vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 9 χρήστες
takoulas, Jorge, dkostas, camber, giorgos1999, tony1976, Ribot, manoslykos, yorgoss

Twitter

"Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 13, 2010, 19:28 »
ας μπουνε καποιοι πρωτα φυλακη

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 13, 2010, 20:53 »
Please, διαβάστε τον τίτλο του μηνύματος.
Το θέμα για την κρίση είναι αλλού.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 13, 2010, 20:56 »
Όχι αλλά θα σε αναγκάσουν να φορέσεις κράνος. Η μήπως επειδή τους πληρώνεις με το παραπάνω αρνείσαι να το φορέσεις και αυτό;

Υ.Γ. επειδή η φράση "δικό μου είναι το σώμα, ότι θέλω το κάνω" ακούγετε πολύ συχνά ας αναφέρω ένα παράδειγμα. Σε παρακαλώ όμως μην το πάρεις ως υπονοούμενο, δεν αφορά εσένα καθόλου, απλά είναι πολυ χαρακτηριστικό. Λοιπόν ένας άνθρωπος κάνει χρίση ηρωίνης. Είναι σε θέση πλέων να εργαστεί; Αν δεν μπορεί να εργαστεί θα μπορέσει να αγοράσει την επόμενη δόση ακόμα και αν κοστίζει 3€ τα 20 τεμάχια; Για την σίτηση και την διατροφή του τι γίνετε; Αν η πρόνοια δεν τον φροντίσει αυτόν τον άνθρωπο πως θα επιβιώσει; Φαντάζομαι ή θα ψοφήσει σε καμία γωνία ή θα στραφεί στο έγκλημα. Οπότε πάλι το σύνολο θα επιβαρύνει. Έχει λόγο λοιπόν το κράτος να του περιορίσει τι θα κάνει στο σώμα του;
Κράνος φοράω επειδή κρίνω πως είναι καλύτερο για μένα. Στις - ελάχιστες - περιπτώσεις και σε κοντινές διαδρομές που κρίνω πως παρ' ολ' αυτά δεν θέλω να το φορέσω, δεν το φοράω.

Αυτοί οι άνθρωποι ούτως ή άλλως δεν φροντίζονται από κανέναν. Μία αίτηση για κοινότητα απεξάρτησης μπορεί να καθυστερήσει χρόνια να εγκριθεί και δεν χρηματοδοτείται από το ΙΚΑ.

Μη λέμε πολλά όμως, αν δεν του αρέσει του ΙΚΑ ο τρόπος σκέψης μου ας αρνηθεί να με ασφαλίσει. Με χαρά παίρνω τα 700 γιουράκια, δίνω τα μισά σε ιδιωτική ασφαλιστική (μην αναφέρω τη διαφορά στην περίθαλψη...) και με τα υπόλοιπα αγοράζω σιγά σιγά ένα σπιτάκι στη Βουλγαρία και αποταμιεύω για να περάσω εκεί τα γεράματα... Αν θέλει, εδώ είμαι, μέχρι τότε τα "νταβατζιλίκια" ας τα ξεχάσει.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 13, 2010, 21:09 »
Please, διαβάστε τον τίτλο του μηνύματος.
Το θέμα για την κρίση είναι αλλού.
Ουπς, παρασυρθήκαμε ελαφρώς :-[

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 13, 2010, 21:36 »
Μας έκοψε τα πόδια  :bye:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 10, 2010, 16:20 »
Μια που είμαι στη 10η ημέρα ΧΩΡΙΣ Κ.Τ., έχω να πω τα εξής:
Σε αντίθεση με την πρώτη φορά που έκοψα το Κ.Τ. για 1 και βάλε μήνα, αυτή τη φορά ΔΕΝ μου έλειψε ΚΑΘΟΛΟΥ, ούτε καν τις πρώτες 3 ημέρες ή στην εβδομάδα...
Πιστεύω λοιπόν, οτι έχει να κάνει:
1. Με την ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ να ΤΕΛΕΙΩΣΩ με το Κ.Τ. ΠΕΙΘΩΝΤΑΣ τον εαυτό μου οτι το μόνο "τσιγάρο" που υπάρχει ΕΙΝΑΙ ΤΟ Η.Τ.
και
2. Η περιεκτικότητα της νικοτίνης στα 24αρια υγρά που χρησιμοποιώ.
Αν και ΔΕΝ πιστεύω οτι "περναει" στο σύνολό της στον οργανισμό μου (έχω ατμίσει μία ολόκληρη ημερα ΚΑΙ με 18αρι υγρό χωρίς να μου λείψει η νικοτίνη), η περιεκτικότητα, φαίνεται να είναι ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ για το οριστικό κόψιμο του Κ.Τ.
Σε συνδυασμό με τη μεγάλη διάρκεια των μπαταριών πλέον και της γεύσης που με καλύπτει, είμαι απόλυτα σίγουρος οτι τελείωσα με το Κ.Τ. οριστικά.
Ενδείξεις για να βγάλω αυτό το συμπεράσμα, έχω πάρει ειδικά το πρωί, που καμιά φορά ΔΕΝ κάνω ούτε καφέ (δεν με απασχολεί πλέον τόσο...) και επίσης οτι καμιά φορά πάλι ξεκινώ να ατμίζω στις 9 ή 10 το πρωί, αφού έχω πάει στη δουλειά.
Επίσης σε μία περίπτωση στην εργασία που τα πράγματα ήταν πολύ πιεσμένα, ούτε ξέχ...σα τον συνάδελφο που έκανε λάθος, αλλά ΚΥΡΙΩΣ, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ Κ.Τ.  :thumpup:
Σε άλλη περίπτωση θα είχα... εκραγεί και θα γινόταν ένας σχετικός χαμός δλδ "ιπτάμενα ντοσιέ", στολισμός με νέου τύπου κοσμητικά επίθετα κλπ, πράγματα που έχουν υποστεί οι συνάδελφοι από εμένα - δυστυχώς  :-[ - αρκετές φορές στο παρελθόν.
Αυτή τη φορά έφτασε ένα χεσ...ριο (όχι χαιρετιστήριο, το... άλλο  :laugh1:) email και 2-3 ρουφηξιές από το Η.Τ. μου  :)
Για όλα αυτά, δηλώνω πολύ χαρούμενος  :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 10, 2010, 21:29 »
Τα πράγματα είναι μάλλον απλά.
Ένας καλός 510 αρκεί  8)
Αν είναι και Low Resistance αρκεί ακόμα περισσότερο.
Εννοείται βέβαια ότι απαιτείται και συνδυασμός με κατάλληλο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 12, 2010, 00:42 »
Να προσθέσω για το θέμα του κράνους, πως έχω φίλο που τον χτύπησαν (και δεν φορούσε κράνος) και τώρα έχει σύνταξη  από τα δικά σας τα λεφτά! Δικό του το σώμα, αλλά δικό μας το Νοσοκομείο !!!!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 12, 2010, 01:24 »
Να προσθέσω για το θέμα του κράνους, πως έχω φίλο που τον χτύπησαν (και δεν φορούσε κράνος) και τώρα έχει σύνταξη  από τα δικά σας τα λεφτά! Δικό του το σώμα, αλλά δικό μας το Νοσοκομείο !!!!

δεν βλέπω όμως να αναφέρεις κάποιο τρόπο διακοπής του καπνίσματος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 12, 2010, 15:25 »
Παράθεση
δεν βλέπω όμως να αναφέρεις κάποιο τρόπο διακοπής του καπνίσματος  (Image removed from quote.)

Είναι φανερό ότι αν πας να δεις τα ραδίκια ανάποδα, αυτομάτως σταματάς και το κάπνισμα  :idiot1: :idiot1: :idiot1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #40 στις: Νοεμβρίου 16, 2010, 11:22 »
Εντελώς ξαφνικά, ξημερώματα 1ης Νοέμβρη αποφασίζω την ολική διακοπή του καπνίσματος. Μένω καθαρός για 10 περίπου μέρες, αλλά αντιθέτως με αυτό που στην αρχή πίστευα (πως όσο περνούν οι μέρες, τόσο θα ήταν λιγότερη η ανάγκη να καπνίσω) η τάση να καπνίσω γινόταν όλο και πιο έντονη, ειδικά κάποιες στιγμές. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει και άλλες μεθόδους (με Nicorette ή με πλαφόν 5 τσιγάρων τη μέρα) χωρίς επιτυχία.

Εδώ και 3-4 μέρες ατμίζω. Κ.Τ δεν έχω κάνει και πιστεύω πως ο μοναδικός λόγος που δεν έχω κάνει είναι το Η.Τ.

Αν δεν το είχα, τότε το πιθανότερο είναι πως θα κάπνιζα στα σίγουρα μερικά Κ.Τ.

Μάλιστα έχω non υγρό. Άρα είμαι περίπου 16 μέρες χωρίς νικοτίνη. Εχω παραγγείλει υγρό με medium νικοτίνη κυρίως επειδή υπάρχουν κάποιες συνέπειες λόγω της απότομης διακοπής της (26 χρόνια ήταν αυτά).
Είμαι πιο υποτονικός, νυστάζω περισσότερο, κλπ..κλπ, οπότε κρίνω πως καλύτερα θα είναι να παω πιο ομαλά στην ολική εξάλιψή της (αφού βρήκα το Η.Τ τώρα) παρά όπως είμαι τώρα με τη μια.

Αντίθετα με το τι θεωρούν οι διάφοροι ΕΟΦ, FDA, ΔΝΤ, ΣΞΜ , ΟΤΕ, ΔΕΗ κλπ..κλπ...θεωρώ πως το Η.Τ είναι ίσως ο πιο αποτελεσματικός τρόπος διακοπής του καπνίσματος και γιατί όχι μελλοντικά και του ατμίσματος, εαν απεξαρτηθείς σταδιακά από τις διάφορες ουσίες του Κ.Τ.

Ο καθένας ας επιλέξει ότι θέλει. Άλλοι το άτμισμα, άλλοι το βελονισμό, άλλοι το Vodoo, άλλοι την διαμονή 7 χρόνων στο Θιβέτ, άλλοι ότι θέλουν....αλλά ας μας κάνουν τη χάρη όλοι τους να μας επιτρέψουν να κρίνουμε εμείς ατομικά το τι θέλουμε/μπορούμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2010, 12:24 από parpen »

Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 16, 2010, 12:18 »

Αντίθετα με το τι θεωρούν οι διάφοροι ΕΟΦ, FDA, ΔΝΤ, ΣΞΜ , ΟΤΕ, ΔΕΗ κλπ..κλπ...θεωρώ πως το Η.Τ είναι ίσως ο ποιο αποτελεσματικός τρόπος διακοπής του καπνίσματος και γιατί όχι μελλοντικά και του ατμίσματος, εαν απεξαρτηθείς σταδιακά από τις διάφορες ουσίες του Κ.Τ.

Πες με παρανοϊκό αλλά ακριβώς εκεί είναι η ουσία: το ΗΤ ειναι ενας πολύ πετυχημένος τρόπος διακοπής του καπνίσματος (πρόχειρες ερευνες και στατιστικά αναφέρουν ποσοστά επιτυχίας 70-85%) σε αντίθεση με τα μεχρι τώρα μέσα όπως οι τσίχλες και τα αυτοκόλητα (5-10% από επίσημες έρευνες).

Επιπλέον, όπως πολύ διαπιστώνουν και στα ξένα φόρουμ, τα ποσοστά του ΗΤ θα βελτιωνόταν ακόμα περισσότερο αν ο υποψήφιος χρήστης είχε δυνατότητα για πιο εμπεριστατωμένη πρώτη αγορά. Δηλαδή να μην παραγγέλνει από το διαδίκτυο αλλά αντίθετα να δοκιμάζει διαφορους συνδυασμούς τάσης ρευματος / αντίστασης ατμοποιητή / σύστασης υγρών μέχρι να βρεθεί το προσωπικό του ιδανικό... κάτι τέτοιο προφανώς γίνεται μόνο με επιτόπου επισκέψεις σε καταστήματα πώλησης ΗΤ. Τέτοια καταστήματα υπάρχουν πολύ λίγα και πιστευω ότι θα είναι το επόμενο φυσιολογικό βήμα στην εξέλιξη του ΗΤ. Τέλος μην ξεχνάμε ότι είναι νέα τεχνολογία που συνεχώς βελτιώνεται όσο περισσότερο αυξάνεται το επιχειρηματικό ενδιαφέρον με ολοένα και περισσότερες δυνατότητες (π.χ. μπαταρίες μεγάλης διάρκειας, feeding systems, variable voltage κλπ). Δεν θα αργήσει η μέρα που το ΗΤ θα είναι τοσο απροβλημάτιστο στη χρήση του όσο το ΚΤ.

Όλα αυτά συντελούν σε ενα μεγάλο (οικονομικό) κίνδυνο τόσο για τις καπνοβιομηχανίες όσο και για τις μεγάλες φαρμακευτικές εταιρίες (Big Pharma) αφού διαταράσσουν μια καλά στημένη ισορροπία που κρατούσε δέσμιο ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού αποφέρροντάς τους σημαντικά κέρδη. Σε αυτό βάλτε και το γεγονός ότι το ΗΤ δεν μπορεί να ελεγθεί και επομένως να φορολογηθεί αφού τα υλικά για μια ιδιοκατασκευή είναι ευκολα προσβάσιμα από τον καθένα (ακόμα και το κομμάτι του ατμοποιητή), ενώ υγρό μπορεί να παρασκευαστεί από υλικά που βρίσκονται ευκολα στο εμπόριο στην ζαχαροπλαστική και στην παρασκευή τροφίμων ... δηλαδή υλικά με ήδη καθορισμένες τιμολογήσεις.

Ετσι η μόνη (προσωρινή) λύση τους είναι να δαιμονοποιούν το ΗΤ με πιέσεις από τα λομπυ για αναφορές όπως αυτές που εξέδωσε ο FDA πριν από ενα χρόνο η νόμους απαγόρευσης της εμπορίας και χρήσης του. Καταλαβαίνω ότι αυτά σε πολλούς θα φανούν από υπερβολικά εως και παρανοικές θεωρίες συνομωσίας αλλά αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι δεν απέχουν πολύ από την αλήθεια.

edit: Μάλλον πρεπει να βρω χρόνο να κάνω αυτό το ποστ για τον IVAQs που λέγαμε atmos ...  θα είναι μια καλή αφορμή για να ξεκινήσει μια πιο σοβαρή μακροσκοπική συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 16, 2010, 15:35 »
Παράθεση
Ο καθένας ας επιλέξει ότι θέλει. Άλλοι το άτμισμα, άλλοι το βελονισμό, άλλοι το Vodoo, άλλοι την διαμονή 7 χρόνων στο Θιβέτ, άλλοι ότι θέλουν....αλλά ας μας κάνουν τη χάρη όλοι τους να μας επιτρέψουν να κρίνουμε εμείς ατομικά το τι θέλουμε/μπορούμε.
parpen, ότι και να λένε  το αποτέλεσμα δεν αμφισβητείται απο κανένα πολύ δε περισσότερο απο τους ίδιους μας τους εαυτούς. Ήμουν καπνιστής 30+ χρόνια, μετά απο 1 χρόνο άτμισμα μου έχει φύγει κάθε αμφιβολία.
Αν μπορείς να σταθείς στο non θα σε συμβούλευα να επιμείνεις, κρίμα που δεν επέμεινα κι εγώ αφού έφτασα να είμαι 1 βδομάδα χωρίς νικοτίνη όταν έκανα μετάβαση στο ΗΤ. Μου πήρε έκτοτε 1 χρόνο για να φτάσω στα 6-8mg low που ατμίζω τώρα αφού πέρασα και απο τα 36mg για ένα διάστημα. Η νικοτίνη είναι πολύ εθιστικό ναρκωτικό με δύσκολη απεξάρτηση αλλά η βοήθεια του νευροφυτικού στους πρώην καπνιστές με το ΗΤ  είναι απίστευτα αποτελεσματική.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: "Τρόποι διακοπής του καπνίσματος"
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 16, 2010, 21:24 »
Φίλε Abet, το μεσημέρι παρέλαβα ένα 20ml μπουκαλάκι με RY2 και 11mg νικοτίνη. Δεν μπορώ να το ατμίσω!!!
και σαν γεύση αλλά και σαν περιεκτικότητα νικοτίνης. Πρέπει να παραγγείλω Pg να το αραιώσω αλλά και κανένα αρωματάκι να το αλλάξω. Medium και δεν το σηκώνω και κάπνιζα στριφτό πριν το κόψω.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180500 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59738 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237316 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085259 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12