vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Jorge, Milarepa, Βασίλης Γ, Lefty

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #75 στις: Ιανουαρίου 20, 2015, 00:11 »
μόλις έπεσα πάνω σε αυτό, o τύπος ειναι ροκάς... προφανώς
 :)) :)) :))
δεν εχει καμμία σχέση με την άποψή μου για την ωρίμανση, είτε οποιουδήποτε άλλου, απλά ένα αστείο κάνω!

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #76 στις: Ιανουαρίου 20, 2015, 01:57 »
Λοιπόν η ωρίμανση είναι μεγάλο κεφάλαιο είτε πρόκειται για την γεύση είτε για το  άρωμα.
Πρόσφατα ανακάλυψε η γυναίκα μου ενα μπουκαλάκι 20ml φράουλα και αλλο ενα καπνικό γνωστής εταιρίας και δοκίμασα μετα απο 4 χρόνια. Έπαθα πλάκα, ηταν μπορω να πω και καλύτερα απο τότε.
Στο κατάστημα που τα είχα πάρει όταν τους το ειπα, μου ζητησαν πίσω τα μπουκάλια για ενθύμιο και με μεγαλη χαρά το έκανα.
Μάλιστα μου τα αντικατέστησαν με 100ml απο το νέο τους υγρό.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 13:34 »
Φιλε μου 4 χρονια υγρο και το ατμισες ? :confused1: :confused1:   εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα ... το πολυ να βρω ενα υγρο ξεχασμενο για ενα χρονο αλλα μεχρι εκει αλλα 4 χρονια ... δεν ξερω θα το σκεφτομουν πολυ

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 14:04 »
Αν παιζει τοσο ρολο η θερμομρασια στο γευστικο αποτελεσμα κ στην διάρκεια  δημιουργιας ενος υγρου θα μπορουσα να τα βαλω κοντα σε καλοριφερ ωστε να μην κανω την διαδικασία  πιο πολυπλοκη...κ αν ναι ποσο διαστημα θεωρειται αξιοπιστο ωστε να μην εχω τα αναποδα αποτέλεσμα. ...το ρωταω διοτι μενω σε ενα αρκετα ζεστο σπιτι κ παρατηρησα οτι απο προχθες π τα εφτιαξα ηδη αρχισαν να αλλαζουν τουλαχιστον  σαν μυρωδιες ...!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 14:15 »
εχω διαβασει οτι με την θερμοκρασια γυρω τους  50 βαθμους C  τα υγρα ωριμαζουν γρηγοροτερα αλλα και αυτο στο λεω με αυτα που εχω διαβασει ..
υπαρχουν πολλες θεωριες εκει εξω με ποιους τροπους μπορουμε να επιταχυνουμε την ωρημασνη των υγρων και ενας απο αυτους ειναι και η θερμανση του υγρου . μεσα σε σε ζεστο νερο σε ενα μπωλ ή κοντα σε ενα θερμαντικο μεσο κατω των 50 βαθμων ή μεσα στο φουρνο μικροκυματων (που εγω δεν το συνηστω) ...

αν ο χωρος που θα το βαλεις θα εχει σταθερη θερμοκρασια γυρω σε αυτη που προαναφερα δεν ξερω μπορεις να το δοκιμασεις ...


για να σκευτεις καποια στιγμη αναφερθηκε και warmer cup  με usb  και θελω να το δοκιμασω  με αυτον τον τροπο

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 14:43 »
Τελέιωσα το πέιραμα με τον μπιμπεροβραστήρα. ¨Εφτιαξα 2 10μελα το ίδιο καπνικό, στις ίδιες αναλογίες. Το ένα το άφησα 6 μέρες να δέσει και το άλλο, 2 ώρες την ημέρα στον μπιμπεροβραστήρα ( 40 βαθμοί κελσίου) και καλό ανακάτεμα για 3 μέρες. Αποτέλεσμα, το οποίο έιναι καθαρά δικιά μου γευστική άποψη. Το υγρό που το άφησα για 6 ημέρες έιχε ένα γεμάτο άρωμα αν και θα το ήθελα πιό δυνατό και δεν μου άφηνε επίγευση. Κατα την γνώμη μου ήθελε περισσότερες σταγόνες άρωμα. Η γεύση του έιναι κόντα σε αυτό που περίμενα. Το υγρό που "έβρασα" είχε πιό δυνατή αίσθηση στη γεύση κατά την εισπνοή αλλά και περισσότερη επίγευση, αλλά έιναι σαν κάτι να του λέιπει ( σε σχέση πάντα με αυτό που ήθελα να φτιάξω), κάπως σαν να ελάφρυνε. Ίσως και εδώ περισσότερες σταγόνες. Θα τολμούσα να πώ ότι το "βρασμένο" έδεσε πιό γρήγορα. Θα το δοκιμάσω και με άλλο καπνικό και όταν τελιώσω τις συγκρίσεις, θα βάλω εδώ και τα νέα απότελέσματα!

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 15:49 »
Το πείραμα με την θέρμανση λειτουργεί καλύτερα γευστικά εφόσον παρθούν μέτρα ώστε να είναι κλειστά τα υγρά και εφόσον η θερμοκρασία είναι μεταξύ 30-50 βαθμών κελσίου. Όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία τόσο μειώνεται η γεύση. Είναι πράγμα που έχω διαπιστώσει μετά από πάρα πολλές δοκιμές. Για αυτό το λόγο και κατέληξα στον cup warmer που είχα γράψει παραπάνω. Η θερμοκρασία εκεί είναι μεταξύ 40-60 βαθμών κελσίου και είχα τις χαμηλότερες απώλειες σε γεύση.


Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 15:57 »
Παιδιά είναι ΚΑΘΑΡΆ θέμα χημείας. Αν με κάποιο τρόπο δεν έχουμε απώλειες από τα αντιδρώντα (άρωμα και βάση) δηλ. έχουμε το καπάκι κλειστό ΑΕΡΟΣΤΕΓΩΣ. τότε αν αυξήσουμε την θερμοκρασία του κατα 10 βαθμούς κελσίου η ωρίμανση θα επιταχυνθεί κατα 2.5 - 4 φορές. Απλά πρέπει να κρατάμε αυτή τη θερμοκρασία σταθερή για όλη την διάρκεια ωρίμανσης. Αν δηλαδή ωριμάζουμε τα υγρά μας σε 20 βαθμούς και χρειάζονται 3 μέρες , τότε σε συνθήκες 30 βαθμών θα χρειαστεί περίπου μόνο ΜΙΑ μέρα!!  :yes: :yes: :yes: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 16:03 »
Ναι το ξεκίνησα το πείραμα από τότε που έιχαμε κάνει την συζήτηση με τον cupwarmer. Τα μπουκαλάκια μου ήταν αεροστεγός κλεισμένα. Θα δοκιμάσω εκτός του νέου αρώματος και ένα από το παλιό σε μικρότερη θερμοκρασία (30c) για να δώ διαφορά στη γεύση, μήπως είναι αυτό καλύτερο από το να του βάλω και άλλες σταγόνες!

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 17:49 »
φιλοι καλο ειναι οπως ειπε και ο κωστας να αποφευγετε φουρνους μικροκυματων,παντα φιλικα!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 17:52 »
Κωστα με το υγρο στο ρουτερ τι εγινε; το εβγαλες; ή δεν το άφησες τελικα;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 09:50 »
Το εκανα αφησα ενα 10μελο και οντως το χρωμα αλλαξε μεσα σε 3 μερες ... το αφηνα επανω 3 ωρες μετα το κουναγα καλα και το εβαζα στο συρταρι .. την αλλη μερα το ιδιο... και το ιδιο υγρο δεκαμελο χωρις να κανω αυτο μετα απο μια εβδομαδα πλας αρχιζε να αλλαζει χρωμα ... αλλα δεν το εκανα παλι γιατι φοβαμαι λογω οτι τα μοντεμς εχουν μια φαση ακτινοβολιας οποτε σκεφτηκα να βρω ενα αλλο τροπο να περναει θερμοκρασια μεσα απο αυτο/// οπως ειπανε τα παιδια
Warmer Cup

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 10:01 »
Μη φοβάσαι τυχόν ακτινοβολία από το wifi. Από την άλλη βέβαια, το cup warmer δεν έχει wifi :)

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 15:24 »
Κώστα μην αγχώνεσαι για την ακτινοβολία από το wifi. Αν μπορούσες να δεις με γυαλιά που πιάνουν ραδιοκύμματα (την ακτινοβολία απο το wifi) θα έβλεπες μια θάλασσα τέτοιων κυμάτων μπροστά σου  :laugh1: . Αν μπορούσαν να αποροφηθούν τόσο εύκολα από τον άνθρωπο ή οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο θα είχαμε ψηθεί όλοι  ;D . Οπότε αν το θέμα σου είναι η ακτινοβολία μην αγχώνεσαι  :thumpup: Πάντα φιλικά!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 15:31 »
φημολογείται ότι με vdsl router και μάλιστα κινέζικο, τα υγρά ωριμάζουν ακόμα γρηγορότερα :)) :))
Και για να γράψω και κάτι on topic, με τον θερμαντήρα για μπιμπερό το μόνο αρνητικό είναι οτι λόγω της θέρμανσης, χρειάζεται να συμπληρώνεις νερό ανά κάποια διαστήματα γιατί εξατμίζεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos