vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, zamploutos, panoskapa, Jorge

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V3 Mini

Αποσυνδεδεμένος ntikas

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #675 στις: Ιουνίου 26, 2016, 00:36 »
Κάτι περίεργο που μου συμβαίνει με τον κλώνο ν3.πολλές φορές μου δείχνει το mod (no atomazer found).το βοδωνω λίγο αριστερά λίγο δεξια και όλα οκ .Τι μπορεί να φταίει??

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #676 στις: Ιουνίου 26, 2016, 01:04 »
Σφίξε με ίσιο κατσαβίδι την βίδα του 510 πόλου του ατμοποιητή.

Επίσης καθάρισε την επαφή του μοντ με χαρτί και ελάχιστο οινόπνευμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #677 στις: Ιουνίου 26, 2016, 09:15 »
Έχω τον κλώνο sxk, και τα πλαστικά o-rings διαλύονται σιγά-σιγά. Τα γνήσια ξέρει κανεις αν κάνουν στο συγκεκριμένο κλώνο?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #678 στις: Ιουνίου 26, 2016, 09:40 »
Αν ειναι κλωνος 1:1 κανουν

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #679 στις: Ιουνίου 26, 2016, 11:55 »
Mαρία πάντα όταν πλένεις τον ατμοποιητή σου για να διατηρούνται τα ορινγκς σε καλή κατάσταση πρέπει να τα λιπαίνεις με λίγο υγρό (κατα πρτίμηση VG).

Ποτέ δεν συναρμολογούμε - βιδώνουμε τα μέρη του ατμοποιητή με στεγνά ορινγκς γιατί αυτά φθείρονται πρόωρα με αποτέλεσμα διαρροές.

Πάρε τα ορίτζιναλ, ταιριάζουν και είναι καλύτερης ποιότητας.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #680 στις: Ιουλίου 04, 2016, 13:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #681 στις: Ιουλίου 04, 2016, 14:11 »
Κανένα ss έχει από Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος KEFALAS1981

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #682 στις: Ιουλίου 04, 2016, 15:45 »
Εχει το fabvape
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2016, 15:56 από KEFALAS1981 »

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #683 στις: Ιουλίου 14, 2016, 20:19 »
αλλαξα τα o-rings με γνησια,τον ελυσα και τον αφησα μια μερα μεσα
σε ενα ποτηρι με βοτκα και φαινεται να λυθηκε το θεμα. :hmmm:

Τι εχετε παθει ολοι και τα τσουζετε με τις Βοτκες ρε παιδια :))
Φαρμακευτικο οινοπνευμα απο το φαρμακειο, 70 βαθμων με κουπονι, 2 ευρω και 7 λεπτα τα 300ml...
Και πολυ καθαροτερο και παρα πολυ φθηνοτερο απο οποιαδηποτε Βοτκα :)

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #684 στις: Αυγούστου 03, 2016, 23:44 »
Εφτασε ο mini V3 απο Fasttech σφαιρα, μαζι και ενος φιλου.
https://www.fasttech.com/p/4278000
Στον δικο μου το o-ring της βασης (αυτο που ταλαιπωρειται στο ανοιξε/κλεισε υγρα) ηταν κομματια απο τη μανα του.
Το αλλαξα με ενα απο τα spare που το συνοδευαν που και αυτο δε μου γεμιζε το ματι.
Πλυσιμο με υγρο πιατων, μετα με αλκοολη (εγινε κιτρινη, απο τα υπολειμματα λαδιου προφανως), στησιμο, λαδωμα o-ring και παμε.
Το στησιμο ειναι παιχνιδακι για οποιον εχει συνηθισει να στηνει σε Kayfun.
28G συρμα, 8/7 σπειρες, 2,5 χιλ διαμετρο, 1,2-1,3 Ohm και ατμισμα για αρχη στα 10W.
Υγρο ενα Liqua French Pipe αραιωμενο 2 φορες απο τα 18 στα 6mg.
Ειμαι απλα ενθουσιασμενος αυτη τη στιγμη απο το αποτελεσμα.
Γευση σε αλλο επιπεδο απο την πρωτη τζουρα, ατμος και γευση μαζι παρ'οτι χρειαστηκε να κλεισω αρκετα τον αερα που ηρθε τερμα ανοιχτος.
Τωρα ο ατμο του φιλου που ειχε τα o-rings ανεπαφα του εβγαζε υγρο απο τις τρυπες του αερα οποτε του ειπα να αλλαξει το o-ring ετσι και αλλιως και περιμενω να μου πει τι εγινε αυριο.
Αφου δουλεψε ο δικος μου χωρις καμια διαρροη προφανως ειναι θεμα o-ring.
O ατμο ειναι ολα τα λεφτα παντως.

Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #685 στις: Αυγούστου 10, 2016, 00:08 »
Παιδια δυο συντομες ερωτησεις...

1) Ποιο ελληνικο καταστημα εχει μια καλη (δοκιμασμενη) εκδοση του κλωνου? Ενδιαφερομαι για αμεση αγορα, λογω διακοπων, οποτε δεν ειναι επιλογη το εξωτερικο.

2) Επειδη θα ειναι ο πρωτος μου επισκευασιμος και δεν το εχω ακομα, τι αλλο χρειαζεται να παρω για ενα σωστο στησιμο? Προερχομαι απο ναυτιλο με καπνικα, αν βοηθαει. Τι συρμα προτεινετε, τι βαμβακι, τι αλλο εξτρα θα χρειαστω?

Ευχαριστω πολυ!!

Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #686 στις: Αυγούστου 10, 2016, 00:20 »
http://www.zerobacco.gr/ilektronika-tsigara/atmopoiites-episkeyasimoi/kayfun-mini-v3-316ss-by-infinite-sxk.html

συρμα απο 0,25-0,32mm κανθαλ ή ακομα και ss αν θες να παιξεις και σε tc και βαμβακι


Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #687 στις: Αυγούστου 10, 2016, 10:09 »
και αυτος δοκιμασμενος:

http://www.310.gr/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/cartomizer/kayfun-mini-v3-tobeco

ανταλλακτικά ο'ρινκ μάλλον θα χρειαστείς και στους 2.

Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #688 στις: Αυγούστου 13, 2016, 00:58 »
 Μετά την ικανοποιητική εμπειρία μου από τους V4 της Tobeco αποφάσισα να πάρω και δύο V3 Tobeco.Ο πρώτος που έστησα μου έσπασε τα νεύρα.Η ρύθμιση υγρών δεν τα έκλεινε τελείως με αποτέλεσμα ελάχιστες διαρροές(κάποιες σταγόνες κάθε γέμισμα) ενώ το διάβασμα της αντίστασης ότι νάναι.Ο δεύτερος μόνο τα θετικά που έχουν αναφερθεί.Ψάχνοντας βρήκα ότι όταν έχουμε την βίδα ρύθμισης αέρα για πιο αεράτη τζούρα,η βίδα του θετικού πόλου πάει και κοντράρει(?) στο βιδάκι του αέρα με συνέπεια το μη σφίξιμο της βάσης.Ετσι η αντίσταση δεν διαβάζεται σωστά(πολλές φορές καθόλου γι' αυτό και το no atomizer ενώ κουνιέται και ο ατμοποιητής.Για τα υγρά ευθυνόταν το κάτω ορινγκ(νο 7).Ηταν ελάχιστα πιο φαρδύ απ'ότι έπρεπε(γι'αυτό και είχε πρόωρη φθορά).Αλλαγή όπως έχει προειπωθεί με το νο 6 και όλα εντάξει.

Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #689 στις: Αυγούστου 13, 2016, 10:49 »
Μετα απο το Ναυτιλο Μινι που μου ειχε σπασει τα νευρα με τις απροβλεπτες αντιστασεις του, πηρα κι εγω τον V3 της SXK (απο τοπικο καταστημα), ως πρωτο μου επισκευασιμο (μετα απο καπου 1 μηνα ατμισματος). Πρωτες εντυπωσεις:
1) Γενικα, μεσα σε 2 μερες εμαθα να στηνω και βρηκα επιτελους ενα μαραφετι με σταθερη αποδοση, προβλεψιμο, που μου επιτρεπει να ασχοληθω με τα υγρα μου και οχι με τις παραξενιες του ατμοποιητη. Προτεινω το βημα του επισκευασιμου σε οποιον αλλο αρχαριο διαβαζει. Θελει λιγο παραπανω αρχικο χρονο αλλα αξιζει τον κοπο!
2) Ο V3 ειναι αερατος! Στο Ναυτιλο εκανα χαλαρες πνευμονικες στην 3η τρυπα. Η 4η εδινε αερα αλλα οχι πλουσιοτερο ατμο. Ο V3 ειναι σαν την 4η τρυπα του Ναυτιλου (και βαλε) αλλα με σωστη πυκνοτητα. Ακριβως οπως μαρεσει!
3) Ο SXK (μετα απο πλυσιμο) ειχε 2-3 γρεζια, μια μεταλίλα για 5-6 ml, κακης ποιοτητας o-rings, αγυαλιστο μεταλο εξωτερικα και το σημαντικοτερο μου εδωσε με το καλημερα το "no atomizer" με στιγμιαιες αναγνωρισεις της αντιστασης. Για καποιον αρχαριο ειναι λιγο τραυματικα αυτα. Το τελευταιο λυθηκε με τριψιμο της οβαλ βασης (τελευταιο κατω κομματι) ωστε να ακουμπαει οταν βιδωνει καλυτερα στην κουρμπα του μερους με την ρυθμιση αερα. Γενικα, θα τον αγοραζα ξανα στα 30, ειδικα αν υπαρχουν στη συλλογη κι αλλοι ατμοποιητες. Αλλα στα 70 θα προτιμουσα τον original. Για αρχαριους θα προτεινα τον original και στα 100 αν ειναι να αποτελεσει τον πρωτο επισκευασιμο.
4) Διαβαζω πολλους που λενε για σκασιματα (τα οποια ειχα κι εγω εντονα με την πρωτη αντισταση που εκανα). Επισης διαβαζω πολλους να λενε οτι φταιει το νερο των υγρων. Νομιζω οτι ειναι δευτερευον αυτο και πρακτικα ασχετο. Σε μενα το θεμα λυθηκε αμεσως, οταν αλλαξα σε αντισταση με κολλητα τις σπειρες χωρις κενα αναμεσα.
5) Σε 0.27 κανθαλ μου πεταει εξω το συρμα η μια βιδα. Σε 0.30 το δεχεται. Γενικα με 6 σπειρες βγαζω ενα 1-1.2 που στα 12-14 watt ειναι μια χαρα ατμος χωρις σκασιματα, με ελαχιστο απαλο γουργουρητο (αερας 3-4 στροφες η βιδα απο το τερμα κλειστο) και χωρις σφυριγμα στην εισπνοη.
6) Ερχομενος απο Melo 3 mini και Nautilus Mini η γευση του Kayfun δε με εκανε να πω "wow". Ισως ενα κλικ παραπανω, αλλα δεν εντυπωσιαστηκα. Επισης σε αντισταση 1.7ohm δεν πηρα σχεδον καθολου γευση. Νομιζω ομως οτι το τελικο setup με 1.2 ειναι καλυτερη εμπειρια απο τους αλλους δυο ατμο και με λιγο πειραματισμο θα βελτιωθει κι αλλο!

Επιτελους σωστο ατμισμα μετα απο 5 εβδομαδες αποριας και απειρου ψαξιματος !! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2016, 11:00 από Magenda »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364