vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #586 στις: Μαΐου 14, 2014, 19:16 »
Παρ'όλο που το δίλημμα είναι ανάμεσα στους kayfun και ΣΟΦΙΑ (ψηφίζω kayfun), θα σου πρότεινα να ψάξεις και τους eXpromizer και eviva που "μοιάζουν" με kayfun. Ο expomizer είναι και φθηνότερος από τον kayfun (περίπου όσο η ΣΟΦΙΑ).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #587 στις: Μαΐου 14, 2014, 19:36 »
DimRx
oτι ισχυει για τον Kayfun και τη Σοφια στο θεμα αλλαγης αντ/σης , ισχυει και για ολους τους φιτιλατους.

Αποσυνδεδεμένος captainblack

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #588 στις: Μαΐου 14, 2014, 19:54 »
πιστευω πως περα απο την οικονομικη λυση που εχει ενας επισκευασιμος , σημειο των καιρων μας πρεπει να ειναι κι η γευση αλλα κι ο ευκολος τροπος να  τον στηνει κανεις.Ετσι μετα  απο 8 μηνες ατμισματος κατελιξα στον συνδιασμο επικευασιμου καρτο  με κεραμικο, φθηνο στην τιμη και  βαμβακι , που  πραγματικα απογειωνει την γευση. Ο λογος για το terminator κι ενα γυαλινα τανκακια αγορασμενο απο fa

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #589 στις: Μαΐου 14, 2014, 23:17 »
@DimRx
@Shadockan

Ένας λόγος που έβαλα σε 2η μοίρα (μπορεί και 3η) την ΣΟΦΙΑ και τον killer, είναι ότι ήθελα πραγματικά πολύ συχνά αλλαγή αντίστασης. Μάλλον ο μικρός χώρος ατμοποίησης/καμπάνα έκανε την διαφορά. Σχεδόν κάθε 6-7 ml...  :dontknow:
Με τον kayfun (και όχι με mc) πάω τουλάχιστον 15 ml και σε περισσότερα volts και πάλι η αντίσταση είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #590 στις: Μαΐου 14, 2014, 23:28 »
Σαν τον Kayfun δεν έχει  :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #591 στις: Μαΐου 14, 2014, 23:55 »
Αύριο θα πάω να τους δοκιμάσω (Σοφία - Kayfun) θα κοιτάξω κ για eXpromizer - eviva.

Την Σοφία στα 95€ όλο το πακέτο, μου είπαν πριν μια εβδομάδα σε ένα μαγαζί :dontknow:.
κ έχω κολλήσει μαζί της γιατί θα ταιριάζει με τις μπαταρίες μου κ για τα καλά σχόλια που έχω διαβάσει-ακούσει


DimRx
oτι ισχύει για τον Kayfun και τη Σοφία στο θέμα αλλαγής αντ/σης , ισχύει και για όλους τους φιτιλατους.

δηλαδή ξεχνάμε  την αλλαγή μια στης 15 ημέρες όπως με τους εγοστασιακούς

@DimRx
@Shadockan

Ένας λόγος που έβαλα σε 2η μοίρα (μπορεί και 3η) την ΣΟΦΙΑ και τον killer, είναι ότι ήθελα πραγματικά πολύ συχνά αλλαγή αντίστασης. Μάλλον ο μικρός χώρος ατμοποίησης/καμπάνα έκανε την διαφορά. Σχεδόν κάθε 6-7 ml...  :dontknow:
Με τον kayfun (και όχι με mc) πάω τουλάχιστον 15 ml και σε περισσότερα volts και πάλι η αντίσταση είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Αν είναι έτσι την ξεχνάω την Sofi γιατί ούτε Modaki έχω αυτή την στιγμή να μετράω κ να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις (όπου έτσι ίσως θα συμφέρει)
Τα 5ml τα κάνω σχεδόν άνετα καθημερινά κ απ ότι διαβάζω με τους επισκευάσιμους, ανεβαίνουν κ τα Ml, οπότε μεταφράζεται για εμένα σε 15€ για έτοιμες αντιστάσεις εβδομαδιαίως για πλάκα :thumpdown:
 
Σε ντουμάνια χτύπημα γεύση συγκρίνεται ο Kayfun με την Sofi η είναι λίγο Back?
βρίσκεις στην αγορά έτοιμες φιτιλοατιστάσεις ?

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #592 στις: Μαΐου 15, 2014, 00:00 »
Να τον δεις τον expromizer γιατί πολύ απλά είναι απίστευτος ατμοποιητής για τα λεφτά του! Μπορεί να μην έχει εμφάνιση αλλά έχει άνεση και όχι μόνο Για εμένα ο μύθος kayfun απλά...

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2014, 00:09 από ATMISTHS »

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #593 στις: Μαΐου 15, 2014, 00:05 »
Κι εγώ για πρώτο επισκευάσιμο θα σου πρότεινα kayfun ή expromizer που στο στήσιμο είναι ίδιοι.
Όσο για την αντίσταση, αν κάνεις microcoil και αλλάζεις τακτικά το βαμβάκι δεν χρειάζεται να στρίβεις καινούριο σύρμα πολύ συχνά. Απλά βγάζεις το βαμβάκι, δίνεις ρεύμα στην αντίσταση όπως είναι για να πυρώσει και να καθαρίσει από τα κατάλοιπα και μετά ξαναβάζεις βαμβάκι. Πολύ απλή διαδικασία.
Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ψάξεις έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις. Είναι απλό το να φτιάξεις μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #594 στις: Μαΐου 18, 2014, 04:30 »
Δοκίμασα τελικά Kayfun - Sofia  κ είδα κ τον expromizer.
Η Σοφία έπαιζε καλύτερα για μένα στην δοκιμή κ δούλεψε καλύτερα στις απλές κ πολυβολτικές  μπαταρίες μου, στάνταρ το Setup του kayfun δεν ήταν σωστό (ντουμάνι γιοκ, μόνο χτύπημα) , αλλά αυτό που με έκοψε από Kayfun κ expromizer ήταν κυρίως το μέγεθος, μιας κ δεν θέλω να πάω ακόμα σε Mod.
Ευχαριστώ  για την ανταπόκριση κ το Help!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #595 στις: Μαΐου 18, 2014, 09:28 »
@DimRx
@Shadockan

Ένας λόγος που έβαλα σε 2η μοίρα (μπορεί και 3η) την ΣΟΦΙΑ και τον killer, είναι ότι ήθελα πραγματικά πολύ συχνά αλλαγή αντίστασης. Μάλλον ο μικρός χώρος ατμοποίησης/καμπάνα έκανε την διαφορά. Σχεδόν κάθε 6-7 ml...  :dontknow:
Με τον kayfun (και όχι με mc) πάω τουλάχιστον 15 ml και σε περισσότερα volts και πάλι η αντίσταση είναι σε καλύτερη κατάσταση.


Πολλα  παιζουν ρολο φιλε Βλαδιμηρε. 

Φιλος που εχει τον Diver V2 , σε ego ηθελε συχνα αλλαγη.  Στο κουτακι που μπορει και ανεβαζει Volts/Watts , ξεχναει το ποτε αλλαζει αντ/ση.  Πιστευω οτι με πιο πολυ δυναμη γινεται και πιο σωστη ατμοποιηση , αρα θα εχουμε και πιο λιγα καταλοιπα

Προσωπικα και με τα υγρα που φτιαχνω , παω πολυ πανω απο τα 30ml απο αλλαγη σε αλλαγη.Τα υγρα μου ειναι με γλυκερινη φαρμακειου (καθαρη 0 mg νικοτινης) , αραιωμενη με 15% - 20% νερο WFI - DIW και βαζω 10 σταγονες αρωμα βανιλια σε 10 ml υγρου. Παιζει σημαντικο ρολο  το τι αρωμα  ή τι υγρο χρησιμοποιεις . Πολλα λερωνουν πιο πολυ την αντ/ση.
Επισεις το πολυ αρωμα , λερωνει την αντ/ση πιο πολυ και πιο γρηγορα.

Ενα αλλο παρα πολυ σημαντικο θεμα , ειναι τα υλικα της αντ/σης.
Ειδα φιτιλι να σπαει μετα απο λιγο καψημο και ειδα φιτιλι που οσο και να το εκαψα , δεν επαθε τιποτα.
Ακομα και το συρμα εχει ρολο στο θεμα.  Το τι συρμα ειναι (Kanthal - NiCrom) , τι διαστασης ειναι.

Αυτα τα τρια πραγματα ( Volts/Watts - υγρα - υλικα ) , προσωπικα πιστευω οτι καθωριζουν το ποσο θα αντεξει και το ποσα ml θα ατμοποιησει μια αντ/ση.


Ειτε στον Spheroid , ειτε στον Diver , ειτε στον EVIVA , ειτε στον Steam Machine , ειτε στον 3D , ειτε στην Ιθακη , ειτε στον CE4-Gemini-Evod , η διαρκεια ηταν η ιδια.
Αυτο που ηταν καλυτερο στους επισκεβασιμους , ηταν η αποδωση της γευσης , χτυπηματος (οταν ειχα νικοτινη  ;D )  και η πυκνωτητα του ατμου.


Επαναλαμβανω οτι ολα τα παραπανω , ειναι προσωπικη εμπειρια και διαπιστωσεις και οχι κατι στανταρ ή κανονας (κανονες δεν υπαρχουν αλλωστε στο η.τ.  ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2014, 09:46 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Επισκευάσιμοι απο ΚΙΝΑ (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #596 στις: Μαΐου 26, 2014, 19:16 »
Παιδια εγω δεν εχω ιδεα απο επισκευασιμους..Πιστευετε ειναι ευκολο το ολο θεμα?Γενικα στα "μαστορεματα" καλα τα παω. :)
Υπαρχει καποια καλη προταση σε καλη τιμη για εναν αρχαριο απο fasttech?
Εκτος απο τα φυτιλια και τα συρματακια θα χρειαστω και αυτο το μαραφετι που μετραει τα ohm η κανω δουλεια και χωρις αυτο?
Θελω να τον βαλώ πανω στον nemesis.

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι απο ΚΙΝΑ (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #597 στις: Μαΐου 26, 2014, 19:19 »
Μπορείς να πάρεις αυτόν http://www.fasttech.com/products/1411/10006473/1494700-svoemesto-kayfun-v3-1-es-styled-rebuildable (Ships next day)
στα 15,70 ευρό για πρώτο επισκευάσιμο. Και έμενα ο πρώτος μου ήταν και είναι πολύ εύκολος στο στήσιμο. Την αντίσταση την μετράω με το Vamo εγώ.

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #598 στις: Μαΐου 26, 2014, 19:37 »
PerChi ευχαριστω.Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις και link για φυτιλια και αντιστασεις?Δε βρισκω εκτος απο τα ετοιμα των 50pack της fasttech.

Αποσυνδεδεμένος PerChi

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #599 στις: Μαΐου 26, 2014, 19:41 »
Εγώ του βάζω οργανικό βαμβάκι και kanthal αγορασμένα από Ελλάδα. Δεν είναι πολλά τα λεφτά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 107 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix