vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #675 στις: Ιουλίου 30, 2015, 11:43 »
Θα ήθελα να κάνω 2 γρήγορες ερωτήσεις στους πιο έμπειρους και να παραθέσω και μία μίξη που μου βγήκε τυχαία - συνταγή δεν το λες.


1. Μου είπαν ότι ειδικά όσον αοφρά τα καπνικά, ο καλύτερος τρόπος παρασκευής τους ομοιάζει αρκετά με αυτό που ονομάζει separate steeping ο Kostas44 σε αντίστοιχο νήμα. Δηλαδή: Επειδή όλα τα αρώματα περιέχουν ένα μικρό ποσοστό pg, είναι καλό πρώτα να αναμιγνύονται με μηδενική pg και να μένουν 2-3 μέρες να ωριμάσουν. Στη συνέχεια προσθέτουμε την vg με τη νικοτίνη (για αυτούς που χρησιμοποιούν νικοτίνη) και τα αφήνουμε για περεταίρω ωρίμανση. Ισχύει ή δεν παίζει κανένα ρόλο?? Μέχρι σήμερα τοποθετώ το άρωμα σε ένα μπουκαλάκι και προσθέτω αναμεμιγμένη βάση από πάνω ανά 1/3 και ανακινώ.


2. Ανάμιξη αρωματων και βάσεων διαφορετικών εταιριών α)απαγορεύεται β) είναι επικίνδυνη γ) δεν συνιστάται δ) δεν τρέχει τίποτα??? :hmmm:


Η μίξη που μου έκατσε τυχαία και εγείρει και το ερώτημα Νο2: Είχα στον Κ4 Columbia Coffee από totally wicked. Χωρίς να τον καθαρίσω ή να αλλάξω βαμβάκια έβαλα από πάνω Habana της ΑΤΜΟΣ (diy και τα 2 σε βάσεις Atmos 50-50 ~9mg/ml). Το αποτέλεσμα μέχρι να καθαρίσει το 1 και να μείνει μόνο το άλλο εξαιρετικό και λέω να το ξανακάνω!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #676 στις: Ιουλίου 30, 2015, 13:29 »
  • Συνηθίζεται από πολλούς αυτός ο τρόπος, διότι πέρα από το σκεπτικό που γράφεις, λένε ότι αν η νικοτίνη είναι αρχικά διαλυμένη μόνο σε vg είναι πιο φιλική στο λαιμό
  • Δαγκωτό και με κλειστά μάτια το (δ), αρκεί τα αρώματα να ταιριάζουν και να μην "σκεπάζονται" κάποια.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #677 στις: Αυγούστου 03, 2015, 19:29 »
Συνταγή κλώνος:

Queenside
Orange cream 5% (TPA)
French Vanilla 5% (TPA)
Koolada 1% (TPA)

Άφησε το να ωριμάσει 2-3 εβδομάδες και το αποτέλεσμα που θα πάρεις θα πλησιάζει το πρωτότυπο υγρό σε ένα ποσοστό 60- 70%.

Δεν εχω βρει πουθενα "French Vanilla". Εχω βρει ομως "French Vanilla Cream" η' "Vanilla Bean Ice Cream" η' "Vanilla Bean Gelato"
Ειναι ιδια-παρομοια αρωματα ? Θα χαλασει η συνταγη ?
Τα φωτα σας παιδια...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2015, 19:46 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #678 στις: Αυγούστου 03, 2015, 20:32 »
Με την δικη μου πειρα .. θα εχει καποια συγγενη σχεση η συνταγη  που θα κανεις αν αντι για French Vanilla βαλεις τις αλλες βανιλιες που ειπες  :yes: αλλα οχι ακριβως αυτο που λεει η συνταγη .. η French Vanilla μοιαζει σαν βανιλια παγωτο για να καταλαβεις

προσοχη αυτα τα αρωματα ειναι Custard

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #679 στις: Αυγούστου 04, 2015, 00:35 »
Απο οτι καταλαβα καλυτερα να μην παρεκλεινω απο την "συνταγη". Ευχαριστω !!
Τι εννοεις φιλε Κωστα οταν λες "προσοχη ...ειναι Custard" ?

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #680 στις: Αυγούστου 04, 2015, 01:09 »
Αγαπητέ "periptero",
Το άρωμα French vanilla cream με το οποίο θέλεις να αντικαταστήσεις το French vanilla είναι διαφορετικό και θα απομακρυνθείς λιγάκι από την συνταγή. Με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, το συγκεκριμένο άρωμα το βρήκα στην Ελλάδα διαθέσιμο εδώ http://www.atmokipos.gr/index.php/product/533-tpa-french-vanilla.
Αν πάρα ταύτα δεν μπορείς να το προμηθευτείς, μπορείς να το αντικαταστήσεις με το French Vanilla Deluxe, ρίχνοντας όμως λιγάκι το ποσοστό του αρώματος (το πόσο δεν μπορώ να το προσδιορίσω δυστυχώς).

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #681 στις: Αυγούστου 04, 2015, 01:11 »
υπαρχει καποιος αλλος εκτος απο τον exispathi που να χει δοκιμασει αυτην την συνταγη να μου πει εντυπωσεις;   Sugar Milk Rotting BrainTPA 10 ml, malted milk extra 4 ml, double chocolate 5 ml, brown sugar 4 ml banana nut bread


αφαίρεση μορφοποίησης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2015, 01:28 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος SpirosK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Το famousvapors.gr είναι μια ιστοσελίδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Παρουσιάσεις - Κριτικές και τις καλύτερες προσφορές στο εμπόριο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #682 στις: Αυγούστου 23, 2015, 03:25 »
Καλησπέρα σας, να μοιραστώ και γω μια δικιά μου συνταγή που την έχω ονομάσει "Safari" σε 10mlελο μπουκαλάκι για 6mg Νικοτίνη:

*Οι Βάσεις είναι Atmosfaira
*Τα αρώματα AtmosLab

Balance Βάση PG/VG 0mg Νικοτίνη: 5ml (100 Σταγόνες)
Balance Βάση PG/VG 12mg Νικοτίνη: 4.5ml (90 Σταγόνες)
Καπνικό άρωμα APACHE: 0.5ml (10 Σταγόνες)
Γλυκό άρωμα: Nocciola (2 Σταγόνες)
Γλυκό άρωμα: Biskoto (2 Σταγόνες)


Περιμένω εντυπώσεις σας ή τις παρατηρήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #683 στις: Αυγούστου 23, 2015, 21:59 »
Η μέρα για μια ακόμα φορά είχε περάσει. Τα καμώματά της τα βλέπει η νύχτα και μειδιά. Ο ήλιος, αποκαμωμένος, κρυβόταν πίσω από τα χιονισμένα ψηλά βουνά. Μόνο που έλειπαν και τα ψηλά βουνά και τα χιόνια. Οι τελευταίοι λουόμενοι μάζευαν τα μπογαλάκια τους από τις παραλίες.

Ο ήρωας διάβαζε τον κλώνο του Μακρύκαστρου, από τις συνταγές με τη μέθοδο του Κώστα.
Τον έπιασε μια λιγούρα. Ήθελε να το δοκιμάσει και το ήθελε ΤΩΡΑ. Κι, όπως του ήταν γνωστό, τπτ δεν μπορούσε να τον σταματήσει, όταν μια ιδέα βίδωνε στο κεφάλι του και σαν σκουληκότρυπα συνδεόταν με τις υπόλοιπες.
«Ουκ εά με καθεύδειν το τεσσαρακοστόν τέταρτον συνταγογράφημα, ή κάπως έτσι» σκέφτηκε.
«Άτμισον μεν, ανατάραξον δε, ή κάπως έτσι» ψιθύρισε

Προβλήματα:
• χρόνος ωρίμανσης
Το ήθελε σύντομα και όχι να το περιμένει να ομογενοποιηθεί
• Καθαρή αντίσταση δεν… Και ήταν Κυριακή
• τα υλικά
Μόνο την καρύδα είχε. Και ήταν Κυριακή. Και δεν απαντούσε και ο Μικ, να του τραγουδήσει την καφέ ζάχαρη.

Λύσεις
• δεν θα περίμενε να σιτέψει.
• θα καθάριζε την παλιά του: οινοπνευματάκι, φουρνάκι για στεγνωματάκι και μισό εμελάκι σκέτη βασούλα μπας και καθαρίσει πιότερο το βαμβακάκι από τον Ναυτιλάκο
• εύκολο.
Έβαλε:
Μέλι αντί για καφέ ζάχαρη 3%
Νουτάκο αντί για φυστίκια 3%
Βανίλια ατμός λαμπ 3%
Καρύδα 3%
Βάση 70vg%, 30pg%, σύνολο 4 μουλου.

«Κι αυτό τώρα εσύ το θεωρείς κλώνο, ε;»
 
«Δεν είναι; Καλά, δεν είναι... Θα το ονομάσω ΤοΦασματόΚαστρο.»



Αφού απαλά έως εν βρασμώ ψυχής χωρίς TC, τόλμησε να μυρίσει.
«Γκουλπ…γκασπ…καράμπα… μα το κουτσό ελάφι... ευτυχώς που δεν είμαι έγκυος» αναφώνησε.

Τα λεπτά πέρασαν. Το σκέτο εμελάκι ατμίστηκε.
Με σταθερά χέρια όπλισε το τανκάκι. Και…

ΝΑΙ !!!
Η ξηροστομία του νουτάκου δεν υπάρχει.
Η επικράτηση κάποιου αρώματος δεν υπάρχει.
Όλα αρμονικά δεμένα αρμονικά, αδελφικά και δίκαια μεταξύ τους δίνουν ένα βελούδινο σύνολο με στρογγυλεμένες άκρες.

Τώρα ο ήρωας απολαμβάνει το ΦασματόΚαστρο, που έχει, μαζί με ένα ποτήρι μπράντυ, που δεν έχει, χαζεύοντας και νοιώθοντας τη θαλπωρή από τις φλόγες του σβηστού τζακιού, που δεν έχει.
Κι ετοιμάζει το 100μελο μπουκαλάκιο. Αύριο θα είναι… reserved…
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 24, 2015, 12:46 από spectrum »

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #684 στις: Αυγούστου 23, 2015, 22:48 »
Ελπίζω να είμαι σε σωστό νήμα (αφού η παρακάτω συνταγή δεν είναι κλώνος κάποιας, από όσο γνωρίζω, ούτε την αντέγραψα από κάπου).

ΟΛΑ Atmos Labs, για 10ml

2-4 σταγόνες Coffee (ανάλογα με το πόσο έντονη θέλεις τη γεύση καφέ και σου αρέσει η "πικράδα" στον ατμό)
2-4 σταγόνες Chocolate Premium (αντίστοιχο με το παραπάνω - πρόσεξε πως κάνεις τραμπα τα δυο νούμερα - αν βάλεις 4 καφέ, βαλε 2 σοκολάτα)
2 σταγόνες Nocciola
1 σταγόνα Cinnamon Cookies (2 αν, τελικά, σου αρέσει το "πιπεράτο" της γεύσης, σαν εμένα, και θέλεις να την τονίσεις).

Μμμμμμ... Με ανάγκασε να κατεβάσω τη νικοτίνη στο 2-3 αφού αδειάζω τον Atlantis σε χρόνο dt!

Προσθέτω πως, όπως και σε όλες τις περιπτώσεις DIY, αν η γεύση σας φαίνεται υποτονική, αυξήστε λίγο τις ποσότητες των αρωμάτων. +Nocciola αν θέλετε "πιο γλυκό", +Coffee/Chocolate αν θέλετε "πιο πικρό/στιφό" στη γλώσσα. Κάτι μου λέει πως θα το βάλετε και εσείς στα favorites (τώρα θέλω να το ετοιμάσω και στα 100ml..!)

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #685 στις: Αυγούστου 25, 2015, 20:17 »
Συνταγή κλώνος:

Queenside
Orange cream 5% (TPA)
French Vanilla 5% (TPA)
Koolada 1% (TPA)

Άφησε το να ωριμάσει 2-3 εβδομάδες και το αποτέλεσμα που θα πάρεις θα πλησιάζει το πρωτότυπο υγρό σε ένα ποσοστό 60- 70%.

Μηπως γνωριζει καποιος αν χρειαζεται να ωριμασει καποιο συστατικο μονο του απο πριν? Και αν πρεπει να γινει με καποια συγκεκριμενη σειρα η μιξη των αρωματων με την βαση ? Η' απλα ΟΛΑ ΜΠΛΟΥΜ ? 

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #686 στις: Αυγούστου 26, 2015, 00:23 »
Προσωπικά τοποθετώ όλα τα συστατικά μαζί και αφήνω το μείγμα να ωριμάσει 3-4 εβδομάδες και το αποτέλεσμα είναι αυτό που περιέγραψα παραπάνω.


Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #687 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 16:28 »
Παιδιά αν βάζαμε σταγόνες για 10ml Castle Long τι θα βάζατε? Mε τα ml σε τόσο μικρές ποσότητες δεν τα πάω καλά , άκανα ένα πείραμα και μου βγαίνει πολύ borbon

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #688 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 16:32 »
Με τις σταγόνες είναι που θα μπλέξεις ακόμη περισσότερο διότι άλλες σταγόνες βγάζει το Α άρωμα και άλλες το Β.
Κάνε 30 ml υγρό τουλάχιστον.
Τα 10 ml χρειάζονται μόνο σε όσους κάνουν υγρά με ΕΝΑ άρωμα μόνο.
Τα πολύπλοκα υγρά με 8 και 10 αρώματα δεν πετυχαίνουν στα 10 ml

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #689 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 16:37 »
Συν οτι θέλει ωρίμανση για να ισσοροπήσει το burbon.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag