vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 3 χρήστες
gfilip, pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα παιδια, θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τις ιδιοκατασκευες υγρών.
Ειμαι νεος στο σπορ των ιδιοκατασκευων και εχω ακομα κενα, λοιπον η ερωτηση ειναι ... επειδη αυτη τη στιγμη τουλαχιστον μου αρεσουν υγρα που εχουν απο 85% εως και 98% VG τα προτιμω πιο απαλα πιο βελουδινα με πολυ ατμο και δεν θελω το γδαρσιμο χτυπημα του PG .... αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανω καποια αλλαγη στις συνταγες των υγρων που υπαρχουν ετοιμες στο ποσοστο αρωματος λογω της VG ? .... δηλαδη πχ αν το υγρο μου ειναι 95% VG θα βαλω τις ιδιες αναλογιες αρωματων η θα χρειαστω περισσοτερο αρωμα λογω οτι η γλυκερινη δεν αποδιδει τοσο εντονο το αρωμα του υγρου ?   :hmmm:   εγω ετσι το καταλαβαινω !   :idiot1:   ... η μηπως ειναι η ιδεα μου και κανω λαθος, μηπως εχω παθει κορεσμο απο τα αρωματα και τις γευσεις αυτο το καιρο και μου φαινεται ετσι ???:wall:
Ευχαριστω πολυ παιδια περιμενω τη βοηθεια σας   :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Μια χαρά τα έγραψες. Βλέπεις τι ποσοστό vg-pg δίνει ο δημιουργός της συνταγής και αυξάνεις λίγο τα ποσοστά αναλογικά μέχρι να βρεις το sweet spot (πως τα λέω)...

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.
Ας υποθέσουμε ότι θέλω να φτιάξω ένα υγρό ,δεκάμελο και η συνταγή λέει
πχ. 3% άρωμα Α και 2% άρωμα Β. Αν κάνω έναν υπολογισμό για 10 ml τότε χρειάζομαι 0,3ml για το Α και 0,2 ml για το Β. Τι κάνω σ'αυτή την περίπτωση ;
1. Χρησιμοποιώ 10ml βάσης και προσθέτω 0,3+0,2=0,5ml αρώματος ,δηλαδή σύνολο 10,5 ml
ή
2. χρησιμοποιώ  10-0,5=9,5ml βάσης και προσθέτω τα 0,5 ml αρώματος για να έχω τελική ποσότητα 10 ml;
Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Το 2, αν και δεν θα πάθεις και τίποτα με το 1! ;)

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Εγω σταθερά φτιάχνω τα πάντα με τον τρόπο Νο.2 Ετσι διάβασα, έτσι μου το έμαθαν. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το 1 (το οποίο έχει φυσικά και αυτό τη λογική του). Ουσιαστικά το κάνεις αναγωγή στα ml τελικού προιόντος

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
By the book, κάνεις το δύο. Το ποσοστό που σου λένε, δεν είναι ποσοστό αραίωσης, αλλά ποσοστό συγκέντρωσης αρώματος στο τελικό υγρό. Τώρα, αν κάνεις το ένα και η τελική συγκέντρωση βγει στα 4.76% αντί για 5%, και εγώ πιστεύω ότι δεν θα το καταλάβεις καν.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος@frixos

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά τα έγραψες. Βλέπεις τι ποσοστό vg-pg δίνει ο δημιουργός της συνταγής και αυξάνεις λίγο τα ποσοστά αναλογικά μέχρι να βρεις το sweet spot (πως τα λέω)...
Ευχαριστω για την απαντηση ..... το θεμα ειναι,  ΠΟΣΟ να αυξησω τα ποσοστα ? για 95% VG μεσο ορο ας πουμε ???  ας βοηθησει και καποιος αλλος ας πει τη γνωμη του η τις γνωσεις του ..... ευχαριστω.


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Αυτό που ρωτάς δεν πρόκειται να σου το απαντήσει κανείς και να βάλει την υπογραφή του από κάτω. Οι γευστικοί κάλυκες του καθενός διαφέρουν.
Γνώμη μου είναι αν η αναλογία βάσης είναι 50-50 να αυξήσεις τη δοσολογία κατά 20% (δηλαδή αν ένα άρωμα είναι στο 5% εσύ να βάλεις 6) και βλέπεις. Αν νιώθεις το αποτέλεσμα άτονο πρόσθεσε λίγο άρωμα ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σας.
Αυτο που σου ειπε ο καρμα κομα και πως η Γλυκερινη εκτος που θελει σε μερικα αρωματα περισσοτερη ποσοτητα (οχι παντα),θελει σιγουρα περισοτερες μερες ωριμανση το υγρο.
Καλη επιτυχια.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 18:57 από spastos »

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Μάνο, τα αρώματα ειναι PG.
Αν υποθέσουμε ότι ενα χαμηλό ποσοστό αρωμάτων ειναι 10% σε αναλογίες 70/30 (εγω τουλάχιστον δεν εχω δει κανένα), και το 90% παίζουν κοντα στο 20%, τότε το 95% VG ισχύει μονο αν την κάνεις σκέτη (γιατί θα βάλεις ή θα εχει από μονη της τουλάχιστον 5% νερό.
Οπότε υπολόγισε για υγρό με άρωμα το πολύ 75/25. Αν θέλεις παραπάνω VG, πας για σκέτη.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Μια χαρά τα έγραψες. Βλέπεις τι ποσοστό vg-pg δίνει ο δημιουργός της συνταγής και αυξάνεις λίγο τα ποσοστά αναλογικά μέχρι να βρεις το sweet spot (πως τα λέω)...

Αν και γενικά σωστό, το παραπάνω ποσοστό αρώματος αλλάζει την τελική γεύση γιατί χάνεται η ισορροπία που έχει βρει ο κατασκευαστής για να του αποδίδει αυτό που ζητάει από το υγρό. Μην ξεχνάμε ότι τα αρώματα αντιδρούν διαφορετικά με άλλες αναλογίες βάσης.
Υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί αύξηση σε κάποια αρώματα και μείωση ή να μείνουν σταθερά κάποια άλλα,αλλά αυτό αφορά μόνο καταστάσεις που θέλουμε να το ψειρίσουμε όσο πάει.

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω κολλήσει...
Θέλω να κάνω μια συνταγή και η βάση μου θέλω να είναι 75ml.
Έχω 26mg βάση την οποία θέλω να την γερω στο 6,5 (26/4=6,5).
Πόση μηδενική πρέπει να βάλω;
Πριν καμμία ώρα έφυγα από το γραφείο και ειπα να ασχοληθώ με κάτι για να φύγει η πίεση της ημέρας...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και σε σένα.
Χρειάζεσαι 18.75ml νικοτινουχας και 56.25ml μηδενικης για να φτιάξεις τα 75ml που θες.

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ πολύ καλέ μου nemesis!
75/4 ε;
Το έχω κάψει το ρημάδι :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι ακριβώς, 1/4 των 75ml η νικοτινουχα, 3/4 η μηδενική.

Εδώ άλλοι το έχουν κάψει ενώ κάθονται όλη μερα, εσύ που δουλεύεις μέχρι τις 11 δικαιολογησαι. :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364