vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1425 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 21:59 »
Για παράδειγμα αυτή ή αυτή.
Δεν τις δοκιμάσει, είναι 2 αποτελέσματα που βρήκα στο Google.

Εκτός Ελλάδας υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές.
Με τέτοιες τιμές, δεν βλέπω να δοκιμάζω ούτε εγώ.  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος DaDi

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • NO PAIN NO GAIN
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1426 στις: Φεβρουαρίου 26, 2019, 20:29 »
Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό topic...  ::)

Παίδες παρήγγειλα online 2 ζουμάκια, αλλά ενώ πίστευα ότι θα έχουν οδηγίες φτιαξίματος ...πάπαλα!  :'(

Μπορεί κάποιος που έχει γνώσεις να με βοηθήσει;  :-[

Psycho Bunny Yellow Mirage flavoured concentrate, 30ml - Optimum flavour ratio 25.6% (θέλω να το κάνω στα 6mg nic)

Psycho Bunny Twister flavoured concentrate, 30ml - Optimum flavour ratio 20%  (θέλω να το κάνω στα 6mg nic)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1427 στις: Φεβρουαρίου 27, 2019, 08:50 »
yellow mirage 70VG/30PG

10ml nicotine booster 18mg
1.5ml PG
11ml VG

twister 70VG/30PG

10ml nicotine booster 18mg
3ml PG
11ml VG

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2019, 08:56 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Petertotal

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Έχω διαβάσει κάποιες από τις αναρτησείς οπότε προκαταβολικά συγγνώμη αν έχουν ήδη
απαντηθεί τα εξής:
-Σε έτοιμα υγρά παρατηρώ σημαντική αλλοίωση ως προς την σύστασή τους(νερουλά-λεπτόρρευστα) μετά την πρώτη χρήση τους.Πχ ένα γέμισμα 2-3 ml θα δώσει πολύ έντονα χαρακτηριστικά του υγρού.Αν το υγρό παραμείνει στο μπουκάλι και εφ'όσον αυτό ανοίχθηκε ήδη μια φορά,τηρώντας βασικούς κανόνες όπως συντήρηση σε σκοτεινό μέρος ,όχι υπερβολικές θερμοκράσιες, τότε τα επόμενα γεμίσματα με το συγκεκριμένο δεν θα δίνουν την ίδια γεύση.Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο για κατανάλωση υγρών μετά το πρώτο τους άνοιγμα;
Επίσης αν γενικά ισχύει ότι εφ'όσον ανοιχθεί ένα υγρό αναπόφευκτα χάνει τη σύστασή του τί γίνεται με τα flavor shots και όλα τα υπόλοιπα 50-60 ml ;
-Σε 10ml υγρού ,μόλις το 1 μλ ατμίστηκε ευχάριστα.Σε όλο το υπόλοιπο μπουκάλι ,ήταν κυριολεκτικά νερό.Από την όψη και μόνο-πρόκειται για υγρό που ατμίζω συχνά- φαινόταν αρκετά λεπτόρρευστο κάτι το οποίο έβλεπα στα προηγούμενα μόνο αν τα είχα για καιρό στο ντουλάπι.
Κακή αποθήκευση από τον καταστηματάρχη;Κακή μείξη από την εταιρεία;Υπάρχει τρόπος προστασίας από αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν μου έχει τύχει ποτέ να ατμίσω 1ml από 10μελο και τα υπόλοιπα 9ml να είναι άτονα και δεν το έχω ξαναδεί να αναφέρεται από κάποιον τουλάχιστον στο φόρουμ. Δεν είναι λογικό κιόλας να συμβαίνει αυτό ειδικά σε μικρό χρονικό διάστημα.
Είδες ημερομηνία λήξης μήπως και ήταν στο ράφι για πολύ καιρό? 
Μιλάς για ένα συγκεκριμένο υγρό ή αυτό το παρατηρείς γενικότερα και σε άλλα υγρά?


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
[member=17157]Petertotal[/member] Αδερφέ, δε γίνεται να γίνεται πιο ρευστό ένα υγρό μετά το άνοιγμα. Αν ήταν 50%vg-50%pg, θα παραμείνει το ίδιο και μετά, εκτός να ρίξεις κάτι. Δεν αλλάζει η σύσταση από μόνη της, φυσικώς αδύνατον. Κατά τα άλλα, αυτά που ρωτάει ο netpoet είναι σημαντικά.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά καλησπέρα! Καλώς σας βρήκα! Είμαι νέος ατμιστής και χαίρομαι που βρήκα ένα τόσο ενημερωμένο forum. Για αρχή Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τα είδη των βάσεων νικοτίνης για υγρά Shake'n'Vape που αναφέρονται στο συνημμένο αρχείο (παρμένο απο site γνωστής εταιρίας στον χώρο του η.τ.). Ιδανικά θα ήθελα να μου γράψετε 2 λόγια για κάθε είδος βάσης νικοτίνης που περιέχεται στις αριστερές στήλες κάθε πίνακα.
Ελπίζω να μήν κουράζω.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Κάποιοι συνατμιστές, που έχουν το υγρό τους σε 30μελα ή 50μελα μπουκαλάκια, συνηθίζουν να κουνάνε (shake) το μπουκαλάκι, πριν βάλουν υγρό στον ατμοποιητή. Το κάνουν (ανακατεύουν το υγρό) λένε για να ανακατευτεί πιο καλά η νικοτίνη ?? Το κάνω και εγώ. Αν παίζει κάποιο ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μόνο σε ΝΕΤ που σχηματίζουν δακτύλιο το κάνω προσωπικά, όπως τα Azhad's Elixir που δοκιμάζω αυτές τις μέρες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αναμένουμε τη γνώμη σου για το bahamas :)

Αποσυνδεδεμένος bigsmoke

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
  • I’ll have two number 9s...
Χαιρετώ το φόρουμ, νέο μέλος εδώ. Ξεκίνησα το άτμισμα πριν 2 μήνες περίπου και δεν έχω ιδέα γενικά, δοκίμασα το υγρό five pawns black flag και το ερωτεύτηκα.
Θα ήθελα να μάθω για να φτιάξω το υγρό με 6mg νικοτίνη τι ακριβός πρέπει να αγοράσω και τι να κάνω;
Επίσης αν κάποιος γνωρίζει από το συγκεκριμένο υγρό τι μάρκα υλικόν θα μου πρώτινε για καλύτερη εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Με δεδομένο ότι το μπουκαλάκι περιέχει 30ml αρώματος (100% PG), θα πρέπει να προσθέσεις βάση 100% VG αν θέλεις η τελική σύσταση του υγρού να είναι 50/50 PG/VG. Για να πάρεις σαν τελικό αποτέλεσμα υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 6mg/ml θα πρέπει να προσθέσεις νικοτινούχα βάση περιεκτικότητας 12 mg/ml. Αν η νικοτινούχα βάση που έχεις ή που πρόκειται να αγοράσεις είναι σε μορφή booster (δηλαδή με περιεκτικότητα νικοτίνης 20mg/ml), τότε θα χρειαστείς 18 ml της βάσης αυτής και 12 ml μηδενικής βάσης για να πάρεις το τελικό αποτέλεσμα υγρού που αναφέρω πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Υπάρχει πιθανότητα το μπούστερ νικοτίνης να κάνει την αντίσταση να λερώνεται πιο γρήγορα; Γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα άλλο εκτός από αυτό. Χρησιμοποιώ το ίδιο σύρμα, το ίδιο βαμβάκι, τις ίδιες PG/VG, άρωμα από το ίδιο μπουκαλάκι. Το πρώτο batch μου λερώνει την αντίσταση στην ίδια μέρα, το δεύτερο batch (ίδιες συνταγές, άλλη μάρκα booster) κρατάει τρεις μέρες.

Καλησπέρα συνατμιστές!
Αγόρασα χθες ενα ΟΡΜΗ Project Flak'd SnV και όταν έφτασα σπίτι πρόσεξα ότι αναγράφεται ημερομηνία εμφιάλωσης 02/18. Όπως θα δειτε στην συνημμένη εικονα, το υγρό δεν ειναι θολό ούτε μυρίζει περίεργα. Το ατμίζω ή θα πάθω τίποτα; 
Γενικά, όταν αναγράφεται μόνο ημερομηνία εμφιάλωσης, τι ισχύει για τη διάρκεια ζωής του υγρού;
Ευχαριστώ!

Συνήθως είναι 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής/εμφιάλωσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 80 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix