vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, camber

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1740 στις: Απριλίου 12, 2019, 20:30 »
Υπάρχει...υπάρχει (τέτοια ατμίζω αυτήν την στιγμή). :)

Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1741 στις: Απριλίου 28, 2019, 13:42 »
Αυτή είναι η πρώτη συνταγή που έφτιαξα πριν καιρό χρησιμοποιώντας Nutacco (AtmosLab) 5% και Caramel Original (TPA) 1.6%.
Low budget συνταγή και πιστεύω κατάλληλη για πρώην καπνιστές.
Την χρησιμοποιώ ως εφεδρική όταν βρίσκομαι σε αναμονή μέχρι να ωριμάσουν τα κύρια υγρά αναπλήρωσης μου.
Όπως αναφέρω και στο ELR το Nutacco παίζει ικανοποιητικά στο 5-6% και η καραμέλα από 1 ως 1,6% max,
μιας και έχω δει πως σε μεγαλύτερο ποσοστό η συγκεκριμένη γλυκίζει αρκετά και επίσης σκεπάζει τους ξυρούς καρπούς.

Nutacco (AtmosLab)5-6%
Caramel Original (TPA)1-1.6%
Χρόνος ωρίμανσης:20-30 μέρες

Μπορείτε να βρείτε την συνταγή στο ΕΔΩ

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που την δημοσίευσα σε αυτό το thread και όχι στις "ΑΠΛΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ"
Αν θέλει κάποιος moderator ας την μεταφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2019, 13:49 από mario1985 »

Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1742 στις: Μαΐου 13, 2019, 23:08 »
Καλησπέρα σε όλους!
Η παρακάτω συνταγή είναι η πρώτη μου δημιουργία και ομολογώ αισθάνομαι αρκετά ικανοποιημένος, οπότε θέλησα να την μοιραστώ και μαζί σας. Είναι μια καπνική συνταγή βασισμένη στο Western της TPA. Θα χαρώ πολύ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις ώστε να γίνει ακόμα καλύτερη, αν και για την ώρα με καλύπτει. Προσωπικά την βρίσκω ικανοποιητική για μετά από κάποιο γεύμα και για παρέα με ποτό. Για allday πιθανόν να φέρει κορεσμό στη γεύση. Δουλεύω ήδη την verion 2 και σύντομα θα επανέλθω με κάτι καινούριο.


Cowboy's Rope v1 {AGM}

Graham Cracker (Clear) (TPA)  1.00%
RY4 Double (TPA) 5.00%
Toasted Almond (TPA) 0.50%
Vanilla Swirl (TPA) 2.00%
Western (Cowboy) (TPA) 3.00%

Χρόνος Ωρίμανσης: 30 μέρες

Μπορείτε να δείτε την συνταγή ΕΔΩ

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1743 στις: Μαΐου 14, 2019, 11:35 »
Το western 3% είναι αρκετά ψηλά καλό θα ήταν να κατέβεις στο 0,8% με 1,2% καθώς είναι δυνατό άρωμα και σίγουρα θα σου πνίγει τα υπόλοιπα.
Τέτοιο ποσοστό (3%) το κάνουμε σόλο.
Παράλληλα σου ανεβάζει και πολύ το steep.Κατέβασε το στο 1% και θα κερδίσεις και 10 ημέρες.

Το vanilla swirl επίσης δεν θα έλεγα οτι είναι το καταλληλότερο άρωμα για να βάλεις βανίλια μέσα σε μιξ καπνικών καθως και σε ποσοστό άνω του 1,5%  δημιουργεί ανωμαλίες. Νομίζω κάποια shisha vanilla ή french vanilla θα σου δούλευε πολύ καλύτερα εδώ.

Είναι μακρύς ο δρόμος στο DIY μπράβο για την προσπάθεια.



EDIT: Ολα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου και η δικιά μου εμπειρία περί του DIY, σε καμία περίπτωση δεν είναι ''βίβλος'' ή ''ετσι πρέπει να γίνει'' . Ο καθένας μιξάρει ανάλογα τα γούστα του και το στύλ του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2019, 11:47 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1744 στις: Μαΐου 14, 2019, 14:43 »
[member=16791]armadoran[/member] απο καιρο ηθελα να σου πω ενα ευχαριστω για την προταση που ειχες κανει παλιοτερα στο forum για αρωμα κανελας.
Το Rich Cinnamon της Flavorah το χρησιμοποιω πλεον στις μιξεις μου σε ποσοστο 0.2% με πολυ καλα αποτελεσματα.Το 0.2% ειναι 4 σταγονες αρωμα απο το γυαλινο rebottled μπουκαλακι σε 100ml βασης.
Μπισκοτα κανελας που φτιαχνω και μ'αρεσουν πολυ:

                                            Cookie(FA):2.5%
                                            Bavarian Cream(TPA):2%
                                            Rich Cinnamon(Flavorah):0.2%
                                            Sweetener(TPA):0,5%
                                   Βαση 50/50  4.5mg  10 μερες ωριμανση.

Οποιαδηποτε προταση για περαιτερω βελτιωση της συνταγης φυσικα θα ειναι δεκτη.

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1745 στις: Μαΐου 14, 2019, 16:44 »
Καλησπέρα Αχιλλέα, μεγαλύτερες μπούρδες και άθλια μπουκαλάκια απο αυτά του zerobacco  δεν πρέπει να υπάρχουν στον κόσμο. Εχω χαλάσει πολλά μιξ με αυτά καθώς στάζουνε όποτε και όσο αυτά γουστάρουν.

Και πάλι το ποσοστό της κανέλας που βάζεις είναι πολύ και αν την δουλέψεις πιο χαμηλά θα σου βγάλει ακόμα πλουσιότερο και καθαρό το άρωμα της. Το Rich cinnamon είναι πραγματικός δυναμίτης και η καλύτερη κανέλα που παίζει. Εγώ την δούλευα  αυστηρά μία σταγόνα στα 60ml απο τα πλαστικά 10μελα και όλα μια χαρά. Το πρόβλημα που είχα είναι οτι ήταν αδύνατο να μιξάρω συνταγή κάτω από 60ml έτσι αναγκάστηκα να την αραιώσω (dilution) 10%. Απο τότε έχω σταντάρει πολύ καλύτερα τα μίξ μου καθώς ξέρω πλέον πόσο ακριβώς βάζω

Δηλαδή φτιάξε ένα δεκάμελο έτσι:
Rich cinnamon---->1ml (1g)
PG--------------->9ml (9,3g)

Απο αυτό το Rich Cinnamon Dilution 10% (Tip:Υπάρχει και σαν άρωμα στο ELR) την δουλεύω περίπου στο 0,3% με 0,5% και πίστεψε με βγαίνει ακόμα καλύτερη.Για να μήν σαλιάρω τζάμπα κάνε ένα δεκάμελο δοκιμή και αν σου φανεί λίγο αν θες ανεβάζεις, πλέον θα είναι εύκολο με το αραιωμένο.

Στην συνταγή που κάνεις εγώ θα άλλαζα σίγουρα το sweetener της TPA καθώς αυτό έχει και μαλτόλη μέσα,πράγμα που δεν θέλουμε σε ζύμες.
Τα: sweetener (FW) και super sweet (CAP) είναι σκέτη σουκραλόζη η οποία είναι αυτο που θέλουμε για ζύμες.
Επίσης θα μου άρεσε λίγο βανίλια επιπλέον σε ένα τέτοιο μιξ


Εγώ θα πήγαινα:

Cookie(FA):2.5%
Bavarian Cream(TPA):2%
Rich Cinnamon Dilution (Flavorah):0.3%(ισως χρειαστείς παραπάνω με τόση κανέλα που κάνεις τώρα :tongue_smilie:)
Sweetener(FW):0,4%  ή Super Sweet (CAP): 0.2%
Holy vanilla (DIYFS):0.5%  ή  Shisha vanilla (INW) :0,75% --1%
Sugar Cookie (CAP) :0,5% (θα σου δώσει λίγη υφή παραπάνω)





« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2019, 17:39 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1746 στις: Μαΐου 14, 2019, 18:01 »
Το western 3% είναι αρκετά ψηλά καλό θα ήταν να κατέβεις στο 0,8% με 1,2% καθώς είναι δυνατό άρωμα και σίγουρα θα σου πνίγει τα υπόλοιπα.
Τέτοιο ποσοστό (3%) το κάνουμε σόλο.
Παράλληλα σου ανεβάζει και πολύ το steep.Κατέβασε το στο 1% και θα κερδίσεις και 10 ημέρες.

Το vanilla swirl επίσης δεν θα έλεγα οτι είναι το καταλληλότερο άρωμα για να βάλεις βανίλια μέσα σε μιξ καπνικών καθως και σε ποσοστό άνω του 1,5%  δημιουργεί ανωμαλίες. Νομίζω κάποια shisha vanilla ή french vanilla θα σου δούλευε πολύ καλύτερα εδώ.

Είναι μακρύς ο δρόμος στο DIY μπράβο για την προσπάθεια.



EDIT: Ολα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου και η δικιά μου εμπειρία περί του DIY, σε καμία περίπτωση δεν είναι ''βίβλος'' ή ''ετσι πρέπει να γίνει'' . Ο καθένας μιξάρει ανάλογα τα γούστα του και το στύλ του.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σου!
Θα συνεχίσω να κάνω δοκιμές και σίγουρα η μία από αυτές θα είναι η πρότασή σου!
Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1747 στις: Μαΐου 14, 2019, 18:24 »
[member=16791]armadoran[/member] Η αληθεια ειναι οτι βασανιζομαι να πετυχω τις 4 σταγονες με τα συγκεκριμενα μπουκαλακια.
Ωραια η ιδεα σου να αραιωσω το αρωμα 1/10.Σιγουρα θα'ναι πιο ευκολα διαχειρισιμο ετσι.
Την κανελα τη θελω αρκετα εντονη ομως και μαλλον θα χρειαστει να ανεβω αρκετα πανω απο τα ποσοστα που προτεινες.
Το Sweetener της TPA που ηδη εχω δεν ειναι καλο?

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1748 στις: Μαΐου 14, 2019, 18:39 »
Και εγώ έτσι νόμιζα οτι δεν θα φαίνεται τόσο χαμηλά αλλά... κάνε δοκιμή στο 0,5% ;)

Μια χαρά είναι της TPA αλλά όχι για αυτή την συνταγή. Σου έγραψα πριν γιατί

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1749 στις: Μαΐου 14, 2019, 18:48 »
Θα δοκιμασω στο 0.5%.
Δεν ξερω πως τα ματια μου ''πηδηξανε'' το κομματι με το Sweetener.
Σ'ευχαριστω για την πολυτιμη  βοηθεια σου (δεν ξερω το ονομα σου). :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1750 στις: Μαΐου 14, 2019, 22:59 »
To μπισκότο της FA όπου και να το βάλεις είναι απίθανο  :thumpup:

... και βρώμικο.

Χρήσιμες οι παρατηρήσεις σας  :)

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1751 στις: Μαΐου 18, 2019, 00:03 »
Μιας και το thread του Kostas44 είναι κλειστό, θα το πιστέψετε εδώ για όποιον ξέρει να μου πει τι να περιμένω...

Έκανα μια μ@μ@κια και μπερδεψα τα αρώματα του crime scene!
Άντι για vanilla bourbon αγόρασα madagascar vanilla bourbon (tpa) και δεν το πήρα χαμπάρι...... Μέχρι που άνοιξα το μίγμα του (separate steep) τώρα... Και η μυρωδιά του δεν ήταν αυτή που είχα συνηθίσει τόσο καιρό..

Στην αρχή λέω μπας και φταίει ότι ήταν rebottled και εξ'Βρετανιας μεριά αλλά λέω τοοοοοσο διάφορα δεν παίζει ..

Κοιτάζω το stash και καταλαβαίνω ότι το μπουκαλάκι έγραφε madascar.... Δεν παίζει λεω, κάποιο λάθος έγινε στην παραγγελία (αμέσως να κραξω το μαγαζί).... Αμ δε... Ανετρεξα στην παραγγελία μου και είχα βάλει στο καλαθάκι ακριβώς αυτό που μου είχαν στείλει οι άνθρωποi... Madagascar vanilla bourbon...

Ok.....
Δεν θα το ανέφερα καν. Ωστόσο το batch crime scene που ετοιμάζω είναι του 1LT και αρχίζω να αγχώνομαι για το τελικό αποτέλεσμα.
Δεν με χαλάει η μύτη του, αλλά δεν ξέρω πως θα κουμπώσει με την υπόλοιπη συνταγή.
Τα φώτα σας βρε παιδιά!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1752 στις: Μαΐου 18, 2019, 00:39 »
Μα 1 λίτρο κι εσύ βρε αθεόφοβε :laugh1:??!!!.....
Το έχω κάνει με madagascar vanilla bourbon, δεν παρατήρησα και καμιά τρελή διαφορά...Μια χαρά το άτμισα.
Και χωρίς separate steeping...
Αφού δεν τα έχεις αναμίξει όλα μαζί, δοκίμασε σε μικρή ποσότητα να δεις αν θα σ' αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1753 στις: Μαΐου 18, 2019, 02:12 »
1Ltακι για να μας μείνει .. θα βγαλουμε γύρω στα 8μηνακια άνετα. Να έχουμε υγεία δηλ. Να το απολαύσουμε.

Δεν τολμώ να κάνω δοκιμές στην υπάρχουσα προσπάθεια μιας και έχω ήδη ξεκινήσει την συνταγή πίστα με separate steeping αφενός, αφετέρου λόγω μεγάλης ποσότητας.

Ειδωμεν. Trial and error.

 Θα το δω στο τελικό αποτέλεσμα.στην τελική αν δεν μου ταιριάζει θα στο στείλω πακέτο με κορδελιτσα να το χαρείς χεχεχε (6mg 50/50 είναι)
 
Anyway. Δεν ξέρω. Θα δείξει τι θα βγεί

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1754 στις: Μαΐου 26, 2019, 10:09 »

πολύ απλη συνταγή και γευστική κατ΄ εμέ

ένα γλυκό καπνικό .

Turkish (tpa) 1,5%

Cigarilo (tpa) 1,5%


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364