vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 3 χρήστες
Teokoro, manoslykos, Chris66

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #210 στις: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:03 »
 Δες λιγάκι αν θα σε βοηθήσει το ακόλουθο(ατμίζω και πίνω):
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2842.msg768736.html#msg768736

Αποσυνδεδεμένος neopas

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #211 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 17:33 »
επειδή είμαι νέος στο σπόρ μπορείτε να προτείνετε υγρά που δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ γεύση γλυκερίνης; καπνίζω old holborn καπνό (ελπίζω όχι για πολύ)

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #212 στις: Οκτωβρίου 15, 2014, 19:37 »
δηλ οσα δοκιμασες ειχαν γευση γλυκερινης ?

Αποσυνδεδεμένος kostas77

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #213 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 12:15 »
Μπορει παρακαλω καποιος να μου απαντησει στο εξης:


Ειναι σωστη η πρακτικη να αγοραζω ενα ετοιμο υγρο σε μεγαλη περιεκτικοτητα νικοτινης, με σκοπο να το αραιωσω με μηδενικη βαση ,ετσι ωστε να το φερω στο ποσοστο νικοτινης που θελω? Ή ειναι καλυτερο να αγοραζω απο τον κατασκευαστη κατευθειαν το υγρο με την περιεκτικοτητα σε νικοτινη που θελω?
Για να το πω απλα, αν επιλεξω να το αναμιξω με μηδενικη βαση, πεφτει στο μισο και η γευση, και χανω σε ενταση και αρωμα ή δεν ισχυει κατι τετοιο?


Ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #214 στις: Οκτωβρίου 17, 2014, 12:17 »
Οπως το ειπες. Χανεις και ενταση και αρωμα, οποτε καλυτερα να το παρεις απο την αρχη στη νικοτινη που θελεις.

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #215 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 12:48 »
Ατμιζω συνηθως υγρα με 12mg η 9 νικοτινη αλλα κατα το βραδυ δε νιωθω πλεον χτυπημα επειδη μαλλον το συνηθιζω και επειδη δε με καλυπτει αναγκαζομαι και βαζω υγρο με 18mg νικοτινη.
Θα ηθελα να μειωσω την νικοτινη που ουσιαστικα ξερω οτι την θελω μονο για το χτυπημα που δινει. Πως θα μπορουσα να το κανω αυτο?
Αν ανεβαζα το ποσοστο της pg στα υγρα μου θα βοηθουσε ? Παιζει ρολο ο ατμοποιητης και η μπαταρια στο χτυπημα που εχουμε? Δηλαδη αν αγοραζα κατι καλυτερο ισως με βοηθουσε η θα ειναι το ιδιο?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #216 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 13:37 »
Όλα όσα αναφέρεις παίζουν ρόλο. Ξεκίνα να ανεβάζεις βολτ για ξεκίνημα, αν έχεις vv μπαταρία, και βλέπεις. Τι ατμοποιητή έχεις?

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #217 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 14:04 »
Εχω σπινερ μπαταρια και την εχω μονιμα στο τερμα δηλαδη στα 4.8 βολτ με ατμοποιητη aspire με bvc 1.8 αντισταση.
Το προβλημα ειναι οτι παρολο που θελω το χτυπημα, κατι μου δημιουργει ενοχληση-ξηροτητα στο λαιμο και νιωθω συνεχεια οτι θελω να φτυσω η να πινω κατι για να ηρεμει η αισθηση. Ειδικα το πρωι μετα το ξυπνημα και για πολλες ωρες ειναι ενοχλητικο. Αλλα και το βραδυ ειναι λες και παθαινω αλλεργια και εχω την αισθηση οτι εχω πολλες εκκρισεις παρολο που δεν νιωθω χτυπημα. Δε ξερω τι συμβαινει και τι φταιει. Ειναι η pg η νικοτινη? Εκοψα το καπνισμα γιατι ο λαιμος μου τα χε παιξει και ενιωθα τοση ξηροτητα στο λαιμο και ενοχλησεις που προσπαθωντας να βγαλω απο το λαιμο μου αυτο το αορατο που με ενοχλουσε μου ερχοταν να κανω εμμετο.
Διαβασα πολλα στο φορουμ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Αλλους τους πειραζει η pg και αλλους η vg.
Συνηθως φτιαχνω υγρα 50-50. Να μειωσω την pg?  Να ανεβασω την pg και να μειωσω την νικοτινη? Να αγορασω αλλον ατμοποιητη?
Τι μα κανω για να μπορω να ατμιζω ανετα χωρις ενοχλησεις στο λαιμο και με λιγοτερη νικοτινη? :(

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #218 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 14:08 »
Δοκιμασε με σκετη vg, αν σε ενοχλει δοκιμασε με pg. Ετσι θα βρεις τι φταιει. Δε νομιζω να φταιει η νικοτινη.

Αποσυνδεδεμένος elenitaaaaa

  • **
  • 167
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #219 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 14:10 »
Καλημέρα παιδιά! Δεν βρίσκω αντίστοιχο thread για να κάνω την ερώτηση μου, για αυτό την γράφω εδώ. Θα ήθελα μια πρόταση για υγρό το οποίο μπορεί να συνδυαστεί με μπύρα-ποτό κατά τη βραδινή μας έξοδο. Κάνω Vanilla της Atmos Lab (DIY) και έχω δοκιμάσει ορισμένα καπνικά, energy drink, nuts, cola, peach αλλά τίποτα που να μπορεί να συνδυαστεί καλά όπως πχ η βανίλια με τον καφέ! Εσείς τι ατμίζετε με το ποτό/μπύρα σας; Κάποια πρόταση;

με ποτο κατω το frosty melontic της umami, 1+1 και 6*9 της nobacco. και αν θελω κατι λγιο καπνικο, το soho της flavourart.

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #220 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 14:37 »
Ατμιζω συνηθως υγρα με 12mg η 9 νικοτινη αλλα κατα το βραδυ δε νιωθω πλεον χτυπημα επειδη μαλλον το συνηθιζω και επειδη δε με καλυπτει αναγκαζομαι και βαζω υγρο με 18mg νικοτινη.
Θα ηθελα να μειωσω την νικοτινη που ουσιαστικα ξερω οτι την θελω μονο για το χτυπημα που δινει. Πως θα μπορουσα να το κανω αυτο?
Αν ανεβαζα το ποσοστο της pg στα υγρα μου θα βοηθουσε ? Παιζει ρολο ο ατμοποιητης και η μπαταρια στο χτυπημα που εχουμε? Δηλαδη αν αγοραζα κατι καλυτερο ισως με βοηθουσε η θα ειναι το ιδιο?
απ΄οτι καταλαβα το εχεις πιπιλα ;  :baby:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #221 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 16:45 »
Εχω σπινερ μπαταρια και την εχω μονιμα στο τερμα δηλαδη στα 4.8 βολτ με ατμοποιητη aspire με bvc 1.8 αντισταση.
Το προβλημα ειναι οτι παρολο που θελω το χτυπημα, κατι μου δημιουργει ενοχληση-ξηροτητα στο λαιμο και νιωθω συνεχεια οτι θελω να φτυσω η να πινω κατι για να ηρεμει η αισθηση. Ειδικα το πρωι μετα το ξυπνημα και για πολλες ωρες ειναι ενοχλητικο. Αλλα και το βραδυ ειναι λες και παθαινω αλλεργια και εχω την αισθηση οτι εχω πολλες εκκρισεις παρολο που δεν νιωθω χτυπημα. Δε ξερω τι συμβαινει και τι φταιει. Ειναι η pg η νικοτινη? Εκοψα το καπνισμα γιατι ο λαιμος μου τα χε παιξει και ενιωθα τοση ξηροτητα στο λαιμο και ενοχλησεις που προσπαθωντας να βγαλω απο το λαιμο μου αυτο το αορατο που με ενοχλουσε μου ερχοταν να κανω εμμετο.
Διαβασα πολλα στο φορουμ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Αλλους τους πειραζει η pg και αλλους η vg.
Συνηθως φτιαχνω υγρα 50-50. Να μειωσω την pg?  Να ανεβασω την pg και να μειωσω την νικοτινη? Να αγορασω αλλον ατμοποιητη?
Τι μα κανω για να μπορω να ατμιζω ανετα χωρις ενοχλησεις στο λαιμο και με λιγοτερη νικοτινη? :(

Βασικά, το πρώτο το οποίο πρέπει να κάνεις, είναι να μην πιέσεις τον εαυτό σου να ρίξει τη νικοτίνη. Θα σου πει μόνος του ο οργανισμός σου πότε είναι έτοιμος. Και στα λέει άτομο που ξεκίνησε με 18-24 και τώρα είναι στα 4-6 με ελάχιστα υγρά να τα θέλω 12ρια, και ας με πονάνε.

Νομίζω ότι το να ανεβάζεις νικοτίνη όταν τη χρειάζεσαι, είναι απόλυτα λογικό στη φάση που βρίσκεσαι. Αν θες να κάνεις μια δοκιμή, κάνε μια μιξη 1:1 το 18ρι σου με το 9ρι σου, σε λίγα ml εννοείται, και όταν νιώσεις ότι θες παραπάνω νικοτίνη, όπως το βράδυ, βάλε από τη μίξη.

Ο ατμοποιητής σου είναι σχετικά καλός. Το κακό του είναι ότι θέλει δύναμη για να αποδώσει και τα 4.8 της spinner τα θεωρώ οριακά. Εγώ τον δουλεύω σε 5 ή 6, καθώς το μοντ στο οποίο τον χρησιμοποιώ έχει επιλογές 4-5-6. Αλλά τα 5 τα θέλει κατά τη γνώμη μου.

Γνώμη μου επίσης, να δοκιμάσεις υγρά με τουλάχιστον 75% vg κρατώντας τη νικοτίνη στο 9-12. Το πιο πλούσιο ντουμάνι θα εξισορροπήσει το λιγότερο γδάρσιμο από την απώλεια pg και με τη νικοτίνη 9-12 μάλλον θα είσαι σε καλά επίπεδα.

Όσον αφορά το θέμα ατμοποιητή, αν δεν έχεις πρόβλημα με την εμφάνιση και τα €30+ που θα χρειαστεί να διαθέσεις, ένας Ναυτίλος νομίζω ότι είναι ταμάμ σε θέμα εργοστασιακού. Δεν θα μπω στο τριπάκι να σου πω για επισκευάσιμο, γιατί το θεωρώ πολύ νωρίς. Στο Ναυτίλο, ένα υγρό έχω δοκιμάσει μόνον, το οποίο όμως το γνωρίζω καλά και πρέπει να πω ότι εντυπωσιάστηκα τόσο με το χτύπημα όσο και με τη γεύση, που είναι καταπληκτικά για εργοστασιακό ατμοποιητή.

Να έχεις επίσης υπ' όψιν ότι ο οργανισμός αντιδρά με την αλλαγή από καπνό σε ατμό. Η ξηρότητα και οι ενοχλήσεις που νιώθεις μπορεί να οφείλονται και σε αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα αν και το μισό μήνυμα είναι off topic!!!

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #222 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 17:50 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Ατμιζω κοντα 10 μηνες οποτε οτι η αλλαγη απο καπνο σε ατμο μου δημιουργει το θεμα δεν παιζει.
Η μπαταρια στα 4.8 το νιωθω και εγω οτι δεν αρκει με αντισταση bvc ενω οταν εβαζα τις bdc ηταν μια χαρα. Αλλα οι bdc δεν μου πηγαιναν πολλες μερες με τα γλυκα αρωματα που κανω εγω ενω οι bvc κρατανε πιο πολλες μερες.
Ναυτιλους εχω και δοκιμασα αλλα εχει πολυ αερατη τζουρα και δε μαρεσε περα απο το μεγεθος που ειναι μεγαλος για μενα και τις ακριβες αντιστασεις.
Παρολο που οι περισσοτεροι συνηθως ξεκινατε με μεγαλη νικοτινη και με τον καιρο την μειωνεται, εγω νιωθω οτι θελω να την ανεβασω επειδη δε μου φτανει το χτυπημα.
Και ετσι το βραδυ κανω αυτο που λες. Ανακατευω τα υγρα.
Θα δοκιμασω οπως λες να φτιαξω υγρο με πιο πολυ γλυκερινη και λιγοτερη pg και θα δω αν εχει χτυπημα και πως θα παει ο λαιμος μου.
Και θα ψαξω για μοντ σε μικρο μεγεθος που να βγαζει περισσοτερα βολτ. Η θα αλλαξω ατμοποιητη.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #223 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 22:45 »
Εχω σπινερ μπαταρια και την εχω μονιμα στο τερμα δηλαδη στα 4.8 βολτ με ατμοποιητη aspire με bvc 1.8 αντισταση.
 Αλλα και το βραδυ ειναι λες και παθαινω αλλεργια και εχω την αισθηση οτι εχω πολλες εκκρισεις παρολο που δεν νιωθω χτυπημα.
Κατά τη γνώμη μου, λάβε σοβαρά υπόψη σου αυτά που γράφει ο Cruiser79. Θα συμπληρώσω απλά, επειδή χρησιμοποιώ ακριβώς την ίδια μπαταρία και ατμοποιητή, ότι εμένα μου βγάζει καμένο μετά τα 4 volt. :hmmm: Μήπως πρέπει να δείς και τα αρώματα που χρησιμοποιείς? Ίσως δεν σε καλύπτουν και χρειάζεσαι περισσότερη νικοτίνη. Απλά μια γνώμη... :bye:

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #224 στις: Νοεμβρίου 02, 2014, 19:21 »
Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος που αγοράζω τα υγρά μου με προτρέπει εδώ και καιρό να ασχοληθώ με DIY, πράγμα που εγώ αναβάλλω εις την επαύριον κοκ, κοκ.
Πριν από 2 ημέρες  λοιπόν, πήγα να αγοράσω ένα από τα αγαπημένα μου υγρά, κόστους €17,00 τα 30ml, με περιεκτικότητα νικοτίνης  6mg/ml.
Μη έχοντας την συγκεκριμένη ‘’δύναμη’’ μου έδωσε ένα των 12 mg/ml και μια μηδενική βάση 50/50 αξίας €2,00 τα 100ml (για να λέμε την αλήθεια μου την έκανε δώρο) ώστε να κάνω μια ανάμιξη 1:1 και να έρθω στην επιθυμητή  περιεκτικότητα νικοτίνης. Πράγμα που έκανα, μένοντας ευχαριστημένος, αλλά μετά από λίγο και υπολογίζοντας το κόστος της παραπάνω υπόθεσης, διαπίστωσα ότι τα 60ml που προέκυψαν μετά την ανάμιξη, μου στοίχισαν  €17,60 (σε σχέση με τα €17,00 που δίνω για τα 30 ml).
Κάνω κάτι λάθος;
 
Γιατί αν όχι, ποιος ο λόγος να ξαναγοράσω την επόμενη φορά το ίδιο υγρό στα 6 mg/ml  και όχι στα 12 mg/ml ή ακόμη στα 18 ml/mg;
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181334 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 127 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 30 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63