θα βάλεις καθόλου νικοτίνη διαλυμένη σε vg.

 
Τι είναι αυτό που σου δημιουργεί απορία;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι η νικοτίνη καλό είναι να βρίσκεται στο υγρό κατά την ωρίμανση για να κάνει και αυτή δεσμούς με τις αρωματικές ύλες.
Αυτής της "σχολής" είμαι & εγώ. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα, καθαρά προσωπικό όπως ΕΓΩ το αντιλαμβάνομαι, πως η νικοτίνη δίνει το κατιτίς της στην γεύση. Εστω & στο 1 ολόκληρο mg που χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Όχι εντάξει το έπιασα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Αυτό μήπως έχει να κάνει με το γεγονός, ότι η VG αλλοιώνει την γεύση του υγρού;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2020, 22:38 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Δεν την αλλοιώνει, απλά δεν είναι τόσο καλός φορέας της γεύσης όσο η PG. Γι αυτό & στα VGάτα υγρά αυξάνουμε το ποσοστό αρώματος. Οσο αυξάνουμε το ποσοστό της PG, ελαττώνουμε & το ποσοστό αρώματος.
Σε πολλά αρώματα θα δεις συνιστώμενο διαφορετικό ποσοστό αρώματος, ανάλογα με την αναλογία VG/PG του υγρού που θα παρασκευάσουμε.
Οπότε, στην τελική: PG= καλός φορέας γεύσεων. VG= πλούσια παραγωγή ατμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2020, 01:18 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Αυτής της "σχολής" είμαι & εγώ. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα, καθαρά προσωπικό όπως ΕΓΩ το αντιλαμβάνομαι, πως η νικοτίνη δίνει το κατιτίς της στην γεύση. Εστω & στο 1 ολόκληρο mg που χρησιμοποιώ.
Ισχύει . 
Αρκεί να είναι καλή νικοτίνη .
Τη Δευτέρα έσταξα 2ml Halo μέσα σε 98ml Black Cavendish 
kαι χθες βράδυ το άτμισα . Δυνάμωσε η ένταση της γεύσης .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364