vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 5 χρήστες
vasim, pngtszs1976, dkostas, Lazy Dog, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
λες και το ξερατε οτι σξμερα παρελαβα νιτοτινη
η καθαρη με την βαση δεν ειναι το ιδιο σε επιπτωσεις
λογικα σωστα?εγω μια 72μγ πηρα diluted se pG
εβαλα γαντι παντως , με γαντια εισαι οκ ,πρεπει να κανεις μπανιο για να παθεις κατι

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
όταν μιλάς για καθαρή εννοείς 1000άρα? Γιατί η καθαρή νικοτίνη είναι κάτι ψιλά πάνω από 1000mg/ml. Οτιδήποτε χαμηλότερο είναι απλά αραιωμένη στην αντίστοιχη ονομαστική περιεκτικότητα. Αυτό για αρχή για να ξέρουμε τί είναι τί.
Πέρα από αυτό τώρα, όπως έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές μέχρι τώρα, μιλάμε για δηλητήριο οπότε θέλει προσοχή. Απλά είναι τα πράγματα και δεν χρειάζεται να το τεντώνουμε κάθε τρεις και λίγο.
Όπως και με τα αυτοκίνητα... μπορούν κάποια να τρέξουν με 200χλμ και 250χλμ αλλά δεν θα σε σκοτώσουν απαραίτητα. Η υπερβολική βλακεία του οδηγού όμως μπορεί να τον σκοτώσει( όχι η υπερβολική ταχύτητα), όταν δεν ξέρει που και πως και τι. Η νικοτίνη από μόνη της δεν θα σε σκοτώσει (ή έστω να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα) αλλά η υπερβολική βλακεία στον χειρισμό της μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
η καθαρή νικοτίνη μπορεί να σε σκοτώσει πολύ εύκολα
όχι δεν είναι το ίδιο αλλα 72mg/ml είναι υψηλή συγκέντρωση
πάντα με γάντια και πάντα μονος σου χωρίς παιδιά, 
κατοικίδια γύρο σου
αν πέσει πάνω στο δέρμα σου μεγάλη ποσότητα αίνε ικανή να σου κάνει μεγάλη ζημια
ακόμα όμως και αυτά που θα ετοιμάσεις σε χαμηλή νικοτίνη πάντα φύλαξη σε μέρος που δεν τα φτάνει κάποιο παιδί η κάποιο κατοικίδιο

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
εγω μονο που εβλεπα 72mg και κρανος να χα που λεει ο λογος
θα φορουσα,δεν πεζουμε με αυτα τα πραγματα,δεν ειμαστε για μαγγες
εδω περα ,και φιλοι μου πλακα κανουν με αυτα αλλα καποια φορα
θα γινει η στραβη,δεν θα σε παντα τυχερος,οποτε καλυτερα να εχουμε προσοχη,εδω καμοια φορα που μου δινουν να ατμισω 6ρι υγρο μου γυρνανε τα ματια,ας νοιωσει λοιπον ο καθενας πως γινεται το πραγμα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Τα πράγματα είναι απλά απλούστατα. Όταν ανακαλώ στην τάξη κάποιον ή κάποιους, πρέπει και να αιτιολογώ με στοιχεία και με πλήρη σαφήνεια τα λεγόμενά μου. Όταν αυξήσω την αυστηρότητά μου και εγκαλώ στην τάξη κάποιον ή κάποιους, τότε πρέπει να εμφανίσω τα ατράνταχτα στοιχεία μου, επιστημονική ιδιότητα, επιστημονική θέση, κ.λπ.[/justify]

[justify]Έτσι λοιπόν, αγαπητέ Aiakos, μπορείς να απαντήσεις μονολεκτικά στη ερώτηση: Εσύ, είσαι κατάλληλος να χειριστείς ένα τέτοιο υγρό; / μην βιαστείς να απαντήσεις. [/justify]

[justify]Καθαρές νικοτίνες διαβάζουμε, χιλιάρες ή χαλαρές αραιωμένες εβδομηντάρες, υπερβολική βλακεία επίσης διαβάζουμε, κακοί χειρισμοί και υπερβολικές ταχύτητες (τα 200 και 250;), μα και με 25 χιλιόμετρα να σε πάω θα θες μπεμπιλίνο. Ρωτάω ως άσχετος, πού τα βρίσκεται όλα αυτά τα υγρά; να πάω κι εγώ να γίνω ειδικός και πολύ πολύ προσεκτικός. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή δεν φτάνει που λέμε οτι οι κατοστάρες δεν είναι και τίποτα φοβερό, να γράψουμε και που μπορείς να βρεις χιλιάρες.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Κύριε modivin, διαβάζω και μαθαίνω, μου αποσπάς την προσοχή. 

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Άντε να το κάνω πουρε (έτσι όπως κάνουμε στα μωρά για να μην μασάνε)

Η αναφορά για τις 1000άρες ήταν για να εξηγήσω στον φίλο παραπάνω τί είναι η "καθαρή". Ελπίζω να μην χρειάζεται περισσότερο εξήγηση αυτό.

Εάν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τί έγραψα
Πέρα από αυτό τώρα, όπως έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές μέχρι τώρα, μιλάμε για δηλητήριο οπότε θέλει προσοχή. Απλά είναι τα πράγματα και δεν χρειάζεται να το τεντώνουμε κάθε τρεις και λίγο.

δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία να γράφουμε ούτε εσύ ούτε εγώ αυτή τη στιγμή. Αλά και πάλι... αςγράψω τα ίδια με διαφορετικά λόγια για όποιον δεν κατάλαβε. Η νικοτίνη είνια επικίνδυνη και θέλει προσοχή στον χειρισμό. Ο σωστός χειρισμός είναι αυτός που θα σε προστατέψει από τα παρατράγουδα που μπορεί να υπάρχουν.
Και απαντώ στην ερώτησή σου. Όχι, δεν είμαι κατάλληλος για να διαχειριστώ ένα τέτοιο υγρό (που φαντάζομαι αναφέρεσαι για καθαρή νικοτίνη, γιατί σίγουρα ο κ, modivin σε αυτή αναφέρεται).
Αν μπορώ να διαχειριστώ τις συγκεντρώσεις που με ενδιαφέρουν και απασχολούμαι με αυτές, ναι μπορώ και το κάνω με μεγάλη προσοχή.
αν χρειαστεί κάποια άλλη διευκρίνηση στην διάθεσή σας (και να μου λείπει το πατρωναρισμα κύριοι)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Επομένως, αν έχω το μορφωτικό επίπεδό σου, αν είμαι αρτιμελής υγιής και με σώας τα φρένας, αν είμαι ικανός για κατανόηση και χειρισμό επικίνδυνων υλικών, αν έχω έξτρα βιογραφικό σε Προσκόπους ή σε μοντελισμό, βρε αδερφέ. Όλα καλά, μπορώ![/justify]

[justify]Φίλε Aiakos, χωρίς ίχνος ειρωνείας από μεριάς μου. Ναι, ήθελα μασημένη τροφή. Ναι, είμαι βλάκας. Ναι, νιώθω ευλογημένος που δεν έχω τη δική σου ικανότητα ώστε να πω: Ναι, ασφαλώς και χειρίζομαι αυτά τα υγρά με προσοχή. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Αν έχεις να πεις κάτι κύριέ μου πες το,
αν νομίζεις ότι είπα κάτι λάθος (πολύ πιθανό να το έκανα) θα ήθελα να το ακούσω για να μην το επαναλάβω. Όσο για το μορφωτικό μου επίπεδο ή ικανότητά μου να φτιάχνω χάρτινα αεροπλανάκια ας μην το συζητήσουμε εδώ δεν ενδιαφέρει κανέναν από τους αναγνώστες. Επι του θέματος?

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Μα με κάλυψες επί του θέματος, αγαπητέ φίλε. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή ο χειρισμός τέτοιων στοιχείων, εσύ το κάνεις με αυξημένη προσοχή, και όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.  

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
[member=16029]JoeBarTeam[/member]
Εάν η ερώτηση είναι εαν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε καθαρή νικοτίνη, η απάντηση είναι όχι.

(Εγω δεν είμαι χημικός ούτε φαρμακοποιός αλλά ρώτησα ειδικούς φίλους και γνωστούς και η απάντηση είναι η παραπάνω.
Btw η μορφή της νικοτίνης στα εργαστήρια δεν είναι διάλυμα)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το τι είναι "βλακεία" και το τι είναι "υπερβολική" δεν το έχει ορίσει κανείς ως τώρα με τρόπο κοινά αποδεκτό. Συνεπώς είναι λέξεις που δεν σημαίνουν πολλά -και κανείς δεν θεωρεί τον εαυτό του βλάκα, έτσι ώστε αυτή η γνώση τουλάχιστον να τον προστατέψει. Αντίθετα, το τι είναι η νικοτίνη το ξέρουμε και δεν υπάρχουν αμφιβολίες.
Θα το πω αλλιώς για το θέμα μας: Η βλακεία χωρίς νικοτίνη δεν σκοτώνει. Με νικοτίνη το πράγμα αλλάζει. Συνεπώς, ναι, η νικοτίνη μπορεί και να σκοτώνει. Ή όχι; Ποιός ξέρει...

Δεν με νοιάζουν τα ρητορικά σχήματα για το αν η κότα έκανε το αυγό. Ακόμα και η 50άρα μπορεί να γίνει επικίνδυνη. Η 72άρα σίγουρα μπορεί. Πουθενά δεν υπάρχει Δίπλωμα Χειρισμού Νικοτίνης και Εντοπισμού Βλακείας. Εδώ μιλάμε με αγνώστους, βασισμένοι σε γραπτό λόγο, ο καθένας με ότι μυαλό κουβαλάει (που δεν το ξέρει ο άλλος) και ανταλλάσουμε πληροφορίες για δηλητήρια. Ένας νέος ατμιστής (ξύπνιος ή βλάκας, δε με νοιάζει) πρώτα θα πετύχει μπροστά του την πληροφορία πως υπάρχουν υψηλής περιεκτικότητας νικοτίνες, μετά μια ακαθόριστη κουβέντα πως "αν δεν είσαι βλάκας" (μια γενικότητα που δεν σημαίνει τίποτα) τις κουμαντάρεις εύκολα, και μόνο στο τέλος (και ΑΝ...) θα δει συγκεκριμένες πληροφορίες χειρισμού και προστασίας. Οι οποίες είναι άχρηστες σε έναν απλό ατμιστή, απλά διαβάζει μισόλογα και τον πιάνει να δοκιμάσει να παίξει με πράγματα που δεν χρειάζεται.

Επίσης, αν το 5% των συμφορουμιτών (λέμε τώρα...) είναι "βλάκες" ή απλά απρόσεκτοι μια δεδομένη χρονική στιγμή... εγώ εξακολουθώ να τους θέλω ζωντανούς, και αυτή η ιστορία με την "βλακεία" μου φαίνεται -από πρακτικής άποψης- βλακεία, και να με συμπαθάτε. Είναι στοιχειώδες το να είμαστε προσεκτικοί για το πώς μεταφέρουμε πληροφορίες για πράγματα που σε σκοτώνουν εύκολα. Και του βλάκα τα παιδιά κι αυτά παιδιά είναι, δεν θέλω να μείνουν ορφανά επειδή θεωρώ τον εαυτό μου ξύπνιο.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Ας κάνω ένα παραλληλισμό για να δούμε τι ακριβώς συζητιέται με τόση ζέση.

Μία υποθετική ανάρτηση σε ένα φόρουμ οδηγών:



"Το έκανα και δεν έπαθα τίποτα. Άφοβα"

Πόσο ακριβώς θα συνεχιζόταν η συζήτηση και τι κατεύθυνση θα λάμβανε;

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχει υπάρξει κρούσμα θανάτου/δηλητηρίασης απο νικοτίνη για υγρά εδώ και δέκα χρόνια.

Κατι παιδάκια μόνο που βρήκαν μπουκαλάκια πεταμένα στο πάρκο και τα ήπιαν νομίζω.

Γαντάκια, γυαλάκια και λιγάκι  common sense είναι τα μόνα απαραίτητα εφόδια για ασφαλές DIY.

Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk

Τροποποίηση περιεχομένου
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2017, 00:41 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364