vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 6 χρήστες
fratz8, Kouros17, Sergios, I.P, bloodlessz, Tazz

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #285 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 23:02 »
Είναι ένας πολύ λογικός συλλογισμός, διαβάζοντας τα παραπάνω.
Έριξα υπερμαγκανικό κάλιο σε vg και έπαθα πλάκα με το πόσο βίαια οξειδώνεται.
Βέβαια, η παραπάνω ουσία είναι ισχυρό οξειδωτικό και μάλλον δεν θα την βάλουμε σε επαφή με τις βάσεις μας.
Τι θέλω να πω;

1) Το οτιδήποτε μπορεί να οξειδωθεί, αν έρθει σε επαφή με τον αέρα ή με δραστικές ουσίες (εδώ μας ενδιαφέρει ο αέρας). 
Άρα: όσο λιγότερο έχουμε ανοιχτές τις βάσεις όταν μαγειρεύουμε, τόσο το καλύτερο.

2) Το ηλιακό φως κάνει τα μόρια να τρέχουν πιο γρήγορα, άρα είναι πιο σκανδαλιάρικα σε αντιδράσεις.
Αν υπάρχει οξυγόνο στο μπουκαλάκι, μια οξείδωση θα υπάρξει.
Κάποια γραμμάρια οξυγόνου που περνάνε το τελωνείο από το μπουκαλάκι μας θα οξειδώσουν τη γλυκερίνη, ενδεχομένως, αντί τη νικοτίνη.
Αλλά θα είναι πολύ μικρές οι διαφορές.

Θεωρητικά και οριακά ναι, η "λίγη" νικοτίνη είναι πιο προστατευμένη.

Αλλά...
Αν όλα τα υγρά φυλάσσονται όπως πρέπει, σε δροσερό και σκοτεινό μέρος, όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. 

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #286 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 23:04 »
[member=19518]haros[/member]
Πιστεύω οτι σωστά συμπεραίνεις οτι η "χαμηλης περιεκτικοτητας βαση συντηρειται καλυτερα απο μεγαλης". Παρ' οτι σέβομαι την κάθε άποψη, όταν μιλάει ο χημικός (Kallitexnis), η άποψή του υπερισχύει για μένα.

Και μια και έκανε την αρχή ο Cruizer79, να βάλω κι εγώ τις υπόλοιπες οδηγίες που έδωσε, όπου φαίνεται και η άποψή του για το ψυγείο.


Πάνος Παναγιωτόπουλος (χημικός)(Atmoslab):

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΥΓΡΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ

Μετά και την τελευταία επικοινωνία που είχαμε από ατμιστή, θα πρέπει να κάνω σαφές:
α) Τα αρώματα είναι αρώματα γιατί είναι πτητικά, μυρίζουν δηλαδή σε θερμοκρασίες δωματίου ή ατμόσφαιρας, 5-40 βαθμούς Κελσίου. Άρα, το να φουρνίζεις, είτε στο μικροκυμάτων είτε στην κουζίνα τα υγρά αναπλήρωσης που έφτιαξες, θα έχει σαν αποτέλεσμα να μειωθεί το άρωμα εντός του υγρού λόγω εξάτμισης. Συν την πιθανότητα να εξασθενίσει από ενδεχόμενη οξείδωσή του σε κάποια ουσία μη αρωματική πλέον.
β) Η ωρίμανση είναι διαδικασία που απαιτεί χρόνο. Επειδή στα υγρά αναπλήρωσης δε συντελείται ζύμωση όπως π.χ. στο κρασί ή στο γιαούρτι αλλά ομογενοποίηση των συστατικών ("δέσιμο"), οι ακραίες συνθήκες μπορούν να κάνουν κακό. Η υπερβολική θέρμανση δίνει θερμική ενέργεια μεν αλλά ίσως προξενήσει ζημιά στα συστατικά. Το ψυγείο, μειώνει τη διαλυτότητα των συστατικών στους διαλύτες και είναι πιθανή η εμφάνιση διαχωρισμού στο υγρό, ειδικά στις περιπτώσεις κιτρικών αρωμάτων (πορτοκάλι, μανταρίνι, λεμόνι κ.α.). Γενικά το ψυγείο είναι προορισμένο να συντηρεί φρέσκα προϊόντα όπως το γάλα, το κρέας και τα ψάρια και όχι υγρά αναπλήρωσης.
γ) Η ωρίμανση των υγρών αναπλήρωσης είναι ουσιαστικά ο βαθμός ομογενοποίησης. Άγνωστα μεταξύ τους συστατικά, αναγνωρίζονται και ισορροπούν σιγά σιγά. Ο χρόνος "γνωριμίας" έγκειται στην πολυπλοκότητα της νέας "παρέας". ΑΝ λοιπόν ο ο ατμιστής, ατμίζει π.χ. 6mg/ml νικοτίνη (0,6%) και για την ιδιοκατασκευή χρησιμοποιεί αρώματα +-5% ποσοστού διάλυσης, κάλλιστα θα επιταχύνει τη διαδικασία αν έχει παρασκευάσει τη νικοτινούχο βάση του έγκαιρα (1-2 εβδομάδες πριν) και απλά την προσθέτει στο επιθυμητό μίγμα συμπυκνωμένων αρωμάτων. Αν κάποιος ξεκινά και προσθέτει γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη, νερό, νικοτινούχο βάση και άρωμα, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ο χρόνος ωρίμανσης ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ. Είναι σα να συναντηθούν σε ένα αεροδρόμιο, ένας Τούρκος, ένας Σουηδός, ένας Φινλανδός, ένας Έλληνας, ένας Κινέζος και ένας Γερμανός και να θέλουν να γράψουν Έκθεση. Αντίστοιχα, στην προπαρασκευασμένη βάση, μία παρέα Ελλήνων, γνωρίζει έναν Κινέζο και .....η γνωριμία άντε να απαιτήσει ... έναν φραπέ.... Για αυτό η δημιουργία της βάσης είναι πολύ σπουδαία.
δ) Ο μαγνητικός αναδευτήρας είναι καλό εργαλείο. Δυστυχώς κοστίζει αρκετά για το μέσο ατμιστή. Ωστόσο, δεν είναι απαραίτητο. Προσωπικά, δεν έχω φτιάξει ΠΟΤΕ υγρό με τη βοήθεια του μαγνητικού αναδευτήρα για να το δοκιμάσω. Ωστόσο, όσοι χρησιμοποιείτε αναδευτήρα καλό είναι να τον βάζετε στη χαμηλή ταχύτητα γιατί το υγρό δε θέλει αναταράξεις. Η ανατάραξη του υγρού εγκλωβίζει φυσαλίδες αέρα που είναι το εμπόδιο για τη γνωριμία των συστατικών του υγρού. Αυτός είναι και ο λόγος που πάντα έλεγα ήπια κυκλική ανάδευση και όχι "φραπέδιασμα".
ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΟΧΗ: Επειδή τα πληκτρολόγια είναι μέσο και για τον απίστευτο ειδήμονα, προσέξτε τις οδηγίες που δίνει κάποιος. Αν δείτε να σας συνιστά, να βάλετε στο πλυντήριο τα υγρά σας, στο πρόγραμμα 1400 στροφές για να επιταχυνθεί η "ωρίμανση".... και εσείς το πράξετε.... είστε άξιοι της μοίρας σας (ο χαρακτήρας του καθενός είναι η μοίρα του-Αριστοτέλης).
Οι αμπελοφιλόσοφοι είναι χιλιάδες, τυγχάνουν ιδιοκτήτες πληκτρολογίων οι περισσότεροι και καλό είναι να εμπιστεύεστε αρκετά παιδιά που είναι χρόνια ιδιοκατασκευαστές και έχουν σοβαρότητα σε όσα γράφουν. Όχι τίποτα άλλο, να αποφύγουμε "μπουγάδες". Κριτήριο για να καταλάβετε τον "αμπελοφιλόσοφο" είναι η μία και μόνη ερώτηση: "Ποιος ο μηχανισμός, η διαδικασία, η αρχή πάνω στην οποία βασίζεται η οδηγία σου;" Απλά.

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #287 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 23:34 »
Δεν με είχατε ενημερώσει ρε παιδιά ότι απόψε έχουμε σεμινάριο απ΄τον κύριο Παναγιωτόπουλο να φέρω και το μπλοκάκι μου μαζί..  :wall:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #288 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 23:55 »
Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.
Ένας χημικός πέρασε από το φόρουμ, σε ενοχλεί να αναφέρονται τα λόγια του;
Τα μισά νήματα για υγρά τα άνοιξε  "κύριος Παναγιωτόπουλος" πριν καν ακούσεις τι είναι το άτμισμα. Θα σταματήσεις να μπαίνεις;

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #289 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 00:09 »
Μάλλον η διάθεσή μου είναι πιο ελαφριά από την δική σου..  :)

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα,ούτε με ενοχλούν τα λόγια του (kallitexnis)..

Εξάλλου Σαββατόβραδο είναι βρε αδερφέ..  ;)

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #290 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 00:28 »
Ο καλλιτέχνης δεν είναι εδώ βέβαια να μας απαντήσει, μολαταύτα θα του κάνω την εξής ερώτηση ακολουθώντας τη συλλογιστική του:
Ποιος ο μηχανισμός, η διαδικασία, η αρχή πάνω στην οποία βασίζεται η οδηγία σου σύμφωνα με την οποία θα επιταχυνθεί η διαδικασία αν έχει παρασκευασθεί η νικοτινούχος βάση έγκαιρα (1-2 εβδομάδες πριν) και απλά την προσθέσουμε στο επιθυμητό μίγμα συμπυκνωμένων αρωμάτων??

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #291 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 01:25 »
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Reply #272 on: April 09, 2017, 23:38 »
PGIOURSIS
<< Φίλοι μου, το θέμα αυτό από το Φθινόπωρο του 2017 θα είναι ένα από τα κύρια του forum.

Θυμόμαστε όλοι ότι από τον Μάρτιο του 2016 μέχρι και 31 Δεκέμβρη του 2016, γράφτηκαν πολλές εκατοντάδες post για τις επικείμενες ρυθμίσεις για τα υγρά αναπλήρωσης, που σήμερα εφαρμόζονται.
Αποτέλεσμα ήταν ότι ΟΛΟΙ σχεδόν (τα μέλη του forum) από τον Νοέμβρη του 2016, προμηθευτήκαμε ικανές ποσότητες από Νικοτινούχες βάσεις, σκέτη νικοτίνη ή και αρώματα. Το ελάχιστο 2 λίτρα ο καθένας μας από αυτές. Και πολύ καλά κάναμε.                                                   Η συμβολή από την ενημέρωση του forum, μας εξοικονόμησε πολλά χρήματα. >>

-------------------------------------------------------------------------------------------
Αγόρασα ικανό αριθμό από νικοτινούχες βάσεις PINK MULE /100 ml/ 18mg NIK με 7,5 ευρώ το μπουκάλι και αντίστοιχες INAWERA/Dirty/100 ml/ 36 mg NIK με 14,5 ευρώ τη μία.
Oi PINK MULE λήγουν τέλη του 2018 ενώ οι από INAWERA έληξαν τον Οκτώβρη του 2017.

Λαμβάνοντας υπ΄όψιν την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά νικοτινούχων βάσεων ,                   και την σημερινή συγκυρία,
αλλά και τις θέσεις που διατυπώθηκαν από BigSur, spectrum, Cruizer79 κ.ά , και φυσικά από τον Atmoslab "καθ' ύλην αρμοδίου" (που στην ουσία όλες είναι επαναλήψεις παλαιών θέσεων τους),
Και επειδή τις διατηρώ (τις νικοτινούχες βάσεις) σύμφωνα με " τας υποδείξεις "

Είμαι βέβαιος ότι μπορώ να τις χρησιμοποιήσω χωρίς κανέναν ενδοιασμό ή φόβο για την καταλληλότητά τους και μετά από την ημερομηνία  της " best before ή expire on"




« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2017, 02:51 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 13:31 »
[member=19518]haros[/member]

Εντελώς μπακαλίστικα, θα πω το εξής πάνω στο συλλογισμό σου: Έστω ότι έχω ένα λίτρο 100ρα βάση και φτιάχνω batches των 5 λίτρων τη φορά, με τελική περιεκτικότητα 2mg/ml. Σε αυτή την περίπτωση, θα χρειαστεί να ανοίξω το μπουκάλι της κατοστάρας 10 φορές ώστε να φτιάξω 10 batches των 5 λίτρων, φέρνοντας έτσι σε επαφή με τον αέρα 10 φορές την αρχική μου βάση. Υποθέτοντας ότι τα 5 λίτρα μου βγάζουν 10 μήνες, θα έχω ένα μπουκάλι κατοστάρας το οποίο θα μειώνεται κατά 100ml κάθε δέκα μήνες, που σημαίνει ότι όταν μετά από 90 μήνες φτιάξω το τελευταίο batch, αυτά τα τελευταία 100ml θα έχουν επαφή με τον αέρα για 7μιση χρόνια. Όχι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου.


Αν τώρα την πρώτη μέρα φτιάξω 10 λίτρα 10ρας PG και τα αποθηκεύσω, κάθε τέτοιο μπουκάλι θα έρχεται σε επαφή με τον αέρα δύο φορές στη διάρκεια της ζωής του: μία με την αρχική "μείωση" και μία όταν θα βγαίνει από το χώρο συντήρησης για να μετατραπεί σε 5 λίτρα 2ρας βάσης. Χωρίς τις γνώσεις χημικού τις οποίες ΔΕΝ διαθέτω, μου φαίνεται καλύτερη πρακτική.

[member=15219]karmakoma[/member]

Δηλώνοντας ότι δεν είμαι χημικός, θα επικαλεστώ τη διαδικασία παραγωγής μπύρας για το παράδειγμά μου: Πάρε νερό, κριθάρι, μαγιά και λυκίσκο και ρίξτα σε ένα τσουκάλι, βράστα και εμφιάλωσέ τα. Θα έχεις μια ωραία πικρή και ξινή κριθαρόσουπα.

Πάρε τώρα το κριθάρι, διάβρεξέ το, περίμενε να σκάσει (βυνοποίηση), βράσε το με νερό υψηλής ποιότητας σε μέτρια θερμοκρασία για κάποιες μέρες, πρόσθεσε το λυκίσκο για τη γεύση, φιλτράρισέ το, προσέθεσε μαγιά αναλόγως τελικής περιεκτικότητας σε σάκχαρα και κράτησέ το μίγμα σε θερμοκρασία περί τους 4 βαθμούς, και λίγο πριν επιτύχεις την τελική μετατροπή σακχάρων σε αλκοόλ, εμφιάλωσέ το. Λίγες ημέρες μετά, θα έχεις ωραιότατη karmakoma pils! (καλού κακού, μην το δοκιμάσεις αυτούσιο, ενδέχεται να έχω γράψει κάτι λάθος στη διαδικασία και παίζει να σε πάει πριονοκορδέλα)

Καταλαβαίνεις όμως τι θέλω να πω. Σαφώς και η απάντηση του Πάνου, θα έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου. Γενικά πάντως, προκύπτει ότι πολύπλοκες συνταγές έχουν επιτυχία όταν γίνονται τμηματικά και με βήματα. 

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 14:56 »
Ναι, συμφωνουμε, η πρακτικη του να φυλασσεται αυτουσια η 100αρα και να χρησιμοποιειται καθε φορα ενα μικρο μερος της δειχνει να ειναι η "χειροτερη" και απο αποψη οξειδωσης,(πολλες φορες εκθεση στον αερα) αλλα και απο αποψη ασφαλειας, μιας και θα εκτιθεμεθα σε νικοτινη 100αρα αρκετες φορες, ενω με την τακτικη του κατευθειαν σπασιματος σε καπως μικροτερες περιεκτικοτητες και φυλαξη των σε γυαλινα σκουρα δοχεια τα πραγματα ειναι πιο στρωτα.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 15:02 »
[member=7454]Cruiser79[/member]

Καταλαβαίνω τι θέλεις να μου πεις όμως:
Στο παράδειγμά σου συντελούνται χημικές ενώσεις και ζύμωση. Αυτό, όσο νάναι, θέλει το χρόνο του.
Στην παρασκευή του μείγματος βάσης (χωρίς να προσθέσουμε αρώματα) δεν έχουμε καμία χημική ένωση, έχουμε μόνο μπουρδούκλωμα ή ομογενοποίηση όπως το λέει ο καλλιτέχνης. Είναι όπως το αναβράζων αναλγητικό: Το ρίχνουμε στο νερό, περιμένουμε ελάχιστα να διαλυθεί, ρίχνουμε και ένα ανακάτεμα να μην έχουμε hot spots και το κοπανάμε. Δε χρειάζεται να περιμένουμε 2 βδομάδες να ομογενοποιηθεί...
Σαφώς λοιπόν και το μείγμα βάσης δε χρειάζεται χρόνο για να "δέσει" παρά μόνο καλό ανακάτεμα.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν κάποιος με πείσει με επιχειρήματα που να έχουν επιστημονική βάση, τότε πολύ ευχαρίστως να την αλλάξω...


P.S.: Κάνω και κάτι "βρώμικες" σκέψεις σχετικά με τη σκοπιμότητα της συγκεκριμένης οδηγίας αλλά έτσι ειμ' εγώ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 05, 2017, 17:09 »
Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Ίσως αν απλά πούμε ότι δύο συστατικά (έτοιμη βάση και άρωμα), έρχονται σε συμφωνία μεταξύ τους πιο γρήγορα από πέντε (PG, VG, Νικοτινούχα PG ή VG, WFI και άρωμα), να φανεί κάπως πιο λογικό. 

Ξαναλέω, βάσει λογικής μιλάω, δεν γνωρίζω το μηχανισμό και τις διεργασίες του μπουρδουκλώματος αυτού...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 08:00 »
Αυτό που έχω κάνει σε μία βάση 1000ml 10% είναι:
1. Σπάσιμο σε 5 μπουκαλάκια των 200ml μέχρι το στόμιο
2. Σφράγισμα των 4 μπουκαλιών με το ειδικό αυτοκόλητο + καπάκι και τοποθέτηση σε καταψύκτη στους -36οC
3. Το 5ο μπουκαλάκι των 200ml στο ψυγείο στους 4οC (περίπου)
4. Αραίωμα κάθε φορά από το μπουκαλάκι του ψυγείου ανά 200ml στα 3,6% και φύλαξη σε σκοτεινό - δροσερό μέρος και το υπόλοιπο ξανά στο ψυγείο
5. Παρασκευή απο το μπουκαλάκι των 3,6% των υγρών μου στο 0,6%

Επί του παρόντος, 9 μήνες μετά, το χρώμα αυτού που χρησιμοποιώ (τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα δω γιατί τα μπουκαλάκια είναι καφέ) είναι σαν το αρχικό.

Απόψεις;

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #297 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 14:59 »
Καταλαθος τον Δεκεμβρη του 2017, άτμισα υγρό που είχε λήξει το φθινόπωρο του 2016! Για μια εβδομάδα δε το είχα προσέξει. Δεν έπαθα τίποτα αλλά δε θα ρίσκαρα εν γνώση μου να ατμίσω ληγμένο προϊόν!

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #298 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 16:08 »
Έτσι εξηγούνται ΟΛΑ:))

Φυσικά και αστειεύομαι. Καλή χρονιά. :)

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #299 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 17:48 »
Χαχαχαχαχαχα! Αυτό με την τουαλέτα γίνεται μετά απο εκείνο το σκηνικό  :-[ χαχαχαχαχαχα καλή χρονιά  :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 0 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 14:41
από zamploutos
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios