vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, Sergios, maprix, Takis D.M, bloodlessz

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Μια μικρή ερωτησούλα και ίσως χαζή. Ενώ στα έτοιμα 12άρια έιμαι οκ, στα DYI μου φαίνεται ότι δεν με ικανοποιούν το ίδιο. Τί να κάνω πρώτα να αυξήσω λίγο το% του αρώματος ή να αυξήσω λίγο το % Νικοτίνης? Αυτό το ρωτάω γιατί πρίν κανα εξάμηνο που έφτιαχνα πάλι DYI, τα έφτιαχνα σε 13-15 νικοτίνη. (τα αρώματα μου φαίνονται οκ αν και όχι ¨γεμάτα¨ 70pg)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2016, 07:57 από NekosAthina »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Θα πρέπει προφανώς να αυξήσεις το ποσοστό του αρώματος. Επίσης όσο μεγαλύτερο το ποσοστό pg στο υγρό που παρασκευάζουμε τόσο μικρότερο ποσοστό αρώματος χρειαζόμαστε. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και ο χρόνος που αφήνουμε το υγρό να ωριμάσει.

Αποσυνδεδεμένος y4kubu

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Καμιά ιδέα για δοσολογίες να πετύχω κάτι αντίστοιχο με το Silent Poem από Liquidom (nobbaco)
Είναι καπνικό με κεράσι το δοκίμασα και έχω πάθει πλάκα...
Με 5,5 € τα 10 ml όμως θα πάθει πλάκα και η τσέπη μου στο τέλος
 
Να σημειώσω πως έχω ξαναφτιάξει DIY υγρά.. Μόνο συνταγή και υλικά ψάχνω εν ολίγης.

Αποσυνδεδεμένος akisazi

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Φτιάχνοντας φρουτώδη αρώματα μετά απο καμιά δεκαριά μέρες έχω αλλοίωση και μου φέρνει κάτι σαν πλαστικίλα στο άρωμα κατά το άτμισμα. Ξέρει κανείς το γιατί να βοηθήσει :helpsmilie: :helpsmilie:
Να συμπληρώσω ότι χρησιμοποιώ βάση vg 100% σε 6 mg νικοτίνη της ecig.
Το πρόβλημα το έχω παρατηρήσει σε φράουλα της atmos lab και σε ενα mix της σειράς 814 με αψέντι βατόμουρο σταφύλι και μήλο, ενώ αντίθετα με καπνικά όσος καιρός και να περάσει το μόνο που γίνεται είναι απλά να βελτιώνεται.....

Από συγχώνευση.
Παρακαλούμε: πριν ανοίξετε νέο θέμα, ρίξτε μια ματιά στα περιεχόμενα ή χρησιμοποιήστε την αναζήτηση. Είναι πολύ πιθανόν το ερώτημά σας να ταιριάζει σε ήδη υπάρχον θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 03:39 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα και καλη χρονια σε ολους μας
Αν καποιος γνωριζει κυκλοφορουν καποιοι μαγνητικοι αναδευτηρες οι οποιοι υποστηριζουν και παραλληλη θερμανση του αναδευομενου υγρου. Αξιζουν τον κοπο για μια πιο γρηγορη ωριμανση αν για παραδειγμα την ωρα της αναδευσης η θερμοκρασια υγρου ειναι στους 40-50 βαθμους κελσιου ή θα γινει ζημια ?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
καλημέρα και καλή χρονια σε όλους.

Για μαγνητίκη ανάδευση ίσως θα ήθελες να δείς εδώ

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Παιδια να ρωτησω,  εφτιαξα με pg και vg 100ml 50/50 και ελεγα να δοκιμασω να την κανω 70pg / 30vg, ποσα ml Pg να προσθεσω για να μου βγει σωστα;

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
από 65 εώς 70 ml.

Κατέβασε το ejuice και χρησιμοποίησε το Χ3 που έχει για την επιλογή βάσης.

Αποσυνδεδεμένος Silisav

  • **
  • 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν κοιτας εκει που πας, πας εκει που κοιτας.
Δηλαδή για να το σιγουρέψω, να βάλω βάλω άλλα 65-70ml pg για να γίνει η βάση μου 70/30?

Ejuice lab είναι αυτό που λες ;

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Ναι όσο λέει

Και εννοεί αυτό 99%

πσ. Svoura το υπολόγισες ή το πρόβλεψες?

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
x= 20/0.3

(και πέσαμε σε άπειρα περιοδικό :)) )

Καλησπερα και καλη χρονια! Ειμαι νεος στο DIY και δεν ξερω πολλα! χρησιμοποιησα μια βαση της Pink mule 70/30 VG/PG 6αρα νικοτινη σε μπουκαλακι των 50 ml με αρωματα : vanilla custard(capella) 20 σταγ. , sweet straberry RF(capella) 15 σταγ. ,sugar cookie V2 (capella) 8 σταγ. , MTS Wizard (flavourart) 3 σταγ. ,acetyl pirazine (hexocell) 1 σταγ. , sweetener (FA) 5 σταγ.Το ανακατεψα καλα 1 φορα και το αφησα για 3 μερες .Εχω 2 ερωτησεις : 1)Επρεπε να εχω βαλει νερο? γιατι δοκιμασα μετα απο 3 μερες και στις 10 τζουρες μου ρχοταν μονο η γευση της βασης και καθολου απο τα αλλα! Και 2)Πρεπει να αφηνω το καπακι ανοικτο καθε φορα που φτιαχνω ενα υγρο? Η συνταγη ειναι απο ενα φιλο σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα τσιγαρα! Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει γιατι θελω να ασχοληθω με το DIY. Ευχαριστω! 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Χρειάζεται μεγαλύτερος χρόνος ωρίμανσης. Επίσης με μεγαλύτερο ποσοστό PG το υγρό θα έδινε πιο έντονη γεύση. Νερό για αραίωση δεν χρειάζεται απαραίτητα, ωστόσο η συγκεκριμένη βάση επιδέχεται αραίωση, σύμφωνα φυσικά με τις προσωπικές προτιμήσεις.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Για τις δύο ερωτήσεις θα ακούσεις αντιφατικές απόψεις. Εγώ δεν κάνω τίποτα από τα δύο. Αυτό που μπορώ να παρατήρησω είναι ότι όταν χρησιμοποιείς αρκετά αρώματα, χρειάζεται περισσότερος χρόνος ωρίμανσης, πάνω από δύο εβδομάδες και ότι ίσως να είναι μικρό το συνολικό ποσοστό αρώματος που εβαλες. Προτείνω να περιμένεις λίγο και αν συνεχίζει να είναι υποτονικό το αποτέλεσμα, πρόσθεσε λίγο ακόμη άρωμα.  :)

Ευχαριστω πολυ! επισης εκανα και αυτην την συνταγη ποσο περιπου να περιμενω για να το ατμισω ?σε 50 ml εβαλα τα μισα ποσοστα απο οτι μου λεει! συγνωμη για το μεγεθος της εικονας !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172249 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364