vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Milarepa, TasMan, gfilip, Chris66, camber, Jorge

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1590 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 13:33 »
ο Α2 ειναι βαση και σωληνας. Για το επιστομιο-φιλτρο δε γινεται λογος- εξαλλου ειναι πλαστικο και επιπλεον αλλαζει.

Ο σωληνας δεν εχει κανενα θεμα

Εγω ρωταω για τη βαση οπου πρεπει να προσεξουμε την μονωση, το σπειρωμα, κ.α. αν ειναι ασφαλης να τεθει σε συνθηκες υψηλων θερμοκρασιων.

ΟΚ το ξερω οτι με την αντισταση να πυρωνει υπαρχει υψηλη θερμοτητα. Απλα ρωταω αν εχει δοκιμαστει στο βραστο νερο χωρις να επηρρεαστουν ο συνδεσεις-μονωσεις. Για να μην κανω καμια ζημια κι αντε μετα να τη διορθωσω.... ;D

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1591 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 13:35 »
Δεν μπορώ να σου απαντήσω, εγώ το κάνω, τώρα ο καθένας αναλαμβάνει ένα ρισκο απο εκεί και πέρα.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1592 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 13:36 »
Δεν είναι βαθύ το σπείρωμα και δε νομίζω πως είναι δύσκολος ο καθαρισμός τουλάχιστον στον Α2... Ή δε προσφέρει αποτέλεσμα καλό ο τρόπος που παρέθεσα και γω...
Ότι θέλει ο καθένας...Όπως είπες,πέρνει τα ρίσκα του...Ακριβώς γι αυτό δίνω πιο απλοϊκές και πατροπαράδοτες,καθημερινές λύσεις...  :dontknow:
Τώρα με υπερήχους,κλπ. δε ξέρω και δε θέλω προσωπικά να μάθω...Αν ήταν η ασχολία μου ανάλογου επιπέδου μπορεί... :)
Eγώ απλώς παραθέτω μια "λαϊκή" λύση για ένα απλό άνθρωπο που θέλει να κάνει ένα ασφαλή και απλό καθαρισμό...
Εξαρτάται κ από το χρόνο,τις γνώσεις,τη θέληση και τους λόγους που έχει κάποιος τον Α2...εγώ,π.χ. τον έχω για να ατμίσω και όσο το καταφέρνω έχει καλώς αν για κάποιο λόγο μου ζητήσει πιο μεγάλες απαιτήσεις θα τον "απολύσω"...έτσι απλά... :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2011, 13:38 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1593 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:11 »
καλησπερα
μολις παρελαβα και εγω τον Α2
το σεταρισμα του ειναι 3.2 ομ και δουλευω στα 4.2 βολτ
αψογος
μια ερωτηση μονο
η αντισταση  πρεπει να ειναι προς τη μερια της τρυπας η απο την αλλη?

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1594 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:13 »

προς τη μερια της τρυπας για περισσοτερο ατμο

καλοατμιστος  :thumpup:

υ.γ.: μηπως πρεπει να κατεβασεις τα Ω;  :hmmm: περιμενε αποψεις απ παλιοτερους. Εγω το εχω στα 2,5
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 18:11 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1595 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:18 »
προς τη μερια της τρυπας για περισσοτερο ατμο

καλοατμιστος  :thumpup:

υ.γ.: μηπως πρεπει να κατεβασεις τα Ω;  :hmmm: περιμενε αποψεις απ παλιοτερους. Εγω το εχω στα 2,5
ευχαριστω
με αυτο το σεταρισμα ηρθε και τον δοκιμαζω
ακομα δεν του εχω βαλει χερι απλα γεμισα ρυθμισα ταση και.....απολαμβανω :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1596 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:20 »
προς τη μερια της τρυπας για περισσοτερο ατμο

καλοατμιστος  :thumpup:

υ.γ.: μηπως πρεπει να κατεβασεις τα Ω;  :hmmm: περιμενε αποψεις απ παλιοτερους. Εγω το εχω στα 2,5

Σε αυτό δε θα απαντήσω...
Αλλά ειλικρινά πείτε μου πως γίνεται να βάζεις φιτίλι/αντίσταση προς τη μεριά της τρύπας και ενώ στην ουσία περιορίζεις τον εξαερισμό του ατμοποιητή έχει περισσότερη παραγωγή ατμού?!

Για το άλλο περί Ohms....δε ξέρω αλλά προσωπικά ακολουθώ ένα απλό κανόνα :
Όσο περισσότερα τα Ohms τόσο μεγαλύτερη και η τάση για σωστότερη λειτουργία...Όσο μικρότερη η αντίσταση(Ohms) τόσο μικρότερη και η τάση(Voltages).


(υπάρχουν βεβαία και οι προσωπικές επιθυμίες του καθενός...οπότε περι ορέξεως "γλυκερινόπιτα" :)) )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:21 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1597 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:22 »
Σε αυτό δε θα απαντήσω...
Αλλά ειλικρινά πείτε μου πως γίνεται να βάζεις φιτίλι/αντίσταση προς τη μεριά της τρύπας και ενώ στην ουσία περιορίζεις τον εξαερισμό του ατμοποιητή έχει περισσότερη παραγωγή ατμού?!

Γιατι το μηχάνημα χρειάζετε και άερα για να παίξει, επίσης ο αέρας δημιουργεί ένα είδος υποπίεσης προς το υγρό, συνήθως όταν κλείνω την τρύπα μπουκώνω το φυτίλι, ρίχνω την θερμοκρασία της αντίστασης και το σύστημα γίνετε πολύ ποιο παραγωγικό.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:23 από alex74 »

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1598 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:27 »

Στη πράξη επειδή μου έχει τύχει αυτό,να κλείσω τη τρύπα με το σετάρισμα προς τη τρύπα,εκτός ότι παραγωγή δεν υπήρχε...αντιθέτως είχε υπερβολική αύξηση θερμοκρασίας και παράλληλα αλλαγή γεύσης σε "καμένο".Τώρα δε ξέρω....πάντως το σετάρισμα χωρίς να ξαναγίνει απ την αρχή απλώς το ίδιο το μετέφερα στην απέναντι πλευρά είχα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα και έτσι από τότε ποτέ δε το ξαναδοκίμασα.. :dontknow: :angel:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 18:12 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1599 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:28 »
Γιατι το μηχάνημα χρειάζετε και άερα για να παίξει, επίσης ο αέρας δημιουργεί ένα είδος υποπίεσης προς το υγρό, συνήθως όταν κλείνω την τρύπα μπουκώνω το φυτίλι, ρίχνω την θερμοκρασία της αντίστασης και το σύστημα γίνετε πολύ ποιο παραγωγικό.

σωστά.
εγώ όσο και να δοκίμασα από την άλλη,δεν έπιασε ποτε τα επίπεδα του σεταρίσματος από την τρύπα.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1600 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:33 »
Αυτο το ειδα πρακτικα στο dry burning, ανοιγοντας το σωληνα του Α2 και πατωντας το μπουτον παραγεται ατμος. Επειτα φυσω στην αντισταση και αυτη αρχιζει να παραγει περισσοτερο ατμο. Αυτο μου λεει οτι -οπως στην καυση- χρειαζεται ροη αερα (οσο πιο αμεση τοσο το καλυτερο) για να παραχθει το προιον (καπνος η ατμος)

Τωρα για τα ωμ ειπα μια (ισως λανθασμενη) αποψη. Οι παλιοτεροι ας με διορθωσουν. Νομιζω οτι τα 2,5 Ωμ "παιζουν" καλυτερα στα 3,7 V. O jonybda ειπε "...ρυθμισα ταση" οποτε παιζει με VV...οποτε δεν εχει προβλημα με τα Ωμ της αντιστασης....νομιζω

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1601 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:38 »
σιγουρα σε αυτα τα ομ θες παραπανω βολτ
αν και δεν ανεβηκα πολυ
στα 4 εως 4.2 ειναι παρα πολυ καλο
ευγε στον Α2

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1602 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 14:40 »
Στη πράξη επειδή μου έχει τύχει αυτό,να κλείσω τη τρύπα με το σετάρισμα προς τη τρύπα,εκτός ότι παραγωγή δεν υπήρχε...αντιθέτως είχε υπερβολική αύξηση θερμοκρασίας και παράλληλα αλλαγή γεύσης σε "καμένο".Τώρα δε ξέρω....πάντως το σετάρισμα χωρίς να ξαναγίνει απ την αρχή απλώς το ίδιο το μετέφερα στην απέναντι πλευρά είχα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα και έτσι από τότε ποτέ δε το ξαναδοκίμασα.. :dontknow: :angel:

Ανέβασε την αντίσταση  η ρίξε την τάση, δώστου λίγο χρόνο (5-6 λεπτά) να υγρανθεί και ξαναδοκίμασε.
Το βασικότερο πρόβλημα του Α2 είναι η τροφοδοσία (εν μέρη λόγω απόστασης του φίλτρου απο την αντίσταση), πολύ χαμηλή αντίσταση δεν βοηθάει.
Στο 90% βέβαι αυτόν τον θεμάτων παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η επιλογή του υγρού, π.χ. αν του βάλεις υγρά mystique που ειναι ότι ποιο λεπτο εχω δει ώς τώρα, μπορεί εκεί που σου έφερνε καμμένο τελειώς ξαφνικά να γίνει υπερπαραγωγή ατμού.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1603 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 15:03 »
... οι μπαταρίες να είναι εντός των εργαστασιακών τους παραμέτρων με τις αντιστάσεις που χρησημοποιώ και να μην εχω μεγάλες αποκλίσεις στις εκφορτίσεις των σετ δηλαδή μικρή - μεγάλη μπαταριοθήκη.

μπορεις αν θες να δωσεις καποιες βασικες "αρχες" π.χ. στα 3,7V τι Ωμ παιζουν ετσι ωστε να ειμαστε "εντός των εργαστασιακών τους παραμέτρων" οπως λες, επισης στα 6V, και στα 7,4V

για να μην δινουμε λανθασμενες πληροφοριες (τουλαχιστο στα εργαστασιακα στανταρντ) κι απο κει και περα ο καθενας να πειραματιζεται οπως αυτος θελει, εχοντας ομως μια σχετικη βαση...

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1604 στις: Οκτωβρίου 03, 2011, 15:16 »
Δεν μπορώ να το κάνω αυτο, γιατι αν οι μπαταρίες δεν ειναι επώνυμες δεν ύπαρχουν εργοστασιακές παράμετροι.
Το ποιο απλοικο που μπορείς να κάνεις ειναι να ελέγχεις το voltage τους όταν θεωρείς ότι ειναι τελειωμένες απο απόδοση στην χρήση που τους κάνεις.
Επώνυμες τις κόβω στα 3,5V πάνω κάτω και κινέζικες στα 3,7V, αυτο που κάνω ειναι ότι δοκιμάσω δύο στοιχεια με αντίσταση π.χ. 2Ω και δώ ότι ζορίζονται στα 4V και πρέπει να αλλάξω μπαταρία κατεβάζω την αντίσταση, αν δώ οτι κατεβένουν κάτω απο 3,5 και εξακολουθούν να εκφορτίζουν, ανεβάζω την αντίσταση.
Οταν βρώ το μέσο όρο έχω μια απόκλιση 0,2 με 0,4Ω για να φέρω τα υπόλοιπα στοιχεια του ατμίσματος, αλλά αυτο ειναι μικρή προσαρμογή για την μπαταρία.
Πέρα απο αυτό παίρνω και καμπύλη εκφόρτισης απο παλμογράφο για επιβεβαιώση αλλά αυτο ειναι πανάκριβο εργαλείο και δεν αξίζει για τέτοια χρήση μόνο αν το έχεις πλεόν.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42509 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238838 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos