vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Γενικα τα φρουτα και ειδικα αν ειναι σκετα(π.χ μονο μπανανα) σε 2-3 μερες ειναι σχεδον ετοιμα ,κοντα στο 70-80% της τελικης γευσης. Οποτε αν βιαζεσαι... χτυπα μια μπανανα :))

Αποσυνδεδεμένος THANOSJ3

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα..Σκέφτηκα να κάνω μια μεγάλη παραγγελία σε PG-VG του συνδέσμου από Αθήνα γιατί εδώ πάνω Βόρεια δεν υπάρχει πουθενά..και να τις συνδυάζω για DIY υγρά με μία 36mg Νικοτινούχα βάση της Pink Mule για να παιρνω την νικοτήνη απο εκεί. 
Αξίζει σαν εγχείρημα η θα μπερδευτούν αρκετά τα υγρα της Mule με την PG-VG του συνδέσμου?
Να κοιτάξω για αγορά ξεχωριστά νικοτήνης? 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Εμενα αυτός ο συνδυασμός μου βγήκε παρα πολύ καλός
Vg σύνδεσμος 99.8% pg "φαγρον" (μπορείς να χρησιμοποίησης σύνδεσμος) και pink mule green 100mg/ml
Εντελώς άοσμο και άχρωμο αποτέλεσμα
Στην γεύση έχει μια γλυκάδα αλλα πολύ ψιλά πράγματα

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά θα είναι, αλλά όταν λες υγρά τις Pink? Νικοτούχα βάση της Pink θα αναμίξεις όχι υγρά. 
Αξίζει αν κάνεις χαμηλά αλλιώς πάρε κατευθείαν έτοιμες να καθάρισες ;)

Αποσυνδεδεμένος kompsognathous

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπον να τα παρω απο την αρχη
Ειχα το raf and ella apo big mouth (σοκολατογκοφρετα με καρυδα), μετα πο εναμιση μηνα ξεθυμανε αρκετα. Μηδενικη βαση ειναι.
Και το  soho apo F.A μηδενικη βαση, επισης ξεθυμανε αρκετα.
Εφαγα μια φρικη και επρεπε να προσθεσω νικοτινη, οποτε πηρα μια βαση και προσθεσα και στα 2 αρωματα για να γινει 3-4mg η νικοτινη. Λογω του οτι θα αραιωναν κι αλλο ειχα την φαϊνη ιδεα να παρω το black coffee  της eliquid fr
/προσθεσα το 5% αραιωσης που προτεινει η εταιρια.
Το αποτελεσμα ηταν αηδια την πρωτη μερα.
Την 4η μερα που διανυουμουμε το αποτελεσμα ειναι 10% καλυτερο θα ελεγα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ρωτησω ειναι το black coffee τι μπορω να το κανω και σε τι αναλογιες χωρις να χρειαστει να αγορασω 4-5 αρωματα ακομα

Αποσυνδεδεμένος devorage

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Γειά σας παιδιά, θέλω γνώμες για την παρασκευή DIY υγρού. Είναι η πρώτη φορά που θα φτιάξω (διάβασα και τα άρθρα που είναι σχετικά με αρχάριους κλπ), έκοψα το κάπνισμα και ξεκίνησα κατευθείαν ηλεκτρονικό περίπου 8 μέρες πριν με υγρό 7 Wonders απίστευτο απλά. 
Σκεφτόμουν να πάρω τα εξής για αρχή: 

Ατμιστική βάση (στα 12mg 50PG/50VG της Flavourtec) :

http://www.e-smokers.gr/shop/atmistikes-vaseis-flavourtec/flavourtec-50vg-50pg-100ml/

Αρώματα : 


1) http://www.nuevo-ecig.com/ry4-double-flavour-the-perfumer-s-apprentice-tpa-10ml-122.html

2) http://www.nuevo-ecig.com/tpa-vanilla-bean-gelato-519.html

Σαν δεύτερο για ανάμειξη θα ήθελα να πάρω το Bavarian Cream (TPA) απλώς είδα ότι περιέχει Acetoin και φοβήθηκα λίγο. Να προχωρήσω με Bavarian ή να μείνω στο gelato;

Επίσης, αν κάποιος έχει κατα νου καμιά συνταγή μέχρι δύο αρώματα (γιατί δύσκολα τα φράγκα αυτό το μήνα :tongue_smilie: )  θα το εκτιμούσα απίστευτα, γιατί στο ιντερνετ που ψάχνω βρίσκω με 4-5 αρώματα μέσα.

Υ.Γ.: παραθέτω και το 7 Wonders για να τσεκάρετε και τη σύσταση http://www.antismoke.gr/el/1839-7-wonders-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-.html

κι εδώ μια συνταγή με δυο συστατικά και καλές κριτικές που βρήκα http://e-liquid-recipes.com/recipe/104221/Mustard%20Milk%20-%20Simple%20Strawberries%20and%20Cream

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι αρκετα καλη συνταγη, την εχω κανει, ΑΝ εισαι απο αυτους που καταλαβαινουν γευση φραουλας στο ατμισμα (εγω ειμαι στο 50% περιπου).
Η Bavarian Cream εχει βγει και σε DX μορφη (ετσι την ονομαζει η ΤΡΑ) που ειναι χωρις ολα αυτα τα στοιχεια που φοβασαι.
Προσοχη στο Vanilla Bean Ice Cream, οχι σε πλαστικο τανκακι, ενδεχεται να το λιωσει.

Αποσυνδεδεμένος devorage

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Rbmkn4 

Σε ευχαριστώ  δυστυχώς τη Bavarian δεν καταφερα να τη βρω χωρις Acetoin (Θεσσαλονίκη). 

Γενικά από αυτά τα αρώματα ποια να έχω υπόψιν ως καλά; (εταιρεία/ποιότητα)

http://www.nuevo-ecig.com/32-flavours

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Τα VapeOrDie τα βρηκα πολυ κακα (προσωπικη αποψη παντα).
Απο ΤΡΑ εχεις πολλες επιλογες, χρησιμοποιω αρκετα το Graham Cracker, Vanilla Bean Ice Cream, σιγουρα Strawberry Ripe (να ηδη μια συνταγη ετοιμη :p). Sweet Cream επισης παρα πολυ χρησιμη.
Απο Cloud Vapor δε ξερω τα αρωματα τους, ξερω ομως οτι προσφατα πηρα τη βαση τους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 
Θεσσαλονικη ξερω οτι υπαρχουν στα μαγαζια και αρωματα FlavourArt που ειναι απο τις αγαπημενες μου εταιριες, εχουν εξαιρετικα φρουτα και γενικα ο μεσος ορος τους ειναι ψηλος. Στα συν τους οτι συνηθως χρειαζεται πολυ μικρο ποσοστο απο αυτα, οποτε σου κρατανε και περισσοτερο.
Τις αλλες εταιριες απο το συγκεκριμενο καταστημα δεν τις ξερω.

Αποσυνδεδεμένος devorage

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου απ'ότι βλέπω τα TPA και έτσι μ είπαν και στο μαγαζί πρέπει να πάρω αρκετά αρώματα μαζί γιατί είναι κυρίως για συνταγές. Σκεφτόμουν γιαυτό το λόγο (κυρίως για τα οικονομικά που δεν παίζουν και πολύ αυτό το μήνα  :tongue_smilie: ) να τσιμπήσω κάτι από την Cloud Vapor που έχει έτοιμο συνδυασμό φρούτων  σε ένα μπουκαλάκι και να δω τι αποτελέσματα θα έχω. Για παράδειγμα κάτι σε αυτό : http://www.nuevo-ecig.com/swoon-diy-aroma-by-cloud-vapor-10ml-490.html .
Παρεπιπτόντως σήμερα αγόρασα τελικά ατμιστική βάση flavourtec 100 ml 50/50 στα 12 mg. Πήγαινα για Eliquid France αλλά μου είπε το παιδί στο κατάστημα ότι δεν τον ενθουσίασε γιατί άφηνε αχνά λίγο γεύση από μόνη της και μου πρότεινε την flavourtec, οπότε ελπίζω να έκανα καλά που την πήρα. 
Μια άλλη ερώτηση, με το παραπάνω άρωμα θα χρειαστώ και μπουκαλάκια 20ml ή 30ml καλύτερα; και τέλος περίοδο ωρίμανσης πόσο να το αφήσω (ή πάει άνοιγμα και δοκιμή με της μέρες;); 
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ειναι κακη ιδεα, ξεκινα σιγα σιγα.
Μου φανηκε λιγο καλυτερη η EliquidFrance απο την FlavorTek η οποια μου εβγαζε μια μυρωδια, απο την αλλη εχω πετυχει κοσμο να λεει το αναποδο, οποτε ολα ειναι υποκοιμενικα και θα πορευθεις (αναγκαστικα) με προσωπικες δοκιμες. Σιγουρα δεν ειναι κακες βασεις, οπως κακες δεν ειναι και οι Pink Mule.
Θα σου ελεγα για αρχη να παρεις 10ml μπουκαλακια και να φτιαξεις μικρα δειγματα στην αρχη ωσπου να βρεις τα ποσοστα μιξης που σε ικανοποιουν. Το να κανεις 30ml και να καταληξουν στο νεροχυτη δεν ειναι και οτι καλυτερο :p

Αποσυνδεδεμένος devorage

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και πάλι, πήγα τελικά σήμερα και οντας αναποφάσιστος αγόρασα της TPA τα Bavarian Cream και το Black Honey (καπνικό). Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη για την αναλογία σε 10 ml;
Σύμφωνα με αυτή τη συνταγή που είχα κατα νου βγαίνει 0,5 ml από το κάθε άρωμα. Να το επιχειρήσω έτσι; Επίσης το άρωμα να το βάλω σε συριγγα και να υπολογίσω ή να το βάλω με το σταγονόμετρο του μπουκαλιού; (πόσες σταγόνες το κάθε ml)

Συνταγή: http://e-liquid-recipes.com/recipe/35736/Black+Honey+Tobacco+and+Bavarian+Cr%25C3%25A8me

Αποσυνδεδεμένος superfuzz

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Την έχω δοκιμάσει με 5% black honey και 5% Bavarian cream. Προσωπικά δεν μου άρεσε γιατί είναι πικρή κι από γεύση είναι τελείως μονοδιάστατη, θυμίζει μέλι αλλά όχι το κανονικό μέλι, εκείνο το φτηνό υποκατάστατο αν έχεις δοκιμάσει. Αν έχεις κάποιο γλυκαντικό τύπου ethyl maltol ρίξε λίγο.
Καπνικό το black honey δεν το λέω.

Δοκίμασε το Bavarian cream με το ry4d είναι καλύτερο. Επίσης είναι εξαιρετικό με vanilla bean αλλά το gelato δεν ξέρω τι διαφορά έχει από το κανονικό.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πήγαινα για Eliquid France αλλά μου είπε το παιδί στο κατάστημα ότι δεν τον ενθουσίασε γιατί άφηνε αχνά λίγο γεύση από μόνη της και μου πρότεινε την flavourtec, οπότε ελπίζω να έκανα καλά που την πήρα.

Δεν είναι κακές οι flavortec αλλά οι eliquid είναι ένα κλικ πάνω ακόμη κι απ τις pink mule. Συνήθως όμως είναι κι οι ακριβότερες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 15:10 από superfuzz »

Αποσυνδεδεμένος devorage

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
superfuzz

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, μόλις ετοίμασα μιας και τα αγόρασα 2 x 10 ml μπουκαλάκια με τη συνταγή (το 1 έκανα λάθος στη βάση κι έβαλα 10 ml αντι για 9, θα έχω θέμα;) και άλλο 1 μπουκαλάκι με 0,8 Bavarian Cream και 9,2 βάση έτσι για να δω τη φάση με το Bavarian  :tongue_smilie: 

 Η αλήθεια είναι οτι για το RY4d πήγαινα αλλά έπεσα σε αυτή τη συνταγή και με τράβηξε αλλά μιας και μου το είπες θα πάρω σύντομα και το συγκεκριμένο και θα γράψω γνώμες. 

Τώρα για τη βάση Pink Mule ήθελα απλώς δε μπορούσα να βρω Θεσσαλονίκη με τπτ και κατέληξα σε μαγαζί να πάρω Liquid France και εκεί μου είπε εγώ θα σου πρότεινα την Flavourtec γιατί η άλλη αφήνει μια ελαφρια γεύση. 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά
έχει δοκιμάσει κανείς αρώματα απο hexocell? Αν ναι σε τι ποσοστό το αραίωσε?
Πήρα να δοκιμάσω το cuban supreme και λέει 2-4%,δεν είναι πολύ λίγο??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172232 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10661 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364