vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, gama, Lazy Dog, e-akapnos

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #390 στις: Μαΐου 19, 2011, 08:58 »
Eγώ έδωσα τον δικό μου Α2, τον οποίο έχω μετατρέψει σε original tank, σε ένα φίλο να τον δοκιμάσει......

- Με παίρνει την επόμενη τηλέφωνο και μου λέει "έπαθα πλάκα".....
-Εκτοτε τον έχω χάσει.... :laugh1: :laugh1:

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #391 στις: Μαΐου 20, 2011, 22:00 »
Eγώ έδωσα τον δικό μου Α2, τον οποίο έχω μετατρέψει σε original tank, σε ένα φίλο να τον δοκιμάσει......

- Με παίρνει την επόμενη τηλέφωνο και μου λέει "έπαθα πλάκα".....
-Εκτοτε τον έχω χάσει.... :laugh1: :laugh1:
craven.gr όλο ερχομαι να στο δώσω το "εργαλείο" σου,
και όλο χάνω τον δρόμο για το σπίτι σου.... ;) ;) ;)
 
 
Εδώ και μέρες έχω στα χέρια μου (για δοκιμή) το tank A2 του craven.gr :thumpup:
 
Η άποψη μου είναι, ότι πρόκειται για μια σούπερ ατμιστική συσκευή,
Έγινε μια σούπερ αναβάθμιση σε tank του Α2.
 
Απλά ξεβιδώνω το καπάκι-πιπάκι, γεμίζω με 2ml+ ατμιστικό υγρό, κλείνω
και ατμίζω άνετα πάνω από 8 ώρες, και σε κάποια γεμίσματα έφτασα να
ατμίζω και 10 ώρες.
Αλλά αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι ότι όση ώρα ατμίζω,
δεν μου ήρθε καθόλου κάψιμο-καίλα, η τροφοδότηση με υγρό στο φυτίλι
γίνετε σταθερά και σωστά.
Τέλος το tank A2  δεν μου παρουσίασε καμία διαροή σε υγρό :thumpup: :thumpup:
 
Χθες είχα πάει για καφέ με τον έμπειρο συνατμιστή fotis67, και στις 2 ώρες
περίπου που καθήσαμε στο καφέ του το έδωσα να το ατμίσει το tank Α2
και έπαθε και αυτός την πλάκα του... :)) :)) :))
 
craven.gr μπράβο σου :thumpup: :thumpup:
 
Αύριο θα κοιτάξω να στο φέρω.



Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 909
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #392 στις: Μαΐου 22, 2011, 11:43 »
ρε παιδια να ρωτησω κατι? ο Α2 μπαινει σε EgoT? αν μπαινει να παραγγειλω . Και τι αλλο χρειαζετε? φιλτρακια? ενημερωστε με παρακαλω γιατι βλεπω οτι στην τιμη του εχει προσφορα και ενα μετρο συρμα και φυτιλι. ευχαριστω.( σορρυ για τις χαζες ισως ερωτησεις αλλα ειμαι φρεσκος ακομα και δεν ξερω πολλα.Ξερω ομως οτι ενα μηνα τωρα εχω δωσει 31 ευρω σε ατομαιζερς!!!!)

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #393 στις: Μαΐου 22, 2011, 12:00 »
Κατά την παραγγελία επιλέγεις αν θέλεις σύνδεση με 510 που είναι οι ego μπαταρίες ή με 801 ή με 901 και αν θέλεις σώμα από αλουμίνιο ή ανοξείδωτο
http://www.bulli-smoker.com/verdampfer-atomizer/bulli-smoker-a1-atomizer-2.html

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #394 στις: Μαΐου 22, 2011, 21:54 »

Γεια σας παιδιά από την Κύπρο. Είμαι νέος στο φόρουμ και αυτό είναι το πρώτο μου post. Είμαι χρήστης το Α2 και όπως όλοι σας φαντάζομαι μου αρέσει να “παίζω” μαζί του. Να μια ιδέα που δημοσίευσα και στο αμερικάνικο φόρουμ.

Ο Α2 με δύο αντιστάσεις σε παράλληλη διάταξη.

Κάτι σαν dual-coil cartomizer δηλαδή :).

Με την βοήθεια πολύμετρου έφτιαξα δύο σπείρες περίπου στα 5Ω και τις βίδωσα στον Α2 όπως στην φωτο. Όταν βάζουμε δύο ίδιες αντιστάσεις παράλληλα η συνολική αντίσταση είναι η μισή.
Και λίγη θεωρία {Rt=(r1*r2)/(r1+r2)} πχ Με δύο αντιστάσεις των 5Ω --> Ολική = 5*5/5+5=25/10=2.5

Οι λόγοι που το έκανα αυτό αντί του να τυλίξω λιγότερες σπείρες είναι ότι ήθελα ατμοποιητή χαμηλής αντίστασης και για να το πετύχω αυτό έπρεπει με το σύρμα των .12 που μου στείλαν να κάνω μόνο 2-3 σπείρες που αν και δεν το δοκίμασα δεν μου πολυκάθεται. Έτσι για να έχω χαμηλή αντίσταση και ταυτόχρονα να δώσω περισσότερη επιφάνεια εξάτμησης σκέφτηκα αυτή την απλή λύση.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ έντονο - πολύ πιο έντονο από ότι μου αρέσει. Σύνεφα καπνού και πολύ κτύπημα στον λαιμό.

Αν σας άρεσε, δοκιμάστε την ιδέα και πείτε εντυπώσεις και εισηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #395 στις: Μαΐου 22, 2011, 22:14 »
Πολύ καλό αποτέλεσμα μπορείς να πετύχεις με σύρμα 0.18, καλύπτοντας μια αρκετά σεβαστή επιφάνεια στο φιτίλι, στα 2.1 η 2.2  Ωμ για παράδειγμα και να το τουμπανιάσεις.. ;)

Καλώς όρισες στο φόρουμ.. :bye:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 19, 2011, 00:31
Τα νεότερα απο Πειραιά μεριά.....
Βρήκα ένα φιτίλι, σε πολύ καλή τίμη (40 ευρώ τα 150 μέτρα χ 5 μέτρα το μέτρο).
Οποιος θέλει, να του στείλω απο δείγμα που έχω πάρει να το δοκιμάσει, και άν συμφωνήσουμε ότι μάς καλύπτει να το αγοράσω.
Πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα ατμίσματος.

Ανεβάζω ένα αρχείο για να δείτε τι περιέχει.  Ο σκάνερ μου κάτι έπαθε, και βγάζει μια μαύρη γραμμή στην σελίδα, αλλά νόημα βγαίνει.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 00:31 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #396 στις: Μαΐου 22, 2011, 23:03 »
ρε παιδια να ρωτησω κατι? ο Α2 μπαινει σε EgoT? αν μπαινει να παραγγειλω . Και τι αλλο χρειαζετε?
Μπορείς να πάρεις και το κονάκι του για ομορφιά http://www.bulli-smoker.com/zubehoer2/zubehoer/a2-cone-for-ego.html

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #397 στις: Μαΐου 22, 2011, 23:03 »


Τα νεότερα απο Πειραιά μεριά.....
Βρήκα ένα φιτίλι, σε πολύ καλή τίμη (40 ευρώ τα 150 μέτρα χ 5 μέτρα το μέτρο).
Οποιος θέλει, να του στείλω απο δείγμα που έχω πάρει να το δοκιμάσει, και άν συμφωνήσουμε ότι μάς καλύπτει να το αγοράσω.
Πάντως έχει πολύ καλή ποιότητα ατμίσματος.


Δοκίμασες αν λίωνει σε αναπτήρα? Η μέγιστη θερμοκρασία των 550 είναι νομίζω και αυτή των απλών υαλονημάτων.
Βέβαια ο ατμ δεν φτάνει τέτοιες θερμοκρασίες αλλά καλό είναι να γίνει μια δοκιμή.
Επίσης πως είναι σαν κατασκευή είναι σφικτοπλεγμένο ή έχει την τάση να ξεφτίζει? και τι πάχος έχει?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #398 στις: Μαΐου 23, 2011, 08:33 »
panos καλημέρα.
Και λιώνει με τον αναπτήρα, και ξεφτίζει.  Είναι λίγο πιο χονδρό απο το φιτίλι του Abet... άν το έχεις δοκιμάσει.

Για το ξέφτισμα να πώ ότι και το φυτίλι του Α2 ξεφτάει.. ;)

Και μάλλον κατά την προσωπική μου γνώμη, δεν πρέπει να μας απασχολεί το κάψιμο όσο το ξεύτισμα.
Νομίζω ότι με αλλαγή ανα δύο μέρες...  είμαστε οκ.

Αλλά πάλι, για να μην λέω ότι να ναι, όποιος θέλει άν θέλει το δοκιμάζει.. ;)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #399 στις: Μαΐου 23, 2011, 08:51 »
Καλημέρα σας
Δεν ξέρω απο χημικούς τύπους και πιθανολογώ:
Το φιτίλι του Cetin δεν καίγεται και δε λιώνει καθόλου. Αυτό μάλλον το κάνει silica και πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι είναι κατά 95% περίπου πυρίτιο-κάτι.
Αυτό που βρήκες Γιάννη βλέπω ότι είναι πυρίτιο-κάτι κατά 50% περίπου και έχει και μεγάλο ποσοστό από αλουμινιο-κάτι
Αν λιώνει, μάλλον είναι μια απο τα ίδια (ή περίπου τα ίδια) με το υαλόνημα που έχουμε δοκιμάσει ως τώρα (υαλόπανο, ortmann).

Φώτο μπορείς να ανεβάσεις?   

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #400 στις: Μαΐου 23, 2011, 09:25 »
Πάντως με τα χαρακτηριστικά αυτά (χοντρο, ξεφτίζει, λιώνει) έχω βρει κι εγώ, και μάλλον είναι αρκετά διαδεδομένο.
 Η απόδοσή του είναι ΟΚ, με μόνο πρόβλημα την αρκετά έντονη ελαστικότητά του για το μικρό μήκος που χρειάζεται στον Α2, σε αντίθεση με του Cetin που είναι χαλαρό σα σπάγγος.


Υ.Γ. Καλημέρα και απο εμένα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2011, 11:01 από panos »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #401 στις: Μαΐου 23, 2011, 10:36 »
Φώτο μπορείς να ανεβάσεις?

Σκέφτομαι να κάνω ένα συγκριτικό τέστ, οπότε θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #402 στις: Μαΐου 23, 2011, 11:31 »
Σωστός! μήπως και βγεί καλύτερο απο το απλό υαλόνημα που έχω βρεί ή απο το ελαφρώς καλύτερο του Ορτμαν.

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #403 στις: Μαΐου 23, 2011, 23:31 »
παιδια να ρωτησω κάτι; έχω καταλάβει πως ο Α2 είναι το αντίστοιχο πολυμορφικό στους ατμοποιητές! κάνεις την αντίσταση όσο θες, προσαρμόζεις το φυτιλάκι όπως θες.. επί του προκειμένου όμως, καταφέρνεις ποτέ να φτιάξεις χτύπημα όσο ένας 510lr ή γεύση όσο ένας 901; (με την ίδια πάντα μπαταρία πχ. e-go χωρίς να αλλάξεις την τάση..)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #404 στις: Μαΐου 23, 2011, 23:47 »
παιδια να ρωτησω κάτι; έχω καταλάβει πως ο Α2 είναι το αντίστοιχο πολυμορφικό στους ατμοποιητές! κάνεις την αντίσταση όσο θες, προσαρμόζεις το φυτιλάκι όπως θες.. επί του προκειμένου όμως, καταφέρνεις ποτέ να φτιάξεις χτύπημα όσο ένας 510lr ή γεύση όσο ένας 901; (με την ίδια πάντα μπαταρία πχ. e-go χωρίς να αλλάξεις την τάση..)

Απ όσα έχω καταλάβει ...
O A2 σίγουρα δεν είναι ατμοποιητής γι αυτούς που θέλουν να αγοράσουν κάτι και να το χρησιμοποιήσουν αμέσως μετά την αγορά του. Ούτε γι αυτούς (σαν και μένα) που κουράστηκαν να πειραματίζονται. Θέλει παιχνίδι.
Στην ερώτηση σου η απάντηση είναι ότι  σίγουρα μπορεί και εξηγούμαι.
Εγω, λίγο πολύ τυχαία πειραματιζόμενος στα 7v και 6-7 σπείρες στο 0,16 σύρμα πέτυχα ένα αποτέλεσμα που με ικανοποιεί. Το καλοκαίρι ίσως ασχοληθώ με το πως αυτό το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα μπορεί να παραχθεί με 3,7-4v. Το αποτέλεσμα με τα πολλά volt είναι τόσο καλό που δεν έχω διάθεση να το ψάξω τώρα! Βέβαια είναι προβληματικό , γιατί είμαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιώ με το GG ή με το mod του craven.
Σίγουρα γίνεται αν παίξεις με τις παραμέτρους:
- Ωμ
- πλήθος σπειρών
- πάχος νικελοσύρματος
- volts
Το επιθυμητό αποτέλεσμα μπορεί να προσεγγιστεί και μόνο με τον παράγοντα ωμ , αλλά το πλήθος των σπειρών είναι σημαντικότατο γιατί σε min 4  έως max 7 χωράει αρκετό νήμα ώστε να έχει την κατάλληλη επιφάνεια που να συγκρατεί το απαραίτητο υγρό. Ελα όμως που αν δεσμεύσεις τον παράγοντα volt στα 3.7  τότε πρέπει να παίξεις με το πάχος (διάμετρο) του σύρματος. Προσωπικά, οι 4 σπείρες δεν δίνουν τόσο καλό αποτέλεσμα απο άποψη υφής του ατμού. Αλλά αυτό είναι προσωπικό, πχ του τάδε ατμιστή του φτάνουν και του περισσεύουν
Τα λέω καλά μάστορες ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2011, 00:01 από Abet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 201 42459 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:03
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238825 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos