vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 8 χρήστες
aenaos, TasMan, dkostas, antiklitos140, Jorge, Lazy Dog, camber, lagoudakis

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #660 στις: Ιουλίου 02, 2011, 14:24 »
Έχει να κάνει καθαρά με το σύρμα που χρησιμοποιείς. Aμα έχεις πολύ χοντρό σύρμα πρέπει να κανεις παραπάνω βόλτες για να βγάλεις τα ίδια ohm. Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να πάρεις πολύμετρο. Εγώ εχω σύρμα 0.18 από τον craven και 0.15 ( αν δε κάνω λάθος ) από madvapes. Με το λεπτό σύρμα ότι και να δοκίμασα μου έδωσε μάπα γεύση, ενώ με του craven που ήταν πιο χοντρό και με 2 σπείρες παραπάνω είχε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
Πιστεύω ότι άμα δοκιμάσεις ακόμα πιο χοντρό σύρμα με παραπάνω σπείρες θα είναι ακόμα πιο καλά.
Edit-Είναι πολλά που παίζουν ρολο, το ποσο υαλόνημα έχει μέσα στην αντίσταση, ποσο σφιχτά την έχεις δέσει ή όχι, το πάχος του σύρματος ,οι βόλτες που θα το φέρεις, ακόμα και το ποσο πυκνές έχεις κάνει τις σπείρες μεταξύ τους.
Αυτό με το μαξιλαράκι με το υαλόνημα βοηθάει στο να πατάει στο πάτωμα η αντίσταση χωρίς να βραχυκυκλώνει όπως γίνεται στον a1 που έχει κεραμική επίστρωση στο πάτωμα.
Με αυτό η αντίσταση κρυώνει πιο γρήγορα, δεν αφήνει να πυρώσει γρήγορα το σύρμα και έχει πολύ περισσότερο καύσιμο γύρο της για να μπορέσει να εξατμίσει.
Μπορεί μεν να μειώσει λίγο την παραγωγή ατμού...αλλα η γεύση του θα σε antamamifsei.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2011, 14:31 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #661 στις: Ιουλίου 03, 2011, 13:59 »
Τα τελευταία μηνύματα για τα σύρματα αντιστάσεων μεταφέρθηκαν εδώ : Σύρματα και φιτίλια για αντιστάσεις

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #662 στις: Ιουλίου 03, 2011, 14:33 »
Αν νιώσετε ότι το φιτίλι έχει ποτίσει με πολύ υγρό ή έχει ανέβει υγρό στο επιστόμιο βάλτε μια χαρτοπετσέτα από την μεριά της τρύπας και φυσήξτε στο επιστόμιο. Θα φύγουν τα πολλά υγρά και θα είναι πάλι ΟΚ

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #663 στις: Ιουλίου 05, 2011, 13:46 »
καλημέρα παιδιά . έχω για άλλη μια φορά πρόβλημα με τον α2 :eyesplash: :eyesplash:. μόλις τον βάζω επάνω στο gg ζεσταίνεται η μπαταριά και ο διακόπτης από το gg  σαν να βραχυκυκλώνει κάτι  και δεν δουλεύει ο α2 .:hmmm: :hmmm:.αν τον βάλω  σε   μπαταριά ego δουλεύει μια χαρα :confused1: :confused1:.
αν βάλω ένα  cartos sto gg πάλι δουλεύει μια χαρά και το gg. τι μπορεί να γίνετε?? :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #664 στις: Ιουλίου 05, 2011, 14:07 »
Κατα τη γνωμη μου και καθαρά απο ηλεκτρολογικής αποψης αν ζεσταίνεται ο διακόπτης τοτε δεν έχεις καθαρή επαφή.
Καθάρισε τους πόλους. Θα μου πείς το κάρτο πώς δουλευει. Κατα τη γνωμη μου έχει μεγαλύτερη αντίσταση και τραβαει λιγότερα αμπέρ και φαίνεται οτι δουλευει καλά. Οσο για την ego μπαταρία δεν έχει πρόβλημα στο διακόπτη και εξάλου απομονώνει το ηλεκτρονικό κύκλωμα το φορτίο και το ζόρι το τραβάει εσωτερικά το mosfet , που στα δύσκολα καίγεται.
Για το τρόπο καθαρισμού ρωτα καλύτερα τον Θανάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2011, 14:22 από sokin »

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #665 στις: Ιουλίου 05, 2011, 14:30 »
δυστυχώς δεν άλλαξε  τίποτε. :'( :'(  :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #666 στις: Ιουλίου 05, 2011, 14:34 »
Καλο θα ήτανε να καθαρίσεις το gg σαν πρώτο βήμα σε όλες τις επαφές, τις ακίδες και το διακόπτη, μετά να καθαρίσεις καλά και τον a2 και να πάρεις ένα πολύμετρο και να κανεις δοκιμες το ρεύμα που βγάζει ανάλογα τις μπαταρίες που έχεις μέσα και στον a2 την αντίσταση μονη της σαν σύρμα σε σχέση με την αντίσταση που σου δίνει από κάτω από τους πόλους.
Aμα πάλι δε σου δουλέψει τότε κοίταξε μην έχει στραβώσει ή μην κανει κάτι επαφή και έχεις εκεί διαρροή.
Edit-Eκεί που λέω να μετρήσεις την αντίσταση εννοώ το σύρμα πάνω στον a2 από βίδα σε βίδα γιατί αλλιώς θα σου βγάλει άλλο αποτέλεσμα μιας και ένα μέρος της αντίστασης το τυλίγεις.
Edit2-Κοίτα λίγο και την μπαταρία που έχεις πάνω στο gg μην έχει φθαρεί πουθενά ή δοκίμασε και με άλλες μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #667 στις: Ιουλίου 05, 2011, 14:45 »
Καλο θα ήτανε να καθαρίσεις το gg σαν πρώτο βήμα σε όλες τις επαφές, τις ακίδες και το διακόπτη, μετά να καθαρίσεις καλά και τον a2 και να πάρεις ένα πολύμετρο και να κανεις δοκιμες το ρεύμα που βγάζει ανάλογα τις μπαταρίες που έχεις μέσα και στον a2 την αντίσταση μονη της σαν σύρμα σε σχέση με την αντίσταση που σου δίνει από κάτω από τους πόλους.
Aμα πάλι δε σου δουλέψει τότε κοίταξε μην έχει στραβώσει ή μην κανει κάτι επαφή και έχεις εκεί διαρροή.
Edit-Eκεί που λέω να μετρήσεις την αντίσταση εννοώ το σύρμα πάνω στον a2 από βίδα σε βίδα γιατί αλλιώς θα σου βγάλει άλλο αποτέλεσμα μιας και ένα μέρος της αντίστασης το τυλίγεις.
Edit2-Κοίτα λίγο και την μπαταρία που έχεις πάνω στο gg μην έχει φθαρεί πουθενά ή δοκίμασε και με άλλες μπαταρίες.
...θα είχε και με την άλλη μπαταρία πρόβλημα ο Α2, και το GG επίσης με άλλον ατμο.
Τσέκαρε μήπως φταίει απλά η ευθυγράμμιση των θετικών πόλων (αφαλοί) και ενώ με τον ένα συνδυασμό υπάρχει βραχυκύκλωμα, με τον άλλο ευθυγραμίζεται καλύτερα το σύστημα και γι αυτό είναι όλα καλά στη δεύτερη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #668 στις: Ιουλίου 05, 2011, 15:21 »
Οταν βγαζω τον πολο του α2 με μια καρφιτσα εξω και τον κεντραρω δουλευει χωρις προβλημα.
Καποια στιγμη ομως αν κουνηθει η χτυπηση το gg καπου δειχνει να χανει την επαφη και σταματαει
να δουλευει.Τοτε προαπαθοντας να το βιδωσω-ξεβιδωσω μαλλον βραχυκυκλωνει και αρχιζει να καιει
το κουμπι απο το gg.Μετρησα αντισταση στον α2 και ειναι 2,2,μετρησα ταση στο gg και βγαζει κανονικα 4,2 με φρεσκια μπαταρια.Λογικα κατι παιζει με τον πολο του α2 χωρις να ειμαι και σιγουρος.Ο α2 εχει σπειρωμα 901
Ευχαριστω....
 :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #669 στις: Ιουλίου 05, 2011, 15:50 »
Δοκίμασε να ανοίξεις το καπάκι από το gg εκεί που είναι το πίνακι που πατάει ο θετικός πόλος γιατί μέσα έχει κάτι ο-rings πολύ μικρά και κοίτα άμα έχουνε κοπεί αυτά και δεν είναι σταθερός ο άξονας του πόλου.

Edit- Βίδωσε τον a2 πάνω στο gg και ξανά μετά την τάση που πάει πάνω στις βίδες και σύγκρινε με την τάση που έχει καθαρά πάνω στο σπείρωμα μήπως έχεις εκεί τις απώλειες.
Edit2- Ο a2 έχει 901? Τότε ποιο έχεις το ggts και το έχεις με αντάπτορα ή το ggbt με 901?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 05, 2011, 15:56 από aiwnios_foithths »

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #670 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:02 »
ο α2 είναι 901 . έχω το ggts.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:34
έχω όμως και δουλεύω το παλιό καπάκι από το ggts ,το οποίο έχω ανοίξει και φαίνεται οκ.(χωρίς το τανκ κολεκτορ)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:34 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #671 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:10 »
ο α2 είναι 901 . έχω το ggts.
Aρα το δουλεύεις με αντάπτορα.
Για κοίτα λίγο τις επαφές τους και σιγουρέψου ότι δε κάνει τίποτα επαφή, μάλλον κάτι έχει λασκάρει.
Θα σου ήταν εύκολο να ανεβάσεις κάποια photo?
Στην περίπτωση που έχεις δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και πάλι δε δουλεύει τότε ίσως να φανούν χρήσιμες

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #672 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:12 »
πρέπει να είναι από τον α2 το πρόβλημα.το έβαλα πάλι στην  ego μπαταριά και άναψε το λαμπάκι 3 φορές μπήκε σε ασφάλεια :wall: :wall: :wall: :wall:   

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #673 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:14 »
έχω όμως και δουλεύω το παλιό καπάκι από το ggts ,το οποίο έχω ανοίξει και φαίνεται οκ.(χωρίς το τανκ κολεκτορ)
Με το παλιο καπακι εισαι οκ? :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Σίγουρα μ...κια στις επαφές είναι, για κοίτα λίγο και στον a2 τον connector μην έχει ξεμασκουλωσει.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35
πρέπει να είναι από τον α2 το πρόβλημα.το έβαλα πάλι στην  ego μπαταριά και άναψε το λαμπάκι 3 φορές μπήκε σε ασφάλεια :wall: :wall: :wall: :wall:   
ΑΑΑΑ...!!! Aμα δεν έχει χαλαρώσει ο connector ή να σου έχει κοπεί το πραγματάκι από σιλικόνη στον έναν από τους 2 πόλους για δοκίμασε να τον βάλεις επάνω χωρίς το καπάκι, σκέτη βάση με αντίσταση, ούτε φιτίλι ούτε τίποτα.
Υπάρχει πιθανότητα να ακουμπάει η αντίσταση κάνω στο καπέλο η στο πάτωμα όταν το βιδώνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #674 στις: Ιουλίου 05, 2011, 16:26 »
και με τα δυο καπάκια έχω πρόβλημα

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35
:hmmm: :hmmm: κουνιέται  ο πόλος από τον α2 εκεί μάλλον είναι το πρόβλημα :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35
:)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:35 από Yiannis Rasta »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos