vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, Sergios, maprix, white varadero, geotron, zalaros

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Κοίτα. Στο παράδειγμα που κάναμε (με ζητούμενη νικοτίνη 20mg), αν χρησιμοποιούσαμε 20άρα βάση δεν θα μας έβγαινε ποτέ το αποτέλεσμα γιατί τα αρώματα δεν έχουν νικοτίνη άρα θα έριχναν την περιεκτικότητα της. Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την 20άρα μόνο αν στοχεύαμε αρκετά πιο χαμηλά σε τελική νικοτίνη.
Φυσικά και δεν περιμένω να είναι ακριβώς 20. Είχα την εντύπωση πως έπεφτε δύσκολα η περιεκτικότητα της, γι' αυτό ανέμενα ένα τελικό αποτέλεσμα της τάξης του 19.κάτι mg όπως προείπα.  :WhatHeMeans:


Γενικά επειδή οι υπολογισμοί (τελικής νικοτίνης, ποσοστών αρωμάτων, αναλογίας PG/VG) είναι αρκετά περίπλοκοι, καλό είναι να έχει κανείς μηδενικές PG και VG, συν την νικοτινούχα βάση που μπορεί να είναι οτιδήποτε. Με τις τρεις αυτές βάσεις μπορούμε να φτιάξουμε ένα τελικό μείγμα που θα έχει ακριβώς την περιεκτικότητα σε νικοτίνη και τις αναλογίες PG/VG που θέλουμε.
Εδώ είναι η ουσία. Δηλαδή αγοράζω
100% VG - 0mg
100% PG - 0mg
50/50 - 20mg

για να είμαι καλυμμένος για όλες τις συνταγές με τελική νικοτίνη το πολύ μέχρι 20 mg;

Το calculator στο e-liquid-recipes.com είναι εξαιρετικό και μπορείς να εξοικειωθείς με όλη την διαδικασία αλλάζοντας συνεχώς τα νούμερα (δεδομένα και ζητούμενα). Δες το λίγο σαν παιχνίδι στην αρχή. Αυτό που έχω κάνει εγώ για να απλοποιήσω την ζωή μου είναι το εξής: έχω φτιάξει βάση με την αναλογία PG/VG που θέλω και λίγη περισσότερη νικοτίνη (10 mg αντί για 9 που κάνω) και εκεί βάζω τα όποια αρώματα. Αν το τελικό αποτέλεσμα είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω από το επιθυμητό (σε νικοτίνη ή PG ή VG) αποφάσισα να μην με νοιάζει. Οι αποκλίσεις άλλωστε δεν είναι και πολύ μεγάλες αν δεν κάνει κανείς υγρά με τρελά ποσοστά αρωμάτων.

Ελπίζω να βοηθάω με όλα αυτά που λέω. Φοβάμαι μην τα μπερδεύω περισσότερο τα πράγματα... ;D


ΥΓ. Να θυμάσαι πως τα πιο πολλά αρώματα είναι διαλυμένα μέσα σε PG, άρα και αυτά θα σου αλλάζουν τις αναλογίες PG/VG.
Καλά εννοείται αυτό. Το τελικό αποτέλεσμα αρκεί να ατμίζεται κι ας είναι λίγο πάνω/κάτω από αυτό που προσπαθούμε να βγάλουμε.

Δεν μπερδεύεις. Είναι ΠΟΛΥΤΙΜΗ η βοήθειά σου.  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Ψηλέα, για να μη ταλαιπωρείσαι, στείλε μου ένα 30μελο και θα σου πω εγώ αν είναι έτοιμο ή όχι. ;D

Ευχαρίστως να σου στείλω, αλλά το δοκίμασα πριν λίγο γιατί δεν άντεξα! Είναι αρκετά κοντά στο να είναι έτοιμο αλλά σίγουρα δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η γεύση. Πιστεύω σε άλλες 3 με 5 μέρες θα είναι έτοιμο. Επόμενη δοκιμή σε κανένα τριήμερο! Μετά θα σου στείλω ευχαρίστως ένα 30μέλο. Απλά έχε υπόψιν ότι είναι μόλις στα 2mg.  8)

ΥΓ. Περιμένω διεύθυνση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Αγόρασα σήμερα βάσεις και εφταξα δυο λίτρα. Τα έβαλα όλα σε ένα μεγάλο γυάλινο βάζο και τα χτύπησα. Πόσο κούνημα θέλει και πόσο καιρό να την αφήσω την βάση πριν την μοιράσω σε μικρότερα μπουκαλάκια. Πότε δηλαδή η νικοτίνη από 40mg θα έχει γίνει παντού 4mg μέσα στο μίγμα μου;;

Σχετικα με την καθαριοτητα στα DIY...Τα μπουκαλακια τις συριγγες και ολα τα συναφη τα πλενουμε με νερο και σαπουνι και ειναι οκ?η νικοτινη σε ενα υγρο δρα και ως αποστειρωση εν αντιθεση με μια μηδενικη βαση που θελει μεγαλυτερη προσοχη?

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Οπως τα ειπες ειναι. Προσωπικα μονο νερακι χρησιμοποιω. Σαπουνι μονο σε μπουκαλακια που ειχαν υγρα με εντονη μυρωδια (πχ. μαστιχα, κανελα, μεντα, κτλ) για να φυγει η μυρωδια και οχι για καθαριοτητα. Βεβαια χρησιμοπιω νικοτινη στα παντα οποτε ειμαι πιο χαλαρος. Εξαλλου ολα τα υλικα DIY δεν βρωμιζουν ευκολα απο την αποψη οτι τα χρησιμοποιουμε πολυ ελεγχομενα, δεν τα βαζουμε στο στομα μας και αμεσως μετα τη χρηση καλο ξεπλυμα και αποθηκευση. Τουλαχιστον ετσι κανω εγω. ;)

Αγόρασα σήμερα βάσεις και εφταξα δυο λίτρα. Τα έβαλα όλα σε ένα μεγάλο γυάλινο βάζο και τα χτύπησα. Πόσο κούνημα θέλει και πόσο καιρό να την αφήσω την βάση πριν την μοιράσω σε μικρότερα μπουκαλάκια. Πότε δηλαδή η νικοτίνη από 40mg θα έχει γίνει παντού 4mg μέσα στο μίγμα μου;;

Σχεδον αμεσα σε καποιες ωρες. Αλλα, καλου κακου, αστο κανα 2ημερο. Οσο περισσοτερη αναδευση τοσο καλυτερα.


Ωραια και γω χρισημοποιω νικοτινη απλα οι αρχικες μου βασεις ειναι απο φαρμακειο και ειναι μηδενικες οποτε θελουν παραπανω προσοχη και σκεφτομαι να τις βαλω στο ψυγειο γιατι εχω διαβασει πως προτεινεται.thanks παντως!

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
σκέφτομαι να κάνω τα πρώτα βήματα σε ιδιοκατασκευή υγρών! Απο αυτά που διάβασα είμαι ανάμεσα σε βάσεις UMANI και AtmosLab κλείνοντας περισσότερο προς τις πρώτες με σκοπό βάσης 6mg και περίπου 70-30 VG-PG.

Θα ήθελα την γνώμη σας περι ποιάς εταιρίας τα αρώματα να κοιτάξω αρχικά για φρουτένιες -γλυκές-δροσερές συνταγές αλλα και την γνώμη σας για ποια βάση απο αυτές να προτιμήσω.



Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2016, 07:08 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Δε νομιζω πως υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση, θα ακουσεις αποψεις οσες και οι εταιριες που υπαρχουν.
Δημοφιλεστερη εταιρια μαλλον ειναι η TPA (The Perfumers Apprentice). Απο εκει και περα ολα ειναι σχετικα, ας πουμε η ΤΡΑ εχει την δημοφιλεστερη φραουλα (Strawberry Ripe), αλλα κατα την αποψη μου η φραουλα της FlavorArt ειναι ανωτερη και γενικα τα φρουτα της FA μου φαινονται ρεαλιστικοτερα.
Ευκολοτερο θεωρω πως ειναι να γραψεις τις γευσεις που σε ενδιαφερουν και να σου απαντησουν με αποψεις καποιοι που τις εχουν χρησιμοποιησει ποιες προτεινουν.

Για τις UMAMI δεν εχω αποψη, αλλα οι ΑΤΜΟΣ δεν μου εκατσαν καλα, αρκετα αραιες με νερο. 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
σκέφτομαι να κάνω τα πρώτα βήματα σε ιδιοκατασκευή υγρών! Απο αυτά που διάβασα είμαι ανάμεσα σε βάσεις UMANI και AtmosLab κλείνοντας περισσότερο προς τις πρώτες με σκοπό βάσης 6mg και περίπου 70-30 VG-PG.

Θα ήθελα την γνώμη σας περι ποιάς εταιρίας τα αρώματα να κοιτάξω αρχικά για φρουτένιες -γλυκές-δροσερές συνταγές αλλα και την γνώμη σας για ποια βάση απο αυτές να προτιμήσω.

Η κάθε εταιρεία μπορεί να έχει αρώματα που αξίζουν να τα δοκιμάσεις και να είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα μιας άλλης.
Αναλόγως το άρωμα λοιπόν που θα χρησιμοποιήσεις ψάχνεις βάσει κριτικών ποιας εταιρείας είναι το καλύτερο.
Όπως είπε και ο φίλος από πάνω, αν πας στα τύφλα, καλύτερα να πάρεις αρώματα TPA, οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.

Όσον αφορά τις βάσεις, ανάμεσα σε Umami και Atmos Lab θα σου πρότεινα Umami.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα προσπαθήσω να καταλήξω σε 2-3 συνταγές πρώτα :)
κάτι ακόμα, είδα και τις βάσεις Pink Mule που βγαίνουν και σε 6mg. Θα με γλίτωνε απο μπελάδες... Ειναι καλές βάσεις; Ανάμεσα σε Umani και αυτές ποιες προτείνετε; 

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Οι Pink Mule είναι πολύ καλές βάσεις. Σε σχέση με τις Umami είναι πιο παχύρρευστες.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Τις Pink Mule τις θεωρω πιο καθαρες απο τις UMAMI. αυτη βεβαια ειναι η δικια μου εμπειρια και μονο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Θα πρότεινα Pink Mule.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Να μαι κι εδω! Χεχε.. Βρε παιδιά... μην με βαρεσετε πολυ...αλλα τα μπουκαλάκια κατα την ωριμανση...τα ...αφήνουμε ανοιχτά ή κλειστά; Το πρωτο μηνυμα του atmos το διαβασα και δεν το λεει...Τεσπα εαν θελετε μου απαντατε..  :tongue_smilie:
Υγ: τι αποριες εχω πρωι πρωι ε; Απλα απο χθες το απογευμα κοιταξα τα νηματα για νεους ατμιστες και αυτη την πληροφορια δεν την βρηκα και εχω φαει σκαλωμα  :hmmm:  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172263 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364