vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, manoslykos, sf.christou, maprix, giorgos1999, Sergios, Jorge

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« στις: Ιουνίου 06, 2012, 23:32 »
                                                                    ΠΡΟΣΟΧΗ
Τα παρακάτω , λόγω του ότι ξεφεύγουν από το κλασικό και δοκιμασμένο τρόπο ατμίσματος , αφορούν αποκλειστικά και μόνο έμπειρους  ατμιστές .Δοκιμές και πειράματα ,αν πραγματοποιηθούν, θα γίνονται με αποκλειστική ευθύνη του κάθε ενός . Λόγο της  μικρής σχετικά εμπειρίας που υπάρχει  θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως επικίνδυνα  .


Πριν αρκετούς μήνες κάποια άτομα στη Ρωσία αποφάσισαν να δοκιμάσουν φυτίλια από φυτικά νήματα (βαμβάκι και μπαμπού).
Τα αποτελέσματα υποστηρίζουν ότι είναι πολύ καλύτερα από το κλασικό φυτίλι , υπό την προϋπόθεση  τα οργανικά φυτίλια να παραμένουν υγρά .

Εδώ δημιουργούνται  κάποιες εύλογες απορίες .

1.   Γιατί  βαμβακερά φυτίλια ; Μια χαρά δε δουλεύουν  τα ήδη υπάρχοντα ;

Υπάρχει μια ανησυχία σε πολλούς από εδώ μέσα σχετικά με την ασφάλεια των φυτιλιών από FiberGlass και Cilica .
Ενδέχεται , θραύσματα από αυτά τα υλικά να καταλήγουν στο λαιμό μας ως και στους πνεύμονες , ανάλογα με το μέγεθος τους .
Δύστυχος , δεν έχουν γίνει έρευνες που να δείχνουν αν τα παραπάνω  ισχύουν και αν ναι σε τι βαθμό . Αν υποθέσουμε ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει , πρέπει να έχουμε κατά νου ότι τα σωματίδια αυτά ίσος να παραμένουν στο σώμα μας για πολύ καιρό με άγνωστες συνέπειες .
Εδώ μπαίνει η θεωρία των οργανικών που λέει ότι και στην περίπτωση που θα εισπνεύσουμε κάτι , με τον καιρό θα αποβληθεί από τον οργανισμό .
Τόσα χρόνια έχουμε κατεβάσει τόσα στερεά με το τσιγάρο , που αυτό θα φαντάζει σαν σταγόνα στον ωκεανό . 
Σωστό ; Λάθος ;  Κανείς δεν ξέρει σίγουρα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει ψάξιμο και προσοχή .

2.   Αν το βαμβάκι ήταν ασφαλές σαν υλικό , γιατί να μην το έχουν όλοι οι ατμοποιητές από κατασκευής   τους ;

Ακριβώς για το λόγο ότι καίγεται αν στεγνώσει .Πόσες φορές στα ξεκινήματά μας δεν φάγαμε dry heats ; Αν ήταν από βαμβάκι τα φυτίλια θα καταστρεφόταν ό άτμο πολύ γρήγορα.  Άρα , εμπορική αποτυχία . Προσωπική άποψη

3.   Θα πρέπει να ατμίζω με το άγχος μη μου στεγνώσει το φυτίλι ;

Κατέβαλα προσπάθειες  να κάνω ότι ξεχνάω  να γεμίσω το τανκάκι και δεν τα κατάφερα . Υπάρχουν πολλαπλές προειδοποιήσεις . Πολύ πριν στεγνώσει . Κάποια στιγμή δεν μπορείς και να θες να συνεχίσεις . Ακόμα και σε αυτό το σημείο το φυτίλι δεν έχει καεί . Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται μια αντίσταση με βαμβακερή γάζα μετά από περίπου 15 ml και με τουλάχιστον μία προειδοποίηση σε κάθε ml


     (Η αντίσταση αυτή τυλίχτηκε σε κύλινδρο περίπου 2,5 mm και περιέχει 160 ίνες. Δίπλωσα 20 ίνες 3 φορές. Το σύρμα είναι 0,20 και η αντίσταση περίπου 2 Ωμ)

4.   Και αν πατηθεί στην τσέπη μας χωρίς να το καταλάβουμε  και πάρουμε φωτιά ;

Μέχρι τώρα δεν το κατάφερα με κλειστό τον ατμοποιητή .
Υποθέτω  ότι υπάρχει η πιθανότητα , αν έχει στεγνώσει τελείως , στιγμιαία να αρπάξει φωτιά , αλλά φλόγα δεν μπορεί να συντηρηθεί σε τόσο κλειστό μέρος . Βέβαια ,καλό θα είναι να γίνουν πειράματα και σε άλλους ατμοποιητές με μεγάλη προσοχή , σε ελεγχόμενο περιβάλλον   . Ο δικός μου είναι τύπου Α2Τ . Κάπνισε , βρόμησε , φλόγα όμως δεν είδα.

Δεν κρύβω ότι όταν το πρωτοείδα το βαμβάκι σαν υλικό φυτιλιού σε ένα νήμα που είχε φτιάξει ο συνατμιστής  gewre γέλασα και απόρησα .
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9435.0.html 
Μετά από 1 μήνα και κάτι που το χρησιμοποιώ  , απλά τον ευχαριστώ πολύ   :respect:

Χρησιμοποιώ  100% βαμβακερή γάζα χωρίς αντισηπτικά , από το φαρμακείο . Υπάρχουν πολλά μεγέθη .
Ο λόγος που προτιμώ τη γάζα είναι γιατί θεωρητικά , δεν πρέπει να έχει επάνω της  χημικά , τη στιγμή που μπαίνει σε ανοιχτές πληγές .
Οι κλωστές που αναφέρθηκαν από κάποιο συνατμιστή  , με προβληματίζουν .Δεν γνωρίζω  αν ένα απλό βράσιμο , αφαιρεί   πιθανά χημικά .  :dontknow:
Αφού την διαλύσουμε  στις συστατικές της ίνες ( θέλει λίγη υπομονή μέχρι να βρεθεί το κόλπο) μπορούμε να πιάσουμε ένα ματσάκι στο πάχος που δουλεύαμε παλιά  το κλασικό φυτίλι και να το χρησιμοποιήσουμε με τον ίδιο τρόπο .
Εγώ  προτιμώ να φτιάχνω την αντίσταση πρώτα , με ένα κυλινδρικό αντικείμενο (τρυπανάκι)  1,5-2 mm , και αφού την βιδώσω  στη θέση της , μετά περνάω συγκεκριμένο αριθμό βαμβακερών ινών από μέσα της . Είναι ένα απολύτως προβλέψιμο αποτέλεσμα που μπορεί να επαναληφθεί σχεδόν πάντα με επιτυχία  .
Είχα δοκιμάσει και με κομμάτι γάζας χωρίς να την μαδήσω , αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν προβλέψιμο και το εγκατέλειψα.
Η συμπεριφορά των ινών γάζας  για μένα , είναι καλύτερη από του κλασικού φυτιλιού .
Η γεύση έρχεται αμέσως  χωρίς να χρειάζεται στρώσιμο .
Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις είναι Dry Burning . Σε αυτή την περίπτωση  αφαιρείς το φυτίλι , κάνεις  Dry Burn και βάζεις καινούργιο .

Μέχρι τώρα , απ’ όσους ξέρω , όσοι το έχουν δοκιμάσει δεν γύρισαν πίσω  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 13:51 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 06, 2012, 23:58 »
Υπήρξε στο παρελθόν συζήτηση για τις επιπτώσεις των φιτιλιών στους πνεύμονες. Κι αυτό γιατί τα υλικά κατασκευής τους (fiberglass, silica) θα μπορούσαν υπό συγκεκριμένες συνθήκες να προκαλέσουν προβλήματα.
Οι συγκεκριμένες συνθήκες έχουν να κάνουν με το αν μαζί με τον ατμό εισπνέονται μικροσωματίδια του υλικού του φιτιλιού. Μην περιμένει να δει κάποιος σκόνη με το μάτι, διότι και να την δει αυτή είναι ακίνδυνη. Το μέγεθος πρέπει να είναι υπερβολικά μικρό ώστε να περάσουν στις κυψελίδες και να προκαλέσει βλάβες.
Απ'όσο το έχω ψάξει, κανένας δεν έχει μελετήσει την ύπαρξη τέτοιων μικροσωματιδίων με την χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Οπότε, δεν ξέρουμε τίποτα σχετικά με αυτό το θέμα.

Από την άλλη, η χρήση βαμβακιού είναι κάτι που δεν μπορεί να γίνει σε ευρεία κλίμακα επειδή είναι εύφλεκτο. Δεν περιμένω να το δω δηλαδή να εφαρμόζεται ποτέ σε βιομηχανικό επίπεδο. Παρόλα αυτά έχει κάποιο ενδιαφέρον, αν και προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πάντως σε κλειστές κατασκευές θα είναι δύσκολο να υπάρξει σημαντική φωτιά μιας και θα καταναλωθεί σύντομα το οξυγόνο. Καλό είναι όμως για να είναι κάποιος βέβαιος να το δοκιμάσει σε ελεγχόμενες συνθήκες. Και θα έλεγα να το αποφύγει κάποιος που χρησιμοποιεί ατμοποιητές κατασκευασμένους από πλαστικό.

Το dry burning ή η καύση με μικρή ποσότητα υγρού θα πρέπει να αποφεύγεται έτσι κι αλλιώς. Διότι το υγρό από μόνο του εμποδίζει την υπερβολική αύξηση της θερμοκρασίας της αντίστασης. Άρα ατμίζουμε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Αν δεν είναι καλά "ποτισμένο" το φιτίλι, τότε αυξάνονται οι θερμοκρασίες και υπάρχει ο κίνδυνος να δημιουργούνται επικίνδυνες ουσίες (π.χ. ακρολείνη). Γι'αυτό, είναι πολύ σημαντικό να διατηρούμε επαρκώς υγρό το φιτίλι (από οποιοδήποτε υλικό κι αν είναι φτιαγμένο) για να εκμεταλλευτούμε αυτό που προσφέρει το η.τ. δηλαδή χαμηλότερη θερμοκρασία!

Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
    • www.publiceye.gr
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 06, 2012, 23:58 »
Μπραβο συμφωνώ απολυτά μαζί σου ,
στο μονό που με βρίσκει λίγο αντίθετο είναι ότι η απλή λεύκη κλώστη εάν βραστεί δεν θα έχει κάνενα πρόβλημα,
εάν χρησιμοποιείτε κάποιο χημικό θα είναι χλώριο για να είναι πιο λεύκη η κλώστη ,
με το κάλο βράσιμο θα φυγή.
Εκτος εάν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 07, 2012, 00:06 »
Ισχύουν ακριβώς όπως τα περιγράφει ο Diver.
Δοκίμασα και εγω, και τις τελευταίες 10 ημέρες χρησιμοποιώ και στους δύο επισκευάσιμους βαμβακερό νήμα. ευτυχώς μόλις στεγνώσει λίγο "φωνάζει" πολύ έγκαιρα ότι ξέμεινε από υγρό, και περιέργως το καμμένο είναι πολύ πιο υποφερτό από αυτό που βγάζει το φυτίλι.
Η έλλειψη δυνατότητας dryburn όμως είναι πολύ σημαντική. Συνηθίζω να κάνω dryburn στις αντιστάσεις μου κάθε μέρα γιατί αλλιώς αισθάνομαι αλλοίωση στο άρωμα (καλόμαθα με τους επισκευάσιμους.... :laugh1: ) και με το νήμα μου λείπει αρκετά.
Το στρίψιμο αντίστασης με "περαστό" το νήμα είναι πολύ πιο εύκολο και οδηγεί σε πιο προβλέψιμες αντιστάσεις καθώς και σε γεωμετρίες που θα ήταν αδύνατες με τη κλασική μέθοδο.
Στην απόδοση δεν βλέπω διαφορά μεταξύ του νήματος και ενός καλά στρωμένου φιτιλιού, όμως το φιτίλι θέλει τον χρόνο του.... ενω το νήμα παίζει αμέσως.
Κράτησα μια αντίσταση, και μάλιστα μικρή περίπου 1.7Ω πάνω από μια εβδομάδα, μέχρι που δεν την άντεξα λόγω επικαθίσεων στο σύρμα, το νήμα βγήκε τελείως καθαρό χωρίς ίχνος καμμένου, όσο είναι υγρό ΔΕΝ καίγεται ούτε τσουρουφλίζεται.
Γενικώς θεωρώ το νήμα μια πολύ καλή εναλλακτική για όσους ανησυχούν για το fiberglass και για τα χημικά που εμποτίζεται για να μπορεί να γίνει η πλέξη του (αυτά με ανησυχούν περισσότερο).

ΥΓ: Για την λευκή κλωστή ανησυχώ λίγο, μηπως έχει προσθήκες ακρυλικών ινων. Πιό σίγουρες είναι οι ίνες από αποστειρωμένη γάζα και είναι και 100% βαμβάκι και μάλιστα χωρίς υπερβολική λεύκανση.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 07, 2012, 00:13 »
Μπραβο συμφωνώ απολυτά μαζί σου ,
στο μονό που με βρίσκει λίγο αντίθετο είναι ότι η απλή λεύκη κλώστη εάν βραστεί δεν θα έχει κάνενα πρόβλημα,
εάν χρησιμοποιείτε κάποιο χημικό θα είναι χλώριο για να είναι πιο λεύκη η κλώστη ,
με το κάλο βράσιμο θα φυγή.
Εκτος εάν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω.

Φίλε μου. Πραγματικά δεν ξέρω τη διαδικασία παραγωγής της απλής κλωστής .
Γι' αυτό και μόνο διάλεξα κάτι, που λόγο της κύριας χρήσης του,  οφείλει να είναι απαλλαγμένο από χημικά .

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 07, 2012, 00:15 »
Diver εννοείς αποστειρωμένη γάζα?

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 07, 2012, 00:21 »
Ναι.
Τις διαλύω πρώτα σε ίνες.

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 07, 2012, 00:30 »
Με ένα σύντομο search http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%93%CE%AC%CE%B6%CE%B1_%5C%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE

 ίσως ο kfarsal ξέρει να μας πει .

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 07, 2012, 09:29 »
Μια και είμαι η "αρχή του κακού" ;D, να πω και γω τη γνώμη μου.
Χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 1,5 μήνα στην αρχή βαμβάκι και αργότερα γάζα περίπου στο 80% του χρόνου ατμίσματος. Για να εξηγήσω, όταν ξέρω ότι δε θα έχω τη δυνατότητα να φτιάξω αντίσταση σε περίπτωση που ξεχαστώ και κάψω το "φιτίλι", απλά βάζω το κλασικό για να είμαι σίγουρος. Περισσότερο ψυχολογικό είναι το θέμα αφού μέχρι τώρα μόνο μετά από πολύ προσπάθεια κατάφερα να αφήσω τη γαζοαντίσταση στεγνή. Απλά το αναφέρω για να είμαι εντάξει.
Τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ότι όχι μόνο είναι μια καλή εναλλακτική αλλά σίγουρα δίνει καλύτερη γεύση(προσωπική άποψη) και δε θέλει στρώσιμο οπότε ξέρεις από την αρχή τι αντίσταση έκανες.
Όσο για τη φωτιά που μπορεί να προκληθεί προκαλώ οποιονδήποτε να καταφέρει να το κάνει γιατί προσωπικά μέσα από αρκετά πειράματα δεν το κατάφερα. Μιλάμε πάντα για συναρμολογημένο ατμοποιητή.

Δε θα το πρότεινα σε άπειρους και γενικότερα νέους στο άτμισμα γιατί θέλει μια κάποια εμπειρία να καταλάβεις την αλλαγή γεύσης πριν το καμένο. Σίγουρα αν κάποιος αλλάξει αντίσταση 2-3 φορές τι μέρα θα τα παρατήσει.

