vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Μεχρί στιγμής χρησιμοποιούσα, αυτό το calculator για τα υγρα https://www.steam-engine.org/juice.Για 100ml και 18mg/ml νικοτίνη, ήθελε 90ml βάση νικοτίνης + 5ml VG + 5ml το άρωμα.Αν πάρω από αυτό το site την νικοτίνη https://www.ewsale.com/product-page/100-ml-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-e-liquid-base.Για 100ml και να βγεί 18 mg/ml η νικοτίνη, απλά ρίχνω 5ml άρωμα και 95 ml (18mg/ml) νικοτίνη;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Αν η βάση νικοτίνης είναι περιεκτικότητας 18mg/ml το τελικό αποτέλεσμα μετά την προσθήκη 5ml αρώματος θα είναι 17.1mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Μετά το άνοιγμα και την βάση και την νικοτίνη την αποθηκευω σε σκιερό μέρος. Είναι σωστό ή πρέπει να την αποθηκευω σε ψηγειο για παράδειγμα?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω 1 λίτρο νικοτινούχας βάσης. Μπορώ να την σπάσω ώστε να βγάλω νικοτίνη 9αρα την οποία και ατμιζω? Τι πρέπει να κάνω?


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2020, 09:48 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Σωστό είναι. Αν θέλεις μπορείς να την αποθηκεύσεις και σε ψυγείο.

Τη νικοτινούχα βάση μπορείς να την σπάσεις προσθέτοντας PG και VG σε αναλογίες και ποσότητες τέτοιες ώστε να πάρεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Αν για παράδειγμα έχεις ένα λίτρο νικοτινούχα βάση με περιεκτικότητα νικοτίνης 18mg/ml τότε θα πρέπει να προσθέσεις ένα λίτρο μη νικοτινούχας βάσης για να πάρεις βάση με περιεκτικότητα νικοτίνης 9mg/ml.
Αν η αρχική νικοτινούχα βάση είχε αναλογία PG/VG 50/50 και δεν θέλεις να πειράξεις την αναλογία αυτή , τότε θα πρέπει να προσθέσεις PG και VG με την ίδια ακριβώς αναλογία , δηλαδή 50/50.

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Συγκεκριμένα έχω νικοτινούχα βάση 20mg/ml και η μηδενική βάση μου είναι 50/50 pg/vg. Πως μπορώ να τη σπάσω για να έχω 9mg/ml? Ας υποθέσουμε ότι έχω από 1 λίτρο από το καθένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2020, 16:24 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Αν έχεις ένα λίτρο νικοτινούχας βάσης και θέλεις να την σπάσεις όλη τότε θα χρειαστείς 1220 ml μηδενικής βάσης για να την κάνεις νικοτινούχα βάση με περιεκτικότητα 9mg/ml. θα έχεις Αν προσθέσεις απλά ένα λίτρο μηδενικής στην αρχική νικοτινούχα θα πάρεις ένα τελικό υγρό δύο λίτρων με περιεκτικότητα νικοτίνης 10mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ήσουν αναλυτικότατος. Μια τελευταία ερώτηση γιατί σας κούρασα κιόλας. Αν την έχω σπάσει και θέλω να φτιάξω ένα υγρό που έχει 12ml άρωμα και το μπουκάλι είναι 60ml. Θα προσθέσω ότι τη σπασμένη νικοτινούχα βάση 48ml ωτστε μαζί με το άρωμα να φτάσω τα 60ml τελικού υγρού?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2020, 16:24 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9591
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς. Βέβαια στην περίπτωση αυτή θα πέσει και η περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Αν δηλαδή η σπασμένη βάση είναι 10mg/ml τότε το τελικό υγρό θα έχει περιεκτικότητα σε νικοτίνη 8mg/ml.

Αποσυνδεδεμένος protergia

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Άρα συμφέρει να την αφήσω ως έχει για να παίρνω κάθε φορά την επιθυμητή νικοτίνη. Εννοώ να μην τη σπάσω. Εγώ απλά ήθελα να τη σπάσω ώστε να στοκαρω περισσότερη ποσότητα. Μάλλον είναι λίγο δύσκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2020, 16:25 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα πηρα ενα υγρο μεντα το frozen throne απο natura και το εφτιαξα με την βάση της επιλογής μου.. το ανακίνησα καλα... το αφησα τωρα 24 ωρες... να βαλω να το ατμισω απο τωρα?  ποια η γνωμη σας?

το ρωτάω αυτο γιατι δεν εχω παρει ποτε ξανα μεντα σε shake&vape παντα επερνα ετοιμα υγρα με μεντα σε 10ml η και 40 shortfills...   δηλαδη τι εχει να μου δωσει καλυτερο απο την δροσια στης 10 μερες αν το αφησω να ωριμάσει?   :tongue_smilie:

* το υγρο το έφτιαξα 0mg

Γεια σας παιδια ειμαι,θελω την βοηθεια σας.Ζω σε μια σχετικα μικρη πολη και εχουμε ενα καταστημα μονο με ειδη ηλεκτρονικων τσιγαρων.Το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν αφηνει τους πελατους ο καταστηματαρχης να δοκιμαζουν υγρα με αποτελεσμα να εχω αγορασει ποσα υγρα να μην εχω βρει ακομα τις γευσεις που θελω?Αυτο που σκεφτηκα ειναι να βρω να παρεγγελνω απο καποιο site(αν εχετε να μου προτεινετε καποιο) μιας και δεν συμφερει να παω σε αλλη πολη για να δοκιμασω υγρα αφου θα πρεπει να καψω και 30 ευρω βενζινη..τι μου προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Δώσε καμία ιδέα για το τι έχεις πάρει,αλλά και τι θα σου άρεσε.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας παιδια ειμαι,θελω την βοηθεια σας.Ζω σε μια σχετικα μικρη πολη και εχουμε ενα καταστημα μονο με ειδη ηλεκτρονικων τσιγαρων.Το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν αφηνει τους πελατους ο καταστηματαρχης να δοκιμαζουν υγρα με αποτελεσμα να εχω αγορασει ποσα υγρα να μην εχω βρει ακομα τις γευσεις που θελω?Αυτο που σκεφτηκα ειναι να βρω να παρεγγελνω απο καποιο site(αν εχετε να μου προτεινετε καποιο) μιας και δεν συμφερει να παω σε αλλη πολη για να δοκιμασω υγρα αφου θα πρεπει να καψω και 30 ευρω βενζινη..τι μου προτεινετε?

Από υγρό που δε σου αρέσει, καλύτερα σκέτη βάση με τη νικοτίνη που θέλεις. Δοκίμασε το, το κόστος είναι ελάχιστο.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
[member=23096]JohnyssGr[/member] ποια υγρά έχεις δοκιμάσει και δεν σου άρεσαν? Να έχουμε μια βάση για προτάσεις.

Επίσης από πού είσαι? Μπορεί να βρεθεί συνατμιστης κοντά σου να σου δώσει να δοκιμασεις μερικές γεύσεις.

[member=23096]JohnyssGr[/member] ποια υγρά έχεις δοκιμάσει και δεν σου άρεσαν? Να έχουμε μια βάση για προτάσεις.

Επίσης από πού είσαι? Μπορεί να βρεθεί συνατμιστης κοντά σου να σου δώσει να δοκιμασεις μερικές γεύσεις.
Καλημέρα.Είμαι απο χαλκιδική..τελευταιο υγρο που δοκιμασα και μου αρεσε ηταν της steamtrain to regulator..Δεν ξερω γενικα τα φρουτα με μπουχτιζουν πολυ..(η ισως ακομα δεν εχω δοκιμασει ακομα καλο φρουτενιο υγρο)..Απο καπνικα δεν εχω δοκιμασει πολλα γιατι τωρα αγοαρασα mtl και ξερω οτι τα καπνικα δεν αποδιδουν καλα σε dripper αερατους...θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεις μερικα υγρα "σταθμους" που ειναι διαχρονικα και θα επρεπε καθε ατμιστης να εχει ατμισει..Αν εχεις καποια λιστα να μου προτεινεις για να τσεκαρω θα με βγαλεις απο πολυ κοπο..Τωρα να σε βοηθησω και εγω θα εψαχνα υγρα με γευση κοντα σε καποιον καφε,μπισκοτο.βανιλια καποιο ειδος απο καπνα.Αν μπορεις σε παρακαλω προτεινε μου και 2-3 Top καπνικα υγρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12