vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, kyrgiannis, aalex, vasim

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Ζελέ; ;D, Πέρα από την πλάκα όταν αναμειγνύεται pg με vg κάνει κάτι σαν ρυάκια, και θέλει καλό ανακάτεμα (όχι δυνατό να γίνει φραπέ γιατί θα πάρει φυσαλίδες αέρα και δε θα βλέπεις αν αναμείχθηκε) μέχρι να ξαναγίνει διαυγής η βάση. Άστην να ησυχάσει και την επόμενη βάζεις αρώματα. Στην αναλογία 50/50 δεν είναι ανάγκη να βάλεις ενέσιμο νερό (ΟΧΙ απιονισμένο, αυτό είναι για το σίδερο), καθώς λογικά θα είναι όσο ρευστή χρειάζεται για να έχεις καλή τροφοδοσία. Αν δε σου φαίνεται τόσο ρευστή, όσο ήταν τα έτοιμα υγρά που έκανες κάτι παίζει. Δε βλέπω το λόγο να τη μοιράσεις σε μπουκαλάκια, εγω την έχω σε μεγάλο μπουκάλι καραμελέ (για να μην παίρνει φως) και ρίχνω σε δοσομετρικό δοχείο των 200ml όταν είναι να φτιάξω υγρά, ότι σε βολεύει καλύτερα κάνε. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2017, 11:20 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Ατυχης η εκφραση/ Ακριβως! Σαν ρυακι να ρεει, καπως ετσι ηταν! Οποτε λες δε θελει ανακατεμα πολυ, απλα μεχρι να ''δεσει''. Οκ!

Διόρθωση-Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2017, 03:09 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Λόγω διαφοράς ειδικού βάρους VG & PG στην αρχή δεν διαλύεται άμεσα η μία με την άλλη, οπότε φαίνονται τα δύο υγρά ξεχωριστά. Αυτό εξαφανίζεται με την ανάδευση κι επειδή τότε διαλύεται το ένα στο άλλο, γίνονται ενιαίο υγρό. Συνήθως βάζω και 5% νερό (πες το συνήθειο με βάσεις της Chemco) και μετά προσθέτω τ' αρώματα. Αν είναι πολλά (πχ 5) μετά τα 2-3 πρώτα κάνω ξανά μια καλή ανάδευση και στη συνέχεια βάζω και τα υπόλοιπα (φυσικά υπάρχει και το separate steeping αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Έχω κι εγώ μία γρήγορη ερώτηση, μιας και ξεκίνησα να φτιάχνω υγρά. Αφορά το στάδιο της ωρίμανσης ή steeping.

Ερώτηση: Όταν αφήνουμε το παρασκεύασμά μας μέσα στο σκοτεινό ντουλάπι να ωριμάσει για κάμποσο καιρό, πρέπει να είναι ΑΝΟΙΚΤΟ ή ΚΛΕΙΣΤΟ; Ή μήπως μισόκλειστο (με το καπάκι απάνω, αλλά όχι σφιχτό, για να "αναπνέει") 

Είναι ένα θέμα που σίγουρα κάπου θα έχει απαντηθεί, αλλά δεν το βλέπω στα προβεβλημένα θέματα. Το σφραγίζουμε το μπουκάλι ρε παιδιά;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε κλειστό σε σκοτεινό-δροσερό μέρος με απλό ανακάτεμα κάθε τόσο, άλλοι ανοιχτό για κάποιες μέρες για να φεύγουν τυχόν αλκοόλες που μπορεί να περιέχετε στα αρώματα. Εγώ, μετά από πολλά μαγειρέματα κατέληξα στην πρώτη μέθοδο.
Μόνο αν πειραματιστείς θα βρεις αυτό που σου κάνει  ;)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Tο αφήνεις κλειστό. Με την πάροδο των ημερών μπορείς να ανοίγεις κάπου κάπου το καπάκι για να αναπνέει το υγρό. Η διαδικασία αυτή βοηθάει στην ωρίμανση. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Οι απόψεις διίστανται. Άλλοι λένε κλειστό σε σκοτεινό-δροσερό μέρος με απλό ανακάτεμα κάθε τόσο, άλλοι ανοιχτό για κάποιες μέρες για να φεύγουν τυχόν αλκοόλες που μπορεί να περιέχετε στα αρώματα. Εγώ, μετά από πολλά μαγειρέματα κατέληξα στην πρώτη μέθοδο.
Μόνο αν πειραματιστείς θα βρεις αυτό που σου κάνει  ;)
καλα ειναι να το αφησεις στην αρχη μερικες ωρες ανοιχτο.
μετα οπως ειπες... σε δροσερο μερος να μην το βαραει πολυ φως (ντουλαποσυρταρι)
κ που κ που την πρωτη βδομαδα κανε κ ενα διλεπτο φραπεδιασμα. βοηθαει.
ετσι κανω εδω κ χρονια.  :)

Αποσυνδεδεμένος as82

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Η νικοτινουχα βαση (36mg)  χρειαζεται ανακατεμα πριν την αραιωση με 0?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
οχι..χρειαζεται ανακατεμα καλο μετα την μιξη τους για να ομογενοποιηθουν

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ναι, γιατί η νικοτίνη έχει διαφορετική πυκνότητα από τον διαλύτη. Έτσι, θα είναι ομοιόμορφα διαλυμένη.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
δεν είναι ανακατεμένη από κει που την έφτιαξαν? ή κατακάθεται?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Αν είναι διαλυμένη σε vg ανεβαίνει πάνω, είναι πιο αραιή η νικοτίνη.
Με pg διαλύτη μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απορία. Έχω ένα υγρό 100 ml στα 7mg. Θέλω να το ανεβάσω στα 12 mg. Δεν με νοιάζει η αραίωση που θα επέλθει. Έχω 100 mg νικοτίνης. Πόσα ml 100 mg θα πρέπει να συμπληρώσω;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Πρέπει να βάλεις 5ml 100αρα! ;) Οπότε και η αραίωση θα είναι μηδαμινή (5%)!!

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Τόσο απλό ήταν; Έτσι το έβλεπα και εγώ αλλά παραφαινοταν απλό. Ευχαριστώ φίλε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43068 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364