vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 2 χρήστες
vkostas, manoslykos

Twitter

eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« στις: Ιουνίου 28, 2012, 23:03 »
Απο τον συντονισμο.
Η αρχη ειχε γινει εδω


Παρέλαβα χθές το eGo V6 που κέρδισα στην κλήρωση του Σαββάτου από Vapor Club, και είπα να κάνω μια παρουσίαση με τις πρώτες εντυπώσεις.



Η συσκευασία περιέχει μέσα τα παρακάτω:



1) την μπαταριοθήκη
Οι διαστάσεις της είναι 10,50 χ 0,16 με κλασικό σπείρωμα 510 και όχι ego.
Το μέταλλο είναι επινικελομένος χαλκός.
Οι μπαταρίες που παίρνει είναι 2 χ 16340.
Στην ουσία είναι ένα mod ρυθμιζόμενης τάσης, με φωτεινό led τύπου δαχτυλίδι, που αλλάζει χρώμα.
Ο κατασκευαστής λέει ότι αποδίδει 4v - 5v - 6v. Αλλά με δικές μου μετρήσεις βγάζει 3,8v - 4v - 4,6v. (τουλάχιστον σ' αυτό που παρέλαβα)
Σε γενικές γραμμές είναι όμορφο και λίγο πιο λεπτό από το κλασικό 18650.



2) Ο ατμοποιητής



Είναι τύπου Vision μάλλον ή Ε1 αλλά χωρίς να αλλάζει κεφαλή. Χωράει 3,5 - 4ml
Φτιαγμένο από αλουμίνιο με διάφανο πλαστικό στο σώμα που καταλήγει σε ένα στρογγυλό επιστόμιο.
Η ποιότητα του πλαστικού δεν είναι τόσο καλή. Εδώ στους καινούριους βλέπω διάφορες ρωγμές.





Ξεβιδώνοντας το πάνω μέρος παρατηρούμε την έλλειψη τσιμούχας ή κάποιου σιλικονάτου.
Μετρώντας την αντίσταση ο ένας μου δείχνει 3,1Ω και ο άλλος 3,6Ω.
Για όσους ασχολούνται, πρέπει να επισκευάζεται όπως και ο C4++ αλλά δεν αξίζει λόγο ποιότητας πλαστικού.
Στα 3,8V που τον δοκιμάζω πιο πολύ ώρα, αρκετά καλή απόδοση της γεύσης, ικανοποιητικό χτύπημα, (τόσο που μπορείς να κατέβεις σε επίπεδα φλορέξ) και απίθανο ντουμάνι. Τα υγρά μου 50%-50% με 10 mg. Τελικά όσο περνάει η ώρα βλέπω πολλές διαρροές που οφείλονται στις ρωγμές, επίσης διαρροές έχει και προς τον πόλο. :confused1:
Κάτι σημαντικό είναι ότι οι άκριες από το φυτίλι καταλήγουν μέσα από τον κεντρικό σωλήνα κάτω στον πάτο, με αποτέλεσμα να μην έχει πρόβλημα τροφοδοσίας όπως ο C4++.






3) Ο φορτιστής:



Για το φορτιστή  :confused1: :confused1: :confused1:
Μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό. Στο μισάωρο κάηκε και μου έριξε την ασφάλεια του πίνακα.
Είναι ένας Travel Charger - DC 4,2 V = 600 mAh

4) Οι μπαταρίες:




Περιέχει 4 ICR 16340 στα 750 mAh .

5) Φυλλάδιο με οδηγίες χρήσης στα Αγγλικά.




Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι μάλλον υστερεί σε ποιότητα κατασκευής
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 29, 2012, 02:23 από Ωμέγα »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 29, 2012, 17:22 »
Αυτο το μοντακι δουλεύει με παλμό, αν δεν έχεις παλμογράφο ουσιαστικά δεν μπορείς να το μετρήσεις μιας και θα πάρεις την στιγμιαία τάση και όχι τον μέσο όρο.

Οι μπαταρίες και ο φορτιστής και εγώ πιστεύω ότι είναι άχρηστα, αλλά απο εκεί και πέρα το μοντακι απο μόνο του με καμιά μπαταρία της προκοπής επάνω, κάνει καλούτσικη δουλεία με κόστος ιδιαίτερα χαμηλό.


Το έχω δοκιμάσει για μια μέρα με διάφορους επισκευάσιμους, αλλά δεν το έχω ακόμα, περιμένω την παράδοση σύντομα οπότε θα έχω και άλλα στοιχεία μετά.

 

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 29, 2012, 18:19 »
που το βρισκει καποιος και σε τι τιμη;;; :hmmm:
και κανενα λινκ αν μπορειτε


Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:17 »
που το βρισκει καποιος και σε τι τιμη;;; :hmmm:
και κανενα λινκ αν μπορειτε

Εδώ http://www.atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/productcategory-mods/ego-v6-detail.html με 20€  :o :o :o
 ;) ;) ;)
 :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:21 »
Τίμιο θα έλεγα. Είχα δει και μία ξένη παρουσίαση που όταν το κούναγε έκανε σαν κουδουνίστρα. Ισχύει;

Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:26 »
Εδώ http://www.atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/productcategory-mods/ego-v6-detail.html με 20€
24,6 € έχει Διονύση - κάποια έκπτωση για τα μέλη νομίζω  ???

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:29 »
Τίμιο θα έλεγα. Είχα δει και μία ξένη παρουσίαση που όταν το κούναγε έκανε σαν κουδουνίστρα. Ισχύει;
Κινέζικο είναι, ποιότητα δεν περιμένουμε εδώ, απόδοση παρόλα αυτά έχει και είναι και φτηνό, να κουδουνάει δεν το έχω ακούσει πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:37 »
Άρα κάτι ελαττωματικό είχε αυτό του πορτογάλου. Να και το video μη λέτε ότι τα βγάζω από το κεφάλι μου. Στο 1:20.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HCDn1juDPy8[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 04, 2012, 20:46 »
24,6 € έχει Διονύση - κάποια έκπτωση για τα μέλη νομίζω  ???
:-[ 20 + φπα 
Σωστός ο Γιάννης  :thumpup:

Άλεξ έχεις μετρίσει τάση εξώδου? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 04, 2012, 21:18 »
Δεν έχω παλμογράφο, εμπειρικά τελείως σε σύγκριση με το βμαξ, δεν φαίνεται να υστερεί στα ίδια βολτ, ίσως μια μικρή απόκλιση αν τα βάλεις και τα δύο στα 6 που μάλλον είναι και λογική απο το διαφορετικό regulation που έχουν.

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 04, 2012, 21:22 »
παλμικο ειναι σαν το v max :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 07, 2012, 08:48 »
παίδες, τα clearomizer που έχει μέσα είναι μια απογοήτευση.
Γεμίζοντας 2-3 ml υγρό, μέσα σε 10' λεπτάκια έχει αδειάσει όχι από τις τζούρες ???
αλλά διότι σουρώνει από παντού.  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Στεγανότητα φοβερή  :hapy_crazy: :hapy_crazy: :hapy_crazy: :hapy_crazy: :hapy_crazy:

Και μία παρατήρηση για τις no name μπλέ μπαταρίες που περιέχει μέσα.
Μετά από 2-3 μέρες που το χρησιμοποίησα λίγο, με τον C4 πάνω, τις έβγαλα να τις μετρήσω.
Λοιπόν η μία 2,9 V και η άλλη 3,4 V.  Δεν πρόσεξα όμως ποιά ήταν μπροστά και ποιά πίσω.
Εννοείται ότι οι μπαταρίες είχαν μπεί φορτισμένες φούλ. Η μέτρηση με φούλ φόρτιση δείχνει 4,1 V.
Τώρα λοιπόν τις αρίθμησα 1-2-3-4 με ένα μαρκαδόρο και θα τις ξαναμετρήσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2012, 09:08 από BARBADONIS »

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 07, 2012, 21:48 »
τις έβγαλα να τις μετρήσω.
Λοιπόν η μία 2,9 V και η άλλη 3,4 V. 


Αντώνη, αυτό είναι επικύνδυνο   >:(
Περιμένουμε νεώτερα.  :thumpup:
Επιδή είναι παλμικό, δεν μπορείς να το μετρίσεις με το πολύμετρο. Θέλει "άλλα κόλπα"  ;)
Πάντως, από Τρίτη θα ξέρω κ' εγώ  8)

Αποσυνδεδεμένος Nerompistolo

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
  • Sex Nerompistols xD
Απ: eGo V6 variable voltage electronic cigarette 4/5/6V e-cig
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:15 »
Ψωνισα και εγω το συγκεκριμενο VV απο το atmomixani.gr στα 24 ευρο και ειμαι κατενθουσιασμενος!
Επιτελους ενα VV σε μεγεθος που δεν εισαι δαχτυλοδυχτουμενος σε συνδιασμο με τιμη που αν στη βαρεσει το πετας απ'το μπαλκονι :laugh1:
Απο ποιοτητα κατασκευης, ΦΥΣΙΚΑ δεν λεει πολλα και πιστευω οτι τα πρωτα που θα παραδωσουν πνευμα ειναι τα σπειρωματα, αφου περασει πρωτα το κυκλωμα ενα τεστ βδομαδας....
ΑΛΛΑ πραγματικα πυροβολαει, στους πιο πολλους που ατμιζουν απο 1.7-2.2 ohm πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να φυγουν απ'την επιλογη των 4V.
Με εσωτερικη διαμετρο 16 χιλιοστα οι protected trustfire κολανε στην εισαγωγη, ενω στο μηκος δεν κλεινει το καπακι, ενω protected AW και unprotected AW IMR μπαινουν χωρις κανενα θεμα
Ενα κουκλακι Ασιμι που θα μεινει με το Steam machine επανω πολυυυυυ καιρο!
Μακαρι να δουμε απο τους κινεζουν step up ακομα πιο μικρο που να δουλευει σοϊ σε παρομοια παντα τιμη, αν και πιστευω οτι δεν θα αργησουν και πολυ.....
Παντος σε ερωτηση μου η κατερινα ειπε οτι θα το φερει και χωρις μπαταριες για τιμη πατωμα....ειδομεν.
Γενικως σε ολα παιρνει αριστα απο μενα με ενα μοναχα αρνητικο το μεγαλο ερωτηματικο στη διαρκεια ζωης :-\
Και μία παρατήρηση για τις no name μπλέ μπαταρίες που περιέχει μέσα.
Μετά από 2-3 μέρες που το χρησιμοποίησα λίγο, με τον C4 πάνω, τις έβγαλα να τις μετρήσω.
Λοιπόν η μία 2,9 V και η άλλη 3,4 V.  Δεν πρόσεξα όμως ποιά ήταν μπροστά και ποιά πίσω.
Εννοείται ότι οι μπαταρίες είχαν μπεί φορτισμένες φούλ. Η μέτρηση με φούλ φόρτιση δείχνει 4,1 V.
Τώρα λοιπόν τις αρίθμησα 1-2-3-4 με ένα μαρκαδόρο και θα τις ξαναμετρήσω.
Λογικα αστοχια υλικου...
Εβγαλα και τις μετρησα και εγω απο περιεργεια.Οι μπλε του πακετου:
Νο1 3.75
Νο2 3.74
Μετρησα και τις protected ΑW που δουλευα το μεσημερι (μεχρι να σταματησει το mod)
Νο1 3.31
Νο2 3.32

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 0 114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 14:41
από zamploutos
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios