vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

597 επισκέπτες, 2 χρήστες
zalaros, Sergios

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Τα ενισχυτικά τα χρησιμοποιούμε όπως και τα υπόλοιπα  αρωματα. Νομίζω  οτι οι περισσότεροι   τα προσθέτουν   όλα  μαζι. Υπάρχει  κι άλλος τρόπος, αλλά θα χρειαστείς  λίγη μελέτη:

http://vaping.gr/index.php/topic,25615.msg842566.html#msg842566

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Τα sweetener αν θες μπορείς ορισμενες φορες να τα αποφύγεις χρησιμοποιώντας άλλα αρώματα στη θέση τους. Πχ marshmallow


Sent from my siPhone
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2017, 16:34 από firvain »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
καλησπέρα σας, τα ενισχυτικά και κυρίως sweetener και pyrazine τα βάζουμε στο μείγμα όταν φτιάχνουμε την συνταγή ¨Η μετά απο κάποιες μέρες?????
Ριχνεις το αρωμα σου μαζι με τα προσθετα και μετα την βαση

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Τα sweetener αν θες μπορείς ορισμενες φορες να τα αποφύγεις χρησιμοποιώντας άλλα αρώματα στη θέση τους. Πχ marshmallow


Sent from my siPhone
γτ να το αποφυγω?

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
To sweetener μπορείς να το βάλεις στην αρχή με τα λοιπά αρώματα αλλά την πυραζίνη σκόπιμο είναι να μπεί 1 - 2 βδομάδες μετά μόνη της αφού έχουν αρχίσει να δένουν τα αρώματα και κατ'ελάχιστον 1 εβδομάδα πριν την κατάνάλωση του υγρού

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
  Τι θα πάθει αν ρίξει την πυραζίνη και το καταναλώσει άμεσα ;;;
Το είδες κάπου γραμμένο αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Ισως δεν το είπα καθαρά. Ενν0ούσα  ότι αφενός δεν πρέπει να μπεί με τα υπόλοιπα αρώματα αλλά τελευταία (και νομίζω ότι είναι εκ των "συμβουλών" για τη χρήση της) και αφετέρου ότι πρέπει να μείνει τουλάχιστον μια βδομάδα για να δέσει με τα υπόλοιπα (και όχι αν το καταναλώσεις άμεσα θα πάθεις κάτι)

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
έχω φτιάξει 100μλ υγρού 50/50 με pink mule pg 25.94ml, vg 35.94, και νικοτινούχα απο άλλη εταιρία 32mg ανα ml (ή 3.2%) 28.13 ml.
Μέσα σε αυτά έβαλα και 10 ml (10%) αρώματα που είχαν pg.

Το υγρό πάει μια χαρά αλλά νομίζω είναι πολύ παχύρευστο.

Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτό?
Θα έπρεπε να είχα υπολογίσει απο την αρχή και wifi και με ποιο τρόπο το υπολογίζουμε αυτό?


Παράθεση
Αγοράζετε PG ή VG σκέτη και νερό και τα αναμειγνύετε. Αν το υγρό σας θέλετε να περιέχει και τις δύο, συστήνεται να αραιώσετε ξεχωριστά την PG (με 5-10% νερό) και ξεχωριστά την VG (με 10-20% νερό) ώστε να αραιωθούν σωστά με το ποσοστό νερού που συστήνεται για την κάθε μία.

Ξέρει κανείς το σωστό ποσοστό νερού που πρέπει να μπεί σε pink mule pg και σε pink mule vg?

Αν το βάλω στο τέλος στα 2 μπουκαλάκια που έχω φτιάξει και βάλω μαγνητική ανάδευση θα έχω πρόβλημα?


Ευχαριστώ.


Και συνεχίζω με ότι έχω βρεί μέχρι τώρα. Απο ότι καταλαβαίνω η pink mule δεν βάζει νερό στις βάσεις της. 

Παράθεση

As it is Pink Mule's firm belief that our customers shall not pay for water, no demineralised water has been added to our nicotine bases. However it it quite easy to mix in yourself should you want to.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι μιλάει για μέχρι 10% νερό. δεν ξέρω όμως πόσο στην pg και πόσο στην vg να υπολογίσω. Όλα λάθος τα έχω κάνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2017, 13:38 από GnF »

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά τα έχεις κάνει!! Βέβαια δεν έχεις φτιάξει 100 αλλά 200 ml αλλά ασήμαντη λεπτομέρεια! :))
Τώρα το αν θα χρειαστείς νερό αυτό θα σου το "πει" ο ατμοποιητής σου! Αν υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοσία λόγο "πάχους" υγρού τότε ναι μπορεί να θέλει παραπάνω αραίωση. Αλλά εφόσον ασχολείσαι με επισκευάσιμους δεν νομίζω να έχεις θέμα και μάλιστα με 50/50 υγρό ;)
Γνώμη μου πάντως είναι ότι όλοι οι σύγχρονοι ατμοποιητές (ακόμη και οι εργοστασιακοί) δεν χρειάζονται αραίωση ακόμη και στο 30/70 (pg/vg)!

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
100 ml έχω φτιάξει καλέ μου  :)

κάνε πρόσθεση

Ίσως με +5% νερό στο ποσοστό μόνο των 0 βάσεων να πάω κάπου στα 105ml

25.94ml, vg 35.94, και νικοτινούχα απο άλλη εταιρία 32mg ανα ml (ή 3.2%) 28.13 ml.
Μέσα σε αυτά έβαλα και 10 ml (10%) αρώματα που είχαν pg.

άρα 
25.95pg + 35.94vg +28.13 32αρα νικοτινούχα 50/50 + 10ml συνολικά αρώματος.
Σύνολο 100,02

Σε εργαστήριο τα έφτιαξα δεν μπορεί να μου κάνανε οι πιπέτες ακριβείας τόσο λάθος, λολ


Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
ουπς δίκιο έχεις!! Εβλεπα σκέτο το 94  :wall: :wall: :wall: :wall:
Λοιπόν εφόσον αραιώνεις με PG σε αναλογία 50/50 δεν νομίζω να σου χρειάζεται νερό! Τώρα αν θέλεις να βάλεις κάντο. Αλλά θα είναι για το μάτι! Δεν σου προσφέρει τίποτα, αντίθετα, μπορεί να έχεις και θεματάκια (σκασίματα κλπ) ;)

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση. Αν αραιώσω θα αραιώσω με νερό μόνο στο ποσοστό των 0 βάσεων? Άρα θα βάλω μέχρι 5% wifi στα 25.95pg + 35.94vg ?
Η 5% στα 100ml?
Πιο λογικό μου ακούγεται το μόνο στις 0 βάσεις μιας και αυτή με την νικοτίνη έχει σίγουρα νερό.

Επίσης να προτιμήσω wifi ή να πάρω νερό απο το μηχάνημα υπερκαθαρού νερού που έχουν στο εργαστήριο? δεν νομίζω να πάρω απάντηση σε αυτό οπότε θα ρωτήσω εκεί τι εννοούν υπερκαθαρό νερό.

Δεν θα ατονίσει η γευση με την αραίωση με νερό?

Λόλ σταματημό δεν έχω

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
1. WFI χωρίς άλλη σκέψη! Τίποτε άλλο. Προσοχή μη σου δώσουν (έχει γίνει :eyesplash:) φυσιολογικό ορό!!!!
2. Ειδικά η PG δεν θέλει αραίωση σε καμιά περίπτωση! Ετσι κι αλλιώς είναι σχεδόν νερό από άποψη ρευστότητας ;) Τώρα σε έτοιμο υγρό (όπως έχεις τώρα εσύ) βάλε 2-3 ml (και πολλά λέω!!) και δες το :D
3. Εννοείται ότι θα χάσει λίγο γεύση και λίγο νικοτίνη (2-3%) ;)

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
wfi το έπιασα ευχαριστώ.

Άρα αραίωση μόνο στο ποσοστό της 0 vg. Πολύ ωραία τώρα είναι πιο ξεκάθαρο. Μιλαμε λοιπόν για 1.5 με 1.75ml για 5% αραίωση της vg που έχω βάλει.

2 με 3 % λιγότερη νικοτίνη για τα +2ml νερό?

Αυτή τη στιγμή η συγκέντρωση που έχω είναι 9mg ανα ml.

Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά

χοντρικά να πάει στα 8,8? και πολύ μπορεί να λέω. Πάρα πολύ.

Α τις % 2 με 3 λες. Σορρυ

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Θα καταθεσω μια σκεψη , γενικοτερη. Αν ειναι εκτος θεματος παρακαλω τους διαχειριστες να πραξουν τα δεοντα.

Σουλατσαρω στο φορουμ περι τα 3 ετη και κοιταζοντας παλαιοτερα θεματα παρατηρησα οτι παλαιοτερα μελη που κατασκευαζαν υγρα τοτε,επαιζαν με αναλογιες 2 εως 8 σταγονες ανα 10 μλ. Απλες συνταγουλες , με σταγονιστες που σπανια ξεπερνουσαν τα 3 αρωματα.Ειχαν την βαση τους,εριχναν τις σταγονιτσες τους, κουνουσαν, ατμιζαν. Τελος. Εγραφαν οτι επαιρναν γευση. Δηλωναν και ενθουσιασμενοι απο το ατμιστικο αποτελεσα. Τουλαχιστον γευστικα.Δηλωναν οτι δεν καπνιζαν.Με τους ατμοποιητες και τις μπαταριες της τοτε εποχης. Μας ελεγαν ψεματα? Μας κοροιδευαν ? Προφανως και οχι. 

Ερχομαστε στο τωρα (τελευταια 2 χρονια) και βλεπουμε μια καταιγιδα γυρω απο το diy. Συνταγες με ποσοστα 10 εως και 30%,συριγγες, ανακαταμετα, ωριμανσεις, ξεχωριστες ωριμανσεις, υγρα να μπαινουν
στο φουρνο μικροκυματων , σε ηλεκτρικες κουβερτες , αναδευτηρες, αναμονες υγρων μεχρι και 2 μηνες , ειδικα μπουκαλακια , γευσεις με αστρικους προσανατολισμους και περιγραφες λογοτεχνικες, παροτρυνση για χρηση πολλαπλων υγρων μεσα στην ημερα (προφανως λογω κορεσμου),φυσικα πολυ νεροχυτη και πολλα αλλα.

Ολα τα παραπανω ειναι γεγονοτα που τα βλεπουμε ολοι καθημεριμενα. Οχι μονο στα υγρα αλλα και σε ολο το πακετο που λεγεται ατμισμα. Καλο το μαρκετινγκ, δε λεω , αλλα οφειλουμε να μην το καταπινουμε και ολο αμασητο, οπως σερβιρεται. Εξαλου οι ερευνες που γινονται γυρω απο το ατμισμα κατα κυριο λογο, επικεντρωνονται γυρω απο τις ουσιες που παραγονται κατα την μιξη αρωματων. 

Φυσικα και ειναι χομπυ,φυσικα και εξελιχθηκε το ατμισμα, φυσικα ο καθενας κανει οτι του...ατμισει. Δεν θα διαφωνησω με κανενα. Μα με κανενα.

Αλλα για να επικεντρωθω στο θεμα γευση, (ενα απο τα ατμιστικα δισκοποτηρα) καταθετω την αποψη μου:
Δεν χρειαζονται ολα αυτα , ειδικα στο diy. Αποτελεσμα εχουν ενα και μονο ενα:Κ Ο Ρ Ε Σ Μ Ο Σ  Γ Ε Υ Σ Η Σ. Mπουχτισμα. Ετσι το αντιληφθηκα εγω. 
Αυτο που (προσπαθω) να κανω ειναι να παιξω ακομα με σταγονες. Γευση υπαρχει ,ειναι εκει και δεν κουραζει. Εξαλλου γι'αυτο υπαρχουν και οι εξελιγμενοι επισκευασιμοι αλλα και oi εργοστασιακοι. Γι΄ αυτο υπαρχουν και τα μοντακια , που  τωρα πια, δεν αφηνουν κανενα παραπονεμενο και απο δυναμη αλλα και απο αυτονομια. 2-3 σταγονες σε 10 μλ, θα σου δωσουν οτι ακριβως χρειαζεσαι. Το παραπανω θα σε κανει να αναζητησεις κατι αλλο και μετα κατι αλλο και τελειωμο δεν εχει. 
Αν  επιχειρησει αυτου του ειδους το ατμισμα καποιος που ατμιζε εχθες Castle Long (τυχαιο παραδειγμα και αρωμα περι το 30%) και του δωσω υγρο 30 μλ με 8 σταγονες φυσικα και δεν θα καλυφθει. Ισως γελασει κιολας. 
Αν ομως "ξεκουραστει" 2-3 εβδομαδες με σκετη βαση και το ατμισει μετα, σιγουρα θα το αντιληφθει διαφορετικα. 

ΥΓ:Ολα τα παραπανω , ειναι παντα προσωπικη αποψη/σκεψη, χωρις καμια διαθεση να ενοχληθει καποιος φιλος.
Δεν εννοω, ουτε υπονοω κατι για την "ασφαλεια" των αρωματων. Δεν εχει αποδειχθει τιποτα επισημα, ακομα. Ο καιρος γαρ εγγυς...
Σορρυ για το σεντονακι...αλλα ηθελα καιρο να το γραψω. ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172210 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10649 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364