vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Ζητούνται εθελοντές για νέα έρευνα σε θέματα που μας ενδιαφέρουν

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση προς τους έμπειρους του φόρουμ.
Σε μία από τις 2 ημέρες του πρωτοκόλλου απορρόφησης νικοτίνης, σκοπός μας είναι να δούμε πως επηρεάζεται η απορρόφηση από την χρήση υψηλών watt. Για τον λόγο αυτό θα χρησιμοποιήσουμε evic και άτμισμα στα 9 ή 9,5 watt. Με προβλημάτισε η επιλογή ατμοποιητή.
Μετά από δοκιμές κατέληξα στον mini vivi nova 2,0ohm dual coil. Ήταν ο μόνος που άντεχε σε τόσα watt με τζούρες άνω των 4 δευτερολέπτων χωρίς να βγάζει καμμένο.
Σκοπός μας είναι να γίνει η χρήση του η.τ. ελεύθερα κι όχι να αναγκάζεται ο χρήστης να ελαττώσει την διάρκεια της τζούρας λόγω καμμένου. Από αυτά που γνωρίζω, οι dual coil παράγουν περισσότερο ατμό για ίδια διάρκεια τζούρας σε σχέση με έναν single coil στα ίδια ohm και watt.


Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει ή κάποιος λόγος που δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε dual coil αλλά να πάμε σε single coil?

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Για εργοστασιακούς δε γνωρίζω καθώς δε χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό αλλά σε ότι επισκευάσιμο έχω δοκιμάσει dual-coil ή
ακόμα και twisted-coil, χρειάστηκαν περισσότερα watt για να μου δώσουν παρόμοιο ατμιστικό αποτέλεσμα με single-coil.

Το καλό είναι οτι με dual-coil αυξάνεται η δυνατότητα τροφοδοσίας, οπότε η συσκευή μπορεί να 'σηκώσει' αρκετά περισσότερα watt...
...το οποίο δεν ξέρω αν βοηθάει σε clearomizers με πλαστικά κομμάτια, η ακόμα και στο evic με το πολύ χαμηλό όριο σε watt  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όπως είπα, 9 ή 9.5 watt θα χρησιμοποιήσουμε, που νομίζω τα σηκώνει άνετα το Evic.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Έκλεισε το πρόγραμμα για το Σ/Κ 28 και 29 Σεπτεμβρίου.


Περιμένω τις συμμετοχές σας για το Σ/Κ 5 και 6 Οκτωβρίου.
Όπως είπα, θα χάσετε 1,5 ώρα από το Σάββατο και την Κυριακή σας, η μελέτη είναι τελείως ακίνδυνη και πρακτικά ανώδυνη, και όπως ξαναείπα θα σας ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα για τον κόπο σας και την συμμετοχή σας.


Παρακαλώ με pm ή email τα στοιχεία σας. Τα Σ/Κ 5 και 6 Οκτωβρίου θα είμαστε στο νοσοκομείο από τις 9 το πρωί, αλλά όποιος ξυπνάει αργότερα μπορεί να έρθει αργότερα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Μακαρι να ημουν κοντα δεν το εχανα με τιποτα εφοσον πληρω και τις προυποθεσεις αλλα με χωριζουν πολλα χλμ συν το οτι ειναι και διημερο, κριμα.
Παντος με λυπει το γεγονος οτι δεν βλεπω συμμετοχες  :(  (εκτος αν γινονται μονο μεσω pm)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Οι συμμετοχές θα έλεγα πως είναι πολύ λιγότερες του αναμενόμενου, με δεδομένο ότι μόνο αιμοληψία γίνεται, δεν χορηγείται κάποιο φάρμακο ούτε γίνεται άλλη πολύπλοκη διαδικασία, και στο τέλος κανείς δεν φεύγει παραπονεμένος (ειδικά με δεδομένο τις δύσκολες εποχές που ζούμε σήμερα).  ;)


Αυτή τη στιγμή μαζεύω συμμετοχές για το διήμερο 19 και 20 Οκτωβρίου. Πάλι Σαββατοκύριακο, πάλι η ίδια διαδικασία που έχει προαναφερθεί. Περιληπτικά, μένετε 8 ώρες χωρίς άτμισμα (ουσιαστικά είναι οι ώρες ύπνου), το πρωί ξυπνάτε και δεν ατμίζετε ούτε πίνετε καφέ. Έρχεστε κατευθείαν στο νοσοκομείο και σας δίνουμε αμέσως να ατμίσετε αφού κάνουμε την πρώτη αιμοληψία.


Παρακαλώ λοιπόν τις συμμετοχές σας για το 2ήμερο 19 και 20 Οκτωβρίου.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ, δεν έχει να κάνει με την διαδικασία, π.χ. εγω ατμίζω 3mg νικοτίνη, άρα δεν σας κάνω, ενώ πολύ θα ήθελα να συμμετάσχω.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όπως είπα, πιθανώς στο τέλος να χρειαστούμε και άτομα που ατμίζουν χαμηλότερα επίπεδα νικοτίνης. Παρόλα αυτά, αμφιβάλλω αν το φόρουμ έχει μόνο 10-12 άτομα που μένουν Αθήνα και ατμίζουν 12-24mg νικοτίνης. Διότι τόσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή...

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Γιατρέ καλησπέρα. Εγώ είμαι διαθέσιμος για τους αποκλειστικούς ατμιστές από 8-7-2011. Χρησιμοποιώ βάσεις με νικοτίνη και χωρίς για τελικό προϊόν 10-12mg νικοτίνης. Αν κάνω για την έρευνα υπολόγισέ με.
Θα κοιτάξω μήπως φέρω και τον κουμπάρο μου που είναι μανιώδης καπνιστής, αλλά θα ξέρω αύριο αν ενδιαφέρεται...

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Κάνω 10-15ml με 6mg νικοτίνη τη μέρα, και ενώ μπορώ να αντέξω τη 18άρα, δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω το χτύπημα της το πρωί.  :(

Αν βοηθάει, μπορώ να κάνω τριπλάσια ποσότητα 6αρας στον ίδιο χρόνο πάντως!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Χαχαχαχαχα. Ενδιαφέρουσα η προσφορά σου, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε όλες τις μελέτες τα πιο δημοφιλή υγρά είναι τα 18άρια, αλλά εδώ δυσκολευόμαστε να βρούμε τέτοιους ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Μαλλον νιωθουν ντροπη να μαρτυρησουν οτι ατμιζουν 18αρια + την στιγμη που αρκετοι δηλωνουν ''Φλωρεξ''  :))
Τι να κανω μακαρι να μην μας χωριζαν 170 χλμ  :(

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μήπως τα αγοράζουν μεν αλλά τα αραιώνουν;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ολοκληρώθηκε η 2η εβδομάδα συμμετεχόντων και όλα βαίνουν καλώς.
Συνεχίζουμε με τα Σαββατοκύριακα 26 και 27 Οκτωβρίου και 2 και 3 Νοεμβρίου (στις 19 και 20 Οκτωβρίου έχουν ήδη κλείσει οι συμμετοχές).


Βάζω 2 Σαββατοκύριακα γιατί το πρώτο από αυτά πέφτει στο 3ήμερο της 28ης Οκτωβρίου (συν η γιορτή στις 26). Περιμένω τις συμμετοχές σας. Αν δεν καλυφθεί από ικανοποιητικό αριθμό το 2ήμερο 26 και 27/10, οι συμμετοχές θα πάνε για το πρώτο ΣΚ του Νοεμβρίου.


Περιμένω τις συμμετοχές σας...

Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Μακάρι να μπορούσα αλλά με μηδενική ......που πάς ρε καραμήτρο :)) :)) :)) ,ελπίζω σε αλλες μελέτες να μπορώ να ειμαι χρήσιμος!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364