vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

195 επισκέπτες, 1 χρήστης
dallaskdp

Twitter

Μετά από συγκέντρωση παρατηρήσεων στον ατμό: Κανένας κίνδυνος από τα η.τ.

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Δεν εχω πειστει για την αθωότητα του ητ, ετσι γιατι ειμαι καχυποπτος. Και ειδικοτερα αμφιβαλω για τον ατμο που εισπνεω, αλλα και για οτι εκπνεω. Γιατι ατμιζω? Ειμαι εξαρτημενος με την νικοτινη και το ητ ειναι για μενα ενα υποκαταστατο του κτ που φαινεται να ειναι λιγοτερο βλαβερο. Το μελλον θα δειξει αν ειναι πολυ ή λιγο βλαβερο. Γιατι απο την χρηση του βλεπω οτι σε αμφιβολια δεν ειναι μονο ο ατμος, αλλα και τα μεταλλα των αντιστασεων και τα φυτιλια ή το βαμβακι. Τα συμφεροντα ειναι πολλα. Δεν ξεχνω καποιους απο τους επιστημονες της εποχης που με τις μελετες τους, με το αζημίωτο βεβαια,  διαβεβαιωναν οτι το κτ ειναι ακινδυνο. Γιατι δεν μπορει να συμβαινει αυτο και σημερα και απο τις 2 πλευρες? Αρα σεβομαι οποιον ανησυχει στους δημοσιους χωρους. Αν μπω στην λογικη οτι ειναι ακινδυνο τουλαχιστον αυτο που εκπνεω , γιατι να μην ατμισω σε ενα νοσοκομειο ή παιδικο σταθμο? Περα απο την κινηση που προκαλει, δυστυχως υπαρχει και η αμφιβολια για το τι εκπνεω.  :)     

Αντεπιχείρημα υπάρχει: Την εποχή που έλεγαν ότι το ΚΤ είναι βλαβερό δεν είχε εχθρούς. Όλοι κέρδιζαν με μία τέτοια έρευνα. Και οι βιομηχανίες και οι διαφημιστικές και κατ επέκταση το κράτος. Το ΗΤ έχει ευτυχώς και δυστυχώς πολλούς εχθρούς. Είμαι σίγουρος ότι αν υπάρξει κάτι χειροπιαστό θα το βρουν αμέσως και θα το κάνουν βούκινο. Έλα όμως που δεν έχουν βρει ακόμα...


θα συμφωνησω απολυτα ..μαζι σου και βασικα με ολους τους υπολοιπους ..ο καθενας απο τι εχει διαβασει λεει την γνωμη του και τους κανονες που ακολουθει..ειναι δικαιομα του καθενος...θελω να επιστρεψω λιγο πισω στο αρχικο ποστ που εκανα..εδω για την ελλαδα που ειμαστε...που ζουμε.....που τρωμε..που τους ταιζουμε....υπαρχει καποιο χαρτι που να πιστοποιηει αυτο  η οχι???εχει βγει καποιος νομος???οχι του ιντερνετ με φεκ και σφραγιδες κανονικα...δεν θελω να το κουραζω αλλο και να κουραζομαι κι εγω......!!!

Στις πολιτισμένες χώρες ισχύει ότι ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται. Δεν υπάρχει κανείς νόμος που να το απαγορεύει. Αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχει ας μας τον δείξει και εμάς. Το ΗΤ δεν είναι ΚΤ οπότε επιτρέπεται κατα την κοινή λογική. Τώρα αν κάποιος θέλει να μεταφράσει τον νόμο όπως γουστάρει και να σου πει ότι απαγορεύεται έτσι αυθαίρετα τι να πω? Ζούμε στην χώρα που ζούμε και υπάρχουν και αυτά. Βέβαια να θεωρήσεις ότι απαγορεύεται το ΗΤ γιατί μοιάζει με ΚΤ είναι παρόμοιο να απαγορεύσεις τα αποκριάτικα πλαστικά πούρα γιατί μοιάζουν με πούρα... Λογική ότι να 'ναι. Πάντως χαρτί που να αποδεικνύει ότι επιτρέπεται ρητά το ΗΤ δεν υπάρχει όπως δεν υπάρχει κάτι που ρητά να το απαγορεύει.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Σχετικά με την 3η παράγραφο της απάντησης # 14 του κ.Φαρσαλινού σε ότι αφορά τις "τζούρες" ανά ml υγρού


Το πόσες "τζούρες" θα κάνει ένας ατμιστής ανά ml υγρού εξαρτάται από την ένταση της τζούρας, την Νικοτίνη του υγρού και βεβαίως από τον ατμοποιητή.
Υπάρχουν μπαταρίες (Ego) με οθόνη LCD και με μετρητή τζούρας (rouf).
Επειδή με ενδιαφέρει η κατανάλωση του υγρού πάντοτε την μετράω.
Συγκεκριμένα, με τη δική μου ένταση ατμίζματος (περίπου 4-5 sec ανά τζούρα) καυ υγρό RY4 6mg NIK.


Με ατμοποιητή CE5                1.8 ohm     και μπαταρία EGO,  1 ml  το κάνω σε 140-150 τζούρες,
  >>                mini Vivi Nova 1.8 ohm              >>          ,   1ml   το κάνω σε  160-170 τζούρες
  >>                CE6+              1.8 ohm              >>           ,  1ml   το κάνω σε  165-175 τζούρες
  >>                ΜΤ3                1.8 ohm              >>           ,  1ml   το κάνω  σε  225-240 τζούρες ενώ
  >>                EVOD              1.8 ohm             >>           ,   1ml  το κάνω  σε 200-215 τζούρες


Δεν έχω μετρήσει  με τους Subohm ατμοποιητές με MOD αλλά διαβάζοντας  review & αναλύσεις υποθέτω ότι οι τζούρες ανά ml υγρού θα είναι κάτω από 120,


Συνεπώς, σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, η εκτίμηση  "150 τζούρες ανά ml υγρού " που αναφέρει ο κ. Φαρσαλινός είναι αρκετά αισιόδοξη με τους σημερινούς σύγχρονους ατμοποιητές και τα δεκάδες Watt.
Προσωπικά ,ασχέτως υγρού, κάνω 1000-1150 τζούρες την ημέρα (8 πμ με 2 τα μεσάνυχτα) ήτοι 5-6 ml την ημέρα με MT3S ατμοποιητές.
                    Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2015, 16:05 από PGIOURSIS »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364