vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, Lazy Dog, camber, tasos1976

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Εξαρτάται τι εννούμε tribeca, καθώς το παλιό Tribeca της Halo ειχε μεσα πραγματα που δεν ειναι διαθεσιμα ως υλικα σε μας. Αν εννοούμε το γενικό προφίλ RY4, θα βγάλουμε εμπορικό προϊόν μέσα στις επόμενες μέρες. Έχω δόσει μια συνταγή στους Vape Alchemists, το Richelieu που μπορείς να τσεκάρεις, αλλά δεν έχει και πολυ σχεση με την παραδοσιακη Tribeca. Οι κλασσικές συνταγές του Βλαδίμηρου (Sugareca, Candybeca, Carabeca) ειναι νομιζω μια πολυ καλή αρχή.
Και εγω θα ηθελα τις γνωσεις σου και την αποψη σου για το tribeca.

Kαι επισης συμφωνω οτι εγω με το diy δεν μου αρεσει καθολου,παντα με κουραζε και προτιμουσα ετοιμες λυσεις.

Ετοιμαζετε εμπορικο προιον που πλησιαζει το tribeca?θα ηταν πολυ ενδιαφερον.

Ξερουμε οτι το tribeca κραταει τον γλυκο του χαρακτηρα αλλα το καπνικο του στοιχειο ειναι το RY4 αλλα υπαρχει νομιζω και αλλο καπνικο μεσα.

Και η επιτυχια του νομιζω οφειλεται στο οτι το καπνικο με το γλυκο βρισκονται σε παρα πολυ καλη ισορροπια,χωρις το καπνικο και το γλυκο να κουραζουν.

Βεβαια καποτε η γευση οπως πολυ σωστα ειχε αναφερει και ο Τρυφωνας ερχοταν κατα κυμματα στον ουρανισκο.

Ευχομαι το νεο σας προιον να εχει σαν βαση το RY4 και την επιγευση καμμενης ζαχαρης,χωρις να κουραζει η καραμελα του και να μην εχει αλλα προσθετα γλυκα στοιχεια.Αλλα και το καπνικο του μερος να εχει την σπιρταδα και να ισορρροπησει τη γευση.
Κλασσικη παλια tribeca δηλαδη :))

Μην λαβεις αυτα που λεω πολυ στα σοβαρα απλα μου αρεσει πολυ η tribeca και απο mixing δεν...σταθερα 70pg ατμιζω το συγκεκριμενο υγρο

Με το καλο να το βγαλετε στην αγορα

Υ.Γ
Αυτο που αναφερεις οτι ειχε μεσα πραγματα που δεν ειναι διαθεσιμα ως υλικα σε μας,εννοεις διακετυλιο και οτι αλλο εκανε την tribeca τοσο νοστιμη ή
δεν γνωριζεις ποια ειναι η συνταγη του tribeca?

Θα ηθελα την γνωμη σου πανω στο tribeca μιας και θεωρω οτι πολλες συνταγες προσπαθουν εδω και αρκετα χρονια να προσεγγισουν αλλα δυστυχως δεν εχει γινει εφικτο.Ειδικα το υγρο του 2013-2015

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Και εγω ηθελα να την μιξαρω,δεν τα βρηκα ολα απο ενα η κατάστημα και την εγκατέλειψα την προσπάθειά.
Νικο αυτη λέω


Αυτή είναι η δεύτερη συνταγή που πόσταρε ο armadoran στην προηγούμενη σελίδα. Ήθελα κι αυτήν να κάνω αλλά όταν είδα το JF Biscuit (δεν ξέρω καν ποια είναι η JF...) είπα άντε βρες το αυτό και την ξέχασα την συνταγή...

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Νικο αυτη λέω

Ναι την έχω δει, αλλά δεν την έχω μιξάρει καθώς θεωρώ πως έχει μεγάλο τεχνικό λάθος με την TPA Whipped Cream, ενα υλικό με πολύ τριασετίνη που χαλάει τα μιξ στο μέσο steeping. Αν φτιαχτεί κάπως αυτό (με 1-2 κρέμες άλλες, π.χ. FW Whipped Cream + κάποια ακόμα) τότε φαίνεται ΟΚ. Το μπισκότο της Jungle Flavours είναι εξαιρετικό, αλλά διαθέσιμο μόνο  μέσω Αγγλίας. To TPA Butter δεν είναι για vegans, ειναι τίγκα acetyl propionyl. Εγώ δεν έχω θέμα αλλά είναι από τα πιο βρώμικα υλικά. Γενικά η συνταγή είναι ultra-dirty.

[member=14955]teo77[/member]

Θα βγάλουμε ένα RY4 με καραμέλες, κρέμες, bourbon κ.ο.κ. αλλά και μια παραλλαγή δική μου στην ιδέα της ακατέργαστης (και όχι τόσο καμμένης) ζάχαρης. Πολύ πιο smooth από τα τριμπεκοειδή, χωρίς τόσα πυραζινούχα στοιχεία.

Η Halo είχε πρόσβαση σε custom alcohol-based υλικά που είχαν φτιαχτεί ειδικά γι αυτήν. Φυσικά δεν είναι θέμα διακετυλίου, καθώς έχουμε πρόσβαση και σήμερα σε δεκάδες υλικά με διακετύλιο.
Η επιτυχία του υγρού τότε νομίζω πως είχε να κάνει κυρίως με την ένδοια καλών υγρών την εποχή εκείνη παρά με οποιαδήποτε αντικειμενική αξιολογική κρίση, αλλά αυτό είναι απλώς η προσωπική μου άποψη.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2019, 02:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά, μπορούμε να αγοράσουμε αρώματα από εξωτερικό; Κι αν ναι, μπορείτε να προτείνετε site;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η τριμπεκα βεβαιως και αναδειχτηκε την εποχη που τα καλα υγρα ηταν σχεδον ανυπαρκτα, αλλα τοσα χρονια συνεχιζει να υφισταται γιατι πουλαει και ειναι απο τα μακροβιοτερα υγρα και μαλιστα στην ακριβη κατηγορια.

[member=11926]Pempis[/member]
Βεβαιως και μπορεις να αγορασεις αρωματα απο εξωτερικο. Δεν υπαρχει απαγορευση...ακομα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2019, 02:15 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ! Αν επιτρέπεται και μπορείς, πες και κάποιο καλό site...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Εγω ψωνιζω απο chefsflavors.co.uk
Υπαρχει και νημα στο φορουμ για αρωματα απο εξωτερικο αλλα ειμαι τωρα απο κινητο και δεν το εχω προχειρο.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Σ´ευχαριστώ πολύ! Πολύτιμη η βοήθεια σου!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας

Αυτή είναι η δεύτερη συνταγή που πόσταρε ο armadoran στην προηγούμενη σελίδα. Ήθελα κι αυτήν να κάνω αλλά όταν είδα το JF Biscuit (δεν ξέρω καν ποια είναι η JF...) είπα άντε βρες το αυτό και την ξέχασα την συνταγή...
Σωστα,μου ξεφυγε το ποστ του φίλου.
Και παλι δεν βρηκα ολα τα υλικα.
Θα περιμένω τις εντυπωσεις σου αν θα μπει σε προτεραιότητα αυτη που ετοιμασες.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
 
υπάρχει κάποιο άρωμα, που να προσθέτει στα diy μας την έντονη αλκοολική αίσθηση του prodigal son κ σε τί ποσοστό?
 
 

 θεωρώ πως έχει μεγάλο τεχνικό λάθος με την TPA Whipped Cream, ενα υλικό με πολύ τριασετίνη που χαλάει τα μιξ στο μέσο steeping. Αν φτιαχτεί κάπως αυτό (με 1-2 κρέμες άλλες, π.χ. FW Whipped Cream + κάποια ακόμα) τότε φαίνεται ΟΚ. 

 To TPA Butter δεν είναι για vegans, ειναι τίγκα acetyl propionyl. Εγώ δεν έχω θέμα αλλά είναι από τα πιο βρώμικα υλικά.
Νίκο πρότεινε κάτι για αντικατάσταση να κάνουμε μία δοκιμή. whipped cream +τι ?? κάποιο ice cream ας πόυμε??
Βούτηρο της FA θα μπορούσε να αντικαταστήσει της ΤΡΑ ή κάποιο butter cream CAP?

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
FW Whipped Cream 2% + VT Sweet Cream 1% ή
FW Whipped Cream 2% + FLV Cream 0.5%

Τωρα αν θελει καποιος να αποφυγει το TPA Butter σημαινει πως δε θελει τόσο διακετυλιο, οποτε διαφορες επιλογες βγαινουν απο τη μεση. Το CAP Butter Cream ειναι πολυ πιο ελαφρυ υλικο αλλα ναι θα μπορουσε να μπει καπου εκει στο 0.7-0.8. Το FA Butter εχει ενα βασικο μειονεκτημα, διακριτες νοτες λεμονιου στην επιγευση που δεν πολυταιριαζουν στο προφιλ. Ισως μια FA CustApple στο 0.7% να ηταν καλη επιλογη που θα γεφυρωσει και το ελαφρυ overdrive του FA Apple Pie με το υπολοιπο μιξ. Αλλα αν θελει κανεις να ειναι πιστος στην αρχικη ιδεα της συνταγης που δεν εχει τετοια γεφυρα, μαλλον το CAP Butter Cream ειναι πιο σωστο. 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Αμ΄ έπος αμ΄ έργον...

ΥΓ. Αν 'βγει' η συνταγή, σου χρωστάω ένα τραπέζι [member=16791]armadoran[/member]!  :yes:
Κώστα δε δοκιμάζεις και ένα batch χωρίς το super sweet?
Το ορίτζιναλ είναι μεν γευστικό αλλά υπερβολικά γλυκό για τα γούστα μου και γι αυτό μπήκε στην άκρη. Δεν ξέρω βέβαια αν ο φίλος oooonasou.... (τι υπέροχο nick) είχε στο μυαλό του να το κάνει τόσο γλυκό όσο το γνήσιο ή του βγήκε άγλυκο και πρόσθεσε μετά το supersweet.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
M' αρέσουν τα πετιμέζια... ;)

ΥΓ. Αυτό το φυστικοβούτυρο που άτμιζες τις προάλλες ακόμα το θυμάμαι με πόθο... :yes:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Calipter Cow από twisted. Έφερα 10 τεμάχια από Γερμανία γιατί εδώ δεν το έχει κανένας. Στα παλιά έλεγε 11-15% και το έφτιαχνα με 12% (αυτό δοκίμασες). Τα Γερμανικά λένε 8-12. Έφτιαξα το πρώτο με 11% και δεν μου αρέσει όσο το παλιό. Είναι πιο άτονο και τελείως άγλυκο. Ελπίζω να μην άλλαξαν τη σύνθεση.
Θα φτιάξω το επόμενο με 12,5% και θα σου στείλω ένα πεσκέσι από το χωριό μαζί με μία κότα ζωντανή να ρουφάς τα αυγά ωμά για τον κορεσμό...  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364