vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 4 χρήστες
aalex, vasim, gfilip, pngtszs1976

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1950 στις: Απριλίου 27, 2021, 21:24 »
άκαπνε ευχαριστώ για την απάντηση

αυτό που καταλαβαίνω είναι να κυριαρχεί η πλούσια γεύση του ελαφρά καβουρδισμένου αμυγδάλου (στο τηγάνι με βούτυρο το έκανε η μητέρα μου, όταν έφτιαχνε γλυκά κ κουραμπιέδες -μεγάλη νοσταλγία), να ακολουθεί πολύ ήπιο μπισκότο βουτύρου κ στο τέλος να μένει εξαιρετική γλύκα
τόσο ωραίο κ ισορροπημένο υγρό που σε συνεπαίρνει κ θέλεις να το πιεις, όχι να το ατμίσεις
τα αμύγδαλα FA, TPA κ CAP, που κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει -toasted κ μη, βγάζουν δριμεία-σκληρή γεύση κ κάποια έχουν κ άσχημη μυρουδιά αν ξεπεράσεις το 2-2.5%
ούτε κ μπισκότο τέτοιο έχω βρει -από τα γνωστά κ καθιερωμένα FA, INW, CAP- για να ξεκινήσω απ' αυτό τουλάχιστον
καταλαβαίνω, βέβαια, ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με δύο-τρία, άντε πέντε αρώματα που τα ξέρουμε όλοι (αμύγδαλο, μπισκότο, γλυκαντικό) κ βγάζω το καπέλο στην VNV, γι' αυτό που πέτυχε



Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1951 στις: Απριλίου 28, 2021, 01:33 »
Δε λείπει ποτέ από τα υγρά μου και είναι ίσως το  πλέον αγαπημένο μου.
Με αφορμή το επερχόμενο θέρος  με την αρχική σκέψη να έχει προέλθει πριν 4 χρόνια από κάποιο δροσιστικό επιδόρπιο που "συχνάζει" σε πολλά Ελληνικά ψυγεία και  είναι η εξής:
TPA Greek yogurt 7,5%
Capella  Vanilla Whiped Cream 2/%
TPA Pineapple 1-2%.
Χωρίς πολλά συστατικά και απαιτήσεις, κάτι που ξεφεύγει από έντονα καπνικά-φρουτένια-γλυκά.
Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και ΤΡΑ  Bavarian cream εναλλακτικά αντί για σαντιγύ χωρίς  να έχω μεγάλη γευστική απόκλιση.
Μπορεί ο χρήστης αντί για ανανά να  δώσει οποιαδήποτε άλλη  γεύση φρούτου επιθυμεί με βάση το προσωπικό του γούστο. Εγώ για παράδειγμα από κάποιο σημείο κι ύστερα, στα περισσότερα μαγειρέματα επιλέγω ΤΡΑ Passion Fruit ή Dragonfruit.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1952 στις: Απριλίου 28, 2021, 01:51 »
@otakis
Χωρίς να έχω δοκιμάσει το urban almond και με οδηγό την περιγραφή σου θα ξεκινούσα με almond (fa) 1-1,5%, marzipan (fa) 1,5-2% και toasted almond (cap) 1,5-2,5%. Για μπισκότο το φτωχό μυαλό μου πάει στο almond cookie (wf) γύρω στο 1%, sugar cookie (wf) ή  (cap) 2% και cookie butter (wf) 1%.  Υπόψιν ότι η VNV χρησιμοποιεί saline για να δώσει το εφέ της ψημένης ζύμης. Και λίγη βανίλια επειδή πάει με όλα, σαν την κόκα κόλα (προαιρετικά) Tahitian vanilla cream ή vanilla cream extra (wf) 1% και Sweet cream (vta) 2%. Γλυκαντικό κατά το δοκούν και σύμφωνα με τις προτιμήσεις του καθενός.
Προσωπικά ίσως χρησιμοποιούσα marshmallow (tpa) ή milk and honey (flv) για γλυκαντικό στο 1%.

ΥΣ: Δεν ξέρω αν έχει βανίλια το urban almond αλλά μια ελαφριά κρέμα  πιστεύω ότι χρειάζεται σε τέτοιο προφίλ για να δώσει μια ντελικάτη υφή στο στόμα.

Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1953 στις: Απριλίου 28, 2021, 01:56 »
κ πάλι ευχαριστώ!
πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες
:)

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1954 στις: Μαΐου 02, 2021, 20:10 »


Με τα λίγα αρώματα που έχεις δε νομίζω ότι θα βγάλεις μια καλή κρέμα καραμέλας. Η αρχική συνταγή βασίζεται στην αμερικανική νοοτροπία, δηλαδή 4-6 αρώματα σε ποσοστά τούμπανο και μας μένει απλώς μια γλυκιά επιγευση, χωρίς να είναι διακριτά τα επιμέρους αρώματα και νότες. Αν θέλεις σώνει και καλά να πειραματιστείς με τα λίγα αρώματα που έχεις, δοκίμασε:
Vanilla custard 5%
Sweet cream 2%
English toffee 2%
Caramel candy 1,5%
Super sweet 0,5%

Η πρόταση μου θα ήταν
Custard premium (fa)/custard (inw) 2%
Bavarian cream (jf)/(tpa) 3,5%
French vanilla creme (tpa)/French vanilla (cap) 2%
Sweet cream (fw)/(tpa) 1%
Caramel butter (wf)/(fw) 1%
English toffee (vta) 1,5%
Butterscotch ripple (fw) 1,2%
Super sweet (cap) 0,5%

Tapatalk

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Τελικά έφτιαξα και τις δύο συνταγές αλλά περισσότερο μου άρεσε η πρώτη με τα λίγα αρώματα. Στην δεύτερη με τα πολλά δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν μου άρεσε τόσο. Οπότε σκέφτηκα να πειράξω το κομμάτι της καραμέλας σε πρώτη φάση. Η συνταγή που σκέφτηκα είναι η εξής:

Custard  (inw) 2%
Bavarian cream (tpa) 3,5%
French vanilla creme (tpa) 2%
Sweet cream (tpa) 1%
Caramel butter (wf) 1,5%
Caramel original (tpa) 0,7%
Butterscotch ripple (fw) 2%
Super sweet (cap) 0,5%

Ίσως φτιάξω ξεχωριστά την κρέμα και την καραμέλα για να καταλάβω τι δεν μου αρέσει.



Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1955 στις: Μαΐου 02, 2021, 22:10 »
Το κομμάτι της καραμέλας στη συνταγή που πρότεινα δεν ήταν πολύ γλυκό, όπως και στη δική σου συνταγή. Αν θες να κάνεις πιο γλυκιά τη συνταγή σου δοκίμασε Bavarian 4% French vanilla creme 1% Sweet cream 2% και τα υπόλοιπα όπως τα έγραψες. Αν τη δοκιμάσεις κι ακόμη λείπει γλύκα ανέβασε το super sweet στο 0,7%.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1956 στις: Μαΐου 02, 2021, 22:20 »
Όντως έλειπε γλύκα αλλά αυτό που μου βγάζει είναι λίγο περίεργο. Κάτι φέρνει λίγο καμμένο. Όχι καμμένο τροφοδοσίας ε; Κάτι ψημένο λίγο παραπάνω στο όριο του καμμένου δηλαδή. Και επειδή το γεύομαι πρώτο μου χαλάει όλο το υγρό. Θα δοκιμάσω πάντως στάνταρ την πρόταση σου. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1957 στις: Μαΐου 02, 2021, 23:21 »
Πιθανόν να σε ενόχλησε το English toffee, το οποίο είναι ιδιαίτερο άρωμα.
Μια απλή λύση για καραμέλα βουτύρου είναι butterscotch ripple (fw) 2-3% και butterscotch (flv) 1,5-2%.
Αν θες να πας σε πιο ανάλαφρη κρέμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως βάση τη shisha vanilla (inw).
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2021, 23:26 από e-akapnos »

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1958 στις: Μαΐου 16, 2021, 21:15 »
Melon cream Μιας και πλησιάζει καλοκαιράκι έφτιαξα συνταγούλα με λατρεμένο φρουτάκι. Τα πεπόνια της Flavorah είναι από τα καλύτερα αρώματα που κυκλοφορούν σ' αυτό το προφίλ. Για να γευθείτε και τις όξινες νότες του Mississippi θα πρέπει να αφήσετε το υγρό να ξεκουραστεί τουλάχιστον 7-8 ημέρες. Wild melon (flv) 3% cantaloupe (flv) 1% Mississippi (inw) 1% marshmallow vanilla (ooo) 1,2% buttercream frosting (wf) 1,5% vanilla ice cream (lb) 4% ice cream (hs) 0,5% toffee ice cream (vta) 0,8% super sweet (cap) 0,5% Αν θέλετε να το κάνετε παγωτό πεπόνι προσθέστε koolada, ws23 ή όποιο παγωτικό επιθυμείτε. Εννοείται ότι οι κριτικές είναι καλοδεχούμενες . Enjoy it!!! Tapatalk

Συνταγής συνέχεια... με μικρή αλλαγή . Μια προσθήκη με Pear (tpa) στο 0,4% για περισσότερο σώμα στo πεπόνι και μείωση του Wild melon (flv) στο 2,5%. Οπότε η συνταγή μπορεί να φτιαχτεί ακολούθως:

Wild melon (flv) 2,5%
cantaloupe (flv) 1%
Mississippi (inw) 1%
Pear (tpa) 0,4%
marshmallow vanilla (ooo) 1,2%
buttercream frosting (wf) 1,5%
vanilla ice cream (lb) 4%
ice cream (hs) 0,5%
toffee ice cream (vta) 0,8%
super sweet (cap) 0,5%

Η ωρίμανση παραμένει στις 7 ημέρες!!!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1959 στις: Μαΐου 16, 2021, 21:48 »
Πάλι μας άνοιξες την όρεξη... :yes:

Μία ερώτηση: το ice cream (hs) είναι το ίδιο με το French Vanilla ice cream (hs);

Αν ναι, έχω φοβερή συνταγή να σου δώσω που εγώ δεν έφτιαξα ποτέ γιατί περιέχει 7 αρώματα και κανένα μαγαζί στον κόσμο δεν είχε ούτε 2 από αυτά. Δεν λέει να αγοράσω 7 μπουκαλάκια από 7 διαφορετικά μαγαζιά...

Τώρα που το ξανασκέφτομαι γιατί να μην ποστάρω την συνταγή έτσι κι αλλιώς; Ας την φτιάξει όποιος έχει τα αρώματα. Το υγράκι αυτό είναι άνετα μέσα στα πέντε καλύτερα που έχω ποτέ ατμίσει...

Churros with ice cream

(JF) Biscuit - 1.5
(FLV) Cinnamon Crunch - 2
(CAP) Cinnamon Sugar - 3
(HS) French Vanilla Ice cream - 0.75
(CAP) Funnel Cake - 1.5
(LB) Vanilla Ice Cream - 5
(TPA) Vanilla Swirl - 1.5

Σύνολο 15.25% και καθόλου ωρίμανση!

Όποιος την φτιάξει να ξέρει πως εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον 100ml mix shot... :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1960 στις: Μαΐου 16, 2021, 22:12 »
Το French vanilla ice cream είναι διαφορετικό άρωμα από το Vanilla ice cream. Η συνταγή φαίνεται δυνατή και είναι μέσα στο γευστικό προφίλ μου. Μόλις αγοράσω 2-3 αρωματάκια που μου λείπουν θα την φτιάξω.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1961 στις: Μαΐου 16, 2021, 23:11 »

Κώστα, τα αρώματα για το Churros τα έχει όλα η Nomnomz

μπορείς να προσθέσεις κ 5-6 Pavlovin, μαζί με 3-4 Grant’s Custard Boss Shot -όλα των 250ml, ώστε να σου βγούνε τζάμπα τα μεταφορικά κ να μην ξαναναστεναχωρεθείς για pavlovin κ custard την επόμενη πενταετία :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1962 στις: Μαΐου 16, 2021, 23:39 »

Δεν το ξέρω το Grant’s Custard... :hmmm:

Καλό, ε;

Δεν έχω και πολύ καλό παρελθόν με τον Flavor Boss. Για να ακριβολογήσω, δεν μου έχει αρέσει ποτέ ούτε ένα υγρό του οπότε είμαι λίγο επιφυλακτικός όπως καταλαβαίνεις. Βέβαια δεν είναι δικές του οι συνταγές, είναι όμως δικές του οι επιλογές... :yes:


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1963 στις: Μαΐου 17, 2021, 00:00 »
κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά σε 10ml κ σπανιότερα σε 30ml για μίξη 15%
δεν είναι creme de la creme, αλλά είναι από τις custards που μου άρεσαν

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1964 στις: Μαΐου 17, 2021, 00:25 »
Churros with ice cream

(JF) Biscuit - 1.5
(FLV) Cinnamon Crunch - 2
(CAP) Cinnamon Sugar - 3
(HS) French Vanilla Ice cream - 0.75
(CAP) Funnel Cake - 1.5
(LB) Vanilla Ice Cream - 5
(TPA) Vanilla Swirl - 1.5

Σύνολο 15.25% και καθόλου ωρίμανση!

Όποιος την φτιάξει να ξέρει πως εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον 100ml mix shot... :tongue_smilie:
Καθόλου ωρίμανση :hmmm: :hmmm: :hmmm:
τα έχω τα αρώματα , θα κάνω δοκιμή και θα σου πώ
αν είναι καλή σιγα μην σου δώσω το 100μελο, θα το κρατήσω εγώ, να εύχεσαι να μην μου αρέσει :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10494 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364