Από θέμα υγείας, και λέγοντας πάντα την προσωπική μου γνώμη, χωρίς να μπορώ να το υποστηρίξω, προτιμώ να πάρω καμένο από καθαρή κυτταρίνη, παρά από τις ίνες του κλασικού φιτιλιού που στην τελική δε ξέρω τι μπορεί να περιέχει.

Δε ξέρω αν θα σταματήσω να χρησιμοποιώ κλασικό φιτίλι, έστω και σαν ψυχολογικό μαξιλαράκι, αλλά σίγουρα δε θα σταματήσω να χρησιμοποιώ γάζα.

Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο Diver, πρώτον γιατί τόλμησε να δοκιμάσει και δεύτερον γιατί τόλμησε να επαναφέρει το θέμα.
Να τονίσω εδώ ότι σκοπός του νήματος δεν είναι να πείσει για κάτι, έμπορος βαμβακιού δεν είναι κανένας μας ;D, απλά 2-3 άτομα έχουμε την πίστη ότι βρήκαμε μια σοβαρή και πιο φυσική εναλλακτική στο πολύπαθο θέμα του φιτιλιού.

Προς τους επίδοξους κινδυνολόγους που μπορεί πάλι να πάνε το νήμα αλλού, απλά ας μετρήσουν τα λόγια τους γιατί τα βλέπουν και νέοι που δε φταίνε σε τίποτα. Όσοι περισσότεροι δοκιμάσουν τόσο καλύτερη άποψη θα σχηματίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 07, 2012, 16:11 »
Με ένα σύντομο search http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%93%CE%AC%CE%B6%CE%B1_%5C%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE

 ίσως ο kfarsal ξέρει να μας πει .


Τί να σας πω? Αυτές που χρησιμοποιεί ο Diver πρέπει να είναι καθαρό βαμβάκι χωρίς κανένα πρόσθετο........

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 07, 2012, 17:41 »
λοιπόν για να επανέλθουμε έχω κάνει και εγώ χρήση το φιτιλιού τόσο από βαμβάκι όσο και ινών γάζας
κατά την γνώμη μου η γεύση των υγρών αναδεικνύεται και μου δίνει την αίσθηση μιας πιο φυσικής γεύσης,
όπως είχα πει και στο παλιό νήμα (όπου είχα γίνει η πέτρα του σκανδάλου  :laugh1:) :laugh1: :laugh1:  )
σαν πρώτη ιδέα έλεγα προτιμώ  κάτι φυσικό- φυτικό από το fiberglass.
βεβαία μελέτες δεν υπάρχουν και από τις δυο μεριές που να ξεκαθαρίζουν απόλυτα αν είναι αυτά τα υλικά κατάλληλα και πιστεύω εκεί πρέπει να εστιάσουμε!!!! 
αν λοιπον καποιος μπορει να βρει καποιες μελετες ή ερευνες καλο θα ηταν να τις εκθεση εδω!!!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 09, 2012, 03:06 »
Κάποια μηνύματα που αφορούν νέα υλικά για χρήση σαν φιτίλι, μεταφέρθηκαν εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5052.0.html

Απ'το συντονισμό του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 12, 2012, 14:04 »
Είπα να φτιάξω ένα βίντεο και να κάψω μια βαμβακοαντίσταση  ;D
Θα δούμε τι συμβαίνει σε έναν ατμοποιητή τύπου A2T ,όταν σταματήσει η τροφοδοσία υγρού , και τελικά πόσο εύκολα ή δύσκολα καίγεται .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-au6XM8mmGI[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 12, 2012, 15:16 »
Μανώλη είχα κάνει και εγώ την δοκιμή αυτή πάνω σε οδυσσεα και είχα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα!!!
πολύ καλό βίντεο και κατατοπιστικό!!!! :thumpup:  :thumpup: :thumpup:

Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 12, 2012, 17:36 »
αυριο μεθαύριο θα αλλάξω φυτιλοαντιστάσεις,θα δοκιμάσω με αυτές τις γάζες

http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=3626&cat=52


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180413 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12