vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, Jorge

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #630 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:06 »
3 σπείρες   :laugh_wave: :laugh_wave: :laugh_cool_jump: :laugh_cool_jump:

από  τα αυτιά  βγαίνει ο ατμός

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :respect: :respect:

Μάνο χαίρομαι καταρχάς για τις εντυπώσεις σου από Α2...
Αύριο παραγγέλνω κι εγώ...
Θέλω μόνο να μου πεις αν θες, αν αντιμετώπισες πρόβλημα με τον Α2 Τανκ όσον αφορά σε φτιάξιμο φιτιλιού, ανίστασης, τρύπες που από οτι κατάλαβα πρέπει να φτιάξουμε μόνοι μας κ.ο.κ.
Με ενδιαφέρει να μου τονίσεις το αν είναι μπελαλίδικη διαδικασία ή απλή...
Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #631 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:25 »
Gabriel κάθε αρχή και δύσκολη. Εγω στην αρχή έφτιαξα και  χάλασα κάμποσες αντιστάσεις για να πάρω κάπως το κολάι (όχι ότι τώρα φτιάχνω παπάδες). Σιγά σιγά θα ξεπάρει το χέρι σου. Δες το βίντεο από το σαϊτ του bouli

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #632 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:29 »
Gabriel κάθε αρχή και δύσκολη. Εγω στην αρχή έφτιαξα και  χάλασα κάμποσες αντιστάσεις για να πάρω κάπως το κολάι (όχι ότι τώρα φτιάχνω παπάδες). Σιγά σιγά θα ξεπάρει το χέρι σου. Δες το βίντεο από το σαϊτ του bouli

Άγγελε αναφέρομαι συγκεκριμένα στις διαφορές μεταξύ απλού και Τανκ Α2...
Στον απλό έχω ψιλοκαταλάβει την διαδικασία αλλά στον Τανκ μου φαίνεται από τα βιντεάκια λίγο πιο...μπελάς, γι αυτό αναρωτιέμαι αν είναι όντως.
Προσπαθώ να καταλήξω (και μάλιστα βιάζομαι) σε απλό Α2 ή Τανκ...  :thumpup:
Εσύ έχεις Α2 Τανκ;

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #633 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:35 »
Τον απλό έχω. Δεν ήξερα ότι έχει διαφορετική κατασκευή αντίστασης ο Α2 Τ. Πάντως όπως και να 'χει ίδιας φιλοσοφίας θα είναι. Αν πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια σου μην το φοβάσαι, πάρτο.
Διευκρίνηση: Το "πάρτο" πηγαίνει γενικότερα στον Α2 είτε απλό είτε τανκ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #634 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:44 »
Τον απλό έχω. Δεν ήξερα ότι έχει διαφορετική κατασκευή αντίστασης ο Α2 Τ. Πάντως όπως και να 'χει ίδιας φιλοσοφίας θα είναι. Αν πιάνουν έστω και λίγο τα χέρια σου μην το φοβάσαι, πάρτο.
Διευκρίνηση: Το "πάρτο" πηγαίνει γενικότερα στον Α2 είτε απλό είτε τανκ

Από οτι είδα θέλει την αντισταση μονο ψηλά για να ακουμπαει στο αλλο φιτιλι που συνδεεται με το Τανκ
Αν έχω καταλαβει καλα...

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #635 στις: Ιουνίου 30, 2011, 20:51 »
Παιδιά έχω κάτι μέρες τον Α2 Tank, δεν ενθουσιαστικά, έφτιαξα 3 φορές το φιτίλι με το πλέγμα τι πρώτη φόρα όπως δείχνει το βίντεο 2 φιτίλια 12.5χ12.5 πλέγμα είχα τρελή διαρροή μετά από 10 λεπτά. Το δεύτερο που έφτιαξα έβαλα 3 φιτίλια με 12.5χ12.5 πλέγμα καθόλου διαρροή αλλά πολύ συχνά καμένο λόγο μικρής ροής υγρού. Το τρίτο με 2 φιτίλια 15χ15 πλέγμα πάλι διαρροή στο 10 λεπτό. Δεν μου άρεσε γενικά, ακόμα κ στις πρώτες τζούρες που δεν είχα διαρροές, έχω συνηθίσει τις άνετες τζούρες και με το τανκ είναι ποιο σφιχτές.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #636 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:00 »
Από οτι είδα θέλει την αντισταση μονο ψηλά για να ακουμπαει στο αλλο φιτιλι που συνδεεται με το Τανκ
Αν έχω καταλαβει καλα...
Ίδια ακριβώς διαδικασία είναι Gabriel, απλά στο Τ κόβει το φιτίλι και σηκώνει την αντίσταση πάνω από τις βίδες ενώ στον απλό η αντίσταση είναι στο πλάι από την μεριά της τρύπας. Αν πάρεις κατευθείαν τον Τ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις καμία τρύπα. Και από ότι είδα δεν έχει τρύπα στο σώμα του ατμού. Αυτό μάλλον το έκανε για την αναβάθμιση από απλό σε Τ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #637 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:04 »
Ίδια ακριβώς διαδικασία είναι Gabriel, απλά στο Τ κόβει το φιτίλι και σηκώνει την αντίσταση πάνω από τις βίδες ενώ στον απλό η αντίσταση είναι στο πλάι από την μεριά της τρύπας. Αν πάρεις κατευθείαν τον Τ δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις καμία τρύπα. Και από ότι είδα δεν έχει τρύπα στο σώμα του ατμού. Αυτό μάλλον το έκανε για την αναβάθμιση από απλό σε Τ

Άγγελε από διαρροές πώς πας εσύ με τον απλό;


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:33
Τα ειπα να πω οτι δεν τα ειπα :dontknow:

Μπράβο SEB με διευκολύνεις αφάνταστα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 20:33 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος billypapa

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy !!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #638 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:10 »
Άγγελε από διαρροές πώς πας εσύ με τον απλό;

Το μόνο κακό στον απλό είναι, ότι δεν μπορείς να τον πάρεις μαζί στην βόλτα σου έτσι δεν είναι?
Θα είσαι με ένα μπουκάλι στο χέρι να γεμίζεις?
Κάνω κάποιο λάθος ?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #639 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:14 »
Το μόνο κακό στον απλό είναι, ότι δεν μπορείς να τον πάρεις μαζί στην βόλτα σου έτσι δεν είναι?
Θα είσαι με ένα μπουκάλι στο χέρι να γεμίζεις?
Κάνω κάποιο λάθος ?
Γιατι τρεις ωρες αυτονομια ειναι λιγο?

Αποσυνδεδεμένος billypapa

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
  • Take it easy !!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #640 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:16 »
τρεις ώρες ???
που το βάζει όλο αυτό το υγρό?
sorry κιόλας άλλα αυτό δεν το ήξερα!

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #641 στις: Ιουνίου 30, 2011, 21:19 »
Λοιπόν.  Ο ατμό όπως  ήρθε  δεν μου άρεσε λογω αντίστασης. Στον υπόλογιστή μου έχω κάνει ένα μικρό ευαγγέλιο με τις λύσεις που προτείνουν σε αυτό το νήμα  όσοι το δοκιμάσαν πρίν από εμένα. Δήλαδή έχω φυλάξει σε word τα σημεία εκείνα  που δίνουν λύσεις και έχουν αποτέλεσμα.  Με  βάση αυτά δοκίμασα και έφτιαξα την  πρώτη μου αντίσταση με 3 σπείρες  ,  πολύ καλό αποτέλεσμα  σε  ατμό  και κτύπημα  και λιγότερο  σε γεύση.  Την άφησα καμια ωρα περίπου.  Μετά  θέλησα να το βάλω  στο ggtb  στα  6 v. έφτιαξα  την δεύτερη μου αντίσταση με 7-8 σπείρες  δεν θυμάμαι καλά  γιατί ηρθε κάποιος  φίλος  και δεν έδωσα  πολύ σημασία.  Το αποτέλεσμα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.  Τόσο σε γεύση , ατμό και κτύπημα.  Είναι εύκολο να φτιάξεις αντίσταση,   λίγο προσοχή θέλει στην απόσταση των σπειρών μεταξύ τους για να χωρέσουν ανάμεσα στις βίδες.  Διαρροή μέχρι τώρα  καμία  .  Αρχικά  είχα  μια αμφιβολία και ήθελα να γυρίσω  πίσω έναν  από τους 2 τανκ που μου έστειλε από λάθος  ,  τώρα  δεν έχω  καμιά  αμφιβολία   .  Όσα  γράφτηκαν  σε  αυτό το νήμα  για τον α2  είναι απόλυτα ακριβή. Θα ήθελά πάντως  να δοκιμάσω και τον κανονικό. 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #642 στις: Ιουλίου 01, 2011, 00:26 »
τρεις ώρες ???
που το βάζει όλο αυτό το υγρό?
sorry κιόλας άλλα αυτό δεν το ήξερα!

Bγαλε τελειως το φιλτρακι(sera)και ριξε 25 σταγονες στο αδειο φιλτρο.
Βαλε το πολυεστερακι και ριξε αλλες 5 σταγονες απο πανω και εισαι οκ.
Το φιτιλι δεν ειναι αναγκη να το σταζεις καθε φορα.Το φιτιλι θα το βρεχεις μονο την πρωτη φορα που το φτιαχνεις.
:o :o :o τρεις ώρες γεμάτες και αποδειξη η σημερινη συναντηση με τα παιδια που απο τις 9 το πρωι μεχρι την ωρα που φυγαμε δεν ειχα ανοιξει μπουκαλακι
Πως γεμιζεις?
Επιβεβαιωνω :yes: Άσε που τραβηξα και  γω 2-3 γερες τζουρες για test drive.
Ακομα ατμουσ βγαζω ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #643 στις: Ιουλίου 01, 2011, 20:37 »
Παντος φιλοι μου νομιζω οτι ειμε ο μονος που την εχω καταβρει με το μαμισιο φιλτρακι. Ουτε sera ουτε κατι αλλο. Τα λαθη επισημανθηκαν ως προς την κατασκευη της αντιστασης, και μετα την δοκιμη του φιλτρου ενυδρεiου και του blue foam κατεληξα να επιστρεψω στο αρχικο (που παρολο 1 φορα μου χαλασε ενα πουκαμισο εστω και προσωρινα) δουλευει αψογα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #644 στις: Ιουλίου 01, 2011, 21:48 »
Και σε μενα μια χαρά δουλευει με αντισταση στα 3Ω.
Κατεβάζοντας όμως την αντίσταση μέχρι τα 1,8 με 2 Ω  μόνο το sera δεν μου στεγνώνει το φυτίλι και τα βγάζει πέρα σε απανωτά χτυπήματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538460 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12