vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, aalex, vasim, Lazy Dog, Stelan Patra, Ducati.Jimakos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Αιρετικό γιατί; Φαντάζομαι ότι αυτό περίπου κάνουν και οι εταιρείες για να μην χρειάζεται να αποθηκεύουν τα υγρά για μεγάλο χρονικό διάστημα, το οποίο προφανώς προσθέτει επιπλέον κόστος. 

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Ο πιό εύκολος τρόπος είναι με αύξηση της θερμοκρασίας. Bain marie στους 60oC μέχρι να κρυώσει
60 βαθμοί θερμοκρασία δεν θεωρούνται πολλοί για την νικοτίνη;

Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω κάτι και να μην το δοκιμάσω την επόμενη μέρα. Μέχρι τώρα εκτός κάτι με πολλές κρέμες που μου έβγαζε πολύ γαλατίλα οτιδήποτε άλλο έχω φτιάξει ατμίζετε μια χαρά.

Στα περισσότερα ατμιζω ενώ ωριμάζει ή ωριμάζει ενώ το ατμιζω και στο τέλος δεν μπορώ να πω πως διακρίνω τεράστιες διαφορές ή εάν υπάρχει ότι δεν είναι η ιδέα μου.

Από την άλλη μετά από 30 χρόνια κ.τ. η γεύση μου και με κάτι ρινίτιδες η όσφρηση μου δεν είναι και για να την εμπιστεύεσαι.   :))

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Η νικοτίνη βράζει στους 247οC, και πάλι χωρίς να διασπαστεί, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα (αν φτάσει το υγρό - όχι η αντίσταση - αυτή την θερμοκρασία, θα έχεις πρόβλημα στο βαμβάκι όχι στο υγρό που δεν θα υπάρχει πλέον).

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
60 βαθμοί θερμοκρασία δεν θεωρούνται πολλοί για την νικοτίνη;

Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω κάτι και να μην το δοκιμάσω την επόμενη μέρα. Μέχρι τώρα εκτός κάτι με πολλές κρέμες που μου έβγαζε πολύ γαλατίλα οτιδήποτε άλλο έχω φτιάξει ατμίζετε μια χαρά.

Στα περισσότερα ατμιζω ενώ ωριμάζει ή ωριμάζει ενώ το ατμιζω και στο τέλος δεν μπορώ να πω πως διακρίνω τεράστιες διαφορές ή εάν υπάρχει ότι δεν είναι η ιδέα μου.

Από την άλλη μετά από 30 χρόνια κ.τ. η γεύση μου και με κάτι ρινίτιδες η όσφρηση μου δεν είναι και για να την εμπιστεύεσαι.   :))
Αν ατμίζεις υγρά που μόλις έφτιαξες και δεν βλέπεις διαφορά από υγρά που τα έχεις ωριμάσει, είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος :)
Στα σοβαρά τώρα, αν φτιάχνεις φρουτένιες γεύσεις τότε δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου να περιμένεις να ωριμάσουν.
Καπνικά και κρέμες όμως, μήνα και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή μου φαίνεται ότι πιάνει και μένα η παράθεση ;) από τότε που απέκτησα πρόσβαση σε θερμαινόμενο stirrer, πιστεύω ότι οι διαφορές είναι μικρές. Το έχω δοκιμάσει μεταξύ άλλων σε κλώνο του Castle Long Reserve και με 11% και με 23% άρωμα σε 3 10μελα (ένα με separate steeping, ένα all in one steeping, με "ωρίμανση" 30 ημέρες και ένα με θέρμανση στους 60οC - ανάδευση σε 500rpm για 15 λεπτά (εναλλακτικά 60οC σε bain marie με περιοδική ανάδευση μέχρι να κρυώσει) και δοκιμή σε 3 ημέρες για να λέω ότι έκανα και ωρίμανση! Μπορεί να οφείλεται στην μύτη μου, αλλά δεν βρίσκω τόση διαφορά (σε κάποια καμία) που ν' αξίζει να κάνω log πότε πρέπει να φτιάξω νέο υγρό για να μην ξεμείνω με βάση την προβλεπόμενη κατανάλωση (είναι και 12 ζωή να 'χουν). Για κάποιους μπορεί να ισχύει το ανέκδοτο με τους δοκιμαστές κρασιών που τους άλλαξαν τα μπουκάλια και κατέληξαν ότι μέτρια κρασιά ήταν εξαιρετικά και το αντίστροφο! Αν τώρα κάποιος αισθάνεται μικροδιαφορές που βελτιώνουν το τελικό άρωμα, ειλικρινά τον ζηλεύω.

Αποσυνδεδεμένος mikevl

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, δοκίμασα να φτιάξω για πρώτη φορά diy υγρό, έφτιαξα 10 ml βάζοντας 5ml βάσης VG και 5 ml PG και 5-6 σταγόνες άρωμα. Το ανακάτεψα το άφησα μια μέρα όπως μου είπαν στο κατάστημα. Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα ατμίζοντάς το μετά από 4-5 τζούρες ανεβάζει υγρό στο στόμα :'(.(το οποίο δεν γινόταν τόσο συχνά με έτοιμα υγρά). Ίσως θέλει περισσότερο χρόνο;;;(Οι βάσεις και το άρωμα είναι της Alter Ego μηδενικής νικοτίνης).

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Σίγουρα δεν έχει σχέση το ανέβασμα του υγρού με την "ωρίμανση" του υγρού.
Μάλλον έχεις υπερτροφοδοσία υγρού. Θα ήταν χρήσιμο να μας αναφέρεις την συσκευή σου και τα βατ που χρησιμοποιείς.Σαν πρώτο μέτρο θα σου πρότεινα να καθαρίσεις καλά τον ατμοποιητή σου και να αλλάξεις αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Συνήθως η υπερτροφοδοσία έχει σχέση με το στήσιμο και κυρίως την ποσότητα και το είδος του βαμβακιού. Αυτό που αλλάζει σε κάθε άτμο είναι το πού και πώς τελειώνει το βαμβάκι. Βατ, καθαρίσματα και αντιστάσεις δεν συμμετέχουν συνήθως στο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Ναι αλλά μάλλον ο νέος φίλος μας έχει εργοστασιακή αντίσταση και την χρησιμοποιεί σε χαμηλά βατ, διαφορετικά (εάν εστηνε αντιστάσεις) δεν θα ρώταγε.

Αποσυνδεδεμένος mikevl

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Ναι για εργοστασιακή αντίσταση μιλάω Nautilus 2 1.8 ohm.Στα 12 watt δουλεύω. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Επειδή μου φαίνεται ότι πιάνει και μένα η παράθεση ;) από τότε που απέκτησα πρόσβαση σε θερμαινόμενο stirrer, πιστεύω ότι οι διαφορές είναι μικρές. Το έχω δοκιμάσει μεταξύ άλλων σε κλώνο του Castle Long Reserve και με 11% και με 23% άρωμα σε 3 10μελα (ένα με separate steeping, ένα all in one steeping, με "ωρίμανση" 30 ημέρες και ένα με θέρμανση στους 60οC - ανάδευση σε 500rpm για 15 λεπτά (εναλλακτικά 60οC σε bain marie με περιοδική ανάδευση μέχρι να κρυώσει) και δοκιμή σε 3 ημέρες για να λέω ότι έκανα και ωρίμανση! Μπορεί να οφείλεται στην μύτη μου, αλλά δεν βρίσκω τόση διαφορά (σε κάποια καμία) που ν' αξίζει να κάνω log πότε πρέπει να φτιάξω νέο υγρό για να μην ξεμείνω με βάση την προβλεπόμενη κατανάλωση (είναι και 12 ζωή να 'χουν). Για κάποιους μπορεί να ισχύει το ανέκδοτο με τους δοκιμαστές κρασιών που τους άλλαξαν τα μπουκάλια και κατέληξαν ότι μέτρια κρασιά ήταν εξαιρετικά και το αντίστροφο! Αν τώρα κάποιος αισθάνεται μικροδιαφορές που βελτιώνουν το τελικό άρωμα, ειλικρινά τον ζηλεύω.
Εγώ που αν δεν περάσουν το λιγότερο 4-5 βδομάδες δεν μπορώ να ατμίσω τίποτα γιατί μου φαίνεται άτονο, να δεις πως σε ζηλεύω :)
Την τάρτα βερικοκο που ατμίζω τώρα, την έφτιαξα 11/16... reserve την έκανα αλλά είναι πανδαισία στη γεύση της, μάλλον σε προηγούμενη ζωή θα ήμουν ωριμαστής τυριών ή αλλαντικών...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Αν σου φέρνει η τάρτα βερύκοκο αναμνήσεις τυριού ή αλλαντικών, υπάρχει θέμα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
SOS! Προσπάθησα πριν λίγο να κάνω μια βάση νικοτινούχα με booster 40mg/ml και κατά λάθος τρυπήθηκα με τη σύριγγα που είχε νικοτίνη στο δάχτυλο. Έβγαλε αίμα και αισθάνομαι στο χέρι ένα μούδιασμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Οπως είσαι πας σε ένα φαρμακείο και ότι σου πει! Αμέσως!!!!!

Αποσυνδεδεμένος phil_marlowe21

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Αυτόν που βρήκα να εφημερεύει τέτοια ώρα (είμαι σε επαρχιακή πόλη) ήταν άμπαλος. Δεν ήξερε τι να μου δώσει. Εφόσον δεν έμεινε για πολύ η βελόνα μέσα δεν έχεις τίποτα, μου είπε. Τι να πω... :confused1: 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364