vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #240 στις: Απριλίου 16, 2011, 18:50 »
Μηπως ξερει καποιος τη ταπα χρησιμοποιει ο τυπος γιια Autodrip
γιατι δε μπορω να βρω τον κωστα που μου εδωσε μια. :confused1:
απο cartomizer.

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #241 στις: Απριλίου 16, 2011, 19:38 »
Γεια σου Aποστολη :)
Απο τα cartomizer ce2r4 σου εδωσα, αν σε ξαναφερει ο δρομος απο το μαγαζι εχω μερικα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 19:54 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Tolis

Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #242 στις: Απριλίου 16, 2011, 23:38 »
Γεια σου Aποστολη :)
Απο τα cartomizer ce2r4 σου εδωσα, αν σε ξαναφερει ο δρομος απο το μαγαζι εχω μερικα

ευχαριστω κωστα, κρατησε τις ταπες γιατι γινονται φοβερο τανκερ με το πλεγμα που
μου δωσατε, και το καλο ειναι οτι ειναι λαστιχενιες και βεντουζαρουνε και δε φευγουν,
 :))χιχι δε χρειαζωμαι καρφιτσα βρηκα κολπο με το νυχι και βγαινει μια χαρα η ταπα :thumpup:
το υγρο το πεταξαμε, μετα απο 3 ωρες φοβερο τσουξιμο στο λαιμο και ανακατοσουρα στο στομαχι :'(

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #243 στις: Απριλίου 19, 2011, 17:17 »
Λόγω του ότι ξέμεινα από φιτίλι του cetin αναγκάστηκα να χρησιμοποιησω το φιτίλι του ortmann.
Oi πρώτες δοκιμές ήταν απογοητευτικές και απο γευση και απο καμένο αλλά και κακή ροή,κάτι που πιστεύω ότι οφειλοταν στην λαθος ποσότητα που χρησιμοποιούσα.
Επειδή μετά την χρήση του Α2 δεν υπάρχει επιστροφή σε άλλον ατμοποιητη επέμενα μέχρι που βρήκα την λύση και την ίδια ποιότητα με το φιτίλι του cetin.
Xρησιμοποιησα ακριβώς την ίδια ποσότητα με του cetin αλλά το μυστικο ηταν στην αντίσταση την οποία την έκανα οδηγώντας και στα φανάρια.  :idiot1:
Λόγω βιασύνης δεν έσφιξα την περιέλιξη της αντίστασης τόσο, όσο έσφιγγα με του cetin και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά.
Και από γεύση και απο χτύπημα κάτι βέβαια που είναι σταθερό οτι αντίσταση και να κάνεις.Και ένας ακόμη παράγοντας που παιζει ρόλο στην γεύση του Α2 είναι το υλικό του μαμισιου φίλτρου.Θέλει αντικατάσταση με φίλτρο ενυδρείου οπωσδήποτε.
Αυτά τα ολίγα κουμπάρε για να μην στεναχωριέσαι για το φιτίλι που τελικά έκανε δουλειά. :D
Δεν το καίω φίλε Γιάννη  ;) γιατί έχω την εντύπωση με το κάψιμο  πρέπει να σκληραίνει εξωτερικά και να εμποδίζει την ομαλή ροή του υγρού.
Μετά το έπασχα εντυπώσεις με το mesh των 165-200-365 που ο marbass βοηθησε για την παραγγελια τους. :respect:       
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2011, 18:20 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #244 στις: Απριλίου 19, 2011, 18:34 »
Επίσης να πώ, ότι σε νέα εξόρμηση στο μαγαζί στον Πειραιά, ίσως βρέθηκε άκρη.  Αν και όταν έχω νεότερα θα σας πώ.

Μέ επιφύλαξη, ο τύπος στο μαγαζί μου είπε, ότι το φιτίλι απο τα clearomizer που του πήγα, περιέχει η είναι κατασκευασμένο απο πυρίτιο, γιαυτό και δεν καίγεται.  Μου έξυσε ένα κορδονάκι απο ένα ύφασμα που είχε, και είχε την ίδια συμπεριφορά.  Και ήταν απο πυρίτιο.

Δέν ξέρω τι εστί πυρίτιο.... :hmmm:
Αυτά τα ολίγα μέχρι νεοτέρας...  Πάντως ο τύπος, έχει τρομερή ενημέρωση για αυτά τα προιόντα...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #245 στις: Απριλίου 19, 2011, 18:43 »
Κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό που στο αμερικάνικο φόρουμ αναφέρουν σαν "silica rope" σχοινί σιλικόνης (πυρίτιο).
πχ http://www.avsind.com/silicarope.html

Είναι ανθεκτικό σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και δεν είναι τοξικό. Τώρα για ίνες κτλ δεν ξέρω θα το ψάξω...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #246 στις: Απριλίου 19, 2011, 18:48 »
Αυτό πρέπει να είναι panos γιατί στο τέλος του λινκ που δίνω λέει ενώσεις πυριτίου=σιλικόνες
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%BF :dontknow: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #247 στις: Απριλίου 19, 2011, 22:37 »
Μου ήρθε το φιτίλι του Ortmann, το οποίο σε σχέση με το υαλόνημα που βρήκα στην αγορά φαίνεται σαφώς ποιοτικότερο.
Θα το δοκιμάσω μεχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο.


Μια βοήθεια παίδες.
Ο Ortmann μου λέει στο συνοδευτικό του να πάω στο ταχυδρομείο μου για να του στείλω τα χρήματα.


Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με εμβάσματα μεταφορές χρημάτων κτλ, για να μη γίνω ρεζίλι γίνεται αυτό απο ταχυδρομείο ή πρέπει να πάω σε τράπεζα
(ή ακόμα χειρότερα σε κανένα μαγαζάκι για εμβάσματα )?


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #248 στις: Απριλίου 20, 2011, 10:20 »
Μέ επιφύλαξη, ο τύπος στο μαγαζί μου είπε, ότι το φιτίλι απο τα clearomizer που του πήγα, περιέχει η είναι κατασκευασμένο απο πυρίτιο, γιαυτό και δεν καίγεται.  Μου έξυσε ένα κορδονάκι απο ένα ύφασμα που είχε, και είχε την ίδια συμπεριφορά.  Και ήταν απο πυρίτιο.

Εδώ και 4 μέρες χρησιμοποιώ το νήμα του Cetin το οποίο με το που το είχα παραλάβει το είχα βάλει στην άκρη-καβάντζα και χρησιμοποιούσα το υαλόπανο. Οι διαφορά είναι τεράστια. Το υαλόπανο κάποια στιγμή λιώνει. Του Cetin δεν καίγεται με τίποτα. Ο λόγος που είχα τόσα κατάλοιπα πιστεύω ότι οφείλονταν στο υαλόπανο. Τώρα με του Cetin το σύρμα δεν πιάνει κατάλοιπα και τα λίγα που πιάνει με λίγο dry burn εξαφανίζονται και το νήμα σκάει μύτη άσπρο και καθαρό. Η δε γεύση είναι πάντα καθαρή. Για αυτό και αναφέρονται χρόνοι πολλών ημερών ή και εβδομάδων όσον αφορά την αντικατάσταση του τους οποίους και δεν κατανοούσα.
Ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι αν τυλίξεις την αντίσταση σφιχτά κόβεται και είχα συνηθίσει απο το υαλόπανο να την τυλίγω πολύ σφιχτά.

Πιστεύω κι εγώ οτι του cetin τελικά είναι silica rope (δηλαδή απο πυρίτιο) και πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό των clearomizers. Μας παραπλάνησε ο τίτλος glasfaser που σημαίνει υαλόνημα.

Ναι Craven o Πειραιώτης θα μας δώσει τη λύση. Σε τι διαμέτρους διαθέτει το νήμα που μας λες?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #249 στις: Απριλίου 20, 2011, 11:05 »
ΟΚ παιδιά, τσάμπα αγχώθηκα για την πληρωμή του Ortmann (με μπέρδεψε λίγο με τα τσατρα πατρα αγγλικά που έγραφε πάνω στην απόδειξη) γίνεται πολύ απλά σε μια τράπεζα που έχεις λογαριασμό.
Πάς με την απόδειξη του Ortmann και αυτοί ξέρουν πως θα το κάνουν. Το κόστος της μεταφοράς ήταν 8 Ευρώ (Εθνική).





Ένα μικρό πρόβλημα είναι ότι αν τυλίξεις την αντίσταση σφιχτά κόβεται και είχα συνηθίσει απο το υαλόπανο να την τυλίγω πολύ σφιχτά.
αυτό είχα πάθει κι εγώ και νόμιζα ότι καιγόταν...


Ναι Craven o Πειραιώτης θα μας δώσει τη λύση. Σε τι διαμέτρους διαθέτει το νήμα που μας λες?
Αυτός να στέλνει με αντικαταβολή/μέσω internet κτλ άραγε?

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #250 στις: Απριλίου 20, 2011, 11:20 »
pano το φυτιλι του ortmann to δοκιμασες ? το εχω απο χθες ( εχω φιλαρακι στην γερμανια του εστειλα τα στοιχεια και θα  καταθεσει τα χρηματα απο εκει )    το εβρασα κανενα δεκαλεπτο και το δοκιμαζω με πολυ καλα αποτελεσματα , οπως αναφερε ο seb  το συρμα το τυλιξα χαλαρα πανω στο φυτιλι,   επισης αν το φυτιλι του πειραιωτη ειναι οκ πρεπει να μαθουμε αν στελνει αντικαταβολη και σε τι ποσοτητα ,
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2011, 11:28 από djakisnikolaidis »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #251 στις: Απριλίου 20, 2011, 11:33 »
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη γιατί θέλει βράσιμο και δεν βρήκα το χρόνο, όμως οπτικά μου φαίνεται πολύ πιο ποιοτικό απο το υαλόνημα που βρήκα σε διάφορα μαγαζιά.
Σίγουρα θα του δώσω μια ευκαιρία.


επίσης, σημαντικό η αντίσταση που παράγγειλα
http://cgi.ebay.co.uk/Kanthal-D-0-16-mm-10-m-Draht-Heizdraht-66-9-ohm-m-/280559037837?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41529f2d8d


το δοκίμασα και παίζει μια χαρά. Δεν το πολυμέτρησα για να δω αντίσταση, μου φαίνεται σαν αίσθηση ατμίσματος σχεδόν ίδιο αν όχι
ολόιδιο με αυτό του Cetin
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2011, 11:48 από panos »

Αποσυνδεδεμένος djakisnikolaidis

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #252 στις: Απριλίου 20, 2011, 13:26 »
το πλεγμα το δοκιμασατε ?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #253 στις: Απριλίου 20, 2011, 13:55 »
Κάποιος το δοκίμασε (δεν θυμάμαι ποιός αν ψάξεις στις προηγούμενες σελίδες του θεματος θα το βρεις) αλλά είχε διαρροές.
Πιστεύω ότι για να παίξει χωρίς διαρροές θα θέλει πολλά πειράματα μέχρι να βρεθεί το ιδανικό.


Ο Kostas που το είχε δοκιμάσει σε ένα κλώνο του Α1 το είχε κάνει με dripping, είχε στερεώσει το σφουγγαράκι του ατμ επάνω στο πλέγμα και  έβγαζε το καπάκι (εκεί δεν ήταν βιδωτό) και έσταζε σταγόνες πάνω στο σύμπλεγμα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #254 στις: Απριλίου 20, 2011, 14:23 »
το πλεγμα το δοκιμασατε ?
O καλός και large συνατμιστής μας Craven μου ταχυδρόμησε ένα κομματάκι πλέγμα πριν 2 μέρες αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα.
Αν δεν κάνω λάθος είναι #150 (από αυτό του Κώστα). Τον υπερευχαριστώ δημοσίως.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά του πλημμυρίζει τον ατμο αλλά ο ίδιος δεν έχει Α2 για να το τεστάρει. Πιθανά να μην κάνει και το 150 και να θέλει κάτι σε λεπτότερο, πιο πυκνό. Θα σας ενημερώσω μόλις παραλάβω.
Ο Κώστας είχε πει ότι με τον G120 (ίδιος με τον Α1) δεν είχε κανένα πρόβλημα και ότι του δούλευε καλά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1606 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12