vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, nightdream, Lazy Dog, camber

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1905 στις: Μαρτίου 06, 2021, 19:25 »
μια χαρά πικρίζει, ειδικά στο 5%, γιαυτό ψάχνει γλυκαντικό ο φίλος ;D

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1906 στις: Μαρτίου 06, 2021, 21:32 »
Υπάρχουν αρκετά αρώματα για καραμέλες που δίνουν καλύτερα αποτελέσματα από την caramel original (tpa). Caramel butter (wf), English toffee (vta), butterscotch cream pie (wf), butterscotch ripple (fw), butterscotch (fvl).
Μια πρόταση για καραμέλα είναι caramel butter 1,5% + caramel original 0,7% + butterscotch ripple 2%.
Και φυσικά γλυκαντικό για custard με καραμέλα το super sweet (cap) μεταξύ 0,3-0,7% μέγιστο.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1907 στις: Μαρτίου 06, 2021, 22:44 »
μια χαρά πικρίζει, ειδικά στο 5%, γιαυτό ψάχνει γλυκαντικό ο φίλος ;D
έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα το ποσοστό!

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1908 στις: Μαρτίου 07, 2021, 11:12 »
https://alltheflavors.com/recipes/188598#parabola_by_nks

την έχω φτιάξει αυτή την συνταγή αλλά με μαρέγκα της FA. Είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν έχω πάρει ποτέ το watson το γνήσιο για να σου πώ αν είναι κοντά ή όχι.

Θείο, αν την φτιάξεις δώσε feedback :)
Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου !!!! Οταν το φτιαξω θα κανω σιγουρα feedback !! :) :yes:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1909 στις: Μαρτίου 17, 2021, 00:38 »
Σε αναζήτηση μιας καλής συνταγής για custard caramel δοκίμασα την παρακάτω από e-liquid-recipes
 Caramel (Original) (TPA) 5%
 Caramel Candy (TPA) 1%
 Sweet Cream (TPA) 3%
 Vanilla Custard (TPA) 7%
Νόστιμο βγήκε, δεν λέω, αλλά όχι τόσο γλυκό όσο θα ήθελα. Παρήγγειλα sweetener TPA για να αντικαταστήσω το caramel candy στο ίδιο ποσοστό.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Τελικά με το sweetener της TPA βγήκε καλύτερο αποτέλεσμα, πιο γλυκό αλλά τώρα με χαλάει η μαλτολη. Ποιο γλυκαντικό να χρησιμοποιήσω και σε τι ποσοστό; Ευχαριστώ.

Μόλις ανέβασα το ποστ είδα την απάντηση του e-akapnos. Super sweet της capella λοιπόν αλλά σε τι ποσοστό; Αυτό που προτείνει;


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1910 στις: Μαρτίου 17, 2021, 00:49 »
το γράφει: 0.3-0.7%
το σύνηθες ποσοστό στο super sweet CAP δεν ξεπερνάει το 0.5%, συνεπώς κρατήσου εκεί κ κάνε δοκιμές με λίγο πάνω-λίγο κάτω

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1911 στις: Μαρτίου 17, 2021, 09:31 »
Είδα σε μια σελίδα το εξής
Ισχύει; Να ψάξω για άλλο γλυκαντικό;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1912 στις: Μαρτίου 17, 2021, 09:32 »
Όπως το λέει ο eakapnos ναι ξεκίνα από 0,3 κ βλέπεις. Για τα ενισχυτικά-γλυκαντικα υπολογίζεις 1-2 σταγόνες ανά 10ml κ βλέπεις που σου αρέσει.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1913 στις: Μαρτίου 17, 2021, 09:45 »
Είδα σε μια σελίδα το εξής
Ισχύει; Να ψάξω για άλλο γλυκαντικό;(Image removed from quote.)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
κολοκύθια φουρναρη. προχώρα με το super sweet της CAP όπως σου είπαν τα παιδιά

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1914 στις: Μαρτίου 17, 2021, 11:44 »
Το super sweet σε ποσοστά κοντά στο 1% και άνω σβήνει τις γεύσεις. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Προσωπικά συμβουλεύω τους πολύ γλυκατζηδες μάξιμουμ χρήση του,  0,7 με 0,8%.

Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1915 στις: Μαρτίου 18, 2021, 22:13 »
Ωραία, το παρήγγειλα και αναμένω. Μία ακόμη ερώτηση, το caramel candy που αφαίρεσα για να βάλω το sweetener, το αφήνω έξω;

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Στα σχόλια της συνταγής διαβάζω πολλούς που αντικαθιστούν το caramel candy με γλυκαντικό. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως σαν άρωμα και από ότι διαβάζω είναι μία ακόμη καραμέλα. Μου φαίνεται θα κάνω δύο δοκιμές και θα δω στην πράξη. Μόλις παραλάβω το super sweet όμως...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2021, 08:40 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1916 στις: Απριλίου 06, 2021, 19:43 »


Υπάρχουν αρκετά αρώματα για καραμέλες που δίνουν καλύτερα αποτελέσματα από την caramel original (tpa). Caramel butter (wf), English toffee (vta), butterscotch cream pie (wf), butterscotch ripple (fw), butterscotch (fvl).


Tapatalk

Τελικά παρόλο που το υγρό με το super sweet έγινε καλύτερο, πάλι κάτι δεν μου άρεσε οπότε παρήγγειλα άλλη καραμέλα. Πήρα την english toffee. Τώρα όμως δεν ξέρω σε τι ποσοστά να παίξω. Τα αρώματα που έχω είναι english toffee (vta), vanilla custard (tpa), sweet cream (tpa), caramel candy (tpa) και super sweet. Καμιά ιδέα;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1917 στις: Απριλίου 06, 2021, 22:59 »
Με τα λίγα αρώματα που έχεις δε νομίζω ότι θα βγάλεις μια καλή κρέμα καραμέλας. Η αρχική συνταγή βασίζεται στην αμερικανική νοοτροπία, δηλαδή 4-6 αρώματα σε ποσοστά τούμπανο και μας μένει απλώς μια γλυκιά επιγευση, χωρίς να είναι διακριτά τα επιμέρους αρώματα και νότες. Αν θέλεις σώνει και καλά να πειραματιστείς με τα λίγα αρώματα που έχεις, δοκίμασε:
Vanilla custard 5%
Sweet cream 2%
English toffee 2%
Caramel candy 1,5%
Super sweet 0,5%

Η πρόταση μου θα ήταν
Custard premium (fa)/custard (inw) 2%
Bavarian cream (jf)/(tpa) 3,5%
French vanilla creme (tpa)/French vanilla (cap) 2%
Sweet cream (fw)/(tpa) 1%
Caramel butter (wf)/(fw) 1%
English toffee (vta) 1,5%
Butterscotch ripple (fw) 1,2%
Super sweet (cap) 0,5%

Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1918 στις: Απριλίου 07, 2021, 00:17 »
Σε ευχαριστώ πολύ. Μία απορία στην δική σου πρόταση, η custard της tpa, που ήδη έχω, δεν μας κάνει;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1919 στις: Απριλίου 07, 2021, 00:26 »
Από όλες τις custard που υπάρχουν της tpa θεωρείται από τις λιγότερο καλές. Βέβαια κι αυτό είναι υποκειμενικό αφού τα γούστα διαφέρουν σε κάθε γλώσσα, αλλά κατά γενική ομολογία υπάρχουν πολύ καλύτερες custard. Της Capella που ενδεχομένως θα ταίριαζε πολύ σ αυτό το προφίλ δεν τη συνιστώ μόνο λόγω της μεγάλης ωρίμανσης. 
Όμως εάν εσένα σου αρέσει της tpa προχωράς άφοβα με αυτήν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172079 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364