vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

576 επισκέπτες, 6 χρήστες
marauder800, SEB, bloodlessz, mathimatikos1966, camber, Ηρακλης

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #495 στις: Δεκεμβρίου 05, 2014, 10:27 »
Το εφτιαξα προχτές με 1ml άρωμα TPA RY4 DOUBLE στα 10 ml βασης και πρόσθεσα 3 σταγόνες ΑP αλλά γευση tribeca εγώ δεν κατάλαβα.
Το ίδιο εχω δοκιμασει και με άρωμα ry4 της flavourart αλλά ουτε εκει ειχα αποτέλεσμα. :(

Αφιέρωσα πάρα πολύ χρόνο στην DIY εποχή μου και μετά ώστε να πλησιάσω το Tribecca. Εκτός από τα συστατικά που αναφέρεις, θέλει και Ethyl Maltol. Σε σχεδόν όλες τις προσπάθειές μου, η μυρωδιά του υγρού ήταν ολόιδια. Τόσο ίδια που χρειάστηκε να το επιβεβαιώσω και με άλλους ατμιστές, γιατί θέωρησα ότι απλά ευλογώ τα γένια μου.

Το πρόβλημα όμως ήταν η γεύση. Μπορώ με βεβαιότητα πλέον να πω ότι το Tribecca περιέχει τουλάχιστον άλλα δύο καπνικά αρώματα εκτός από το RY4 Double. Το ένα από αυτά, είναι το ίδιο που περιέχεται στο Liqua American Tobacco. Το άλλο, δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα. Αυτό το οποίο αδυνατώ να πετύχω, είναι ο τρόπος απόδοσης της γεύσης. Στο Tribecca, οι γεύσεις διατηρούνται ξεχωριστές και εμφανίζονται στο στόμα ανά κύματα. Κάτι σαν τους παλμούς που στέλνει ένα παλμικό μοντ. Σε όσες απόπειρες έκανα εγώ, όλες οι γεύσεις ήταν ανμεμειγμένες μεταξύ τους και την αίσθηση του Tribecca δεν την πλησίασα καν.

Με όλες αυτές τις συνταγές, θα φτιάξεις μια χαρά υγρά. Αλλά αν έχεις στο μυαλό σου ότι θα φτιάξεις Tribecca, τότε θα σου φαίνονται αίσχος. Αν βγάλεις αυτή την παράμετρο από το μυαλό σου, τότε θα έχεις ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα, το οποίο θα αρέσει και σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #496 στις: Δεκεμβρίου 06, 2014, 12:28 »
Cruiser79 Θα συμφωνησω στα μισα μαζι σου και στα αλλα μισα που θα διαφωνησω θα σου πω οτι τοτε δεν του μοιαζει ουτε το μπεμπεκα ουτε αλλα παρεμφερη υγρα.Εγω νομιζω οτι ειναι απλα πολυ κοντα σε γευση αυτες οι συνταγες και το μπεμπεκα,απλα δεν ειναι ακριβως Τριμπεκα.Αυτη η συνταγη που κανω, εμενα με ικανοποιει πληρος σε αντικατασταση του τριμπεκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2014, 17:28 από danys620 »

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #497 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 19:16 »
Καλησπέρα
Να σας ρωτήσω κάτι. Όταν λέτε 95 σταγόνες βάση ή 100 σταγόνες, περίπου πόσα ml είναι?
Ρωτάω για να δω τα αρώματα που προσθέτω και τα ποσοστά τους.
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #498 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 19:20 »
H μια σταγονα δεν ειναι ιδια με την αλλη.
Ο ογκος της σταγονας εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, οπως την πυκνοτητα του υγρου, τη διαμετρο της οπης του σταγονομετρου κ.α.
Γι' αυτο δεν ειναι σωστο να υπολογιζεις υγρα με σταγονες, αλλα με ml.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #499 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 14:31 »
Μια  από  τις  τελευταίες    αγαπημένες  μου  συνταγές  DIY    είναι  μια  μίξη  από  κανέλα  της  fa  για  τον  λόγο  ότι  είναι  Κεϋλάνης  και  έχει  πιο  φωτεινούς  τόνους  εσπεριδοειδών  ………μαζί  βανίλια  Μαδαγασκάρης  της  ιδιας   εταιρείας  γιατί  δεν  μου  βγάζει  την  χημεία  της  βανιλίνης     για  τα  30  μλ  ………2,4%  βανίλια  &  0,5%  κανέλλα   
Τα  αρώματα  στρώνουν    σε  βάση  Ε42  50/50 Μετά  από  7  ήμερες

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #500 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 15:15 »
Αφιέρωσα πάρα πολύ χρόνο στην DIY εποχή μου και μετά ώστε να πλησιάσω το Tribecca. Εκτός από τα συστατικά που αναφέρεις, θέλει και Ethyl Maltol. Σε σχεδόν όλες τις προσπάθειές μου, η μυρωδιά του υγρού ήταν ολόιδια. Τόσο ίδια που χρειάστηκε να το επιβεβαιώσω και με άλλους ατμιστές, γιατί θέωρησα ότι απλά ευλογώ τα γένια μου.

Το πρόβλημα όμως ήταν η γεύση. Μπορώ με βεβαιότητα πλέον να πω ότι το Tribecca περιέχει τουλάχιστον άλλα δύο καπνικά αρώματα εκτός από το RY4 Double. Το ένα από αυτά, είναι το ίδιο που περιέχεται στο Liqua American Tobacco. Το άλλο, δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα. Αυτό το οποίο αδυνατώ να πετύχω, είναι ο τρόπος απόδοσης της γεύσης. Στο Tribecca, οι γεύσεις διατηρούνται ξεχωριστές και εμφανίζονται στο στόμα ανά κύματα. Κάτι σαν τους παλμούς που στέλνει ένα παλμικό μοντ. Σε όσες απόπειρες έκανα εγώ, όλες οι γεύσεις ήταν ανμεμειγμένες μεταξύ τους και την αίσθηση του Tribecca δεν την πλησίασα καν.

Με όλες αυτές τις συνταγές, θα φτιάξεις μια χαρά υγρά. Αλλά αν έχεις στο μυαλό σου ότι θα φτιάξεις Tribecca, τότε θα σου φαίνονται αίσχος. Αν βγάλεις αυτή την παράμετρο από το μυαλό σου, τότε θα έχεις ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα, το οποίο θα αρέσει και σε σένα!


Για την σταδιακή απελευθέρωση των γεύσεων, αναρωτιέμαι αν έχει σημασία η ωρίμανση του κάθε συστατικού, δηλαδή να βάλεις πχ τη βάση και ένα άρωμα και να τα αφήσεις για κάποιο διάστημα να ωριμάσουν, μετά να προσθέσεις το δεύτερο άρωμα, να το αφήσεις λίγο ακόμα κοκ.
Εναλλακτικά να βάλεις ξεχωριστά  βάση με ένα άρωμα να ωριμάσουν, βάση με το δεύτερο άρωμα να ωριμάσουν κοκ και στο τέλος να τα αναμίξεις. Η λογική λέει οτι πιθανώς τα αρώματα να μην ομογενοποιηθούν τόσο πολύ ώστε να συνενωθούν πλήρως, άρα να έχεις αυτό το διαχωρισμό γεύσεων.
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, απλά μου ήρθε σαν σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #501 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 15:16 »
Άσε και τα δοκίμασα όλα αυτά! Αν μου έρθει άλλη έμπνευση, θα επανέλθω.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #502 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 15:17 »
φτου γ@μωτ@ και είπα μήπως πλουτίσουμε :)

Αποσυνδεδεμένος grgkrg

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #503 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 14:01 »
χρόνια πολλά στην παρέα και καλή χρονιά να έχουμε. έχει κάποιος συνταγή για παρασκευή υγρού που να μοιάζει με το shooting star της σειράς wanted? πήρα προχθές το πακέτο με τα 4 μπουκαλάκια και τρελάθηκα με την γεύση. ακριβώς το καπνικό που ήθελα. έψαξα λίγο στο φορουμ αλλά δεν βρήκα καμία συνταγή.

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #504 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 14:17 »
8.67ml Unflavored BaseFlavourArt TRADITIONAL
1ml W/Peach by FlavourArt
0.33ml Virginia Tobacco by FlavourArt

 :thumpup: koko'blocko

Αποσυνδεδεμένος christoforos

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #505 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 12:42 »
βαση mist + 50% μπανανα + 30% σοκολα[/size]t[/size]α+ 20% καφε 8)

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #506 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 20:44 »
Παίζει συνταγουλίτσα που να παραπέμπει στο maori της ecocig;;;;;;;; ;)

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #507 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 21:30 »
Από  τα  πολύ  καλά  υγρά  το  maori   ….μ΄λις  έχω  λιωσει   ένα  30μελο  …  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #508 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 13:10 »
Καλημέρα.Μετά από δύο μέρες στο μπουκαλάκι δοκίμασα σήμερα το αποτέλεσμα από ιδιοκατασκευή με inawera.

Αναλογίες:

15ml  βάση 50-50pg-vg 6mg νικοτίνη
6 σταγόνες αβανα
4 σταγόνες βανίλια
4 σταγόνες σοκολάτα
1 σταγόνα μέλι
3 σταγόνες black cherry

Πόλυ καλό αποτέλεσμα αλλά λίγο ποιό δυνατά αρώματα θα τα ήθελα.Αύριο θα ετοιμάσω και με αρώματα από την atmoslab την συνταγή του Πάνου

Σε 20ml balanced
16 σταγόνες Camila
10 Σταγόνες Βανιλια
10 σταγόνες Dark Chocolate

και θα σας πώ αποτέλεσμα από βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #509 στις: Ιανουαρίου 25, 2015, 17:40 »
Η πρώτη μου επιτυχημένη για μένα μίξη:
για 10ml
VG 36 mg 2,4ml        inawera
PG   0 mg 2,5ml        inawera
Βάση dirty 12mg 5ml inawera
Gold Ducat 4 σταγόνες inawera
Golden virginia 8 σταγόνες FA


Καλό τσιγαρίσιο χωρίς να είναι ξηρό και χωρίς να αφήνει γλυκάδα. (θέλει 4-5 μέρες ωρίμανση γιατι το gold ducat είναι βαρύ)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364