vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 4 χρήστες
tasos1976, vasim, pngtszs1976, dkostas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Μην ζητάς συγγνώμη για τις μεγάλες φωτογραφίες! Χαρά όλων μας! Eye candy!  ;)

Στην συνταγή όμως που αναφέρεις γιατί έβαλες τα μισά ποσοστά; Την είχες δοκιμάσει έτσι όπως αναφέρεται και σου φάνηκε μπουχτιστική;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν αλλά επειδή διαβάζω συχνά ερωτήσεις για ποσοστά κτλ χρησιμοποιείστε http://www.ejuice.breaktru.com/ ή https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/new-calculator-to-try.480587/ και ξενοιάστε!

Kuriakos εγω θα περίμενα 20+ μέρες 

Sent from my iPhone using Tapatalk

συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2017, 23:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Καμια συνταγη τρελλη με macaron εχουμε?

au79


Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
ΧΔεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά έχω την αίσθηση πως λόγω της αυξημένης PG στην κόκκινη Pink Mule η γεύση είναι ακόμα πλουσιότερη από την πράσινη (50/50) που το έφτιαχνα στην αρχή.
Επιστεφω να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του cpbar. Οντως το diy supreme θαρρω ειναι ενα με δυο κλικ ποιο κοντα στο κανονικο υγρο. Μια χαρα βαση λοιπον και η κοκκινη με ενα τονο πιο δυνατο χτυπημα. Πετυχισια που λεμε 

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Καμια συνταγη τρελλη με macaron εχουμε?

au79
δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο με macaron http://e-liquid-recipes.com/recipe/180127

Εβαλα τα μισα γιατι υπεθεσα οτι το 6% και τα ποσοστα που λεει θα ειναι για 100ml,οποτε στα 50ml που εφτιαξα εγω εβαλα τα μισα! μ@##κία εκανα? Ρωτησα βεβαια κι ενα παιδι απο το καταστημα αυτο που πηγα απο κει να παρω τα αρωματα

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Μετά από διάβασμα και δεκάδες βιντεο που αφορούν την ιδιοκατασκευή υγρών, έχω κολλήσει σε κάτι οσο αφορα τις βασεις το οποίο μάλλον είναι πολύ απλό, απλά θα χρειαζόμουν μία επιβεβαίωση πριν προχωρήσω σε παραγγελίες και πειράματα.

Έστω ότι θέλω να φτιάξω ένα υγρό 70/30 (ή 50/50) (VG/PG) με περιεκτικότητα νικοτίνης ας πουμε 6mg.
Το ιδανικό είναι να αγοράσω μια βάση 70/30 (ή 50/50) υψηλότερης νικοτίνης + μια βάση μηδενικη VG + μια βάση μηδενική PG? (πέρα απο τα αρώματα), ώστε να τα αραιώσω και να έχω μπαμ τα ποσοστα PG/VG?
Δηλαδή στο σύνολο θα χρειάζομαι 3 βάσεις, αν εχω καταλάβει σωστα. Διαφορετικά παω με τις έτοιμες 70/30 (ή 50/50) στα 6mg κ.ο.κ και απλά χάνω ελάχιστα στην νικοτίνη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2017, 01:36 από artcoreceil »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Καλησπέρα και καλή χρονια.

Αν βρείς έτοιμη βάση 70/30 με νικοτίνη θα βρείς και 70/30 χωρις νικοτίνη ( οπότε 2 μπουκάλια), το ίδιο ισχύει και για την 50/50.
Τώρα, γενικά ιδεατό έιναι να πάρεις μεγαλύτερη νικοτίνη για  να την αραιώσεις έιτε με την ίδια ,όπως παραπάνω , σύσταση, έιτε με μηδενικές ή με λιγότερη νικοτίνη βάσεις ( πχ 3mg στη περίπτωσή σου) VG + PG
Και εαν κάνεις απο 70/30 σε 50/50 θεωριτικά κάτι χάνεις, αλλά καλύτερα χρησιμοποιησε ένα υπολογιστή που θα βρείς στα νήματα του φόρουμ να δείς ακριβώς τι χάνεις και τί κερδίζεις
Ελπίζω να σε κάλυψα

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Μετά από διάβασμα και δεκάδες βιντεο που αφορούν την ιδιοκατασκευή υγρών, έχω κολλήσει σε κάτι οσο αφορα τις βασεις το οποίο μάλλον είναι πολύ απλό, απλά θα χρειαζόμουν μία επιβεβαίωση πριν προχωρήσω σε παραγγελίες και πειράματα.

Έστω ότι θέλω να φτιάξω ένα υγρό 70/30 (VG/PG) με περιεκτικότητα νικοτίνης ας πουμε 6mg.
Το ιδανικό είναι να αγοράσω μια βάση 70/30 υψηλότερης νικοτίνης + μια βάση μηδενικη VG + μια βάση μηδενική PG? (πέρα απο τα αρώματα), ώστε να τα αραιώσω και να έχω μπαμ τα ποσοστα PG/VG?
Αντιστοιχα και για 50/50, θα χρειάζομαι στο σύνολο 3 βάσεις, αν εχω καταλάβει σωστα. Διαφορετικά παω με τις έτοιμες 70/30 στα 6mg κ.ο.κ και απλά χάνω ελάχιστα στην νικοτίνη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Περιληπτικά:
1. Παίρνεις μια βάση έτοιμη στις αναλογίες που θες VG/PG και νικοτίνης, και όπως έγραψες χάνεις λίγο σε νικοτίνη στο τέλος.
2. Παίρνεις μια βάση στις αναλογίες που θες με "υψηλή" νικοτίνη και άλλη μία πάλι στις αναλογίες που θες με μηδενική νικοτίνη. 2 βάσεις δηλαδή (πιο οικονομικό από το 1).
3. Παίρνεις μια βάση με "υψηλή" νικοτίνη στην αναλογία που θες και ξεχωρίστα μηδενικές VG & PG.
4. Παίρνεις ξεχωριστά VG & PG με "υψηλή" νικοτίνη η καθεμία και ξεχωριστά μηδενική VG & PG.
Καλά τα κατάλαβες. Προσωπικά λόγω μη ύπαρξης ελεύθερου χρόνου & όρεξης έχω πχ μερικές 18άρες VG70/PG30 και μερικές μηδενικές VG70/PG30 και έχω ξεμπερδέψει.
(παλιότερα έκανα το 4, αλλά παν αυτά πλέον, πολυτέλειες. Πάντως έχω στην άκρη ένα απόθεμα μηδενικής full VG & full PG μήπως θελήσω ποτέ να ξανα-μαγειρεύσω).  ;)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Εβαλα τα μισα γιατι υπεθεσα οτι το 6% και τα ποσοστα που λεει θα ειναι για 100ml,οποτε στα 50ml που εφτιαξα εγω εβαλα τα μισα! μ@##κία εκανα? Ρωτησα βεβαια κι ενα παιδι απο το καταστημα αυτο που πηγα απο κει να παρω τα αρωματα
Αν σου αρέσει η συνταγή με 6% άρωμα στα 100 ml (παράδειγμα είναι το 6%), το ποσοστό του αρώματος θα το αφήσεις 6% όση ποσότητα κι αν φτιάξεις. Στα 50ml που αναφέρεις πράγματι την μισή ποσότητα θα βάλεις αλλά το ποσοστό πάλι 6% θα είναι. 3ml άρωμα στα 50ml υγρού, 6ml άρωμα στα 100ml υγρού, 12ml άρωμα στα 200ml υγρού, 18ml άρωμα στα 300ml υγρού, κοκ. 6% παντού!  :)

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Περιληπτικά:
1. Παίρνεις μια βάση έτοιμη στις αναλογίες που θες VG/PG και νικοτίνης, και όπως έγραψες χάνεις λίγο σε νικοτίνη στο τέλος.
2. Παίρνεις μια βάση στις αναλογίες που θες με "υψηλή" νικοτίνη και άλλη μία πάλι στις αναλογίες που θες με μηδενική νικοτίνη. 2 βάσεις δηλαδή (πιο οικονομικό από το 1).
3. Παίρνεις μια βάση με "υψηλή" νικοτίνη στην αναλογία που θες και ξεχωρίστα μηδενικές VG & PG.
4. Παίρνεις ξεχωριστά VG & PG με "υψηλή" νικοτίνη η καθεμία και ξεχωριστά μηδενική VG & PG.
Καλά τα κατάλαβες. Προσωπικά λόγω μη ύπαρξης ελεύθερου χρόνου & όρεξης έχω πχ μερικές 18άρες VG70/PG30 και μερικές μηδενικές VG70/PG30 και έχω ξεμπερδέψει.
(παλιότερα έκανα το 4, αλλά παν αυτά πλέον, πολυτέλειες. Πάντως έχω στην άκρη ένα απόθεμα μηδενικής full VG & full PG μήπως θελήσω ποτέ να ξανα-μαγειρεύσω).  ;)
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, 
προς το παρόν θα ξεκινήσω με το '3' αποτι φαίνεται καθώς σαν νέος στον χώρο έχω όρεξη :P
Μετά με βλέπω για το '2'.  :thumpup:

Αν σου αρέσει η συνταγή με 6% άρωμα στα 100 ml (παράδειγμα είναι το 6%), το ποσοστό του αρώματος θα το αφήσεις 6% όση ποσότητα κι αν φτιάξεις. Στα 50ml που αναφέρεις πράγματι την μισή ποσότητα θα βάλεις αλλά το ποσοστό πάλι 6% θα είναι. 3ml άρωμα στα 50ml υγρού, 6ml άρωμα στα 100ml υγρού, 12ml άρωμα στα 200ml υγρού, 18ml άρωμα στα 300ml υγρού, κοκ. 6% παντού!  :)
Αυτο εννουσα βασικα απλα δεν το ειπα σωστα  ;D Στα 50ml εβαλα το 6% δηλαδη 3ml. Οποτε τι λες να το αφησω καμια 20αρια μερες,οσο μου προανεφερε ο φιλος πιο πανω?Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Κρέμες έχει, βανίλιες έχει, εγώ θα το άφηνα και παραπάνω. Αλλά μπορείς να ξεκινήσεις να το ατμίζεις στις 20 μέρες και να δεις αν έχει βελτίωση περνώντας ο καιρός. Σε πολλά DIY που κάνω είδα τέτοια τρελή βελτίωση ξεχνώντας τα στο ντουλάπι, που τα αφήνω όλα πλέον πάνω από 6 εβδομάδες!  :)


Αποσυνδεδεμένος Herc82

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
 Καλημέρα σε όλους! Μια γρήγορη ερώτηση...

RY4 double TPA , είναι οκ με 10% σε βάση μηδενική 50/50 ?

Το ειχα κάνει με 13% σε 100 VG
και μου έβγαινε αδύναμο το άρωμα...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
10% βάζω κι εγώ σε 50/50 αλλά πρόσθετω και άλλα αρώματα, περίπου 5%. Θα έλεγα να δοκιμάσεις κι αν χρειαστεί ανεβαζεις :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364