vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4380 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:00 »
αυτός είναι και ο λόγος που εγώ δεν κλειδώνω ποτε την αντίσταση
αν την έχω κλειδωμένη πχ 0.50 και βάλω πάνω μια 0.60 δεν θα με ρωτήσει και θα δόση ρεύμα και θα την βλέπει 0.50 και μετά θα πρέπει να περιμένω να κρυώσει για να την ξαναβάλω πάνω ενώ πρώτα ξεκλειδώσω
αν δεν κλειδώσω την αντίσταση δεν υπάρχει κανένα απόλυτος πρόβλημα και κρατάει την τιμή τις ακριβώς όπως και αν την είχα κλειδωμένη

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4381 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:10 »
Kai εγω πιστευω οτι και να σεταρεις ss στο vtc με τοσο χαμηλη μεταβολη της τιμης της ατιστασης με SS,στα 0.6+ και να μην κλειδωσεις που θα παει η τιμη της δεν νομιζω οτι θα υπαρχει θεμα,παιζεις με τους βαθμους και watt που σου ταιριαζουν και τελος η υποθεση.
Υποκειμενικα βεβαια μιλαω! :))μιας και το ss εχει μπει ντουλαπι σε μενα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4382 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:15 »
αυτό που θέλω να πω και το έχω ξαναπεί είναι πως είτε κλειδώσεις την αντίσταση είτε δεν την κλειδώσεις είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα
δεν αλλάζει κάτι στο ατμισμα
το mod την κλειδώνει και ας μην βλέπεις καμια κλειδαριά
αλλα αν την κλειδώσεις τότε μπορεί να σε παιδέψει λιγάκι όταν βάλεις πάνω άλλο ατμό και ξεχάσεις να ξεκλειδώσεις
αν δεν την κλειδώσεις (όπως κάνω εγώ) τότε αν βάλεις πάνω άλλο ατμό με πιο μεγάλη αντίσταση θα σε ρωτήσει αν βάλεις με πιο μικρή θα την αλλάξει από μονο του

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4383 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:22 »
Λοιπόν αυτό με το μη κλείδωμα μου το είχες ξαναπεί κάπου τέλος δεκέμβρη ε... ;)
Έκατσα και το έψαξα λίγο, δεν θυμόμουν οτι ήσουν εσύ σίγουρα. Και μάλιστα τότε σε είχα "αποπάρει" και ζητώ συγγνώμη αν ήταν κάπως ο τρόπος μου.
Έχεις δίκιο οτι αν δεν αλλάξεις ατμο δεν θα αλλάξει κάτι και θα είναι σαν να έχεις κλειδώσει την αντίσταση. Εγώ όμως επειδή θέλω να είμαι σίγουρος 100%, κολληματάκι ;D , εξακολουθώ να την κλειδώνω! Προτιμώ να έχω στο μυαλό μου να κλειδώνω και να ξεκλειδώνω όταν πρέπει, παρά κάποια στιγμή να έχω καμένο ας πούμε και να μην ξέρω γιατί, αν υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο! :)

Σήμερα πάντως, μου έτυχε το εξής: Άφησα όλο το βράδυ το mod ξεκλείδωτο και χωρίς ατμο σε TCR M1 γιατί μου διάβαζε την αντίσταση σε καινούριο στήσιμο παραπάνω, μήπως και αλλάξει κάτι. Το πρωί που έβαλα τον ατμο πάνω, όντως τον διάβασε κανονικά, με το που πατούσα το fire όμως, τρεις φορές για να κλειδώσω, μου την πήγαινε αυτόματα στη μεγαλύτερη τιμή που έβλεπα χτες. Το πέρασα λοιπόν απο power mode, ξαναέβαλα τον ατμό, τον μέτρησε σωστά, πήγα σε TCR M1 και τελικά κλείδωσε κανονικά! :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4384 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:28 »
ναι έχει θέμα η πλακέτα
όμως έχω βρει λύση σε αυτό
έχω στημένο έναν driper με 0.36 και όταν θέλω να αλλάξω ατμό και είναι κοντά η αντίσταση που θα βάλω με αυτήν που είχα τότε βάζω πρώτα πάνω τον driper και πατάω μια το fire να πάρει την τιμή 0.36
μετά βγάζω τον driper και βάζω την καινούργια αντίσταση που συνήθως είναι από 0.5 έως 0.8 και την βλέπει ακριβώς και δεν κουνιέται φίλο

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4385 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:32 »
ενα update θα μας σωσει
και εμενα τα ιδια κανει..
ΑΛΛΑ
στηνω 2 ατμο με την ιδια αντισταση εδω και κανα μηνακαι εχω υσηχασει :))
περα απο τον dripper που τον παιζω κλαπτον ;)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4386 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:42 »
Εγώ το 'χω ξαναπεί πάντως! Για τα λεφτά του το mod είναι κορυφή!
Απο εκεί και πέρα ο καθένας τη βρίσκει την άκρη του στα ψιλοπροβλήματα... :thumpup:
Γιατί όντως είναι ψιλοπροβλήματα!

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4387 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:52 »
αυτός είναι και ο λόγος που εγώ δεν κλειδώνω ποτε την αντίσταση
αν την έχω κλειδωμένη πχ 0.50 και βάλω πάνω μια 0.60 δεν θα με ρωτήσει και θα δόση ρεύμα και θα την βλέπει 0.50 και μετά θα πρέπει να περιμένω να κρυώσει για να την ξαναβάλω πάνω ενώ πρώτα ξεκλειδώσω
αν δεν κλειδώσω την αντίσταση δεν υπάρχει κανένα απόλυτος πρόβλημα και κρατάει την τιμή τις ακριβώς όπως και αν την είχα κλειδωμένη

Νομίζω πως αυτό λύνεται:

Με ξεκλείδωτα τα Ωm,
Όταν βάζουμε την καινούργια αντίσταση και πριν ακόμη βιδώσουμε τέρμα τον ατμό, ώστε να κάνει επαφή στον 510, δίνουμε συνεχώς, στιγμιαία πατήματα στο Fire, και μόλις κάνει επαφή θα μας ρωτήσει new coil? και θα κλειδώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4388 στις: Μαρτίου 19, 2016, 16:57 »
προτιμώ να μην κλειδώνω ποτε παρα να προσπαθώ να θυμηθώ να κάνω αυτή τι διαδικασία
δεν λέω ότι έτσι πρέπει να το κάνουν όλοι
έτσι με βολεύει εμενα και έτσι το δουλεύω

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Νομίζω πως αυτό λύνεται:

Με ξεκλείδωτα τα Ωm,
Όταν βάζουμε την καινούργια αντίσταση και πριν ακόμη βιδώσουμε τέρμα τον ατμό, ώστε να κάνει επαφή στον 510, δίνουμε συνεχώς, στιγμιαία πατήματα στο Fire, και μόλις κάνει επαφή θα μας ρωτήσει new coil? και θα κλειδώσουμε.

όπα γιατί μπερδεύτηκα
με ξεκλείδωτα τα ohm δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα 
βάζεις πάνω τον ατμό και σε ρωτάει αν είναι νέος η ο ίδιος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 17:10 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4389 στις: Μαρτίου 19, 2016, 18:00 »
Στους ποσους βαθμους πρεπει να αρχιζει να ατμοποιηται το υγρο μας;
Στους 100 εχει καταφερει να το δουλεψει κανεις;
Αν δειχνει μεγαλυτερη την αντισταση αποτι ειναι στην πραγματικοτητα η διαφορα ποια θα ειναι;
Για να δουμε οτι δουλευει σωστα θα πρεπει να το τεσταρουμε στους 315 βαθμους διχως υγρο να δουμε αν καει το βαμβακι;
Στους ποσους βαθμους πρεπει να ατμιζουμε για να μην ειναι βλαβερο; Θυμαμαι προσπαθουσε να κανει μια ερευνα ο κ.Φαρσαλινος αλλα ποτε δεν τσεκαρα τα αποτελεσματα της.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4390 στις: Μαρτίου 19, 2016, 19:09 »
εγώ ξεκινάω από τος 170c σε κάθε νέο στήσιμο και συνήθως ατμίζω από 190c έως 230c (ανάλογος τον ατμό και τα κέφια)

στους 100 δεν ατμοποιεί

αν δείχνει μεγαλύτερη την αντίσταση από ότι πραγματικά είναι τότε το ατμισμα θα είναι υποτονικό

στους 315c το βαμβάκι θα γίνει σταχτη
αν θέλεις να δεις πως λειτουργεί σωστά (περίπου) τότε θα το βάλεις πιο χαμηλά ας πούμε 170c και αν δεις πως δεν συμβαίνει τίποτα ανεβάζεις σιγά σιγά και βλέπεις που αρχίζει να κιτρινίζει το βαμβάκι εκεί είναι και περίπου το πιο επιθυμητό σημείο

δεν έχουν βγει ακόμα επίσημα stixia από αυτή την ερευνα (εκτος και αν βγήκανε και δεν το έχω μάθει)

αν έχεις άλλες απορίες διάβασε και κανε τις ερώτησης σου εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27433.msg900516.html#msg900516

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4391 στις: Μαρτίου 19, 2016, 19:14 »
αν δείχνει μεγαλύτερη την αντίσταση από ότι πραγματικά είναι τότε το ατμισμα θα είναι υποτονικό

Αν η αντίσταση δείχνει πιο μεγάλη από ότι είναι, το άτμισμα δεν είναι πιο υποτονικό αλλά πιο έντονο (πιο πολλά watt  από τα πραγματικά και πιο χαμηλή θερμοκρασία από την πραγματική). Τουλάχιστον η δικιά μου εμπειρία αυτό λέει

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4392 στις: Μαρτίου 19, 2016, 19:17 »
ναι συγγνώμη ακριβώς το αντίθετο ήθελα να πω  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4393 στις: Μαρτίου 19, 2016, 19:26 »
Παρόλο που δεν έχω ακριβής απαντήσεις σε όλα...με τρώει το χέρι μου... :tongue_smilie:


-Στους ποσους βαθμους πρεπει να αρχιζει να ατμοποιηται το υγρο μας;  Εξαρτάται απο τη σύσταση  του υγρού και την αναλογία PG VG νερό.
-Στους 100 εχει καταφερει να το δουλεψει κανεις;  Δοκίμασα μόλις υγρό με 30/70 PG/VG και απο τους 100 έβγαζε ατμό. Δεν γίνεται όμως να ατμίσεις με τόσο λίγο ατμό. Εγώ σε όσα σύρματα έχω χρησιμοποιήσει σε TC, κάτω απο 160 βαθμούς, οριακά, δεν είδα να μπορώ να ατμίσω.
-Αν δειχνει μεγαλυτερη την αντισταση αποτι ειναι στην πραγματικοτητα η διαφορα ποια θα ειναι;  Θα έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία απο ότι του βάζεις. Ανάλογα βέβαια και την τιμή αντίστασης που έχεις. Σε μια αντίσταση στα 0.15Ohm ας πούμε, στους 220 βαθμούς η διαφορά ανεβαίνει στους 26 βαθμούς. Αντίστοιχα στα 0.5Ohm, η διαφορά είναι μόνο 8 βαθμοί.
-Για να δουμε οτι δουλευει σωστα θα πρεπει να το τεσταρουμε στους 315 βαθμους διχως υγρο να δουμε αν καει το βαμβακι;  Πιστεύεις οτι στους 315 βαθμούς δεν καίγεται το βαμβάκι? Ο έλεγχος θερμοκρασίας βγήκε για να κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή και όχι ακριβώς για να μην παίρνουμε καμένο. Όσο το βαμβάκι είναι υγρό, καμένο δεν θα πάρουμε. Για να φτάσεις σε σημείο να πάρεις καμένο, πρέπει πρώτα να περάσεις απο το στάδιο αλλοίωσης γεύσης και λίγου ατμού. Σίγουρα θα καταλάβεις οτι τελειώνει το υγρό λοιπόν πριν πάρεις καμένο. Μετά απο δικές μου δοκιμές σε dry burn, είδα οτι το βαμβάκι μου άρχισε να κιτρινίζει κάπου στους 220 βαθμούς.
-Στους ποσους βαθμους πρεπει να ατμιζουμε για να μην ειναι βλαβερο; Θυμαμαι προσπαθουσε να κανει μια ερευνα ο κ.Φαρσαλινος αλλα ποτε δεν τσεκαρα τα αποτελεσματα της.  Εδώ δεν έχω απάντηση αλλά φαντάζομαι οτι τα όρια που έχουν τα mod στη θερμοκρασία, μιας που μιλάμε για έλεγχο θερμοκρασίας, είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια, αν και εγώ δεν έχω καταφέρει να ατμίσω ποτέ στους 315 βαθμούς ας πούμε. Επίσης, δεν νομίζω η θερμοκρασία να μην ξεπερνάει τους 315 βαθμούς σε power mode ε... Άλλωστε αν φτάσει σε σημείο να γίνει επιβλαβές, δεν θα έχει και μια τεράστια αλλοίωση η γεύση? Δεν θα το καταλάβουμε? :dontknow:

ΥΓ: Sorry στους προηγούμενους αλλά επειδή έγραφα ώρα λέω να postάρω και εγώ την απάντησή μου :tongue_smilie:
 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4394 στις: Μαρτίου 19, 2016, 20:06 »
Σχετικά με το ατσάλι της UD λαχανί awg 28 0.32mm σε 2.5 πυρήνα και tcr 102 διαβάζει την αντίσταση 0.72 το protection δουλεύει ρολόι δεν με κόβει και δεν είχα ποτέ υποτονική τζούρα, αν και το έχω ξανά αναφέρει το ατσάλι είναι το μπεστ.
Ακόμα και στο μηχανικό με ατσάλι παίζω στα 0.8...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix