vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #750 στις: Ιουλίου 13, 2011, 22:02 »
Πήρα λοιπόν ένα επιστόμιο από 510 ατμο και μια λωρίδα πλέγμα αυτό που βγάζουμε από τον ego t (προσπαθήστε να ξετυλίξετε το πλέγμα χωρίς να κοπεί)
Έβγαλα τα 2 καπάκια του επιστόμιου και κράτησα το πρώτο (έχει δύο αυτάκια από την μέσα πλευρά)
%20%20Uploaded%20with%20[url=http://imageshack.us]ImageShack.us]http://imageshack.us/photo/my-images/155/0056tu.jpg/][/URL]%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]http://img219.imageshack.us/img219/9206/0058u.jpg[/IMG][/URL]  Uploaded with ImageShack.us

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:40
Έκανα μια τρύπα στο καπάκι λίγο λιγότερο από την εσωτερική του διάμετρος.
¨Εκοψα το πλέγμα ώστε να έχει πλάτος περίπου 3 χιλ, το τύλιξα και το στρίμωξα στο καπάκι ανάμεσα στα δυο αυτάκια. Σόρι αλλά η φωτό δεν είναι χάλια
%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]http://img163.imageshack.us/img163/5968/0059la.jpg[/IMG][/URL]  Uploaded with ImageShack.us

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:40
Σφήνωσα το κομμένο επιστόμιο στο φίλτρο του Α2 (εννοείται ότι έβγαλα τον πολυεστέρα) αφήνοντας έξω περίπου 2 χιλ. Σφηνώνει τέλεια.
Γέμισα υγρό, έβαλα το καπάκι και έτοιμο!!!
%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]http://img809.imageshack.us/img809/3537/0060p.jpg[/IMG][/URL]  Uploaded with ImageShack.us

%20%20Uploaded%20with%20ImageShack.us]]http://img683.imageshack.us/img683/3770/0061t.jpg[/IMG][/URL]  Uploaded with ImageShack.us
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:40 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #751 στις: Ιουλίου 13, 2011, 23:30 »
Πρώτη επαφή με τον Α2...πλήρης αποτυχία...
Ασχολήθηκα καμία ώρα σήμερα και την μία μου κόβεται η αντίσταση, την άλλη δεν πυρακτώνεται καθόλου, την άλλη πυρακτώνεται λίγο χωρίς αποτέλεσμα και ακόμη και τον πόλο του Α2 χρειάστηκε να τραβήξω λίγο πιο έξω για να λειτουργήσει...
Πολύμετρο δεν χρησιμοποίησα ακόμη και πάω απλά με τις βόλτες...
Προφανώς είναι λάθος τρόπος...
Αναρωτιέμαι με την eGo 650 θα κάνω δουλειά ή τζάμπα εκνευρίζομαι;

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #752 στις: Ιουλίου 13, 2011, 23:34 »
Πρώτη επαφή με τον Α2...πλήρης αποτυχία...
Ασχολήθηκα καμία ώρα σήμερα και την μία μου κόβεται η αντίσταση, την άλλη δεν πυρακτώνεται καθόλου, την άλλη πυρακτώνεται λίγο χωρίς αποτέλεσμα και ακόμη και τον πόλο του Α2 χρειάστηκε να τραβήξω λίγο πιο έξω για να λειτουργήσει...
Πολύμετρο δεν χρησιμοποίησα ακόμη και πάω απλά με τις βόλτες...
Προφανώς είναι λάθος τρόπος...
Αναρωτιέμαι με την eGo 650 θα κάνω δουλειά ή τζάμπα εκνευρίζομαι;

Τον πόλο της ego μπαταρίας να τραβήξεις εξω και όχι του Α2.
Μπαίνει μέσα απο το πολύ σφίξιμο με το φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #753 στις: Ιουλίου 13, 2011, 23:42 »
Πρώτη επαφή με τον Α2...πλήρης αποτυχία...
Ασχολήθηκα καμία ώρα σήμερα και την μία μου κόβεται η αντίσταση, την άλλη δεν πυρακτώνεται καθόλου, την άλλη πυρακτώνεται λίγο χωρίς αποτέλεσμα και ακόμη και τον πόλο του Α2 χρειάστηκε να τραβήξω λίγο πιο έξω για να λειτουργήσει...
Πολύμετρο δεν χρησιμοποίησα ακόμη και πάω απλά με τις βόλτες...
Προφανώς είναι λάθος τρόπος...
Αναρωτιέμαι με την eGo 650 θα κάνω δουλειά ή τζάμπα εκνευρίζομαι;
Gabriel74, και γω με eGo μπαταρία τον έχω. Αφού πυρώνει-κόβει την αντίσταση σημαίνει πως λειτουργεί. Μπορώ να δώσω 2 λογικές εξηγήσεις.
1. Η αντίσταση σου βραχυκυκλώνει στις βίδες η κάπου αλλού στο σώμα του Α2.
2. Έχεις μεγάλο κομμάτι σύρματος ακάλυπτο από φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #754 στις: Ιουλίου 13, 2011, 23:44 »
Πρώτη επαφή με τον Α2...πλήρης αποτυχία...
Ασχολήθηκα καμία ώρα σήμερα και την μία μου κόβεται η αντίσταση, την άλλη δεν πυρακτώνεται καθόλου, την άλλη πυρακτώνεται λίγο χωρίς αποτέλεσμα και ακόμη και τον πόλο του Α2 χρειάστηκε να τραβήξω λίγο πιο έξω για να λειτουργήσει...
Πολύμετρο δεν χρησιμοποίησα ακόμη και πάω απλά με τις βόλτες...
Προφανώς είναι λάθος τρόπος...
Αναρωτιέμαι με την eGo 650 θα κάνω δουλειά ή τζάμπα εκνευρίζομαι;

Τον παρέλαβες τελικα σήμερα, καλορίζικος.  Δες  το  βιντεακι του  cetin θα σε βοηθησει  πολυ  .  Πόσες σπύρες κάνεις?   Εγώ  έκανα  το  πολύ 4  με  3,7 v. 
 

Αποσυνδεδεμένος Sim

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #755 στις: Ιουλίου 13, 2011, 23:44 »
Πρώτη επαφή με τον Α2...πλήρης αποτυχία...
Ασχολήθηκα καμία ώρα σήμερα και την μία μου κόβεται η αντίσταση, την άλλη δεν πυρακτώνεται καθόλου, την άλλη πυρακτώνεται λίγο χωρίς αποτέλεσμα και ακόμη και τον πόλο του Α2 χρειάστηκε να τραβήξω λίγο πιο έξω για να λειτουργήσει...
Πολύμετρο δεν χρησιμοποίησα ακόμη και πάω απλά με τις βόλτες...
Προφανώς είναι λάθος τρόπος...
Αναρωτιέμαι με την eGo 650 θα κάνω δουλειά ή τζάμπα εκνευρίζομαι;
Μια χαρα δουλεια θα κανεις αλλα με 4 σπειρες :thumpup:
Εμενα η πρωτη μου μερα ηταν αντιθετως τελεια οσον αφορα το Α2.Φυσικα ομως ηταν και ο zalaros που μου φτιαξε μια αντισταση αλλα και γι αυτον ηταν μολις η δευτερη που εφτιαχνε :D
Μην εκνευριζεσαι ...οταν τη βρεις την ακρη θα παθεις πλακα ;D
Δεν εχεις κανενα πιο εμπειρο κοντα?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #756 στις: Ιουλίου 14, 2011, 01:31 »
Τελικά όσο πάει και διορθώνεται η κατάσταση...
Κάποια χαζομάρα κάνω με την αντίσταση προφανώς...
Μετά από κάποιες διορθωτικές πλέον έχω ικανοποιητικό ατμό, όχι καμένο και δυνατό χτύπημα...
Προφανώς επίσης κάτι πρέπει να διορθωθεί ακόμη...
Πρωτάρης στις αντιστάσεις σε ατμο γαρ...
Πάντως όσο περνάει η ώρα βελτιώνεται...
Αύριο θα λυθούν και οι υπόλοιπες προβληματικές...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #757 στις: Ιουλίου 14, 2011, 08:08 »
Δοκιμασε και με 3 σπειρες και προσπαθησε να μην κανεις μεγαλο το μηκος του φυτιλιου . Μια φορα που το εκανα αρκετα μεγαλο , ποτιζε υπερβολικα με αποτελεσμα να μπουκωνει .

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #758 στις: Ιουλίου 14, 2011, 14:59 »
Ερωτήσεις που προφανώς έχουν ξαναπαντηθεί αλλά πρέπει να ψάχνω...και όσα βρήκα δεν μου ξεκαθαρίζουν το τοπίο...
Πριν φτιάξουμε την αντίσταση μετράμε τα ωμ στις βιδες;
Και αν ναι πώς ακριβώς;
Αφού τις μετρήσουμε πώς καθορίζουμε τις διαστάσεις τις αντίστασης και τις σπείρες;

Ή απλά φτιάχνουμε αντίσταση 3 ή 4 σπειρών και τοποθετούμε;

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #759 στις: Ιουλίου 14, 2011, 15:37 »
.......
Ή απλά φτιάχνουμε αντίσταση 3 ή 4 σπειρών και τοποθετούμε;
Μόνο πρόσεξε να μην σφίξεις πολύ το σύρμα πάνω στο φιτίλι όταν κανεις τις σπειρες

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #760 στις: Ιουλίου 14, 2011, 15:41 »
Πριν φτιάξεις την αντίσταση, αν μετρήσεις στις βίδες, λογικά θα έχεις μηδενική αντίσταση. Όταν τυλίξεις αντίσταση και την βιδώσεις, τότε μετράς την αντίσταση του σύρματος.
Προσωπικά δεν έχω μετρήσει ακόμα αντίσταση στον Α2 και το πάω με τις σπείρες. Όσο λιγότερες σπείρες, τόσο περισσότερη σπιρτάδα και θερμοκρασία. Συνήθως ο αριθμός τους παίζει ανάμεσα σε 3 και 6 (με το σύρμα που στέλνει ο Cetin μαζί με τον Α2, με διαφορετικό σύρμα αυτό μπορεί να αλλάξει).
Όλα αυτά για τα 3,7 Volt

Ένας καλός τρόπος για να δείς αν θα έχεις ευχάριστο άτμισμα είναι: Mε ανοιχτό τον Α2  και ποτισμένο το φιτίλι, να πατήσεις το κουμπί της μπαταρίας και η αντίσταση να ατμίζει σxεδόν ακαριαία, χωρίς όμως να πυρώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2011, 15:46 από cobolt »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #761 στις: Ιουλίου 14, 2011, 15:45 »
Μόνο πρόσεξε να μην σφίξεις πολύ το σύρμα πάνω στο φιτίλι όταν κανεις τις σπειρες

Τις φτιάχνω με την καρφίτσα που μου έστειλε ο Κετιν...
Οπότε προφανώς μένει κάποιο περιθώριο.
Ή πρέπει να είναι ακόμη πιο ανοιχτές;
Η απόσταση των σπειρών πρέπει να είναι το δυνατόν μικρότερη;


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:41
Πριν φτιάξεις την αντίσταση, αν μετρήσεις στις βίδες, λογικά θα έχεις μηδενική αντίσταση. Όταν τυλίξεις αντίσταση και την βιδώσεις, τότε μετράς την αντίσταση του σύρματος.
Προσωπικά δεν έχω μετρήσει ακόμα αντίσταση στον Α2 και το πάω με τις σπείρες. Όσο λιγότερες σπείρες, τόσο περισσότερη σπιρτάδα και θερμοκρασία. Συνήθως ο αριθμός τους παίζει ανάμεσα σε 3 και 6 (με το σύρμα που στέλνει ο Cetin μαζί με τον Α2, με διαφορετικό σύρμα αυτό μπορεί να αλλάξει).
Όλα αυτά για τα 3,7 Volt

Έχεις κάποιο θέμα με τον πόλο της eGo;
Διότι σε μένα χωρίς να την βιδώνω στον Α2 υπερβολικά (αμέσως πιο πριν θα πηγαινοέρχεται) κάποιες φορές μπαίνει ο πόλος μέσα και χρειάζεται να τον βγάζω έξω (τον πόλο)...

Φυτίλι πόσα εκατοστά κόβουμε τελικά πριν το τυλίξουμε;

 :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:41 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #762 στις: Ιουλίου 14, 2011, 15:53 »
Τις φτιάχνω με την καρφίτσα που μου έστειλε ο Κετιν...
Οπότε προφανώς μένει κάποιο περιθώριο.
Ή πρέπει να είναι ακόμη πιο ανοιχτές;
Η απόσταση των σπειρών πρέπει να είναι το δυνατόν μικρότερη;
Για μένα, η αντίσταση πρέπει να εφάπτεται στο φιτίλι. Έτσι μειώνεται ο κίνδυνος να σου την κοκκινίζει με αποτέλεσμα να την κάψει. Όσο για την απόσταση ανάμεσα στις σπείρες, όσο πιο κοντά, τόσο μικρότερη επιφάνεια θερμαίνεται, οπότε κερδίζεις σε ταχύτητα.
Θα έλεγα, ούτε πολύ σφιχτά, ούτε πού χαλαρά, τσαααααακ στη μέση...  :))

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:41
Έχεις κάποιο θέμα με τον πόλο της eGo;
Διότι σε μένα χωρίς να την βιδώνω στον Α2 υπερβολικά (αμέσως πιο πριν θα πηγαινοέρχεται) κάποιες φορές μπαίνει ο πόλος μέσα και χρειάζεται να τον βγάζω έξω (τον πόλο)...

Φυτίλι πόσα εκατοστά κόβουμε τελικά πριν το τυλίξουμε;

 :thumpup:

Και γω με τον Α2 χρειάζεται μερικές φορές να κουνήσω λίγο τον πόλο της eGo, για να βγεί λίγο έξω. Το μήκος του φιτιλιού το μετράω στον αντίχειρα μου, δύο πλήρης περιστροφές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:41 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #763 στις: Ιουλίου 14, 2011, 15:58 »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #764 στις: Ιουλίου 14, 2011, 16:09 »
Είμαι σε πολύ καλό σημείο στο ντουμάνι...αλλά υστερώ αρκετά σε χτύπημα και γεύση... :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42466 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos