vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Sergios

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #480 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:26 »
Απ τα πιο ενδιαφεροντα νηματα του forum..... ενα νημα που οτι λεμε       αυτοαναιρειται. .. καποιοι δεν συμφωνουν με τους κλωνους....... αλλα αγοραζουν κλωνους!!!!!!!!!!!!!!
τα μεταλα ειναι μαπα λενε αλλα τα μοντακια τους ειναι κινεζικα...Hcigar. 
μας νοιαζει αν ανεβαζει θερμοκρασια το μεταλλο της καμπανας, αλλα αν μας ανατιναξει το μοντ της  eleaf η της Joytech μουγκα.....Μονο  οι κλωνοι των ελληνων κατασκευαστων μας  νοιαζει...... ολα τα αλλα οι κινεζοι τα κανουν καλα.................................................................................





Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #481 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:32 »
[justify]Γιατί!!!!! ...... .. ...... ... ........ έπαθες    shadockan?................?[/justify]

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #482 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:34 »
Οχι ακομα

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #483 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:40 »
@ribot

Ισως δίνεις ύφος προσωπικής εμπειρίας στα post σου και γι'αυτό να γίνεται αυτή η παρερμηνεία.

Πραγματικά τώρα εγώ είχα την εντύπωση οτι πλέον είσαι φαφούτης από αλλεργία σε εμφύτευμα που έβαλες που εξελίχθηκε σε περιεμφυτευματίτιδα και έτσι έχασες τα δόντια σου.Σε λυπήθηκε η ψυχή μου δηλαδή, τί να πω...


Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #484 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:44 »
Προς thenetpoet

Δεν το κατάλαβες το νόημα.
1. Δεν ήταν πωλητής, ήταν ο Βασίλης, ο κατασκευαστής
2. Σαφώς και ήθελε να πουλήσει, αλλά του έκανε εντύπωση ότι ήθελα extra γιατί ξέρει τί ποιότητα βάζει
3. Υπάρχει ήδη ένα σετ στην συσκευασία για πιθανή "ανασφάλεια"
4. Δεν θα "δωσεις λογαριασμό", αλλά θα του πεις αν υπάρχει πρόβλημα με κάτι
5. Δεν είναι κακό για κάποιον να είναι επαγγελματίας, κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Δυστυχώς σε μας είναι εξαίρεση και από την δική μας "ανασφάλεια" ή ανεπάρκεια το ρίχνουμε στον χαβαλέ
6. Αυτά

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #485 στις: Ιουνίου 18, 2017, 23:02 »
Τώρα που πήρες και τα ορίτζιναλ o-rings δε μας λες και τις διαστάσεις τους??
Άντε γιαβρίμ, μην είσαι τεμπέλης, θα λήξει το κουπόνι στο FT... ;D

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #486 στις: Ιουνίου 18, 2017, 23:12 »
Τα έβαλα ήδη, οπότε είναι αδύνατο να τα μετρήσω... Περιμένω στη βδομάδα ένα σετ ακόμα οπότε θα στα μετρήσω αν δεν έχει λήξει το κουπόνι (αν έχει λήξει πες το γιατί βαρυέμαι :)))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #487 στις: Ιουνίου 18, 2017, 23:34 »
Απ τα πιο ενδιαφεροντα νηματα του forum..... ενα νημα που οτι λεμε       αυτοαναιρειται. .. καποιοι δεν συμφωνουν με τους κλωνους....... αλλα αγοραζουν κλωνους!!!!!!!!!!!!!!
τα μεταλα ειναι μαπα λενε αλλα τα μοντακια τους ειναι κινεζικα...Hcigar.
μας νοιαζει αν ανεβαζει θερμοκρασια το μεταλλο της καμπανας, αλλα αν μας ανατιναξει το μοντ της  eleaf η της Joytech μουγκα.....Μονο  οι κλωνοι των ελληνων κατασκευαστων μας  νοιαζει...... ολα τα αλλα οι κινεζοι τα κανουν καλα.................................................................................
Χρήστο, από κάποιον με τον οποίο έχω πιει κι ένα ποτήρι κρασί θα περίμενα περισσότερο σεβασμό σ' ένα διάλογο στον οποίο απλά διαφωνούμε και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Μέχρι τώρα δε βλέπω να είναι και κάποιος άλλος στην πλευρά μου, μόνος μου τα λέω, οπότε μπορείς να απευθύνεσαι ευθέως σε μένα και όχι εμμέσως.
Μιλώντας λοιπόν για αυτοαναίρεση, εντάσσεσαι σ' αυτούς που καταλαβαίνουν ό,τι θέλουν να καταλάβουν. Δεν είπα ποτέ σε κανέναν να μην πάρει κλώνο, δεν κατηγόρησα ποτέ κανέναν που το κάνει, θα συνεχίσω να επιλέγω κλώνο κάθε φορά που θα κρίνω ότι δεν αξίζει τα χρήματά του ο γνήσιος(π.χ. doggy, κάποιος ντριπερ κ.λπ.) ή δεν με παίρνει οικονομικά (π.χ nextasis, hussar κ.λπ.) ή γιατί έτσι κάνω κέφι στην τελική.

Επίσης, δεν είπα πουθενά ότι το κλωνο-μέταλλο ανεβάζει θερμοκρασία, απλώς αναρωτήθηκα αν μπορεί να συμβαίνει αυτό κι αν θα μπορούσε να επηρεάσει τη γεύση. Θεωρώ ότι έχει τις πιθανότητές του το σενάριο και υπάρχει ένα ερωτηματικό στο μυαλό μου, όπως υπάρχουν και πολλά ερωτηματικά ακόμη για πολλά ατμιστικά θέματα. Απάντηση δεν έχω όμως δώσει, παρά τα τρία μου χρόνια στον ατμό, εσύ που τα έχεις απαντήσει όλα στους τρεις μήνες, μπράβο σου, τι άλλο να πω!
Για τα μοντάκια υπάρχουν άλλα νήματα να συζητήσουμε και στα οποία παρεμπιπτόντως δεν έχω διαβάσει ποτέ για ανατινάξεις των eleaf ή των joyetech, εκτός κι αν όσοι ανατινάζονται κάνουν μούγκα κι αυτοί. Επίσης το Hcigar μου, είναι πράγματι κινέζικο αλλά έχει dna chip. Η αλήθεια είναι ότι ονειρευόμουν ένα melody κουτί αλλά μου έλλειπαν 6-7 κατοστάρικα και βολεύτηκα με τον Κινέζο. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ρατσιστής, πολλά είναι αυτά που τα κάνουν καλά οι Κινέζοι κι άλλα τόσα που τα κάνουν κακά, προσπαθώ να κρίνω σωστά και να κάνω καλές επιλογές.
Και κάτι ακόμη, ότι έχω γράψει τις τελευταίες μέρες στο νήμα αφορά τη σχέση κλώνων-γνήσιων που αναφέρει κι ο τίτλος και όχι τη σχέση κλώνων-γνήσιων μόνο για ελληνικές κατασκευές. Αυτό είναι στο δικό σου μυαλό, ίσως γιατί δεν σου αρέσει να ακούς μια διαφορετική φωνή που χαλάει την ομοφωνία.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #488 στις: Ιουνίου 19, 2017, 00:56 »
Θα απαντησω με ειλικρινεια χωρις καμμια διαΘεση αντιπαραθεσης 
Γιωργο φιλε μου (και το εννοω) σε καμμια περιπτωση δεν ηθελα να σε στενοχωρησω.
Ο σεβασμος που εχω σε σενα οσο αναφορα το ατμισμα είναι πολύ ψηλα, κι αυτό το ξερω μονον εγω. (οσο 
αφορα εμενα). 
Και ιδιαιτερα μαζι σου που ηπιαμε ένα ποτηρι και θα ξαναπιουμε…
Η διαφωνια μου, που εχει να κανει με σενα,  αν και εμμεσα (δειγμα σεβασμου) είναι με  τον κλωνο του skyline.
Ενιωσα μια ενταση κατά ποσο ο κλωνος θα μοιαζει στον γνησιο και από κει ξεκινησαν αυτά που εγραψα.
Δεν μου χαλαει καμμια ομοφωνια.
Εγω μετεφερα την συζητηση σ αυτό το νημα και τον λογο τον ανεφερα…..

Τα περι mod τα ανεφερα καθ’ υπερβολη

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #489 στις: Ιουνίου 19, 2017, 01:58 »
Δεκτά όλα αυτά Χρήστο αλλά και πάλι θα διαφωνήσω σε ένα σημείο το οποίο είναι πολύ σημαντικό για μένα. Ο σεβασμός πρέπει να είναι προς τον άνθρωπο όχι προς τον ατμιστή. Υπάρχουν εδώ μέσα εκατοντάδες σεβάσμιοι ατμιστές, μη σου πω και χιλιάδες, αφανείς, με πολύ περισσότερες εμπειρίες από μένα. Χέστηκα αν τυγχάνω ατμιστικού σεβασμού, εγώ ατμίζω για την πάρτη μου όχι για τους άλλους και απλώς διατυπώνω τη γνώμη μου, τους προβληματισμούς και τα ερωτήματά μου. Αν τώρα κάποιος βοηθηθεί από κάτι που γράφω θα είναι καλό και για τους δυο μας, αν την πατήσει γιατί ακουσε τη μ@λ@κία μου, εγώ θα αισθανθώ διπλά άσχημα, γι' αυτό προσέχω πολύ τι γράφω.

Σε ό,τι αφορά τον κλωνοσκάι και πάλι λάθος κατάλαβες ένταση από τη μεριά μου, ήταν απλώς και μόνο μια φυσιολογική επιφύλαξη για το τι μπορεί να μας παρουσιάσουν οι φίλοι μας εξ ανατολών. Πολύ πρόχειρα θα σου πω ότι έχω αγοράσει στο παρελθόν τρεις αποτυχημένους κλώνους, δύο ελλήνων κατασκευαστών (nextasis, eviva=ο μόνος που μετά πήρα γνήσιο) και τον kayfun v3 που μου ήρθε με 2 τρύπες αέρα αντί για 4. Έχω κάθε λόγο να είμαι επιφυλακτικός λοιπόν μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου ως προς τον συγκεκριμένο κλώνο και μόνιμης επιφύλαξης απέναντι στους κλώνους γενικώς για το άγνωστο της προέλευσής τους.
Για ρίξε όμως μια ματιά στα σχόλια περί κλωνοσκάι, μόνο εγώ βλέπω μια ομαδική παράκρουση για το αναμενόμενο άγιο δισκοπότηρο? Ή δεν είναι έτσι? Πρώτη φορά είδα για ατμοποιητή 100 σελίδες προεπισκόπησης με την αναγγελία κυκλοφορίας του και πριν καν δούμε φωτογραφίες του καλά καλά και πρώτη φορά βλέπω κλωνονήμα δεκάδων σελίδων ενώ οι κάτοχοι είναι μόνο δύο(2)!!!
Καμία ένταση λοιπόν από μένα, εγώ έχω τον γνήσιο από την πρώτη ώρα κυκλοφορίας του, τον ατμίζω καθημερινά και με ικανοποιεί πλήρως. ΕΜΕΝΑ όμως, δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι και δε με νοιάζει κι έχω ήσυχη τη συνείδησή μου γιατί δεν έγραψα ποτέ ούτε για γευσάρες στο θεό, ούτε για το έβερεστ των ατμοποιητών, ούτε για πανδαισία ατμοχρωμάτων, ούτε υποτίμησα κάποιον που δεν τα βρήκε μαζί του και τον πούλησε.

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #490 στις: Ιουνίου 19, 2017, 04:24 »
Δεν αφορα τον Skyline,απλα θελω να τονισω ενα θετικο των κλωνων (γενικοτερο,οχι σε σχεση με τους γνησιους).

Πηρα SXK Kennedy ,τον κρατησα 4 μερες μεχρι που παρηγγειλα τον γνησιο. Δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω 90 ευρω χωρις να δω τι παιζει. 
Οι διαφορες τους ειναι ελαχιστες εξωτερικα,το εκανα περισσοτερο γιατι ηξερα οτι θα τον κρατησω (και εδωσα τοσα λεφτα και ειναι made in USA και οχι  made in china οπως κατι 528 customs κτλ) .
Επισης οι κλωνοι shortαρουν καμια φορα και δε σε παιρνει με χαμηλα στησιματα σε μηχανικο.

Το πορισμα ειναι οτι αν δεν υπηρχε ο κλωνος, προσωπικα δε θα στηριζα τον κατασκευαστη (ο οποιος παιζει να ειναι το No 1 σε γνωση και εξοπλισμο  παρεπιπτωντος).

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #491 στις: Ιουνίου 19, 2017, 10:42 »

Για ρίξε όμως μια ματιά στα σχόλια περί κλωνοσκάι, μόνο εγώ βλέπω μια ομαδική παράκρουση για το αναμενόμενο άγιο δισκοπότηρο? Ή δεν είναι έτσι? Πρώτη φορά είδα για ατμοποιητή 100 σελίδες προεπισκόπησης με την αναγγελία κυκλοφορίας του και πριν καν δούμε φωτογραφίες του καλά καλά και πρώτη φορά βλέπω κλωνονήμα δεκάδων σελίδων ενώ οι κάτοχοι είναι μόνο δύο(2)!!!
ήταν αναμενόμενο να κάνει θραύση ο κλώνος skyline
έχει τον πιο σωστό τρόπο ρύθμισης υγρών από όσους έχουμε δει ως τώρα
είναι ατσάλι και γυαλί
δεν ακούστηκαν θέματα διαρροών
έχει 10 διαφορετικά airdisk και δύσκολα δεν θα βρει κάποιος το δικό του ατμισμα
αυτά είναι αρκετά για να δώσει κάποιος 20+5 ευρώ και να ελπίζει πως θα πάρει ένα τόσο καλο εργαλείο
εντάξει μην κοιτάς τώρα κάτι μυστήριους τύπους που αγόρασαν 3 πριν καν τον δούνε :sfyrigma: αυτοί όντως ελπίζουν στο άγιο δισκοπότηρο τον ατμοποιητων (ως τώρα)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #492 στις: Ιουνίου 19, 2017, 12:39 »
Προς thenetpoet

Δεν το κατάλαβες το νόημα.
1. Δεν ήταν πωλητής, ήταν ο Βασίλης, ο κατασκευαστής
2. Σαφώς και ήθελε να πουλήσει, αλλά του έκανε εντύπωση ότι ήθελα extra γιατί ξέρει τί ποιότητα βάζει
3. Υπάρχει ήδη ένα σετ στην συσκευασία για πιθανή "ανασφάλεια"
4. Δεν θα "δωσεις λογαριασμό", αλλά θα του πεις αν υπάρχει πρόβλημα με κάτι
5. Δεν είναι κακό για κάποιον να είναι επαγγελματίας, κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Δυστυχώς σε μας είναι εξαίρεση και από την δική μας "ανασφάλεια" ή ανεπάρκεια το ρίχνουμε στον χαβαλέ
6. Αυτά
Κατάλαβα, γι' αυτό και το σχολίασα χιουμοριστικά...
Εξάλλου, αν σε ατμοποιητή τέτοιου κόστους είχες αστοχία, μάλλον θα το έλεγες στον προμηθευτή/πωλητή/κατασκευαστή :)

@ribot
Σεβάσμιε γέροντα, να φέρεις τον κλώνο να τον δούμε στην επόμενη συνάντηση, αν καταφέρω να έρθω δηλαδή :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2017, 12:51 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #493 στις: Ιουνίου 19, 2017, 13:07 »
Sorry, απλά κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορες "εξυπνάδες" για σωστούς επαγγελματίες και στις εποχές που ζούμε, αυτοί αξίζουν να επιβιώσουν.
Σημείωση: ουδεμία σχέση έχω με τον ESG (θα είχα και τον γνήσιο άλλωστε) απλά τον καλοπιάνω μπας και μου βρει κανέναν  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #494 στις: Ιουνίου 19, 2017, 13:11 »
@ribot
Σεβάσμιε γέροντα, να φέρεις τον κλώνο να τον δούμε στην επόμενη συνάντηση, αν καταφέρω να έρθω δηλαδή :)

Ευχαρίστως, αλλά εξαρτάται από το πότε θα τον παραλάβει η Βέροια, πότε θα σταλεί σε μένα κι αν συμπέσει η συνάντηση πριν τον στείλω εγώ στη Λιβαδειά! :laugh1:
Θα παραλάβω και του ντεντέκτιβ βέβαια, αλλά αυτός τον έθεσε στη διάθεση της επιστήμης και θα τον φέρω τρύπιο από διαμαντοτρύπανο 1,5mm :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix