vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Arvacon's "Six-Mix e-liquid calculator"

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Arvacon's "Six-Mix e-liquid calculator"
« στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 20:58 »
Καλησπερα φιλοι συνατμιστες.
Λογω της απουσιας μου στην μακρινη Κινεζοχωρα το τελευταιο 6αμηνο, εμεινα λιγο στο backround του φορουμ, αλλα που και που σας παρακολουθουσα απ' το ταπεινο μου netbook. Μη εχοντας τι να κανω τα βραδακια εκει στην Kινεζία ;D , ειπα να φτιαξω ενα calculator για σπιτικα ατμιστικα απολαυστικα υγρα, που να καλυπτει και τον πιο απαιτητικο e-μαγειρα (πχ. εμενα :tongue_smilie: ). Αρχικα παρακολουθουσα εναν τυπο σε ενα αγγλικο φορουμ που ειχε φτιαξει ενα αντιστοιχο excel (στα αγγλικα φυσικα) και του προτεινα μεσω pm να προσθεσει ξεχωριστα για καθε πεδιο, ποσες σταγονες ανα ml αντιστοιχουν για καθε πιπετα και υγρο. Μετα ομως και αφου μου εκανε τη χαρη και στην επομενη version προσθεσε το πεδιο αυτο, διαπιστωσα οτι το αρχειο του ειχε αρκετα bugs γενικα, οποτε αποφασισα να φτιαξω το excel απ την αρχη με παρομοιο τροπο, αλλα αποκλειστικα στα Ελληνικα και με πολλες μετατροπες στα μετρα μου. Εχω ριξει αρκετες ωρες μεχρι να το τελειοποιησω, γι' αυτο αν δε σας κανει κοπο, ριξτε του μια προσεκτικη ματια..
Πως λειτουργει?
Απλα του δινετε την ποσοτητα και τα ποσοστα των υλικων που χρησιμοποιειτε και αυτο σας δινει τη συνταγη στο χερι. Μπορειτε να υπολογισετε ολων των ειδων συνταγες, οπως pg, vg , pg-vg none, pg με νερο και vg, το αντιθετο κλπ. Μπορει ακομα να υπολογισει το κοστος της συνταγης σας και διαφορες αλλες αναλογιες. Αν σας ενδιαφερει η λεπτομερεια και θελετε ενα αποτελεσμα σταθερο καθε φορα που φτιαχνετε ενα υγρο, θα πρεπει να ακολουθησετε τη συγκεκριμενη διαδικασια: παρτε πιπετες των 1 ή των 3 ml ή και συριγγες (οτι σας βολευει) και μετρηστε ξεχωριστα για καθε υγρο, ποσες σταγονες αντιστοιχουν σε 1ml αυτου. Μετα πατε στο σημειωματαριο που εχω συμπεριλαβει στην 3η σελιδα και συμπληρωνετε τα κουτακια για καθε γευση ξεχωριστα. Αυτη η διαδικασια χρειαζεται να γινει, διοτι δεν ειναι ολα τα υγρα ιδια, μιας και διαφερουν αρκετα λογω πυκνοτητας απο γευση σε γευση και οχι μονο.Το καλο ειναι οτι αφου κανετε τις μετρησεις σας και κρατησετε τις σημειωσεις, δε θα χρειαστει να ασχοληθειτε ξανα με αυτο. Αν τωρα βαριεστε και δε θελετε να το κανετε αυτό, μετρηστε με την πιπετα σας ένα απ’τα υγρα και βαλτε τον ιδιο αριθμο σταγονων ανα πιπετα, για όλα τα υγρα. Δεν το συνιστω φυσικα, μιας και θα χασετε πολύ λεπτομερεια και δε θα εχετε απολυτη ακριβεια στις συνταγες σας.Τα επομενα βηματα ειναι γνωστα, μιας και δε χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο, απλα συμπληρωνετε τα πεδια με την ποσοτητα και τα ποσοστα που χρειαζεστε και αυτο ηταν ολο. Εχω προσθεσει και σχολια σε διαφορα κουτακια, για περισσοτερη βοηθεια σχετικα με το τι κανει το καθε πεδιο. Τεσπα, μη σας ζαλιζω αλλο, δοκιμαστε το και πειτε μου τις εντυπωσεις σας.  :)

Αποκλειστικα λοιπον για το e-kapnisma.gr και τους φιλους του:
Κατεβαστε τη νεα αναβαθμισμενη εκδοση V.4 απο εδω:
http://www.rapidshare.com/files/446512021/Arvacon_s_Six-Mix_e-liquid_calculator_V.4.xls
ή από εδώ:
http://www.4shared.com/document/FEuz9Hhx/Arvacons_Six-Mix_e-liquid_calc.html



Καλα μαγειρεματα!
Arvacon

Ps.1: Για περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με τις νεες αναβαθμισεις του προγραμματος, ριξτε μια ματια στα επομενα posts.
Ps.2 Επειδη δεν εχω προσβαση σε αυτο το post αμεσα, λογω του οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα τροποποιησης, τσεκαρετε παντα την υπογραφη μου, μη τυχον εχω ανεβασει κατι καινουριο, μιας και εκει τα links ανανεωνονται αμεσα.
Ps.2: Για τους καινουριους που ξεκινουν τωρα τα πρωτα τους "μαγειρεματα", θα βρειτε περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με το τι πρεπει να συμπληρωσετε, στα κουτακια που εχουν ενα κοκκινο βελακι, επανω δεξια τους. Αφηστε το ποντικι επανω τους και θα εμφανιστουν λεπτομερειες που πιστευω βοηθουν αρκετα. Αν χρειαζεστε περαιτερω βοηθεια, εδω θα ειμαστε φυσικα να τα λεμε.  :)   
 
 
EDIT by Atmos: Ανανέωση περιεχομένου κατόπιν εντολής του αποστολέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2011, 02:35 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος michalistolmi

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
  • Blogger στο teikastoria.blogspot.com
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 21:04 »
εξερετικο  :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 21:31 »
καλωσήλθες πίσω Arvacon  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 21:43 »
σε ποια πόλη ήσουν φίλε;

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 21:51 »
Thanks michalistolmi.
Καλως σας βρηκα Θεμη!
Φιλε m.a.x. τον περισσοτερο καιρο τον περασα στο Guanzhou και στο Πεκινο, αλλα επισκεφτηκα και τη Shenzhen και το Hong Kong για λιγο.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 21:55 »
καλώς ήρθες στην ελλαδίτσα.
για δουλειά να υποθέσω ήσουν εκει.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 22:03 »
καλώς ήρθες στην ελλαδίτσα.
για δουλειά να υποθέσω ήσουν εκει.

Δουλεια (Asian Games, κατι σαν τους Ολυμπιακους αγωνες φαντασου..) και λιγες διακοπες μετα με την Κινεζουλα μου  8)

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 22:08 »
αλήθεια ατμίζουν εκεί ή μόνο σε εμάς τα στέλνουν; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 22:16 »
Καλώς ήρθες πίσω Arvacon!
Ευχαριστούμε και για τον calculator!

Τι νεα απο την Κίνα?

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 22:30 »
Πολύ καλό Arvacon :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Θα γίνει μελέτη :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 23:22 »
Μπααα, το περιφρονουν το ηλεκτρονικο, παρολο που παιζει πολυ διαφημιση στην ΤV. Καπνιζουν συμβατικα τσιγαρα σαν φουγαρα..
Το καλο ειναι τουλαχιστον οτι δε σου ελεγε κανεις τιποτα οπου και αν το χρησιμοποιουσες και οπου και να περασα ελεγχο ασφαλειας, δε με ρωτησαν ποτε καν, τι ειναι αυτο το μαυρο πραγμα με τη θηκη στο τσαντακι μου. Φαντασου οτι ειχα παρει μαζι μου στις αποσκευες, καπου στα 30 μπουκαλακια με γευσεις + νικοτινη,vg και pg, αλλα δε με σταματησαν πουθενα. Μονο στο Hong Kong απαγορευεται οτιδηποτε καπνιζεται και ατμιζεται..  :o





Panos οι κινεζοι τα χουν λυσει τα προβληματα τους και δεν αγχωνονται για τιποτα. Ολα κυλανε με αργους ρυθμους και τα παντα δουλευουν ρολοι. Εχουν λεφτα και πολυ καλο βιωτικο επιπεδο. Φυσικα υπαρχει και αυτο που λεμε "ασπρο- μαυρο" μεταξυ πλουσιων και φτωχων..

Αποσυνδεδεμένος red30

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 27, 2011, 23:29 »
Πολυ χρήσιμο arvacon , ευχαριστούμε!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sera

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 00:22 »
Μας έκανες μάγκες. :laugh_cool_jump: :laugh1:   Thanks

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 00:44 »
που εισαι εσυ ωρε ξαδεφε?γυρισες?

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Arvacon's "Six-Mix" e-liquid calculator
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 01:55 »
φίλε Arvacon συγχαρητήρια για το αρχειάκι ... Θα πετάξω το δικό μου και θα έχω αυτό για οδηγό :) ...Welcome Back φίλε !!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12