vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasilis27p, dkostas, Lazy Dog, kurtz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
να παω 50-50?η θελει περισσοτερο νερο εδω?
νερο φυσιολογικο ορο απο φαρμακειο?

ΟΧΙ φυσιολογικό ορό - δεν είναι νερό! Απιονισμένο ή ακόμα καλύτερα ενέσιμο νερό. WFI (water for injection) απ' το φαρμακείο!

Από πάνω δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι ρωτάς. Αν εννοείς να βάλεις 50% γλυκερίνη και 50% νερό η απάντηση είναι πάλι όχι και να κάνεις αυτό που γράφει ο spectrum στο προηγούμενο ποστ. 90% γλυκερίνη και 10% νερό. Αν δεν κατάλαβα καλά, ζητώ συγγνώμη...


Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
ναι αυτο εννοουσα μισο νερο μισο γλυκερινη,οποτε θα παω σε αποιονισμενο 10% και 90% γλυκερινη.
εχω σοβαρα θεματα με την προπυλαινογλυκολη,εχω κανει πληγες στα χερια απο μικροσταξιματα ατμοποιητων,και εχουν και πολυ φαγουρα


διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2019, 19:08 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Να προτιμήσεις το WFI (water for injection)!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
αιφνηδιαστηκα πολυ τωρα,εφτιαξα ενα δοκιμαστικο υγρο με 10% προπυλαινογλυκολη και 90% γλυκερινη,μου προκαλει πολυ καουρα στο στομαχι.
ειχε πολλους μηνες να με ποιασει καουρα απο το ατμισμα και νομιζα οτι ηταν απο την προπυλαινογλυκολη.
στην γευση δεν βλεπω καποια διαφορά

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
H PG έχει γενικά δαιμονοποιηθεί σ' αυτό το φόρουμ και πολλοί νομίζουν πως έχουν δυσανεξία ενώ δεν έχουν, άλλοι δε που πραγματικά έχουν θέμα θεωρούν δεδομένο πως και όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν θέμα, δε μπορεί! Ξέρω μερικές εκατοντάδες ατμιστών και μόνο έναν (μία...) που έχει θέμα και αυτό το έχει με την VG, όχι την PG! Δεν είναι στατιστικά σημαντικό το δείγμα (οι ατμιστές που εγώ γνωρίζω δηλαδή...) αλλά τι διάολο; Ούτε έναν;
Πριν λοιπόν αποδώσεις την ευθύνη για τις ενοχλήσεις που σε ταλαιπωρούν σε ένα συστατικό που πειράζει κάποιον άλλο, πρέπει να βρεις αν εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί του...

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Ρε φίλε ατμίζεις ένα χρόνο, και ξαφνικά κατάλαβες ότι η pg σου προκαλεί εγκαύματα(!) στα χέρια και τρύπες (!!!!!). Καθαρό θειικό οξύ είναι; Αν παθαίνεις αυτό στα χέρια, τι γινόταν όλο αυτό τον καιρό, όταν σου έπεφτε σταγόνα υγρού στη γλώσσα, από μικροδιαρροή, ή υγροποίηση στο επιστόμιο;

Επίσης καούρα με μεγάλο ποσοστό VG δείχνει δυσανεξία στην  VG, που έχουν πάρα πολλοί και συνηθίζεται. Αλλά άλλο αυτό.

[member=21981]sotirakis37[/member]

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
φροντιζα να χρησιμοποιω ατμοποιητες πολυ στεγανους και ακομα το προσεχω,ποιο πολυ στο γεμισμα τους ειναι που την παταω.
αυτο με την προπυλαινογλυκολη το ηξερα πριν ξεκινησω το ατμισμα απο αλλα σκευασματα

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
αιφνηδιαστηκα πολυ τωρα,εφτιαξα ενα δοκιμαστικο υγρο με 10% προπυλαινογλυκολη και 90% γλυκερινη,μου προκαλει πολυ καουρα στο στομαχι.
ειχε πολλους μηνες να με ποιασει καουρα απο το ατμισμα και νομιζα οτι ηταν απο την προπυλαινογλυκολη.
στην γευση δεν βλεπω καποια διαφορά
Δεν είμαι γιατρός όμως αυτό που πιστεύεις ότι σε πειράζει ίσως κ να μην είναι ναι?
Εμένα για παράδειγμα με πειράζει στον λαιμό άσχημα η PG!!! 

Tην αδερφή μου την πείραξε στο στομάχι κ αυτό ήταν σίγουρο γιατί είχε βάλει μεγάλη ποσότητα! Όταν την μετρίασε ? Όλα καλά! 
Όμως, ενδέχεται κάτι άλλο να σε πειράζει ναι? Ακόμη κ ένα αθώο τσάι! 

Κοίταξέ το κ δες τι μπορεί πέρα από τις βάσεις σου να σε έχει πειράξει! Είναι εύκολο να το ψάξεις αλλά καλό θα ήταν να πήγαινες κ σε γιατρό γιατί μπορεί να έχεις γαστρίτιδα. 

Nai_Ego

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή διαβάζω και ακούω συνέχεια "είμαι αλλεργικός στο ένα", "είμαι αλλεργικός στο άλλο" θα σας πω ότι δεν έχω γνωρίσει ποτέ κάποιον πραγματικά αλλεργικό. Εννοώ κάποιον που έχει εμφανίσει μία αλλεργία, έκανε εξετάσεις και αποδείχθηκε ότι ήταν όντως αλλεργικός σε κάτι. Ακούω για αλλεργίες σε PG, σε VG, σε εσπεριδοειδή, σε 1.002 πράγματα. Πριν δεν τα είχατε; Οι PG & VG είναι ευρύτατα διαδεδομένες και τις χρησιμοποιούμε καθημερινά εκτός ητ εδώ και χρόνια, τώρα μας πείραξε όλους; Ή έστω ένα 10%-15% των χρηστών του forum; Προ ητ δηλαδή τρέχαμε όλοι στα ανθισμένα λιβάδια με τα φλοράλ φορεματάκια μας και τις κοτσίδες να ανεμίζουν; Σαφώς η ποσότητα στην τοξικολογία είναι σημαντικότατος παράγοντας αλλά προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ αυτά τα εύκολα "αλλεργία εδώ", "αλλεργία εκεί".

Οι αλλεργιολόγοι είναι φίλοι μας. Peace and no offence.

EDIT: Άλλο το "με πειράζει" και άλλο το "είμαι αλλεργικός".
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2019, 09:37 από Nai_Ego »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Οι αλλεργίες δεν έχουν να κάνουν με την τοξικότητα. Μια μέρα ξυπνάμε και ο οργανισμός μας έχει αποφασίσει να βλέπει σαν απειλή κάποιες αθώες ουσίες. Όπως έρχονται έτσι μπορεί να φύγουν.
Το αίσθημα κνησμού ή καύσους, η ερυθρότητα ή το πρήξιμο μπορεί να είναι δερματικά συμπτώματα που απλά μας ταλαιπωρούν αλλά εάν αυτό λάβει χώρα στην αναπνευστική οδό με έντονο τρόπο, καλύτερα να είστε κοντά σε νοσοκομείο.

Το έγκαυμα και οι πληγές όμως δεν ξέρω πόσο παραπέμπουν σε αλλεργίες.

Πριν δεν τα είχατε;
Ξέρεις ότι μπορεί να εμφανίσεις αλλεργία σε κάτι που δεν είχες ποτέ ή να σταματήσεις να έχεις αλλεργία σε κάτι που είχες για χρόνια. Επίσης μπορεί να πάθεις αλλεργικό σοκ από κάτι και να μην το ξαναπάθεις ποτέ στη ζωή σου.

Αν θες, μπορώ να σου γνωρίσω άτομα που είναι αλλεργικοί σε κάτι, έχουν κάνει εξετάσεις και έχουν βρει σε τι είναι αλλεργικοί και κυκλοφορούν με αντιισταμινικά στην τσάντα τους μόνιμα. Ο λόγος που μπορεί να μην έχεις γνωρίσει κανέναν, είναι γιατί πάνω κάτω 2% των ενηλίκων εμφανίζουν αλλεργία σε τρόφιμο, φαντάζομαι και στα υπόλοιπα, τα ποσοστά είναι εξίσου μικρά.

Οι αλλεργίες, είναι ένα από αυτά τα πράγματα που ξέρουμε ότι υπάρχουν, αλλά προς το παρόν δεν έχουμε καταφέρει να καταλάβουμε ακριβώς πώς λειτουργούν. Θα συμφωνήσω μαζί σου στο "άλλο με πειράζει άλλο είμαι αλλεργικός". Η δυσανεξία, δεν είναι αλλεργική αντίδραση.

Nai_Ego

Συμφωνώ ότι αλλεργίες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν, συμφωνώ ότι όλα πριν εμφανιστούν δεν τα είχαμε, όλα εμφανίζονται κάποτε για πρώτη φορά. Η ερώτηση για το αν τα είχαν πριν έχει να κάνει με τις αλλεργίες που διαβάζω εδώ μέσα για PG & VG. ΟΛΟΙ ξαφνικά; Μα ΟΛΟΙ;
Ακόμα περισσότερο συμφωνώ για τα άτομα με τις αλλεργίες που αναφέρεις, είναι αυτό που είπα: Οι αλλεργιολόγοι είναι φίλοι μας. Κάνε πρώτα εξετάσεις και μετά πες "έχω αλλεργία", όχι αμέσως "είμαι αλλεργικός". Κι εμένα με πειράζουν οι μελιτζάνες στο στομάχι, δεν είμαι αλλεργικός όμως!

Τεσπά, το σταματάω εδώ γιατί ξεφύγαμε απ' το θέμα αλλά δεν μπορώ να διαβάζω για καψίματα και τρύπες. Συγγνώμη.

 :offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
να σας πω τον πονο μου και σταματω εδω, :))
την πρωτη φορα μαλλον το αγνοησα που επεσε υγρο στο χερι,λεω μαλλον γιατι περασαν μηνες και δεν θυμαμαι,παρολο που το επλυνα μετα απο καποια ωρα ειχε ηδη αρχισει να μου κανει εγκαυμα με πολυ φαγουρα,συνεχισε για μερες μεχρι που εκανε μισο εκατοστο τρυπα,δεν υπερβαλω ειχε σχημα απο υφαιστειο,νομιζα οτι θα εφτανε διαπερες.
εχω μια φωτογραφια στην 5η εβδομαδα αφου ειχε κλεισει η πληγη.
καλυτερα γιατι δεν θα θελατε να δειτε τις 3 πρωτες εβδομαδες

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Φίλε μου, με όλη μου την εκτίμηση, αυτά τα πράγματα χρειάζονται κατεπειγόντως επίσκεψη στον γιατρό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172060 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364