vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
[member=15219]karmakoma[/member]

Ίσως πρέπει να τσεκάρεις αυτά τα one-shotάκια που είναι μια οικονομικότατη λύση σε αυτά τα προφίλ και αρκετά ποιοτικά κατά τη γνώμη μου είτε σκέτα είτε με 1-2 υλικά για εμπλουτισμό

https://chefsflavours.co.uk/calipitter-chow-mom-pops/
https://chefsflavours.co.uk/chocomocha-chow-mom-pops/

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Σ΄ευχαριστώ για την πληροφορία. Tο chow το έχω πάρει 2 φορές και μάλιστα έχω ακόμη ένα 30μελο. Καμία σχέση με το Cow. Το Cow είναι φυστικοβούτυρο + βανίλια + κατιτίς. Απλό αλλά εξαιρετικό (το παλιό ορθόδοξο, για το νέο επιφυλάσσομαι).
Το chow είναι ένα γλυκό υγρό που ανάθεμά με και αν καταλαβαίνω κάποιο από τα συστατικά του αλλά δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα. Το δοκίμασα και σε 2 συνταγές που βρήκα στο ELR αλλά & εκεί τζίφος.
Αν έχεις να μου προτείνεις κάποια "δυνατή" θα σου ήμουν ευγνώμων.
Επίσης αν θες να σου στείλω το Cow για reverse engineering πες μου. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Εγώ δοκίμασα κάπου μία συνταγή του [member=17565]trandism[/member] που ήταν εξαιρετική! Κάποιο ρύζι μπασμάτι με κάποιο διακριτικό εξωτικό φρούτο (που δεν θυμάμαι ποιο ήταν...). Μαγικό υγρό! Αν δεν σκοπεύεις να το κυκλοφορήσεις εμπορικά trandism, δεν μας λες την συνταγή να μας φτιάξεις την βδομάδα;  ;)

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
[member=13885]cpbaroque[/member]

Δεν μπορώ να στη δώσω τη συνταγή αλλά στο ίδιο προφίλ έχει βγάλει ο Shyndo ένα oneshot καταπληκτικό ---> https://chefsflavours.co.uk/mango-sticky-rice-30ml-shyndo/


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!  :thumpup:

AM δεν. Out of stock και είναι και δύσκολο στο μιξάρισμα απ'οτι φαίνεται... Mix at 11.95% :hehe: :hehe: :hehe:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Μην βιαστείτε. Μου βγάζει μία απίστευτη λλλαδίλα το sweet rice από flavour express και επίσης με το χρόνο πέφτει δραματικά. Έχει και η vape train ένα γλυκό ρύζι που ίσως είναι καλύτερο.
Πάντως ο κουνιάδος μου (ο σαβούρας) το καταπίνει ανάτμιστο και μου είπε πως έκλεισε ραντεβού με αιθέρια ύπαρξη που τον ρώτησε για την υπέροχη μυρωδιά που αναδύει στο χώρο...

EDIT: Για το mango sticky rice μιλάω. Η συνταγή είναι δημόσια, υπάρχει στο alltheflavours
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2019, 15:14 από karmakoma »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Εκεί στο θεό που το παίζει ο Shyndo δεν πέφτει. Γνώμη μου είναι πως το Flavour Express υλικό είναι ανώτερο του VT

Θέλω να φτιάξω υγρό έχοντας το soho ως βασικό συστατικό. Έχω περίπου 40+ αρώματα σχετικά στάνταρ για βασικές μίξεις.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι που δοκίμασατε και σας άρεσε θα ήταν χρήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Goofys juice με soho ως βασικό καπνικό, αντί για RY4D, στο ίδιο ποσοστό. Το δοκίμασα αφού είδα να το αναφέρει ο ίδιος ο Σταφυλίδης. Για μένα πολύ καλύτερο από το κλασσικό, καθώς γέρνει πιο πολύ στους ξηρούς καρπούς, παρά στην καραμέλα. Δοκίμασέ το.

http://e-liquid-recipes.com/recipe/1415693/Goofy%27s%20Juice

Καλή ιδέα ακούγεται, θα το δοκιμάσω και λογικά θα δώσω feedback σε κάνα μήνα :).

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
[member=20597]tzavardin[/member] τί ποσοστό από το soho βάζεις στο goofy?

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
4%, όσο μπαίνει και το RY4D στην ορίτζιναλ συνταγή. Ναι, ξέρω ότι η fa για solo το έδινε κάτι 20άρια, ξέρω ότι γενικά το goofy, όλους μας εξέπληξε που με τόσο μικρό ποσοστό είναι υγράρα, γιατί είχαμε συνηθίσει στο 10% ry4d, αλλά με 4% δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
ButterMilk Pie Clone is No Clone

1% (FW) Butter Cream
2% (FW) Cinnamon Roll
2.5% (INW) Custard
2% (FW) Graham Cracker
0.6% (CAP) Super Sweet
1% (TPA) Toasted Marshmallow
0.5% (FW) Whipped Cream

Αυτή είναι η αρχική συνταγή στο λινκ που πόσταρε ο [member=16791]armadoran[/member] πιο πάνω αλλά επειδή δεν βρήκα το Custard της Inawera και το Whipped Cream της Flavor West, τα αντικατέστησα με την Custard της Flavorah και το Whipped Cream της TPA (δεν τα διάλεξα μόνος μου - ο ζιρομπάκος μου είπε τι να πάρω. Μάγειρας είναι, κάτι παραπάνω ξέρει...). Το υγρό το πρωτοδοκίμασα χθες το βράδυ σε εβίβα μετά από ωρίμανση 9 ημερών (θα το είχα δοκιμάσει νωρίτερα αλλά δεν είχα εβίβα ελεύθερο...). Η γενική εντύπωση είναι πως το υγρό είναι εξαιρετικό και η συνταγή έχει ήδη προστεθεί στις απολύτως μόνιμες! Δεν μοιάζει πολύ με το αυθεντικό ButterMilk βέβαια αλλά αυτό λίγο με νοιάζει αφού το υγράκι είναι τόσο νόστιμο. Είναι ένα μπισκότο βουτύρου με κανέλα όπως και το buttermilk αλλά αρκετά διαφορετικό με έναν τρόπο που δεν θα προσπαθήσω καν να περιγράψω. Θα το ήθελα πιο γλυκό αλλά αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα - διπλάσιο Super Sweet την επόμενη φορά. Επίσης η κανέλα είναι λίγο πιο έντονη από όσο θα ήθελα και γι' αυτό θα μειώσω το Cinnamon Roll από το 2% στο 1,5%. Ίσως να αυξήσω και λίγο το Toasted Marshmallow έτσι για να λέω πως η συνταγή είναι δικιά μου. Σκέφτηκα σε κάποια στιγμή να βάλω Butter Pecan(FW) αντί για Butter Cream αλλά μετά αποφάσισα να αφήσω το pecan ήσυχο για άλλη συνταγή που έχω σχεδόν έτοιμη. Στα συν του υγρού είναι η ταχεία ωρίμανση (6-7 μέρες για μπισκοτοκρέμα είναι εξαιρετικός χρόνος) και το 9.6% σύνολο αρωμάτων σε μια εποχή που πάρα πολλά υγρά έχουν 20 και 25 και 30%! Φυσικά θα το αφήσω να ωριμάσει και πιο πολύ για να δούμε αν κρύβει κάτι ακόμα. Αν αντέξω βέβαια...
100% επιτυχία λοιπόν (παρ' όλη την αλλαγή στην αρχική συνταγή) και τα εύσημα στον [member=16791]armadoran[/member] που μοιράστηκε την συνταγή μαζί μας! Περιμένουμε κι άλλες!  :thumpup:


ΥΓ1. Τα πιο πάνω τα έγραψα την πρώτη μισή ώρα που δοκίμαζα το υγρό. Τώρα έχουν περάσει 3-4 ώρες και όσο πάει γίνεται και καλύτερο! Δεν νομίζω τελικά να κάνω καμία αλλαγή στην συνταγή που έφτιαξα. Ούτε καν να την δοκιμάσω με τα αρχικά αρώματα που βρήκα εν τω μεταξύ...

ΥΓ2. Μέρα 2η. Tο 'χω λιώσει! :delicious2:


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεύτερη μέρα με το ίδιο υγρό και δεν επήλθε κορεσμός?  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364