vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 19:30 »
γιατι οσο το αραιωνεις το υγρο 1 προς 1 χανετε και η γευση του
βεβαια οτι σου προτεινε αν ασχοληθεις με diy ειναι οτι καλυτερο για εμπορα!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 19:35 »
Γιατι οσο μεγαλυτερη αραιωση κανεις στο ετοιμο υγρο, τοσο περισσοτερο "ασθενει" η ενταση του αρωματος του.
Η αραιωση που εκανες εσυ με σκετη βαση με αναλογια 1:1 επεφερε μια Χ μειωση εντασης του αρωματος,
αλλα αν το υγρο εχει απο την αρχη πολυ εντονο αρωμα, η μειωση αυτη δεν ηταν αισθητη σε εσενα (σε καποιους μπορει να ειναι).
Αν κανεις αραιωση με αναλογια 1:2 (για να κατεβασεις το ετοιμο υγρο απο το 18mg/ml στο 6mg/ml) τοτε θα ασθενησει ακομα περισσοτερο,
με πιθανοτητα να μη γινεται πλεον αντιληπτο το αρωμα στο υγρο.

Το πλεονεκτημα με την ιδιοκατασκευη ειναι οτι μπορεις ανα πασα στιγμη να ρυθμιζεις μονος σου την ενταση του αρωματος και την περιεκτικοτητα σε νικοτινη
κι απο τη στιγμη που ατμιζεις υγρα με 6mg/ml νικοτινης θα δεις μεγαλη διαφορα στην τσεπη σου.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 19:39 »
Μπορεις παντως αν θες να πειραματιστεις στο κομματι της αραιωσης του ετοιμου υγρου σου.
Με λιγα ml καθε φορα, να δεις σε ποιο σημειο σταματαει να σε ικανοποιει η ενταση του αρωματος.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 19:52 »
mantzaros, nemesis_rds, mantos
ευχαριστώ κατ΄αρχάς για τις άμεσες απαντήσεις. Το περί της ορθότητας των λεχθέντων σας νομίζω είναι προφανές.
Ευχαριστίες επίσης γιατί μάλλον ''έσωσα'' ένα από τα αγαπημένα μου υγρά από την ''εξαρωματοποίησή'' του, μιας και δεν αραίωσα όλη του την ποσότητα, παρά λίγα ml. :thumpup:
Την ενασχόληση με το DIY σίγουρα δεν την γλιτώνω απλώς παραπέμπεται στις καλένδες.
Το πρόβλημα είναι ότι για κάποια από τα λεγόμενα αγαπημένα υγρά δεν βρίσκω αρώματα πχ. turkish tobacco της Halo, earth brother της Holycon Haze.


Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #229 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 14:33 »
πήρα σήμερα ένα υγρό αναπλήρωσης της nobacco και έχει ημερομηνία λήξης 16/11/2014. Για πόσο καιρό μετά την αναγραφόμενη ημερομηνία μπορώ να το ατμίζω άφοβα;;; :hmmm: :hmmm:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #230 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 14:34 »
Μπορείς για καιρό αρκετό αν και είναι στη κρίση σου.
Φαντάζομαι δεν το πήρες έτοιμο για να το φυλάξεις  :))

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #231 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 14:42 »
Τα υγρα εχουν ημερομηνια ληξης 1.5 - 2 χρονια μετα την ημερομηνια παραγωγης. Κοινως, αγορασες ενα πολυ παλιο υγρο.
Υπαρχει πιθανοτητα να εχει αλλοιωση ποιοτητας, γευσης, αρωματος κτλ, μετα απο τοσους μηνες στο καταστημα.
Αρα, το επιστρεφεις πισω, στο αντικαθιστουν με ενα που ληγει αρκετους μηνες μετα και ατμιζεις εκεινο αφοβα χωρις ενδιασμους και τυψεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #232 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 14:45 »
Και οι δύο προλαλήσαντες έχουν απόλυτο δίκιο.

Θα συμφωνήσω όμως με τον Nemesis, ιδιαίτερα αν ο πωλητής δεν σε ενημέρωσε για την εγγύτητα της ημερομηνίας λήξης!

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #233 στις: Νοεμβρίου 05, 2014, 15:22 »
δε με ενημέρωσε. και η ημερομηνια λήξης δεν ήταν πάνω στο κουτάκι αλλά γραμμενη στο μπουκαλακι. δεν εβγαλα την ετικέτα ασφαλείας, οποτε θα το επιστρέψω την παρασκευή. ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #234 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 11:34 »
Θα σου πρότεινα να μην περιμένεις ως την Παρασκευή.
Κάνε τους από τώρα ένα τηλέφωνο, και ενημέρωσέ τους ότι θα το επιστρέψεις για αλλαγή, γι' αυτό το λόγο. Επίσης ενημέρωσέ τους ότι επειδή δεν μπορείς νωρίτερα, θα πας την Παρασκευή.
Κανονικά, θα πρέπει να τσεκάρουν τις ημερομηνίες στα μπουκαλάκια μέσα στο κουτί, μην αρχίσουν να πουλούν ληγμένα χωρίς να το ξέρουν...

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #235 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 12:15 »
Υπάρχει κ έξω απ το κουτί η ημερομηνία. απλά πανω υπάρχει το αυτοκόλλητο με την τιμή. Θα τηλεφωνήσω και θα σας ενημερωσω

edit: μου πε να παω τωρα να μου το αλλαξει. και μου ζητησε συγνωμη που δεν το προσεξε

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #236 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 13:02 »
Καλησπερα, επειδη εχω μπερδευτει σχετικα με τα υγρα, ειδα καπου πως ολα τα υγρα δεν κανουν για ολους τους ατμοποιητες και ολοι οι ατμοποιητες δεν κανουν για ολα τα υγρα αντιστοιχα, θελω να μου πειτε πιο ειναι το καλυτερο οικονομικο αρωματικο υγρο οχι μονο σε γευση κτλπ αλλα και φιλικο προς τον ατμοποιητη μου (e-Grip) κανω παντα μηδενικη νικοτινη και θελω να περνω γευση και πολυ ατμο επισης κατα προτιμηση σκετη vg γιατι μου αρεσει η σφιχτη τζουρα και εχω τη τριπουλα ροης αερα παντα κλειστη για να μην εχω προβληματα με τοσο παχυρευστα υγρα. Μη μου πειτε τιποτα halo γιατι 6 mg 11 ευρω... δε τρελαθηκα ακομα

Και δευτερον πια απο τα υγρα της παρακατω ιστοσελιδας θα μου προτεινατε σαν καλυτερα διοτι το μαγαζι ειναι λιγο πιο κατω απ το σπιτι μου αλλα καποια υγρα που δοκιμασα στο παρελθον δε μου αρεσαν,

http://www.xn--mxadhhhegbfwredsfwqk.gr/c.YGRA-ANAPLIROSIS-GIA-ILEKTRONIKO-TSIGARO.82215.html
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 14, 2014, 13:37 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #237 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 14:19 »
Δεν υπάρχει "καλύτερο" υγρό. Είναι τελείως προσωπική υπόθεση η γεύση.
[Ποιό είναι το "καλύτερο" φαγητό από όλα;]
Θα βοηθήσει αν μας πεις τα γούστα σου.

Όλα τα υγρά κάνουν για όλους τους ατμοποιητές. Έχει παρατηρηθεί από κάποιους πως συγκεκριμένοι ατμοποητές βγάζουν καθαρότερα κάποιες γεύσεις από άλλους ανάλογα τα υγρά αλλά κι αυτό είναι κάπως υποκειμενικό και σίγουρα δεν απαντιέται εύκολα. Αν υπήρχε λίστα που να εξηγεί ποιοι από τους εκατοντάδες άτμο είναι καλύτεροι για ποια από τα χιλιάδες υγρά, θα ήταν μεγαλύτερη από το φόρουμ.
Έχε στο νου σου πως η σκέτη VG αφήνει περισσότερα κατάλοιπα στον ατμοποιητή, οπότε ξεκινάς με κάποιο μείον. Αν η σφιχτή τζούρα είναι ο βασικός λόγος να την προτιμάς, ίσως ρυθμίσεις την τζούρα με τον ρυθμιστή και δοκιμάσεις και υγρά 50/50, θα έχεις περισσότερες επιλογές. Γενικά τα πολύ σκούρα υγρά συνήθως αφήνουν περισσότερα κατάλοιπα από τα ανοιχτόχρωμα, όπως και αυτά που φτιάχνονται από φύλλα πραγματικού καπνού.

Προσωπικά δεν θα πρότεινα υγρά Natura σε κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #238 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 14:38 »
Ναι αλλα αν επερνα υγρο 50/50 vg και pg αντιστοιχα δε θα επρεπε να ρυθμισω λιγακι τη τζουρα να ειναι πιο αερατη για να μην υπαρχει τοση μεγαλη πιεση και να μην εχω προβλημα?

Ας ξεφυγουμε απο το τι θα μου αρεσε σε γευση εχεις δικιο σε αυτο που ειπες, ειναι θεμα γουστου,
 ποιες μαρκες υγρων θα μου προτεινες σαν ποιοτικες γενικοτερα περα απο το πια γευση ειναι πιο ωραια  και που να μην αφηνουν καταλοιπα οπως ειπες δηλαδη να ειναι ανοιχτοχρωμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #239 στις: Νοεμβρίου 14, 2014, 15:15 »
Τα πολλά κατάλοιπα δεν είναι πολύ συχνό φαινόμενο και έχουν να κάνουν με το κάθε υγρό, όχι την εταιρία (συνήθως).

H FlavourArt έχει μεγάλη ποικιλία σε υγρά VG (αλλά τώρα την βρίσκεις μόνο σε 10ml, οπότε δεν βγαίνουν ιδιαίτερα φτηνά).
Η AtmosLab είναι αυτή που συνήθως προτιμώ εγώ (τα περισσότερα βγαίνουν σε διάφορες βάσεις)
Τα Umami είναι φτηνά και καλά (μόνο σε 50/50, αν θυμάμαι)
Η After8 έχει πολύ καλά υγρά (αλλά νομίζω κι εκεί υπάρχει PG)
Η Liqua έχει μερικά πολύ καλά υγρά και είναι φτηνή (αλλά έχουν πιο πολλή PG).

Άλλοι θα σου δώσουν κι άλλες ιδέες (ειδικά οι VGάκηδες, γιατί εγώ δεν είμαι), αλλά ρίξε μια ματιά στον πίνακα με τα υγρά και χάζεψε τι λένε για τις εταιρίες. Συνήθως στην αρχή υπάρχει και ψηφοφορία να δεις τι προτιμάνε οι περισσότεροι.

Ναι αλλα αν επερνα υγρο 50/50 vg και pg αντιστοιχα δε θα επρεπε να ρυθμισω λιγακι τη τζουρα να ειναι πιο αερατη για να μην υπαρχει τοση μεγαλη πιεση και να μην εχω προβλημα?
Νομίζω πιο πολύ που το συζητάμε παρά η μεγάλη διαφορά που θα δεις!  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12