vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, manoslykos, teo77, mathimatikos1966, Jorge

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος plasticine

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Enjoy The Silence.
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #570 στις: Απριλίου 11, 2014, 22:44 »
Μα πλεον ειναι κ θεμα εμφανισης.. δε βλεπετε οντως..  αλλα ναι φανταζομαι οτι δεν θα ειναι λειτουργικο. αντε παμε στα θεματα με μοντς.

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #571 στις: Απριλίου 12, 2014, 01:45 »
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #572 στις: Απριλίου 12, 2014, 10:41 »
Βοηθάτε παιδιά μετά την αγορά του dripper κόλλησα και πάω για επόμενη αγορά.
Κατέληξα ανάμεσα στην Σοφία και τον Kayfun χρηματικά είναι περίπου στα ιδια όπως τα θελω απλά θέλω να ακούσω και κάποια γνώμη σας

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #573 στις: Απριλίου 12, 2014, 11:16 »
johnper
καλύτερα να ρίξεις μόνος μια ματιά στα αντίστοιχα νήματα των ατμοποιητών που σε ενδιαφέρουν
Η επιλογή έχει να κάνει και με άλλα πράγματα όπως το mod που χρησιμοποιείς, αλλά και επειδή
είναι 2 διαφορετικής φιλοσοφίας ατμοποιητές, θα πρέπει εκ των προτέρων να ξέρεις πως έχουν
διαφορετικό τρόπο σεταρίσματος, η μεν ΣΟΦΙΑ θέλει σύρματα με και χωρίς αντίσταση, ενώ ο
Kayfun θέλει σύρμα με αντίσταση.
Κοίτα εδώ για την ΣΟΦΙΑ και εδώ για τον Kayfun Lite +

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #574 στις: Απριλίου 12, 2014, 11:22 »
Είναι και οι δύο πολλοί καλοί ατμοποιητές, την Σοφία την έχω και την θεωρώ κορυφαία για τον κάυφουν έχω άποψη από κλώνο και εντυπωσιάστηκα από τη γεύση τόσο που έχω μπει στο τριπάκι να κάνω συγκρίσεις... Θα σου έλεγα ότι ο κάυφουν έχει πιο πολλές επιλογές σε στησίματα και είναι πιο εύκολος, αλλά για μια τέτοια απόφαση θεωρώ ότι θα πρέπει να τους δοκιμάσεις πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #575 στις: Απριλίου 12, 2014, 12:18 »
Βοηθάτε παιδιά μετά την αγορά του dripper κόλλησα και πάω για επόμενη αγορά.
Κατέληξα ανάμεσα στην Σοφία και τον Kayfun χρηματικά είναι περίπου στα ιδια όπως τα θελω απλά θέλω να ακούσω και κάποια γνώμη σας
Με δεδομένο πως έχεις τον dripper θα πρότεινα τον keyfun. Η Σοφία είναι ίδια νοοτροπίας, και φημίζεται πως έχει γεύση ένα level πιο κάτω του dripper, ενώ ο keyfun διαφορετική γεύση, καθώς πέραν του ότι έχει εντελώς διαφορετικό σύστημα συχνά χρησιμοποιείται και διαφορετικό φιτίλι (βαμβάκι). Επίσης θα τον πρότεινα καθώς σου δίνει περιθώρια να "παίξεις" με στησίματα και ρεύματα. Η Σοφία, κατά τη δική μου γνώμη, δεν μπορεί να παίξει πάνω από 10 Watt.

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #576 στις: Απριλίου 12, 2014, 14:27 »
Έχω και τους δύο. Και οι δύο είναι πολύ καλοί αν και διαφορετικής φιλοσοφίας.

ΣΟΦΙΑ +
1) Ευκολία στο στήσιμο
2) Καλή γεύση και ντουμάνι
3) Χρήση κεραμικού
4) Ρύθμιση τροφοδοσίας υγρού
5) Δεν απαιτούνται πολλά volts (παιζει μια χαρά και σε ego με την κατάλληλη αντίσταση πάντα και δένει σχετικά ωραία με το κατάλληλο slim tank)
6) Επιλογές σε tanks

ΣΟΦΙΑ -
1) Απαιτείται σύρμα NRN
2) Περιορισμένα στησίματα
3) Δεν μπορείς να πας σε πολλά watts

----------------------------------------------

KAYFYN LITE PLUS +
1) Ευκολία στο στήσιμο
2) Καλή γεύση και ντουμάνι
3) Δυνατότητα πολλών στησιμάτων
4) Δεν απαιτείται σύρμα NRN
5) Ρύθμιση αέρα
6) Μεγάλη αυτονομία σε υγρό (5ml)


KAYFYN LITE PLUS -
1) Σε μένα και κάποιους άλλους σφυρίζει (για μένα το βασικότερο μειονέκτημα)
2) Το μέγεθος χωρίς χρήση κάποιου nano/micro κιτ είναι μεγαλούτσικο για κάποιους
3) Γενικά η απουσία κεραμικού θεωρώ ότι αφαιρεί κάτι από την γεύση.
4) Δεν υπάρχει ρύθμιση τροφοδοσίας υγρού αλλά είναι τόσο καλή η υπάρχουσα που δεν το σκέφτηκα ποτέ

Κάποια από τα παραπάνω σηκώνουν πολύ κουβέντα αλλά εγώ έτσι το βλέπω  :))

Συνολικά και αφού έχεις dripper, θα πρότεινα τον kayfun. Προσωπικά με "πιάνω" να ευχαριστιέμαι περισσότερο τον KFL+  :D

Αποσυνδεδεμένος 206xtreme

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #577 στις: Μαΐου 09, 2014, 11:44 »
Καλημέρα παιδιά. Νέος στο χώρο, και ήδη έχω βαρεθεί να αλλάζω αντιστάσεις στον ατμοποιητή μου.


Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ της nobacco τον epsilon με τη διπλή αντίσταση. 2.5άρι στο 2.5άρι κάθε τρεις και λίγο βέβαια + τα υγρά που τσιμπάνε λίγο κοντεύουμε να ξεπεράσουμε το κόστος του κ.τ.


Για την ακρίβεια το έχω ξεπεράσει κατα πολύ (μιας και είχα χύμα καπνό πιο πριν)....


Στο θέμα μας λοιπόν:


Αναζητώ έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή όπου θα μπορώ να φτιάχνω τα πηνιάκια μόνος μου και να τα αλλάζω όποτε θέλω.


Τι ζητάω από αυτόν....


α) Να παίρνει διπλή αντίσταση. (Ακόμα και αυτοί με τους 2 πόλους + - μπορούν να πάρουν 2 παράλληλες σωστά; Ή χρειάζεται ντε και καλά να έχει 2 - και 1 +;;; )


β) Έχω δει ατμοποιητές diy που έχουν tank αδιαφανή. Κατά πόσο βολεύει αυτό;


γ) Στην ουσία θέλω διαφανές tank για να μπορώ να βλέπω τι γίνεται και πόσο υγρό έχει απομείνει ακόμα.


δ) Μπορώ να αντικαταστήσω το "σπάγκο" με στριμμένο βαμβάκι;;;;


ε) Έχω βάλει στο μάτι αυτόν: http://www.vaporbreak.com/en/home/290-taifun-gt-rebuildable-atomizer.html Θα μας κάνει δουλειά; Ή θα τον πετάξω σε μία βδομάδα;;;


στ) Σύρμα από που προμηθευόμαστε; Και σε τι διάμετρο;


ζ) Φτιάχνουμε "οτι αντίσταση θέλουμε" ή υπάρχουν απαγορευτικές που μας κάνουν ζημιά στη μπαταριοθήκη ή οπουδήποτε;;;




Συγγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #578 στις: Μαΐου 09, 2014, 14:25 »
α) Για αυτά που ζητάς νομίζω ότι θα σε καλύψει ένα fogger v4 ή ένας aqua clone (και αναφέρομαι σε κλώνο γιατί ο γνήσιος είναι λίγο τσιμπημένος). Στον aqua θα χρειαστείς επιπλέον κι ένα διάφανο τανκάκι γιατί το δικό του είναι μεταλλικό και δεν θα μπορείς να βλέπεις το υγρό και όπως είπες θες να το βλέπεις.
Υπάρχουν και οι ατμοποιητές για dripping που δεν έχουν μεγάλη αυτονομία όμως. Αλλά είναι πολύ πιο εύκολοι σε στήσιμο με διπλή αντίσταση ακόμα και για έναν αρχάριο.

β)Το μεταλλικό τανκ έχει το πλεονέκτημα ότι δεν σάει αν σου πέσει όπως ένα γυάλινο και ότι δεν κινδυνεύει να ραγίσει από κάποια υγρά.

γ) Ανέφερα τα σχετικά στο α' σκέλος.

δ) Μπορείς.

ε) Μια χαρά είναι αλλά δεν παίρνει διπλή αντίσταση. Τουλάχιστον δεν είναι φτιαγμένος για διπλή. Άμα έχεις σκοπό να ασχοληθείς, σκαλίσεις κλπ ίσως να καταφέρεις να το κάνεις. Αλλά μιας και αναφέρεις ότι είσαι αρχάριος μην το κάενις από τώρα.

στ) Στα περισσότερα καταστήματα με ητ πουλάνε και σύρμα. Η διάμετρος είναι κάτι που επιλέγεις εσύ. Γενικά όσο πιο λεπτό σύρμα, τόσο μεγαλύτερη αντίσταση σε Ω.

ζ) 'Ο,τι αντίσταση θες μπορείς να φτιάξεις αρκεί να ξέρεις να την χειριστείς και να μην κάνεις υπερβολές. Γενικά να φτοντίζεις να σου βγαίνει από 1.5 έως 2.3Ω για να είναι οκ. Έχε υπόψιν σου όμως ότι αν επιλέξεις διπλή αντίσταση, η συνολική τιμή των Ω πέφτει στο μισό. Δλδ αν κάνει 2 αντιστάσεις των 2.2Ω η καθεμία και τις βάλεις στον ατμοποιητή, η τελική σου αντίσταση θα είανι στο 1.1Ω.

Γενικά εφόσον είναι ο πρώτος σου επισκευάσιμος δεν χρειάζεται νομίζω να πας σε διπλή αντίσταση. Πάρε έναν που παίρνει μονή. Θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με τους εργοστασιακούς. Πχ ένας kayfun lite (γνήσιος ή κλώνος) είναι μια χαρά. Πολύ εύκολος στο στήσιμο και τρομερή απόδοση.

Όλα αυτά προϋποθέτουν και μια μπαταριοθήκη. Μην βάλεις τέτοιους ατμοποιητές σε απλή ego μπαταρία. Θέλουν λίγο τα γκάζια τους που οι απλές ego δεν μπορούν να δώσουν. Άσε που και από εμφάνιση θα είναι πολύ άσχημο το σετάκι!

Αποσυνδεδεμένος 206xtreme

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #579 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:10 »
Μπαταριοθήκη υπάρχει. :)


Αυτός ο aqua clone μου άρεσε μπορώ να πω. Το tank το διάφανο που το βρίσκω;;;; Κυκλοφορεί για τον συγκεκριμένο;;;

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #580 στις: Μαΐου 09, 2014, 15:13 »
Εδω μπορεις να το βρεις http://www.vaporhouse.gr/site/ecwid.html#!/~/product/category=3635666&id=29296445
Ισως υπαρχει κ αλλου.

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #581 στις: Μαΐου 09, 2014, 16:11 »
Αυτός ο aqua clone μου άρεσε μπορώ να πω. Το tank το διάφανο που το βρίσκω;;;; Κυκλοφορεί για τον συγκεκριμένο;;;

ή από εδώ με 1,25 € αντί 7,95

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #582 στις: Μαΐου 09, 2014, 16:59 »
Ο Taifun GT κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικός ατμοποιητής, πολύ καλύτερος σε απόδοση απο τον Kaifun αλλά θα σου σπάσει τα νεύρα μέχρι να πετύχεις το σωστο στήσιμο ιδιαίτερα με βαμβάκι (θα εχεις διαρροές).
Με τα γραφόμενα σου περιγραφείς τον foger v4 που μπορείς να βρεις και στην Ελληνική αγορά σε πολύ καλη τιμή (τον αυθεντικό μάλιστα).

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #583 στις: Μαΐου 09, 2014, 18:18 »
Για νέο στο χώρο των επισκευάσιμων η καλύτερη λύση είναι ο kayfun lite plus.Ευκολος στο στήσημο με φυτίλι η βαμβάκι με πολύ καλή γεύση και ντούμανι.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #584 στις: Μαΐου 14, 2014, 18:16 »
Μετά από τρία περίπου χρόνια με τους εργοστασιακούς λέω να πάω σε έναν επισκευάσιμο,
Ανάμεσα σε Sofia - Kayfun lite τι μου προτείνετε? 

Η επιλογή του επισκευασιμου, γίνεται για καλύτερο χτύπημα - ντουμάνι - γεύση , να πέσουμε κ σε νικοτίνη σιγά σιγά.
θα παίζει πάνω σε Ego κ σύντομα σε itaste mvp v2.

Τα θέματα μου περί Kayfun (μέχρι στιγμής, γιατί δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα) είναι ότι θα φαίνεται κάπως νταμάρι πάνω σε αυτές τις μπαταρίες κ η απουσία ρύθμισης τζούρας,
EDIT.. απ ότι βλέπω στον  kayfun lite plus έχει ρύθμιση.

Περί Σοφίας είναι, ότι με χαλάει να κάτσω να ασχοληθώ με ένωση συρμάτων Non κτλ κ απ ότι διάβασα, ότι θέλει συχνές αλλαγές φιτιλο/αντίστασης
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2014, 18:39 από DimRx »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 2 76 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:11
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16570 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro