vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, gigelis78, ZoeM, Milarepa, kourlis, JohnDag, yorgoss, manoslykos

Twitter

Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2025 στις: Ιουνίου 03, 2017, 14:50 »
σωστά τα λέει ο firvain. Διάβασε στα DIY και θα βρεις άκρη.
Το "οξύ" στην γεύση βέβαια μπορεί να σου φάνηκε γιατί ίσως το άρωμα να είναι περισσότερο δυνατό από ότι το θες εσύ. Το 10% δηλαδή μπορεί να είναι πολύ ως αναλογία για τα δικά σου γούστα.

Δεν μας λες και τί άρωμα είναι αυτό που πήρες?? κάποιος εδώ μεσα μπορεί να έχει δοκιμάσει και φτιάξει και να σου δώσει κάποια συμβουλή για αναλογίες

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2026 στις: Ιουνίου 03, 2017, 15:11 »
10% σημαίνει στα 100ml τα 10 να είναι άρωμα. Δεν υπάρχει άλλη αραίωση. Αφού το έβαλαν στα 100 έχεις λιγότερο ποσοστό 9.09%

Το πρώτο (για τ συστατικά) συναινεί ότι το άρωμα είναι διαλυμένο σε pg (όπως τα περισσότερα αρώματα)
Οξύ είναι είτε γιατί είναι μάπα το άρωμα είτε γιατί έχει πολύ λίγες μέρες στο μίγμα.  Θέλει steeping.
Φιλική συμβουλή. Αφήστε τις Ταλιμπανιες που κάνουν στα καταστήματα και διαβάστε για diy.


Sent from my siPhone
αυτο και προσπαθουμε να κανουμε , για αυτο και ρωταμε αλλωστε... :)  δεν καταλαβαινω βεβαια τι ειναι το steeping αλλα φανταζομαι εννοεις να το αφηνουμε λιγες μερες στο μειγμα προτου το χρησιμοποιησουμε..αυτο το εχω ηδη υπ οψιν αφου το θιξαμε παραπανω..

οσο για το αν ειναι μαπα το αρωμα εχετε να προτεινετε καποια αρωματα;

και για του λογου το αληθες το δικο μου diy με βαση οσα σχολιασαμε απο την αρχη , θα γραψω παρακατω την συνταγη που εχω τωρα στο μυαλο μου (συμφωνα παντα με τα γουστα μου) και παρακαλω αν κανω καπου λαθος διορθωστε με..

εχουμε λοιπον ...θελω να φτιαξω ενα μειγμα των 100ml , balanced , και γυρω στα 9 mg/ml νικοτινης + αρωμα βεβαια  οκ?

ξεκιναω.. 3 μπουκαλακια των 10 ml , balanced με το ανωτερο ποσοστο νικοτινης (οπως ειπαμε) 20 mg/ml
και για να δουμε και το κοστος αυτα κοστιζουν περιπου 5 ευρω το ενα αρα 15 ευρω  οκ?

εχουμε λοιπον ηδη τα πρωτα 30 ml του μειγματος μας.

παμε για τα υπολοιπα 70% ml (70 ml )  -----> 35 % (35 ml) VG +30% (30 ml) PG + 5% flavor (που ειπαμε οτι περιεχει μονο PG εκτος απο το αρωμα του) = 70% (70 ml) αρα εδω πηρα το υπολοιπο 5% της PG απο το αρωμα.
οικονομικα απ οτι ξερω η μια βαση 100ml ειτε PG ειτε VG κοστιζει 2,70 ευρω η μια , αρα 5,40 ευρω + κανα 5 ευρω υπολογιζω το αρωμα = 10,40 ευρω
Αποτελεσμα: Εχω φτιαξει ενα μειγμα 100 ml που ειναι balanced , με νικοτινη 6 mg/ml (στην αναλογια 75-25 η νικοτινη πεφτει στα 5 mg/ml , εδω εγω εχω αναλογια 70-30 αρα εχω λιγη νικοτινη παραπανω που υπολογισα στο 1mg/ml αν δεν κανω λαθος)
το κοστος ειναι 25 ευρω περιπου για αυτα τα 100 ml , ενω φυσικα μου περισσευουν τα υπολοιπα απο τους διαλυτες και το αλλο μισο αρωμα (5ml)

για να ειχα 100 ml ετοιμα θα ηθελα 10 μπουκαλακια των 10ml (με το αρωμα τους) αρα 50 ευρω (5 ευρω υπολογιζω μεσο ορον το ενα μπουκαλι)...ναι;------> :)









Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2027 στις: Ιουνίου 03, 2017, 15:30 »
Steeping είναι η διαδικασία της αναμείξης του αρώματος με τη βάση. Σαν όρος δεν είναι σωστός αλλά διατηρήθηκε. Steeping για παράδειγμα είναι αυτό που γίνεται στα φύλλα τσαγιού σε ζεστό νερό. Άλλοι το λένε  ωρίμανση αν και δεν ωριμάζει κάτι.
Balanced δεν κατάλαβα τι εννοείς. Balanced ως προς τι; την pg/vg?


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2028 στις: Ιουνίου 03, 2017, 15:54 »
balanced εννοω ως προς την αναλογια PG/VG :)

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2029 στις: Ιουνίου 03, 2017, 16:03 »
30 μλ νικοτίνης 50/50 20mg και 25 ml pg και 35 ml vg και 10 ml άρωμα = 100 ml 6mg 50/50 με αναλογία αρώματος 10%
Ακριβώς 6mg ούτε πάνω ούτε κάτω.
Και για να μην κανείς χειροκίνητους υπολογισμούς
http://e-liquid-recipes.com/create

Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2030 στις: Ιουνίου 03, 2017, 16:16 »
συμφωνοι , αλλα εχουμε πει πιο πανω οτι η αναλογια στο αρωμα πρεπει να ειναι 5% στα 100ml

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2031 στις: Ιουνίου 03, 2017, 16:22 »
30 nic 30 pg 35 vg 5ml άρωμα.  100ml 50/50 6mg 5%


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος dartman1980

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • SmokTech Alien 220W + Ijoy Limitless Classic
    • Darts Team ReBeLs
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2032 στις: Ιουνίου 03, 2017, 16:41 »
Θες να μας πει ποιο άρωμα έχεις πάρει ; Κάθε άρωμα οπώς αναφέρθηκε και παραπάνω έχει τη δική του αναλόγια + το παράγοντα άτομο που κάποιος το θέλει έντονο ενω άλλος όχι. 

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2033 στις: Ιουνίου 03, 2017, 18:35 »
βεβαιως και συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ειχα ξαπλωσει λιγο..
σημειωτεον δεν ειναι δικη μου επιλογη , αλλα μου το προτεινε το μαγαζι , και ΔΕΝ ειμαι ευχαριστημενος :thumpdown:(δεν το ειχα ξαναδοκιμασει)
το μπουκαλακι λοιπον λεει στην ετικεττα του Blend TOBACCO και εχει πανω του ζωγραφισμενα 7 αστερακια , οταν τον ρωτησα νομιζω μου ειπε ειναι απο την Τσεχια..
κοιταζω το μπουκαλακι με το αρωμα που μου προσθεσαν στο μειγμα των 100ml στο καταστημα που πηγα προχθες.
πραγματι στα συστατικα του αναφερει εκτος απο το αρωμα την προπυλενικη γλυκολη (μαλιστα γραφει κατηγοριας EP ? )  
επισης γραφει προτεινωμενη δοσολογια 10% και αραιωση πριν την χρηση...σημαινει κατι αυτο?  :confused1:

θυμηθηκα τωρα οτι εβαλε ολο το μπουκαλακι στο μειγμα αρα 10ml παραπανω , ισως για αυτο τωρα που το εχω δοκιμασει το βρισκω αρκετα οξυ θα ελεγα το αρωμα του...

δεν ξερω αν επιτρεπετε στο φορουμ στελνω και φωτο

περιμενω προτασεις για καλα αρωματα !

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Υπενθύμιση: Στο κάτω μέρος κάθε μηνύματος, υπάρχει πλήρες σύστημα αξιολόγησης.
Παρακαλούμε μην δημοσιεύετε μηνύματα μόνο επιδοκιμασίας ή ευχαριστίας.
Καλύτερα χρησιμοποιήστε το σύστημα αξιολόγησης στο κάτω μέρος του μηνύματος ή αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό με το θέμα, γράψτε και δυο λόγια γι' αυτό. Μηνύματα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο θα σβήνονται
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2017, 14:32 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2034 στις: Ιουνίου 03, 2017, 18:48 »
Επιτρέπεται να στέλνεις φωτό.
Τώρα σχετικά με τα αρώματα.
Υπάρχουν 2 λογικές. 
Η πρώτη αναφέρεται σε αρώματα σκέτα. Πχ βανίλια, μπανάνα, σοκολάτα. Αυτά τα περνούμε και τα συνδυάζουμε. Συνήθως είναι της Tpa, capela, flavor art, flavor west κτλ
Η δεύτερη κατηγορία είναι έτοιμες συνταγές που περιέχουν διαφορά αρώματα. Θα τα ακούσεις σαν shake and vape.
Για την πρώτη κατηγορία που είναι και η πιο πολύπλοκη δυστυχώς δεν μπορεί να προτείνει κάποιος εύκολα κάτι. Κάθε συνταγή περιέχει διαφορά και πρέπει να ξέρει τι σου αρέσει. Αν πας προς αυτή την κατεύθυνση ξεκινά με κλώνους υγρών που σου αρέσουν. Από eliquid recipes το παραπάνω site.
Η δεύτερη κατηγορία είναι λίγο hit or miss
Δεν την ξέρω ιδιαίτερα
Ίσως κάποιος μπορεί να σου πει περισσότερα
Edit δεν υπάρχουν καλά και κακά αρώματα υπάρχουν αυτά που αρέσουν στον καθένα

Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2035 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:20 »
-βασικα παντα προτιμω αυτα που αποκαλουσαμε "καπνικα αρωματα" , που φανταζομαι ανηκουν στην πρωτη κατηγορια που αναφερεις..
τωρα δεν εχω βρει ακομα -αν και ατμιζω σχεδον 3 χρονια- το αγαπημενο μου αρωμα και ετσι δοκιμαζω συνεχεια διαφορα αρωματα στην τυχη σχεδον αφου μου ειναι αδυνατον να καταλαβω στο δοκιμαστηριο ..
απλα μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη μαρκα να ψαξω να την βρω σε κανενα καταστημα..εκτος και αν εχετε να προτεινετε και καταστημα :)


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2017, 19:22 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος aikonom

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2036 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:23 »
Γνωριζει κανεις κανενα υγρο το οποιο δε χρειαζεται αρκετο καιρο "ωριμανση";

Κατι γρηγορο και ωραιο! :D

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2037 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:30 »
όλα και κανένα ταυτόχρονα.
Αν θες να είσαι άψογος πρέπει να περιμένεις. Μιλάμε για υγρά διαφορετικού ειδ. βάρους, πυκνότητας, ιδιοτήτων κτλ κτλ κτλ. Για να υπάρξει ομοιογενοποίηση πρέπει να υπάρξει χρόνος. Αν βάλουμε μέσα και την απόδοση του κάθε αρώματος τότε κλάψε με μάνα. Αν πάμε καθαρά για απόδοση αρωμάτων, τότε τα φρουτένια συνήθως θέλουν λιγότερο χρόνο

Αποσυνδεδεμένος ΑντωνηςΜ

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2038 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:33 »
δηλαδη για ποσο χρονο μιλαμε ?


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2017, 20:17 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δημιουργία υγρών(για νέους ατμιστές)
« Απάντηση #2039 στις: Ιουνίου 03, 2017, 19:39 »
Τα καπνικά περί τις 14 ημέρες. Από εκεί και πέρα παίζει πολύ, αναλόγως του πόσο σύνθετο είναι το άρωμα (π.χ. καπνικό με επίγευση βανίλιας κλπ). Μπορεί να χρειαστεί και πάνω από μήνα για να είναι οκ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310582 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278831 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias