vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1005 στις: Δεκεμβρίου 23, 2013, 02:08 »
Εχει κανενας να μου προτεινει καμια μαρκα γευσεων που τα υγρα να γινονται σκετικα γρηγορα (να μην θελουν κανα 2-3 βδομαδες ωριμανση) και να ειναι σχετικα εντονα τα αρωματα..Το ξερω οτι αυτο ειναι σχετικο με ποσο % αρωμα θα βαλω αλλα τουλαχιστον να χρειαζετε οσο προτεινει ο κατασκευαστης.....Διοτι αρχισα να φτιαξω τα δικα μου υγρα με βασεις Atmos lab και γευσεις Flavour art και εχω απογοητευτει πληρως...οι βασεις ειναι τελειες αλλα εχω θεμα με τα αρωματα ειδικα αυτο το RY4 μου εχει σπασει τα νευρα.. βαζω αρωμα και οσο και να βαλω δεν γινεται τιποτα....διαβασα οτι θελει μια βδομαδα ωριμανση άλλοι ελεγαν οτι μια χαρα ειναι απο την 2η μερα αλλα τιποτα...εχει να προτεινει καποιος κατι οχι σχετικα με τα F.A. αλλα σχετικα με καποια αλλη μαρκα...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1006 στις: Δεκεμβρίου 23, 2013, 10:31 »
Καλημέρα. Όλα τα υγρά τα οποία φτιάχνουμε μόνοι μας, χρειάζονται το χρόνο τους για να αποδώσουν τα βέλτιστα. Άλλα λιγότερο και άλλα περισότερρο. Στην πλειοψηφία τους, ανακατεύεις και ατμίζεις. Απλά δεν θα έχεις την αναμενόμενη απόδοση. Συμβουλή μου είναι αντί να ψάχνεις για μία τέτοια λύση, να φροντίσεις να προγραμματίσεις τις κατασκευές σου ανάλογα με το πόσο ατμίζεις ώστε να μην ξεμένεις ποτέ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1007 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 20:02 »
Θέλησα σήμερα να φτιάξω 30ml από ένα diy που έφτιαξα πριν 2 μέρες (μανταρίνι της atmos). Το θέμα μου είναι ότι παρόλο που έχει πιαστεί το χέρι μου απο την ανάδευση, το υγρό δε λέει να αποκτήσει την ίδια πυκνότητα και υφή σε όλο τον όγκο. Στο κάτω μέρος είναι πιο αραιό και διαφανές απ'ότι πιο κοντά στην επιφάνεια, όπου είναι εμφανώς πιο θολό. Αυτό συνέβαινε και στο δοκιμαστικό σωλήνα και στο καραμελέ γυάλινο μπουκαλάκι όπου το έβαλα. Τα υγρά στο δοκιμαστικό τα έβαλα με την εξής σειρά: άρωμα-pg20mg-vg20mg-vg σκέτη, με ενδιάμεση ανάδευση κάθε φορά που έβαζα καινούριο συστατικό. Το τελικό υγρό είναι περίπου 55% vg (μιας και μου έπεσε παραπάνω pg από αυτό που ήθελα  :angry_orange: ). Το υγρό είναι λες και έχει κάτσει η vg στον πάτο και δε λέει να ανακατευθεί. Έχω αντισταθεί, ως τώρα, να το κουνήσω λες και κάνω φραπέ στο σέικερ.  :D Το προ 2 ημερών υγρό είχε αποκτήσει ομοιγενή υφή και διαύγεια από την αρχή σε όλο του τον όγκο (10ml). Και ήταν και 80%vg.

Να συνεχίσω την ανάδευση μέχρι να στρώσει, ή να το αφήσω και θα δέσει μόνο του;

Επίσης, άπαξ και φτιάξω το υγρό και το βάλω να ωριμάσει, πρέπει να κάνω κάτι για να βοηθήσω την ωρίμανσή του; Π.χ. να το ανοίγω καθημερινά για να παίρνει αέρα, ή να το ανακατεύω κάθε τόσο;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1008 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 20:12 »
δωστου ενα καλό ανακατεμα σαν φραπε
και μετα απο κανα 3ωρο εισαι έτοιμος

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1009 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 20:30 »
Το προ δυο ημερων υγρο που λες, ηταν κι αυτο μανταρινι? Και "εδεσε" αμεσως?
Το μανταρινι (μαζι με το πορτοκαλι) ειναι απο τα υγρα που για να δεσει οπτικα το μιγμα μ'εσκασαν.
Εγω με σκετη VG.
Μωρε και φραπεδιασμα αλλα αυτα... δεν...
Καποια στιγμη με καθημερινη αναδευση ερχονται στα ισα τους.


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1010 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 20:37 »
Ναι, μανταρίνι ήταν κι εκείνο και έδεσε αμέσως. Ίσως επειδή ήταν λίγος ο όγκος του υγρού να έδεσε γρήγορα. Βέβαια μου έδινε ένα «μπαμ» αρώματος κατά την έναρξη της τζούρας και μετά τίποτα, αλλά τώρα έδεσε τώρα και βγάζει ομαλά το άρωμα σε όλη τη διάρκεια της τζούρας.

Btw (που λεν και στο χωριό μου) το φραπέδιασα λίγο και κάπως καλυτέρεψε η κατάσταση. Δεν του κάνει κάνει κακό το απότομο χτύπημα;
 

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1011 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 20:43 »
Απλά δεν είναι ότι καλύτερο......
άστο λίγες μέρες να ηρεμήσει με ενδιάμεση ανάδευση και βλέπεις....
Μην το ανοίγεις το μπουκάλι, ούτε να το αφήσεις ανοιχτό.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1012 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 20:55 »
Ναι, μανταρίνι ήταν κι εκείνο και έδεσε αμέσως. Ίσως επειδή ήταν λίγος ο όγκος του υγρού να έδεσε γρήγορα. Βέβαια μου έδινε ένα «μπαμ» αρώματος κατά την έναρξη της τζούρας και μετά τίποτα, αλλά τώρα έδεσε τώρα και βγάζει ομαλά το άρωμα σε όλη τη διάρκεια της τζούρας.
...
Αντε να βγαλει καποιος συμπερασμα τωρα, μιας κι εγω μονο σε 10αρια μπουκαλια φτιαχνω...  :))
...
Btw (που λεν και στο χωριό μου) το φραπέδιασα λίγο και κάπως καλυτέρεψε η κατάσταση. Δεν του κάνει κάνει κακό το απότομο χτύπημα;
Ορε, αμα ειναι ενα μ π ο υ τ σ ο υ ν ι* (που λεν και στο δικο μου... ) δεν θα το χαλασει...  :))


Οφ τοπικ: * η λεξη μπηκε με ενδιαμεσα space γιατι αν και ντοπιολαλια που δεν σημαινει τιποτα υβριστικο, η αυτοματη διορθωση βωμολοχιων του φορουμ την εβγαζε: μπ#&#σουνι  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1013 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 22:08 »
Με αφορμή και τα ποστ του renesis, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς.


Λοιπόν έκανα μερικά diy υγρά, τα 2 από αυτα μου έχουν βγεί θολά. Να επισημάνω πως με τα ίδια αρώματα ξαναέχω κάνει πολλές φορές υγρά και δεν μου συνέβει ποτέ κάτι τέτοιο. Το μόνο διαφορετικό που έκανα σε σχέση με τις παλιότερες συνταγές είναι πως τώρα οι βάσεις είναι 100% VG, ενώ πιο πριν χρησιμοποιούσα αναλογία 50-50.


Μπορεί να οφείλεται στο οτι το τελικό υγρό είναι σκέτη VG? Για να γίνω και πιο συγκεκριμένος τα 2 θολά υγρά έγιναν με MIST βάση της atmos και τα αρώματα είναι το φουντούκι και το μπισκότο καννέλα. Εννοείται πως τόσο οι βάσεις, όσο και τα αρώματα δεν έχουν λήξει (λήγουν το 2015) και όπως είπα και πιο πάνω τα έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Σήμερα είναι η 3η μέρα από την παρασκεύη των υγρών και η θολούρα δεν έχει φύγει.


Που μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο; Μια εξήγηση πιθανή που μου πέρασε από το μυαλό είναι μήπως στα μπουκαλια στα οποία εγινε η μίξη να είχε ξεμείνει καμιά σταγόνα νερό από όταν τα έπλεινα και να μην είχε προλάβει να στεγνώσει καλά (αν και η αλήθεια είναι πως δεν παρατήρησα κάποιο ίχνος υγρασίας). Αλλά δεν γνωρίζω αν το νερό της βρύσης, έστω και αν υπάρχει σε τόσο μικρή ποσότητα, μπορεί να προκαλέσει θολούρα στα υγρά. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.


Ή μήπως απλά με το πέρας των ημέρων τα υγρά θα γίνουν διαυγή; και όλο αυτό να οφείλεται στην συμπεριφορά των συγκεκριμένων αρωμάτων με 100%VG διάλλυμα; (όπως ανέφερα και πιο πάνω 2 άλλα αρώματα που έκανα είναι μια χαρα πάλι σε 100%VG βάση).


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2014, 22:14 από wcpaeb »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1014 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 22:48 »
Μια σταγόνα νερό δεν μπορεί να προκαλέσει θολούρα.
Το ότι τα υγρά είναι θολά μπορεί να οφείλεται σε δύο λόγους:
1) τα υλικά είναι διαφορετικής πυκνότητας, άρα φυσιολογικό
2) κάτι που ίσως δεν προσδιορίζεται εύκολα συμβαίνει με κάποιο από τα συστατικά.

Και στις δύο περιπτώσεις, η γεύση είναι πολύ αξιόπιστος κριτής.
Επίσης, αν η θολούρα φεύγει μετά από ανακάτεμα, φταίει το (1) και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1015 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 22:59 »
Ευχαριστώ για την απάντηση spectrum.


Ξέχασα να αναφέρω πως ατμισα τα υγρά για να δώ τι παίζει και η γεύση είναι μια χαρά. Απλά είναι θολά τα υγρά. Όσο και να τα αναδεύω τα υγρά πάντως παραμένουν ως εχουν (προς το παρόν). Κάνω απαλή ανάδευση και όχι την μέθοδο "φραπέ"  :) . Όπως είπα και πριν είναι στην 3η μερα τα υγρά.


EDIT: Τα μπουκάλια στα οποία έγιναν οι μίξεις και στα οποία βρίσκονται τα υγρά είναι άδεια μπουκάλια από βάσεις που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1016 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 23:19 »
Το τελευταίο δεν πειράζει, έτσι βολεύονται οι περισσότεροι στην αρχή.
Αρκεί να έχουν καθαριστεί καλά.
Για το πώς γίνεται αυτό, υπάρχουν θέματα στο φόρουμ όπου μπορείς να ενημερωθείς.

Και επειδή το θόλωμα τυχαίνει και σε άλλους:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9018.0.html

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1017 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 23:30 »
Με το κανελομπισκοτο, ειχε αναφερθει και παλιοτερα αν θυμαμαι καλα (edit: σε αυτο το τοπικ που παρεθεσε ο Μιχαλης αναφερομουν),
υπηρχε ενα θεμα και μερικες φορες θολωνε τη βαση στην οποια προστιθετο.
Για το φουντουκι δεν εχω γνωμη.
Παντως ειναι οπως σου λεει ο Μιχαλης. Ατμισε τα. Αν η γευση ειναι οκ, τοτε μη σε ανησυχει.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1018 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 23:55 »
Το κανελομπισκοτο ειναι το βασικό μου άρωμα. Μου το έκανε και μενα αυτό αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα...σε 1-2 μέρες φεύγει...! Όταν μου πρωτοεγινε, νόμιζα κ γω ότι φταίει η βάση (είχα από αλλο κατασκευαστή). Τελικά απλά το άρωμα ήταν έτσι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #1019 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 00:14 »
Επιβεβαιώνω και εγώ θολούρα με το συγκεκριμένο άρωμα, η οποία φεύγει μετά από κάποιες μέρες. Για το φουντούκι ούτε εγώ έχω άποψη.

Στάλθηκε από Sony XPERIA M μέσω TAPATALK.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64265 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173371 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310994 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207122 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias