vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, laniel, manoslykos

Twitter

Micro coil setup

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1560 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 07:02 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1561 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 21:06 »
Παιδιά , επειδή δεν βρίσκω το νήμα , θα 'θελα να μου πείτε έναν
ασφαλή και αποτελεσματικό τρόπο για να καθαρίσω την αντίσταση
του επισκευάσιμου. Έκανα dry burn και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο.
Όμως είναι ασφαλές αυτό; Υπάρχει άλλος τρόπος;
Με οδοντόβουρτσα δεν καθάριζε.
Πρέπει να παραμένει σε νερό ή σε κάποιο διάλυμα για κάποια ώρα;
Να βάλω οινόπνευμα , τι;
Πώς θα το κάνω να λαμποκοπάει , μέχρι την επόμενη αλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1562 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 21:12 »
 Να την πετάς και να φτιάχνεις καινούρια! Το πιο σωστό και ασφαλές που μπορείς να κάνεις!

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1563 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 21:18 »
Φίλε Γιώργο , τώρα να σου πω ότι έχεις άδικο;
Όχι , δεν έχεις. Και με τη μάκα που είδα...
Σ' ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1564 στις: Νοεμβρίου 01, 2015, 10:59 »
Παιδιά , επειδή δεν βρίσκω το νήμα , θα 'θελα να μου πείτε έναν
ασφαλή και αποτελεσματικό τρόπο για να καθαρίσω την αντίσταση
του επισκευάσιμου. Έκανα dry burn και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο.
Όμως είναι ασφαλές αυτό; Υπάρχει άλλος τρόπος;
Με οδοντόβουρτσα δεν καθάριζε.
Πρέπει να παραμένει σε νερό ή σε κάποιο διάλυμα για κάποια ώρα;
Να βάλω οινόπνευμα , τι;
Πώς θα το κάνω να λαμποκοπάει , μέχρι την επόμενη αλλαγή;
Να την πετάς και να φτιάχνεις καινούρια! Το πιο σωστό και ασφαλές που μπορείς να κάνεις!

Για να μη χάνεις χρόνο όταν φτάσει η στιγμή της αλλαγής αντίστασης, στρίψε 3-4 αντιστάσεις να τις έχεις έτοιμες και έτσι θα σου μένει μόνο το μοντάρισμα πάνω στον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1565 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 22:13 »
Ευχαριστώ! Μόλις βρω ν' αγοράσω Curo Coiler , θα τις φτιάξω. Δεν μπορώ να βρω πουθενά...!
Μια ερώτηση: Αν φτιάξω σπείρες με το Curo Coiler και ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΩ τις σπείρες με
dry burn και τσιμπιδάκι (τις αφήσω όπως ακριβώς βγουν απ' το στριφτήρι δηλαδή) ,
τι αποτέλεσμα θα έχω; Θα 'ναι καλύτερο; χειρότερο; Υπάρχει περίπτωση hot spot;

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1566 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:04 »
Θελει βουρτσισμα του coil με ενα κατσαβιδακι για να λειτουργησει σωστα η αντισταση αλλα ενα ελαφρυ πυρωμα δεν το γλυτωνεις!Καπου ειχε φτιαξει ενα βιντεακι ο kostas44 νομιζω αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο νημα!ΤΟ κανει και ο busardo σε βιντεακι!Γενικα ελαφρυ πυρωμα για μερικα δευτερολεπτα καλο ειναι να το κανεις για να εισαι σιγουρος!
Τσεκαρε το επισκευασιμοι ερωτησεις express!Στην πρωτη σελιδα του νηματος!
Το τελευταιο βιντεακι!


Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1567 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 23:18 »
Να 'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1568 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:02 »
νομιζω εχει αναφερθει για λογους υγειας να μην πυρωθει το κοιλ καλω ειναι να περναμε βαμβακι,να το βρεχουμε και επειτα να ατμιζουμε,αν και στο κανθαλ δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με το dry burn,αν και οσω πιο καλα τσεκαρουμε η αντισταση μας να καθεται πανω απο την τρυπα θα αρπαξει σωστα,βεβαια αυτο ισως θελει καποια εξοικειωση.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1569 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:39 »
Δεν έχω κάνει ποτέ dry burn, βάζω την αντίσταση όπως ακριβώς βγαίνει από το coiler και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τελευταία έχω ξαναγυρισει και σε πιο αραιες  σπειρες πάντως, μου αρέσει περισσότερο η γεύση.

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1570 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 00:54 »
Σας ευχαριστώ!
Ειρήνη , αυτό ήθελα να διευκρινίσω , το αν μπορώ
να χρησιμοποιήσω την αντίσταση ΑΚΡΙΒΩΣ όπως βγαίνει από το coiler ,
χωρίς να κολλήσω τις σπείρες και αν θα έχω , έτσι, κάποιο πρόβλημα (π.χ.hot spot).
Η απάντησή σου - και των άλλων παιδιών - ήταν κατατοπιστική.
Άλλωστε αυτά τα ανακαλύπτουμε και μέσα απ' την τριβή.

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1571 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 08:03 »
Ούτε εγώ κάνω dry burn. Το μόνο που έχω προσέξει με το micro coil είναι ότι, τουλάχιστον έτσι όπως το κάνω εγώ, οι 1-2 πρώτες σπείρες βγαίνουν με κάποια μικρά κενά. Έτσι κάνω 2-3 σπείρες παραπάνω και μετά τραβάω την άκρη της αρχής για να ανοίξουν/ξεδιπλώσουν αυτές οι πρώτες πιο αραιές σπείρες και να μείνουν οι σπείρες που θέλω χωρίς αισθητά κενά. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό αυτό που προσπαθώ να περιγράψω. Ούτε είμαι σίγουρη αν κάνει καμία διαφορά στο αποτέλεσμα για να είμαι ειλικρινής.   :)) Πάντως ούτε εγώ είχα ποτέ μέχρι τώρα κάποιο hot spot.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1572 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 13:31 »
Παιδιά, που έχετε δει επιστημονική μελέτη που λέει ότι για λόγους υγείας δεν πρέπει να γίνεται dry burn?
Ακόμα και o Pedro Carvalho  που είχε συζητήσει με τον Φαρσαλινό σχετικά με το dry burn είχε υποστηρίξει σε συζητήσεις με εξειδικευμένους μεταλλουργούς ότι δεν είχε ποτέ προτείνει στον γιατρό να μην γίνεται dry burn και πως παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα του.
Έγκυροι μεταλλουργοί με τεράστια εμπειρία στον τομέα τους λένε ότι η οξείδωση που προκαλείται από το dry burn δημιουργεί ένα προστατευτικό σώμα στο μέταλλο.
Νομίζω ότι έχει γίνει τεράστια παρεξήγηση με αυτό το θέμα και έχει αρχίσει πολύς κόσμος να πιστεύει οτι το dry burn είναι επιβλαβές στην υγεία ενώ κάλλιστα είναι πιθανό πως ισχύει το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1573 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 13:49 »
Πράγματι με το θέμα του dry burn και εγώ έχω μπερδευτεί τελείως. Τελικά η αλήθεια είναι απλώς πως δεν ξέρουμε τίποτα? Από που έχει προκύψει όλος αυτός ο ντόρος να μην κάνουμε dry burn γιατί αλλάζει η δομή του μετάλλου κλπ κλπ?

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Micro coil setup
« Απάντηση #1574 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 13:49 »
Κάπου το είχε γράψει ο κ. Φαρσαλινός, χωρίς όμως μελέτη. Είχε γράψει απλώς κάτι του στυλ "παιδιά μην κάνετε dry burn δεν είναι καλό γιατί αλλοιώνεται η σύσταση του μετάλου και δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις έχει". τίποτα περισσότερο όμως. Δεν ανέφερε κάποια μελέτη. Τώρα αν έχει βγει κάτι άλλο δεν ξέρω.


Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το βρω τώρα. Αν ψάξετε στα ιατρικά θέματα, πιστεύω θα το βρείτε

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem